Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia ektos apo tin agora enos router (tha paro ena us robotics me 70euro) k tis kartes diktiou ton pc , xreiazetai kati allo apo ruthmiseis??

logika tha kano egkatastasi tou logismikou tou router k sta duo pc pou thelo na sundeso.

:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο ρούτερ, αλλά γενικά μπορεί να μην χρειάζεται ούτε εγκατάσταση. Απλά ρυθμίσεις στις συνδέσεις σου και ρυθμίσεις του ρουτερ που γίνονται μέσω web interface σε κάποια IP που βλέπεις τον ρουτερ.

πχ 192.168.1.0

Link to comment
Share on other sites

paidia kserete an i aktinobolia tou wirelles (wifi) einai epiblabis gia ton anthropo opos tou kinitou , i kumainetai se suxnotites pou den epireazoun???

 

akomi , to kalodio ethernet an mpei mesa stin kalodiosi tou spitiou (ta gnosta koutia pou mesa apo tous solines tous perna i kalodiosi tis DEH tou spitiou) uparxei periptosi na dimiourgisei braxukiklosi???

:D
Link to comment
Share on other sites

Kaπου διάβαζα προχθες ότι το ασύρματο δίκτυο είναι πιο αβλαβές. Τα καλώδια περιέχουν μόλυβδο λέει...

 

Υπάρχουν και συσκευές γύρω στα 80 ευρώ που μπαίνουν στις πρίζες και αφήνουν να χρησιμοποιήσεις την ήδη υπάρχουσα καλωδίωση ρεύματος για μεταφορά δεδομένων. Ταχύτητα κάπου κοντά στα 60 Mbps νομίζω. Ψάξτο...

 

Επίσης σκέψου ότι με wifi συνήθως χρειάζεται οπτική επαφή μεταξύ των συσκευών, η δε ταχύτητα είναι μακράν κάτω της ονομαστικής.

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα σήμερα τον υπολογιστή μου για format, επειδή δεν έμπαινε στο ίντερνετ μάλλον λόγο κάποιου ιού.

Τώρα για να ξανασυνδέσω το crypton f320 της forthnet χρειάζετε κάποια ρύθμιση στον υπολογιστή;

dimokrates αν διαβάζεις στείλε ένα pm σε παρακαλώ.

...
Link to comment
Share on other sites

paidia kserete an i aktinobolia tou wirelles (wifi) einai epiblabis gia ton anthropo opos tou kinitou , i kumainetai se suxnotites pou den epireazoun???

 

akomi , to kalodio ethernet an mpei mesa stin kalodiosi tou spitiou (ta gnosta koutia pou mesa apo tous solines tous perna i kalodiosi tis DEH tou spitiou) uparxei periptosi na dimiourgisei braxukiklosi???

 

Για την δεύτερη ερώτηση σου, κάτι τέτοιο δεν συνιστάται και το κάνεις με δικό σου ρίσκο.

 

Για την ακτινοβολία.. Ακόμη και για τα κινητά λένε ότι κυμαίνονται σε αποδεκτά επίπεδα. Ωστόσο η ακτινοβολία του ασύρματου δικτύου είναι χαμηλότερη.

Θα μάθουμε τι πραγματικά συμβαίνει και πόσο αβλαβές-επιβλαβές είναι η ασύρματη τεχνολογία σε μερικά χρόνια, όταν θα έχουμε τις πρώτες ενδείξεις και ολοκληρωμένες έρευνες.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέψου ότι με wifi συνήθως χρειάζεται οπτική επαφή μεταξύ των συσκευών, η δε ταχύτητα είναι μακράν κάτω της ονομαστικής.
και τοσοι που το συνδεουμε χωρις οπτικη επαφη και δεν εχουμε προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα απολύτως? Γιατί εγώ σκεφτόμουν να βάλω ασύρματ ρουτερ που θα επικοινωνούσε με το PC στα 10 μέτρα με 3 τοίχους ενδιάμεσα και φοβήθηκα τις απώλειες..
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα απολύτως? Γιατί εγώ σκεφτόμουν να βάλω ασύρματ ρουτερ που θα επικοινωνούσε με το PC στα 10 μέτρα με 3 τοίχους ενδιάμεσα και φοβήθηκα τις απώλειες..

 

Έτσι είμαι εγώ.8 περίπου μέτρα και 3 τοίχοι. Γραμμές 3 ή 4 καμιά φορα στις 5 με το λάπτοπ και 2 στις 5 με το pda.

 

Εδώ μερικές φορές πιάνω σήμα ενώ παρκάρω..:)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα απολύτως? Γιατί εγώ σκεφτόμουν να βάλω ασύρματ ρουτερ που θα επικοινωνούσε με το PC στα 10 μέτρα με 3 τοίχους ενδιάμεσα και φοβήθηκα τις απώλειες..

δεν εχω 3 τοιχους, μονο 1 αλλα ειναι 8 μετρα περιπου και εχω 100% σημα.

οσο για τις απωλειες, χθες εκανα ενα "τεστ" και πηγα μακρυτερα στο σπιτι εχοντας σημα 14%!! και ομως εμπαινα κανονικα στο νετ χωρις προβλημα:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να το θέλει μόνο για ιντερνετ έχετε δίκιο.

Αν όμως το χρειάζεται για μεταφορά μεγάλων αρχείων την έβαψε...

και με 100% σήμα πάνω απο 22Mbps δεν θα πιάνει με τίποτα στη μεταφορά αρχείων. Συχνά δε μπορεί να πέφτει μέχρι και στο 1 Mbps...

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνουν 2,3,4 γραμμές? Τι απώλεια υπάρχει δηλαδή?

 

5 / 5 τέλειο σήμα, 1/5 είναι το χαμηλότερο, οπότε υπολόγισε τα υπόλοιπά..Για την μεταξύ σας μεταφορά αρχείων ίσως υπάρξει τέτοιο πρόβλημα που λέει ο fonzi.Εγώ πάντως δεν είδα κάτι τέτοιο. Παίζει ρόλο και το μηχανημα σε κάθε περίπτωση.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Να μην μπορουν να παιρνουν internet απο το router μου χωρις να το ξερω εγω.Εχω ακουσει πολλους να το κανουν αυτο

 

Είναι ασύρματο; Αν ναί, τότε μπορείς να βάλεις ασφάλεια ασύρματου δικτύου , wep ή wpa. Βάζεις ένα κλειδί δηλαδή με 128bit ή 256bit κρυπτογράφηση και το ξέρεις εσύ και όσοι επιτρέπεις να μπούνε.

 

Αν είναι ενσύρματο , τότε προφανώς γνωρίζεις ποιος βάζει καλώδια στο router.

 

Ωστόσο αν πάλι θέλεις να την κάνεις κρυφά τη δουλειά, πολλά routers έχουνε Access Control. Από εκεί λοιπόν μπορείς να περιορίσεις μια ή ένα εύρος ip ή να τους κόψεις εντελώς την πρόσβαση :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω το ασύρματο δίκυο μου και θέλω να ρωτήσω εάν αξίζει η αγορά του AP DWL-2100AP της d-link 108Mbs με δεδομένο ότι έχω ήδη κάρτα δικτύου που υποστηρίζει 108Mbs(d-link).
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω το ασύρματο δίκυο μου και θέλω να ρωτήσω εάν αξίζει η αγορά του AP DWL-2100AP της d-link 108Mbs με δεδομένο ότι έχω ήδη κάρτα δικτύου που υποστηρίζει 108Mbs(d-link).

 

Πάντα να προτιμάς προϊότα της ίδιας εταιρείας

Link to comment
Share on other sites

Πάντα να προτιμάς προϊότα της ίδιας εταιρείας

 

Εγώ ρώτησα εάν αξίζει να βάλω 108 Mbs.Εννοώ εάν θα δω διαφορά από τα 11Mbs που είμαι τώρα γιατί μεγάλα αρχεία δεν μπορώ να τα

μετακινήσω "κολλάνε".

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα εάν αξίζει να βάλω 108 Mbs.Εννοώ εάν θα δω διαφορά από τα 11Mbs που είμαι τώρα γιατί μεγάλα αρχεία δεν μπορώ να τα

μετακινήσω "κολλάνε".

 

Basika ta MB poli emisisan tin taxitita metaforas oudis :p

ean i diafora timis ine sxetika kali gia tin tsepisou protimise ta 108Mbs 54 pane kai 54 ela me tin logiki pos tha balis kai ena 2 mixanimataki sto diktio ean ine apla gia to ADSL (256-384-512-1024Kbs) kai ena mixanima se kalipti apolita kai ena 802.11g i apofasi dikisou :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω dsl για να συνδέω ταυτόχρονα 2 υπολογιστές σε διαφορετικά δωμάτια. Ο ένας είναι ασύρματος.

Τι πρέπει να αγοράσω;

Επειδή είμαι τελείως άσχετη ... σε απλά ελληνικά αν γίνεται.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Democrates σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Taziou θα χρειαστείς το modem/router που θα συνδέσεις την adsl γραμμή σου .Ένα switch θα συνδέσεις το ενσύρματο pc σου και ένα accsess point που επίσης θα το συνδέσεις στο switch. Και τέλος μια ασύρματη κάρτα δικτύου που θα την βάλεις στο άλλο σου pc .

Ελπίζω να σε βοήθησα ότι θέλεις εδώ είμαστε.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Taziou βέβαια μπορείς απλά να αγοράσεις (αν δεν έχεις ήδη) ένα modem/router adsl με access point (πχ linksys 354g) όπου θα συνδέσεις ενσύρματα το ένα pc (αυτό που δεν είναι ασύρματο).

 

Το άλλο pc που λες ότι είναι ασύρματο θα συνδέεται ασύρματα (wi-fi) με το access point.

 

Συνολικό κόστος: <100 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...