Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισης αμα κανεις αιτηση για να σου βαλουν νεα γραμμη aDSL τοτε θα σου δωσει αλλο εξοπλισμο η νεα εταιρεια που θα πας.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης αμα κανεις αιτηση για να σου βαλουν νεα γραμμη aDSL τοτε θα σου δωσει αλλο εξοπλισμο η νεα εταιρεια που θα πας.

 

αμα συμφωνησεις να παραμεινεις για ενα Ά διαστημα ....φυσικα

That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

που αυτό το διαστήμα είναι συνήθως 12μηνη(ίσως να είναι 6μηνη) παραμονή στην υπηρεσία:) Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας αγορασα απο κινα ενα ρουτερ το οποιο δεχετε τιν καρτα sim απευθειας. εχω sim απο wind απο αλλα δεν ξερω τη ρυθμισεις να βαλω εδω:

 

3G Dial Parameters

The following dial parameters for 3g must be set,if the router is used outside of China.(Default is for china)

 

Set 3G Dial Parameters

 

Phone# :

 

user:

 

password:

 

 

 

μηπως γνωριζει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας αγορασα απο κινα ενα ρουτερ το οποιο δεχετε τιν καρτα sim απευθειας. εχω sim απο wind απο αλλα δεν ξερω τη ρυθμισεις να βαλω εδω:

 

3G Dial Parameters

The following dial parameters for 3g must be set,if the router is used outside of China.(Default is for china)

 

Set 3G Dial Parameters

 

Phone# :

 

user:

 

password:

 

 

 

μηπως γνωριζει κανεις κατι?

*99# στο τηλέφωνο και τα άλλα δύο κενά. Κάπου όμως πρέπει να έχει να βάλεις το APN (gint.b-online.gr)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο username και password πρέπει να βάλει user και pass αντίστοιχα?:worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

*99# στο τηλέφωνο και τα άλλα δύο κενά. Κάπου όμως πρέπει να έχει να βάλεις το APN (gint.b-online.gr)

 

Eβαλα τον αριθμο αλλα τιποτα, μαλλον θα χρειαζετε και το APN αλλα δεν εχει κατι τετοιο .ψαχνω μπας και βρω firmware με APN FUNCTION

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα τον αριθμο αλλα τιποτα, μαλλον θα χρειαζετε και το APN αλλα δεν εχει κατι τετοιο .ψαχνω μπας και βρω firmware με APN FUNCTION

Δοκιμασε:

 

*99***1#

Username: κενό ή web

Password: κενό ή web

 

Σε κάθε περίπτωση, αν βρεις κάπου να δέχεται AT Commands, αυτά είναι: AT+CGDCONT=1,"IP","gint.b-online.gr"

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε:

 

*99***1#

Username: κενό ή web

Password: κενό ή web

 

Σε κάθε περίπτωση, αν βρεις κάπου να δέχεται AT Commands, αυτά είναι: AT+CGDCONT=1,"IP","gint.b-online.gr"

 

:)

 

δυστυχως ουτε αυτα.thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδιά θέλω να αγοράσω ένα καλό modem router να έχω μεγάλη εμβέλεια και να κατεβάζει γρήγορα. Τώρα έχω το Airties TR-205 αλά είναι παλιό ποιο με προτείνετε
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά θέλω να αγοράσω ένα καλό modem router να έχω μεγάλη εμβέλεια και να κατεβάζει γρήγορα. Τώρα έχω το Airties TR-205 αλά είναι παλιό ποιο με προτείνετε

Πολύ καλές επιλογές είναι τα Belkin και τα Netgear. Για την εμβέλεια που θέλεις, πρόσεξε όταν το αγοράσεις να είναι 802.11n διότι τα συνηθισμένα είναι τα 802.11g τα οποία έχουν τη στάνταρ εμβέλεια που έχουν όλα τα κοινά modem-routers που δίνουν οι εταιρείες στον εξοπλισμό τους.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά μια ερώτηση απο μένα.

Προσπαθώ να συνδέσω το iPhone στο router μέσω mac address.

Και μου λέει οτι δεν γίνεται γιατί είναι η διεύθυνση mac δεν μπορεί να είναι η διεύθυνση multicast.

Τι μπορώ να κάνω;

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση απο μένα.

Προσπαθώ να συνδέσω το iPhone στο router μέσω mac address.

Και μου λέει οτι δεν γίνεται γιατί είναι η διεύθυνση mac δεν μπορεί να είναι η διεύθυνση multicast.

Τι μπορώ να κάνω;

Την απλή τη μέθοδο βρίσκοντας το όνομα του wi-fi και να πληκτρολογήσεις τον κωδικό του wireless γιατί δεν την εφαρμόζεις?:worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω κωδικούς αν εννοείς wep wpa γιατί το κολομόντεμ απενεργοποιεί το ασύρματο μετά απο κάποια ώρα με αυτά
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό βέβαια δεν είναι φυσιολογική λειτουργία.

Πάντως μπορείς να επιβεβαιώσεις τη MAC στο control panel του router (όσο θα ειναι το iphone συνδεδεμένο) και μετά να την προσθέσεις σε αυτές που επιτρέπει και μετά να το κλειδώσεις.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα modem-router philips cga5720 το είχα πάρει από connx σύνδεση. Πληκτρολογώντας http://192.168.2.1 έμπαινα στις ρυθμισεις του και άλλαζα ότι ήθελα. Πριν μερικές μέρες αντιμετώπισα πρόβλημα με τη γραμμή μου οπότε και την ξαναεπανέφεραν μετά από 10 μέρες περίπου. Η λυχνία του adsl ανάβει αλλά δεν μπορώ να μπω στο internet(η λυχνία online είναι σβηστή). Προσπάθησα να αλλάξω το ip από τις ρυθμίσεις του modem αλλά δεν κατάφερα τίποτα(έβαζα ip 192.168.2.3 πχ). Ώσπου χωρίς να το καταλάβω κάτι συνέβη το modem και τώρα δεν μπορώ να μπω και στις ρυθμίσεις του!! Το 192.168.2.1 δεν το αναγνωρίζει πια! Μπορεί να μου βρει κάποιος μια λύση και για το modem αλλά και για τη σύνδεση? Έχω win vista

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα modem-router philips cga5720 το είχα πάρει από connx σύνδεση. Πληκτρολογώντας http://192.168.2.1 έμπαινα στις ρυθμισεις του και άλλαζα ότι ήθελα. Πριν μερικές μέρες αντιμετώπισα πρόβλημα με τη γραμμή μου οπότε και την ξαναεπανέφεραν μετά από 10 μέρες περίπου. Η λυχνία του adsl ανάβει αλλά δεν μπορώ να μπω στο internet(η λυχνία online είναι σβηστή). Προσπάθησα να αλλάξω το ip από τις ρυθμίσεις του modem αλλά δεν κατάφερα τίποτα(έβαζα ip 192.168.2.3 πχ). Ώσπου χωρίς να το καταλάβω κάτι συνέβη το modem και τώρα δεν μπορώ να μπω και στις ρυθμίσεις του!! Το 192.168.2.1 δεν το αναγνωρίζει πια! Μπορεί να μου βρει κάποιος μια λύση και για το modem αλλά και για τη σύνδεση? Έχω win vista

Ευχαριστώ

192.162.1.1

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα modem-router philips cga5720 το είχα πάρει από connx σύνδεση. Πληκτρολογώντας http://192.168.2.1 έμπαινα στις ρυθμισεις του και άλλαζα ότι ήθελα. Πριν μερικές μέρες αντιμετώπισα πρόβλημα με τη γραμμή μου οπότε και την ξαναεπανέφεραν μετά από 10 μέρες περίπου. Η λυχνία του adsl ανάβει αλλά δεν μπορώ να μπω στο internet(η λυχνία online είναι σβηστή). Προσπάθησα να αλλάξω το ip από τις ρυθμίσεις του modem αλλά δεν κατάφερα τίποτα(έβαζα ip 192.168.2.3 πχ). Ώσπου χωρίς να το καταλάβω κάτι συνέβη το modem και τώρα δεν μπορώ να μπω και στις ρυθμίσεις του!! Το 192.168.2.1 δεν το αναγνωρίζει πια! Μπορεί να μου βρει κάποιος μια λύση και για το modem αλλά και για τη σύνδεση? Έχω win vista

Ευχαριστώ

 

Δοκιμασες να κανεις ενα hard reset στο modem σου πατωντας το κουμπακι πισω?

 

Ανοιξε μια κονσολα και δωσε την εντολη ipconfig να δεις ποια ειναι η προεπιλεγμενη πυλη!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

192.162.1.1

 

θα μου λύσει το πρόβλημα με το router? 192.162.1.1 ή 192.168.1.1(αυτό το δοκίμασα τίποτα δεν έγινε)

Edited by engant
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να κανεις ενα hard reset στο modem σου πατωντας το κουμπακι πισω?

 

Ανοιξε μια κονσολα και δωσε την εντολη ipconfig να δεις ποια ειναι η προεπιλεγμενη πυλη!!

Το έβγαλα και από το ρεύμα αλλά τίποτα..Έδωσα και ipconfig για default gateaway αλλά πληκτρολογώντας την , πάλι τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πατήσεις 10 δευτερόλεπτα το κουμπάκι για να κάνει reset, με το να το κλείσεις και να το ανοίξεις δεν χάνει τις ρυθμίσεις. Τι σου βγάζει η εντολή ipconfig?
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πατήσεις 10 δευτερόλεπτα το κουμπάκι για να κάνει reset, με το να το κλείσεις και να το ανοίξεις δεν χάνει τις ρυθμίσεις. Τι σου βγάζει η εντολή ipconfig?

 

τελικά με reser από το κουμπάκι για καμιά 30'' επανέφερε τις αρχικές ρυθμίσεις χωρίς όμως να έχει χάσει τα username και password...Τελοςπάντων όλα οκ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχετε κάτι να προτεινετε για ISDN moderm-wifi router ?

Θελω κατι αξιοπιστο οσο το δυνατον, χωρις επανασνδεσεις,επανεκκινησεις και ιστοριες για οικιακη χρηση χωρίς τρελες απαιτησεις για ταχυτητες και λοιπες ιστοριες.

Ταβανι τα 70 ευρω !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...