Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα επιασα γραμμη και το παλικαρι μου ειπε οτι ειναι σε φαση τετραπλασιασμου η γραμμη μου δωρεαν και επι τη ευκαιρια καναμε και τη ρυθμιση του router που ηθελε. Οποτε περιμενουμε τα λαμπακια παλι!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο εξοπλισμός που δίνει η HOL και η δεύτερη τηλεφ. γραμμή είναι οι βασικοί λόγοι για να την επιλέξει κανείς.

Θυμίσου, όμως, πως η χρέωση γίνεται ανά λεπτό σε όλες τις κλήσεις...

Ακόμη, τα 21,9Ε είναι για 6Mbps και τα 24,9Ε για 24Mbps (όπως της Forthnet)

 

ξεχασες κατι πολυ σημαντικο! 1024 upload ;)

Link to comment
Share on other sites

ξεχασες κατι πολυ σημαντικο! 1024 upload ;)

 

Σωστά! Είναι εξίσου σημαντικό.

 

Γενικά όσοι χρησιμοποιείτε HOL double play είσαστε ευχαριστημένοι?

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογημένα όλα τα παράπονα,αλλά όταν διαβάζω τα παρόμοια στις άλλες εταιρίες από την μια με πιάνει πανικός με την οργάνωση που όλο και χειρότερη αντί καλύτερη γίνεται στο Ελλαντα, και από την άλλη ,τι να μπορoύμε να κάνουμε πια για να έχουμε Ευρωπαικές υπηρεσίες,από το να πληρώνουμε,κάτι το αυτονόητο ?.:X

 

Να πω παράδειγμα άλλου πάροχου σχεδόν κέντρο Αθήνας (δεν έχει νόημα το όνομα του παρόχου γιατί μπορεί είτε να φταίει όντως η περιοχή ή να πούν για δικαιολογία (όπως είπαν), ότι φταίει η περιοχή,δήθεν έργα κλπ) .....όπου μετά από πετυχημένη σύνδεση διακόπηκε ξαφνικά για τεχνικούς λόγους, και τώρα είναι με demo έκδοση στα 768Kbit πάλι,για πιό πολύ χρόνο απ'ότι ήταν με 12Mbit.Η εταιρία μαρκετινκ που ανήκε η σύνδεση είχε κάνει κάποιες επενδύσεις για να εκμεταλευτεί την ταχύτητα,αλλά σκασίλα στην εταιρία παροχής και φυσικά έχουν πάρει τη νομική οδό.Είπατε τίποτε? :X

Link to comment
Share on other sites

Εδω και ενα μηνα ενας φιλος μου που εχει internet cafe στην Θεσσαλονικη εβαλε 24 γραμμη.Με πανω απο ενα χρονο σε αυτη την εταιρια στα 2 mb και ευχαριστημενος ειπε να δοκιμασει κατι πιο γρηγορο να δουλευει και καλυτερα το μαγαζι.Τις πρωτες 2-3 μερες ολα καλα.Απο εκει και περα μαυρο χαλι.Συνεχεια διακοπες στην συνδεση,ποτε σταθερη ταχυτητα,εκτος απο το upload.Την προηγουμενη εβδομαδα 3 μερες εκτος.Απο χθες μαυρο σκοταδι.Πριν απο λιγο και μετα απο 2 ωρες και κατι στην αναμονη η ενημερωση ητανε οτι υπαρχουν τεχνικα προβληματα και οτι οι τεχνικοι εργαζονται πυρετωδως για να διορθωσουν την βλαβη.Αυριο μεθαυριο υπολογιζε ο τεχνικος που μιλουσα στο τηλεφωνο οτι ολα θα ειναι καλα και θα δουλευει η γραμμη χωρις προβληματα.Υπηρξε μερα που μια απλη 56 γραμμη θα ητανε πιο γρηγορη!Βεβαια οπως μου ειπε και ο ιδιος υποθετει οτι λογο μεγαλου φορτιου δεν μπορουν να ανταποκριθουν.Και ολα αυτα απο μια εταιρεια που στην ιστοσελιδα της αναφερει τροπους προστασιας απο dialers.Τι και αν πουλαει dsl.Ψηφιακη Ελλαδα του 2007!Ρε δεν πανε στον διαολο ολοι τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και ενα μηνα ενας φιλος μου που εχει internet cafe στην Θεσσαλονικη εβαλε 24 γραμμη.Με πανω απο ενα χρονο σε αυτη την εταιρια στα 2 mb και ευχαριστημενος ειπε να δοκιμασει κατι πιο γρηγορο να δουλευει και καλυτερα το μαγαζι.Τις πρωτες 2-3 μερες ολα καλα.Απο εκει και περα μαυρο χαλι.Συνεχεια διακοπες στην συνδεση,ποτε σταθερη ταχυτητα,εκτος απο το upload.Την προηγουμενη εβδομαδα 3 μερες εκτος.Απο χθες μαυρο σκοταδι.Πριν απο λιγο και μετα απο 2 ωρες και κατι στην αναμονη η ενημερωση ητανε οτι υπαρχουν τεχνικα προβληματα και οτι οι τεχνικοι εργαζονται πυρετωδως για να διορθωσουν την βλαβη.Αυριο μεθαυριο υπολογιζε ο τεχνικος που μιλουσα στο τηλεφωνο οτι ολα θα ειναι καλα και θα δουλευει η γραμμη χωρις προβληματα.Υπηρξε μερα που μια απλη 56 γραμμη θα ητανε πιο γρηγορη!Βεβαια οπως μου ειπε και ο ιδιος υποθετει οτι λογο μεγαλου φορτιου δεν μπορουν να ανταποκριθουν.Και ολα αυτα απο μια εταιρεια που στην ιστοσελιδα της αναφερει τροπους προστασιας απο dialers.Τι και αν πουλαει dsl.Ψηφιακη Ελλαδα του 2007!Ρε δεν πανε στον διαολο ολοι τους.

Θα πρέπει να τα συνηθίσει αυτά στη HOL. Είναι η "εξέλιξη της επικοινωνίας" που λένε... Εγώ ήμουν σήμερα όλη μέρα χωρίς ίντερνετ και χτες επίσης για πολλές ώρες της ημέρας. Τραγική αναξιοπιστία...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Το σλόγκαν είναι «Ο πολιτισμός της επικοινωνίας» αν δεν κάνω λάθος.

Όποιο και να είναι, δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τα συνηθίσει αυτά στη HOL. Είναι η "εξέλιξη της επικοινωνίας" που λένε... Εγώ ήμουν σήμερα όλη μέρα χωρίς ίντερνετ και χτες επίσης για πολλές ώρες της ημέρας. Τραγική αναξιοπιστία...

 

Εγω λεω αντι να του γινει συνηθεια να αλλαξει γρηγορα!Σημερα στις 10 που ανοιξα το μαγαζι ειχε δικτυο.Δειτε το text με τα σκαμπανεβασματα της γραμμης απο 10 μεχρι 11 πριν ερθει κοσμος στο μαγαζι και βγαλτε συμπερεσματα.Απο το numion.com

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Mε τόσα προβλήματα η Hol στην Θεσσαλονίκη και άλλοι παροχοι σε άλλες περιοχές,δεν έπρεπε να υπάρχουν εμπορικά καθόλου στις περιοχές αυτές ή να μην δέχονται αιτήσεις για κάτι που δεν μπορούν να παρέχουν σχετικά σύντομα (για το φόρτο εργασίας) και σωστά από υπηρεσίες.-Δεν βλέπουν ότι δυσφημίζονται ?
Link to comment
Share on other sites

Mε τόσα προβλήματα η Hol στην Θεσσαλονίκη και άλλοι παροχοι σε άλλες περιοχές,δεν έπρεπε να υπάρχουν εμπορικά καθόλου στις περιοχές αυτές ή να μην δέχονται αιτήσεις για κάτι που δεν μπορούν να παρέχουν σχετικά σύντομα (για το φόρτο εργασίας) και σωστά από υπηρεσίες.-Δεν βλέπουν ότι δυσφημίζονται ?

 

Και που το βλεπουν τι γινεται;Προσεξες αυτο που ανεφερα χθες;Dialers και προστασια,στην ιστοσελιδα εταιρειας που <<πουλαει>> dsl!Εγω προσωπικα επειδη εχω βαρεθει σε αυτη την χωρα να με περνανε για μ@λ@κ@ λεω να αρχισω να τους τα χωνω ολους ασχημα οπου βρω.Μηπως ειναι καιρος να ξυπνησουμε ολοι μαζι και να κανουμε κατι για ολα τα προβληματα που μας καινε;Στο κατω κατω βρισκουνε και τα κανουνε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Και που το βλεπουν τι γινεται;Προσεξες αυτο που ανεφερα χθες;Dialers και προστασια,στην ιστοσελιδα εταιρειας που <<πουλαει>> dsl!Εγω προσωπικα επειδη εχω βαρεθει σε αυτη την χωρα να με περνανε για μ@λ@κ@ λεω να αρχισω να τους τα χωνω ολους ασχημα οπου βρω.Μηπως ειναι καιρος να ξυπνησουμε ολοι μαζι και να κανουμε κατι για ολα τα προβληματα που μας καινε;Στο κατω κατω βρισκουνε και τα κανουνε.

Εγώ τους τα χώνω εδώ και καιρό αλλά δεν νοιάζονται και ιδιαίτερα. Τους έχω στείλει πολλά mail (χτες έστειλα τρία) όπου τους κράζω (με σχετικά πολιστιμένο τρόπο) και έχω κάνει καταγγελίες σε ΕΕΤΤ και Γενική Προστασία Καταναλωτή αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Η πιο καλή καταγγελία κατά τη γνώμη μου είναι η αίτηση σύνδεσης σε άλλο πάροχο την οποία έστειλα την προηγούμενη εβδομάδα. Και φυσικά σε όλους όσους θέλουν να βάλουν adsl (γιατί όλοι ρωτάνε τους γνωστούς τους "που ξέρουν" δηλαδή εμάς που ασχολούμαστε) να λέμε ποια είναι η πραγματικότητα ώστε να χάνουν πελάτες. Έτσι θα τους βγει για τα καλά το "κακό όνομα" και μετά άντε να το ξαναδιορθώσουν...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα τα εχω παρει ασχημα.Για να δουμε,μια δημοσιευση σε ξενα forum πως θα τους φαινοτανε;Διαβαστε μεγαλεια: Προστασία από dialers

 

Τι είναι ο Dialer;

 

O dialer είναι λογισμικό που συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή, αφού έχει εγκατασταθεί στον ηλεκτρονικό υπολογιστή (PC), ενίοτε χωρίς να το γνωρίζει ο χρήστης. Το λογισμικό αυτό εγκαθίσταται ανεξάρτητα από τον πάροχο που προσφέρει υπηρεσίες πρόσβασης στο Internet. Κάποιες ιστοσελίδες (web sites) ζητούν από τους χρήστες να αποδεχθούν συγκεκριμένους όρους και συνθήκες, προκειμένου να αποκτήσουν πρόσβαση σε επιπλέον ή σε περιορισμένης χρήσης περιεχόμενο. Με την αποδοχή των όρων, «Accept» ή «Agree», το λογισμικό εγκαθίσταται στον ηλεκτρονικό υπολογιστή και απενεργοποιεί τις ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις σύνδεσης στο Internet. Ο dialer τροποποιεί τον αριθμό κλήσης και πραγματοποιεί κλήσεις προς αριθμούς υψηλής χρέωσης, με αποτέλεσμα να αυξάνεται ραγδαία ο τηλεφωνικός λογαριασμός.

 

Προστασία από Dialers

 

Προτού «κατεβάσετε» οποιαδήποτε εφαρμογή λογισμικού, ειδικά από ιστοσελίδες που δεν γνωρίζετε, είναι σημαντικό να διαβάζετε προσεκτικά τις προειδοποιήσεις καθώς και τους σχετικούς όρους και συνθήκες που εμφανίζονται.

 

Τρόποι προστασίας:

 

* Εγκατάσταση προγράμματος τοίχους προστασίας (firewall)

* Συχνός έλεγχος του ηλεκτρονικού υπολογιστή μέσω προγράμματος προστασίας (antivirus)

* Έλεγχος συνδέσεων αγνώστου προελεύσεως

* Εγκατάσταση λογισμικού γονικού ελέγχου (parental control)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

χωρις ιντερνετ εμεινα χθες,1 ολοκληρη μερα..ελεος!διορθωθηκαν οι τοπικες αποσυνδεσεις..αλλα τωρα οχι μονο αποσυνδεεται,κραταει και μερες :mad:
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα τα εχω παρει ασχημα.Για να δουμε,μια δημοσιευση σε ξενα forum πως θα τους φαινοτανε;Διαβαστε μεγαλεια: Προστασία από dialers

 

Τι είναι ο Dialer;

 

O dialer είναι λογισμικό που συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή, αφού έχει εγκατασταθεί στον ηλεκτρονικό υπολογιστή (PC), ενίοτε χωρίς να το γνωρίζει ο χρήστης. Το λογισμικό αυτό εγκαθίσταται ανεξάρτητα από τον πάροχο που προσφέρει υπηρεσίες πρόσβασης στο Internet. Κάποιες ιστοσελίδες (web sites) ζητούν από τους χρήστες να αποδεχθούν συγκεκριμένους όρους και συνθήκες, προκειμένου να αποκτήσουν πρόσβαση σε επιπλέον ή σε περιορισμένης χρήσης περιεχόμενο. Με την αποδοχή των όρων, «Accept» ή «Agree», το λογισμικό εγκαθίσταται στον ηλεκτρονικό υπολογιστή και απενεργοποιεί τις ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις σύνδεσης στο Internet. Ο dialer τροποποιεί τον αριθμό κλήσης και πραγματοποιεί κλήσεις προς αριθμούς υψηλής χρέωσης, με αποτέλεσμα να αυξάνεται ραγδαία ο τηλεφωνικός λογαριασμός.

 

Προστασία από Dialers

 

Προτού «κατεβάσετε» οποιαδήποτε εφαρμογή λογισμικού, ειδικά από ιστοσελίδες που δεν γνωρίζετε, είναι σημαντικό να διαβάζετε προσεκτικά τις προειδοποιήσεις καθώς και τους σχετικούς όρους και συνθήκες που εμφανίζονται.

 

Τρόποι προστασίας:

 

* Εγκατάσταση προγράμματος τοίχους προστασίας (firewall)

* Συχνός έλεγχος του ηλεκτρονικού υπολογιστή μέσω προγράμματος προστασίας (antivirus)

* Έλεγχος συνδέσεων αγνώστου προελεύσεως

* Εγκατάσταση λογισμικού γονικού ελέγχου (parental control)

Όταν είχα HOL ADSL για 2 χρόνια ως και τον Αύγουστο, μου είχαν στείλει email για την προστασία απο dialers-χωρίς υπερβολή- απο τις 2/5 ως τις 20/9 (ναι το mail λειτουργεί ακόμα για έναν παράξενο λόγο, δεχομαι mail κανονικα αν και δεν ειμαι συνδρομητής πια) 17 φορες!!! Δείτε screenshot:

http://img2.freeimagehosting.net/uploads/9341b585a0.png

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε hostolis να εισαι καλα.Με εκανες και γελασα.Μια απορια ομως εχω,τελικα μπορεσες να προστατευτεις απο τους dialers;Τουλαχιστον απαλλαχτηκες απο αυτους τους ................

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λειτουργεί και η σύνδεση Internet και δεν το ξέρεις ;

Λογικά αυτό θα ισχύει,γιατί το email παρόχου πάει πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

"Λογικά το email παρόχου πάει πακέτο."

Mπα δεν ειναι απολυτο , η hol εχει καποια ''παραθυρα'' ανοιχτα ,

εγω ειχα 5 χρονια dial up και εληξε πριν 8 μηνες , αλλα το εμαιλ δεν κοπηκε !!:X:cool: και οχι μονο αυτο αλλα στο πανελ γραφει οτι ληγει το 2017 (νομιζω) !

 

http://img140.imageshack.us/img140/4606/companyoi7.th.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λειτουργεί και η σύνδεση Internet και δεν το ξέρεις ;

Λογικά αυτό θα ισχύει,γιατί το email παρόχου πάει πακέτο.

Τι να σου πώ, εγώ τους είπα οτι τους κόβω, μου είπαν οκ και δεν έχω ξαναασχοληθεί, ούτε έχω ξαναπληρώσει, ούτε έχουν ζητήσει χρήματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα HOL ADSL για 2 χρόνια ως και τον Αύγουστο, μου είχαν στείλει email για την προστασία απο dialers-χωρίς υπερβολή- απο τις 2/5 ως τις 20/9 (ναι το mail λειτουργεί ακόμα για έναν παράξενο λόγο, δεχομαι mail κανονικα αν και δεν ειμαι συνδρομητής πια) 17 φορες!!! Δείτε screenshot:

http://img2.freeimagehosting.net/uploads/9341b585a0.png

Αν διαβασεις καλα στο screenshot που παραθετεις γραφει οτι τους υποχρεωνει η ΕΕΤΤ να στελνουν το μηνυμα για τους dialers.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

17 φορές; Η forthnet γιατι δε μου στέλνει 17 φορες; Α, και που'στε; γιατι το στέλνει σε όσους έχουν DSL; Ας το στείλουν σε όσους έχουν dialup, δεν είναι τίποτα, ας θέσουν ως recipients όσους έχουν το flag της dialup συνδρομής.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

17 φορές; Η forthnet γιατι δε μου στέλνει 17 φορες; Α, και που'στε; γιατι το στέλνει σε όσους έχουν DSL; Ας το στείλουν σε όσους έχουν dialup, δεν είναι τίποτα, ας θέσουν ως recipients όσους έχουν το flag της dialup συνδρομής.

Υπηρχε επιλογη να μην σου ξαναρθει το μηνυμα.Εχω δει ατομο το οποιο παροτι ειχε dsl κολλησε dialer.Πως;Ειχε αφησει συνδεμενο το παλιο μοντεμ επανω στο pc και την τηλεφωνικη γραμμη.Το θεμα ομως ειναι οτι χολ μας δινει καλυτερες αιτιες να γκρινιαξουμε και να διαμαρτυρηθουμε.Θεωρω απλα αστειο καοποιος να γκρινιαζει επειδη του ηρθε email για dialers.Εξαλλου απο οτι βλεπω ξερεις απο υπολογιστες οποτε μπορουσες να κανεις ενα κανονα στο outlook και να πηγαινουν απεθυειας στον καδο αν και ξανατονιζω υπηρχε επιλογη για να μην σου ξαναερθει τετοιο μηνυμα

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

"Λογικά το email παρόχου πάει πακέτο."

Mπα δεν ειναι απολυτο , η hol εχει καποια ''παραθυρα'' ανοιχτα ,

εγω ειχα 5 χρονια dial up και εληξε πριν 8 μηνες , αλλα το εμαιλ δεν κοπηκε !!:X:cool: και οχι μονο αυτο αλλα στο πανελ γραφει οτι ληγει το 2017 (νομιζω) !

 

http://img140.imageshack.us/img140/4606/companyoi7.th.png

Εγώ χρησιμοποιώ ακόμη το mail και το webspace που είχα από την myQnet και έκοψα πριν δύο χρόνια. Η dial up πρόσβαση σταμάτησε αλλά mail και webspace δουλεύουν κανονικά. Και απ' ότι θυμάμαι η myQnet έδινε dial up και τις υπόλοιπες υπηρεσίες μέσω HOL. Άλλωστε και τα mail τους είναι ίδια απλά διαφέρουν στα χρώματα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε επιλογη να μην σου ξαναρθει το μηνυμα.Εχω δει ατομο το οποιο παροτι ειχε dsl κολλησε dialer.Πως;Ειχε αφησει συνδεμενο το παλιο μοντεμ επανω στο pc και την τηλεφωνικη γραμμη.Το θεμα ομως ειναι οτι χολ μας δινει καλυτερες αιτιες να γκρινιαξουμε και να διαμαρτυρηθουμε.Θεωρω απλα αστειο καοποιος να γκρινιαζει επειδη του ηρθε email για dialers.Εξαλλου απο οτι βλεπω ξερεις απο υπολογιστες οποτε μπορουσες να κανεις ενα κανονα στο outlook και να πηγαινουν απεθυειας στον καδο αν και ξανατονιζω υπηρχε επιλογη για να μην σου ξαναερθει τετοιο μηνυμα

Δεν γκρίνιαξα για τα μέηλς. Γέλασα. Απλά πράγματα :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...