Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Τελικα άκυρος ο προβληματισμός καθότι το σπιτι τελικα δεν νοικιάστηκε.

Η αναζήτησή συνεχίζεται ....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

ΟΚ. Τουλάχιστον τώρα ξέρεις πως να υπολογίσεις την ταχύτητα στο επόμενο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά ,

Το συμβόλαιο μου για ίντερνετ και σταθερό ( φοιτητικό) έληγε τέλη Νοεμβρίου . Πήγα αρχές Νοεμβρίου σε κατάστημα ώστε να μάθω αν με συμφέρει κάποιο πρόγραμμα ( έληξε η φοιτητική μου ιδιότητα) ώστε να ανανεώσω σ'αυτους ή αν θέλω διακοπή από αυτούς και μεταφορά σε άλλον πάροχο μέχρι πότε μπορώ να το κάνω . Η απάντηση τους ήταν ότι και μέχρι 10 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο μπορώ να κάνω είτε ανά ανανέωση σε κάποιο πρόγραμμα είτε να αλλάξω πάροχο. Βρήκα μια προσφορά σε άλλο πάροχο στα μέσα Νοεμβρίου και αποφάσισα να κάνω την αλλαγή . Εχθές που λέτε ήρθε ραβασάκι από την Vodafone με τέλη διακοπής 65+ ευρώ.. που ακούστηκε για 10 μέρες πριν λήξει το 24μηνο πρόγραμμα που είχα ( φοιτητικό ξανά λέω ) .... Ουδέποτε δεν καθυστέρησα πληρωμές στους λογαριασμούς..

Πήγα σε κατάστημα και η κοπέλα που ήταν εκεί έφριξε με το ποσό και έκανε αίτηση ώστε να μιλήσω με κάποιον στα κεντρικά γραφεία. Με πήρανε τηλέφωνο και ξεκίνησαν τα έτσι είναι και δεν αλλάζει .

Τι μπορεί να γίνει ρε παιδιά εδώ πέρα . Για 10 μέρες που δεν με ενημέρωσαν καν γι'αυτό όταν ρώτησα στο κατάστημα να πληρώσω αυτό το υπέρογκο ποσό ;;

 

Το έπαθε μια γνωστή μου πριν περίπου 9-10 χρόνια με την wind. Δεν πλήρωσε τίποτα από το ποσό που ζητούσαν. Κάποια στιγμή της ήρθε απο ένα δικηγορικό γραφείο μια επιστολή που έλεγε για το χρέος και οτι θα λάβουν μετρά είσπραξης. Τον πέταξε τον φάκελο. Απο φίλο της που έπιασε δουλειά σε κατάστημα wind έμαθε οτι στο ΑΦΜ της ακόμα υπάρχει το χρέος στην wind άλλα δεν έχει πάρει προσαύξηση. Απλά της είπε οτι δεν θα μπορεί να κάνει κάποιο συμβόλαιο στην wind εαν δεν πληρώσει το χρέος. Δεν θα το πλήρωσε πότε. Λογικά κάποια στιγμή θα παραγραφεί.

.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,

Το συμβόλαιο μου για ίντερνετ και σταθερό ( φοιτητικό) έληγε τέλη Νοεμβρίου . Πήγα αρχές Νοεμβρίου σε κατάστημα ώστε να μάθω αν με συμφέρει κάποιο πρόγραμμα ( έληξε η φοιτητική μου ιδιότητα) ώστε να ανανεώσω σ'αυτους ή αν θέλω διακοπή από αυτούς και μεταφορά σε άλλον πάροχο μέχρι πότε μπορώ να το κάνω . Η απάντηση τους ήταν ότι και μέχρι 10 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο μπορώ να κάνω είτε ανά ανανέωση σε κάποιο πρόγραμμα είτε να αλλάξω πάροχο. Βρήκα μια προσφορά σε άλλο πάροχο στα μέσα Νοεμβρίου και αποφάσισα να κάνω την αλλαγή . Εχθές που λέτε ήρθε ραβασάκι από την Vodafone με τέλη διακοπής 65+ ευρώ.. που ακούστηκε για 10 μέρες πριν λήξει το 24μηνο πρόγραμμα που είχα ( φοιτητικό ξανά λέω ) .... Ουδέποτε δεν καθυστέρησα πληρωμές στους λογαριασμούς..

Πήγα σε κατάστημα και η κοπέλα που ήταν εκεί έφριξε με το ποσό και έκανε αίτηση ώστε να μιλήσω με κάποιον στα κεντρικά γραφεία. Με πήρανε τηλέφωνο και ξεκίνησαν τα έτσι είναι και δεν αλλάζει .

Τι μπορεί να γίνει ρε παιδιά εδώ πέρα . Για 10 μέρες που δεν με ενημέρωσαν καν γι'αυτό όταν ρώτησα στο κατάστημα να πληρώσω αυτό το υπέρογκο ποσό ;;

Κατευθείαν καταγγελία στην ΕΕΤΤ και κάνε αμφισβήτηση του ποσού, τους στέλνει επιστολή για να εξηγήσουν το ποσό πως βγήκε κλπ! Μην πληρώσεις ακόμα!

 

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για μεταφορά γραμμής στη Vodafone στο Double Play με ADSL24. Γνωρίζει κανείς σε νέες συνδέσεις ADSL24 σήμερα αν η τηλεφωνία προσφέρεται μέσω VoIP? Ποιο router δίνει η εταιρεία σε αυτές τις συνδέσεις στο κόστος των 20€?
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για μεταφορά γραμμής στη Vodafone στο Double Play με ADSL24. Γνωρίζει κανείς σε νέες συνδέσεις ADSL24 σήμερα αν η τηλεφωνία προσφέρεται μέσω VoIP? Ποιο router δίνει η εταιρεία σε αυτές τις συνδέσεις στο κόστος των 20€?
εγώ έκανα την προηγούμενη εβδομάδα μεταφορά και η γραμμή μου δεν είναι VOIP. βέβαια στην περιοχή μου δεν υπάρχει vdsl και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. μόντεμ δεν μου έδωσαν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχουμε εικόνα τι πάγια παίζουν αυτήν την περίοδο για για 50 αρι internet σταθερό και tv χωρίς αθλητικά. Είμαι σε cosmote και σκέφτομαι να πάω στην Vodafone.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα την προηγούμενη εβδομάδα μεταφορά και η γραμμή μου δεν είναι VOIP. βέβαια στην περιοχή μου δεν υπάρχει vdsl και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. μόντεμ δεν μου έδωσαν

 

μόντεμ δεν δίνουν.. κρατάς το παλιό σου... αμα δεν σου δουλεύει πίστες τηλ στην τεχνική υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

Αποδέχθηκα προσφορά από adsl 24 σε vdsl 50αρα και έχω τα παρακάτω ερωτήματα:

1. Η τηλεφωνική γραμμή θα μετατραπεί αυτομάτως σε voip ή όχι; Εγώ πάντως δε ζήτησα κάτι τέτοιο ούτε μου ανέφεραν κάτι σχετικό.

2. αν ναι θα πρέπει να είναι το ρουτερ μονίμως ανοικτό για να έχω τηλέφωνο;

3. Θα μπορώ να συνδέσω αλλά τηλέφωνα στις άλλες πρίζες; χρειάζονται αλλά φίλτρα εκτός από αυτά που ήδη έχω για την adsl;

 

Στάλθηκε από το Power 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποδέχθηκα προσφορά από adsl 24 σε vdsl 50αρα και έχω τα παρακάτω ερωτήματα:

1. Η τηλεφωνική γραμμή θα μετατραπεί αυτομάτως σε voip ή όχι; Εγώ πάντως δε ζήτησα κάτι τέτοιο ούτε μου ανέφεραν κάτι σχετικό.

2. αν ναι θα πρέπει να είναι το ρουτερ μονίμως ανοικτό για να έχω τηλέφωνο;

3. Θα μπορώ να συνδέσω αλλά τηλέφωνα στις άλλες πρίζες; χρειάζονται αλλά φίλτρα εκτός από αυτά που ήδη έχω για την adsl;

 

Στάλθηκε από το Power 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1) Ποντάρω 100% πως ναι θα γίνει VoIP

2) Αν είναι VoIP ναι και θα πρέπει να έχεις και ρεύμα συνέχεια.

3) Αναλυτικά θα έχει οδηγίες .

 

4) Τι προσφορά σου έδωσαν;

Link to comment
Share on other sites

 

4) Τι προσφορά σου έδωσαν;

 

23,30 τελική τιμή για VDSL 50 Mbps, απεριόριστα εθνικά σταθερά, 360' σε κινητά και σταθερά 45 χωρών και δωρεάν ενεργοποίηση επιπλέον 240' λεπτών προς κινητά και απεριόριστα σταθερά σε 45 χώρες (που στην ουσία είναι 1600' + 400' προς Ρωσία - Πολωνία).

 

Πολύ δυνατή προσφορά, αλλά με πηγαίνουν υποχρεωτικά σε voip τηλεφωνία, πράγμα που δε μου άρεσε. Μου ανέφεραν ότι θα γίνει υποχρεωτικά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

23,30 τελική τιμή για VDSL 50 Mbps, απεριόριστα εθνικά σταθερά, 360' σε κινητά και σταθερά 45 χωρών και δωρεάν ενεργοποίηση επιπλέον 240' λεπτών προς κινητά και απεριόριστα σταθερά σε 45 χώρες (που στην ουσία είναι 1600' + 400' προς Ρωσία - Πολωνία).

 

Πολύ δυνατή προσφορά, αλλά με πηγαίνουν υποχρεωτικά σε voip τηλεφωνία, πράγμα που δε μου άρεσε. Μου ανέφεραν ότι θα γίνει υποχρεωτικά σε όλους.

Την ίδια προσφορά πήρα κι εγώ. Την προηγούμενη εβδομάδα ενεργοποιήθηκε.Η γραμμή έγινε voip οπότε χωρίς ρεύμα και χωρίς ρούτερ δεν υπάρχει τηλέφωνο. Μπορείς να συνδέσεις και περισσότερα από 1 τηλέφωνα αν θέλεις. Υπάρχουν οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή προσφορά παιδιά μπράβο!

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

23,30 τελική τιμή για VDSL 50 Mbps, απεριόριστα εθνικά σταθερά, 360' σε κινητά και σταθερά 45 χωρών και δωρεάν ενεργοποίηση επιπλέον 240' λεπτών προς κινητά και απεριόριστα σταθερά σε 45 χώρες (που στην ουσία είναι 1600' + 400' προς Ρωσία - Πολωνία).

 

Πολύ δυνατή προσφορά, αλλά με πηγαίνουν υποχρεωτικά σε voip τηλεφωνία, πράγμα που δε μου άρεσε. Μου ανέφεραν ότι θα γίνει υποχρεωτικά σε όλους.

 

Ναι,το VoIP ειναι αναγκαίο κακο.

Πολυ καλη τιμη σου εδωσαν,εμενα με 360’ προς κινητα και διεθνή σταθερα μου δινουν στα ιδια χρηματα.

Αλλα το σπιτι ειναι κλειστό διοτι ειμαι φοιτητης,οποτε δεν αξιζει να πληρώνω επιπλέον πάγιο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήθηκα σήμερα. Πρόσεξα ότι με τα παλιά adsl φίλτρα στα τηλέφωνα (έχω αλλά 2 εκτός από αυτό που συνδέεται μέσω τηλεφωνικού ταφ στο σπλίτερ) η γραμμή λειτουργεί αλλά δεν έχει αναγνώριση το τηλέφωνο στο ταφ του σπλίτερ (τη σύνδεση την έκανα επιβεβαιωμένα σωστά με το ταφ επιστρέφοντας τη γραμμή του τηλεφώνου από το ρουτερ στην πρίζα).

 

Με το φίλτρο που έχει μέσα το ρουτερ της Vodafone στο δεύτερο τηλέφωνο χωρίς να συνδέσω το τρίτο (sercomm h300s) δεν υπάρχει θέμα στο κεντρικό τηλεφωνο. Μάλλον χρειάζομαι ακόμη ένα φίλτρο για vdsl, έτσι; κάπου είχα διαβάσει ότι παίζουν και χωρίς φίλτρα; ισχύει;

 

Στάλθηκε από το Power 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα.

Ενδιαφερομαι για φορητοτητα στην κοσμοτε για σταθερο και ιντερνετ.Επειδη στην περιοχη που μετακομισα η vodafone εχει πολλα θεματα και την αλλαζουν ολοι.Ηθελα να ρωτησω εχω ακομα ενα μιση χρονο συμβολαιο αν φυγω θα πληρωσω πεναλτι.Μπορω καπως να το αποφυγω να μην πληρωσω;'η να το αφησω απληρωτω ετσι κι αλλιως στη voda δε ξανα γυριζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από ένα reset του μόντεμ (H300S) και κυρίως αφού το έβγαλα από την πρίζα λόγω κάποιων προβλημάτων με αποσυνδέσεις, τα οποία λύθηκαν, δεν λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων μόνο στο ασύρματο τηλέφωνο που ήταν συνδεδεμένο στο μόντεμ. Στις άλλες τηλ.πριζες η αναγνώριση με την ίδια συσκευή λειτουργεί κανονικά. Έχουμε καμία λύση;
Link to comment
Share on other sites

Έχω 240' προς κινητά στο double play.

Μπορώ να δω πόσα έχω καταναλώσει ?

 

Μέσα από το My Vodafone App.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα.

Ενδιαφερομαι για φορητοτητα στην κοσμοτε για σταθερο και ιντερνετ.Επειδη στην περιοχη που μετακομισα η vodafone εχει πολλα θεματα και την αλλαζουν ολοι.Ηθελα να ρωτησω εχω ακομα ενα μιση χρονο συμβολαιο αν φυγω θα πληρωσω πεναλτι.Μπορω καπως να το αποφυγω να μην πληρωσω;'η να το αφησω απληρωτω ετσι κι αλλιως στη voda δε ξανα γυριζω

 

Τρόπος να σας πουν να μην πληρώσετε την ποινή δεν υπάρχει εκτός εαν μπορέσετε να αποδείξετε οτι η ταχύτητα που σας προσφέρουν είναι διαρκώς κάτω απο την εγγυημένη ταχύτητα στην περιοχή σας, οπότε τότε μπορείτε ατελώς να σπάσετε το συμβόλαιο.

 

Πρακτικά και να μην πληρώσετε την ποινή δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Θα είναι χρεωμένο στο ΑΦΜ σας το ποσό στο σύστημα της VODAFONE και απλά δεν θα μπορείτε να πάτε ξανά στην VODAFONE εαν δεν το πληρώσετε.

 

Σε αντίστοιχή περίπτωση που είχα με WIND πριν απο σχεδόν 8-9 χρόνια που έκανα διακοπή πρόωρα λόγο χαμηλής ταχύτητας στο διαδίκτυο και δεν πλήρωσα την ποινή, απλά κάποια στιγμή ήρθε ενα χαρτί οτι χρωστάω στην WIND και θα λάβουν όλα τα νομικά μέτρα για να πληρώσω. Αυτό έγινε μετα απο 3-4 χρόνια Δεν πλήρωσα τίποτα και απο τότε δεν μου ήρθε τίποτα.

.
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος εδώ από Ηράκλειο Κρήτης που έχει vodafone vdsl 50 Mbps;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν ειναι το κατάλληλο μέρος για να το ρωτήσω αλλα δεν βρίσκω κάποιο σχετικό θεμα.

 

Εχω vodafone triple play και στο vodafone tv εχω το πακέτο family. Είπε η vodafone οτι θα μπορούμε να δούμε netflix μέσα απο τον αποκωδικοποιητή τους. Ψάχνω το μενού αλλα δεν βλέπω κάτι σχετικό. Ξέρει κανεις πως μπορούμε να δούμε netflix μέσω vodafone tv;

.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...