Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ένα με ενάμιση χρόνο η τιμή στο 50αρι μαζί με αστικά/υπεραστικά/κινητά θα πέσει στα 25 ευρώ. Πόσο πιο κάτω να πάει, δηλαδή;

Οκ τιμή είναι, ας μην έχουμε ψευδαισθήσεις.

Ξεχάστε τις τιμές 17 ευρώ για δύο χρόνια, επειδή κάνεις αίτηση φορητότητας. Προφανώς οι πάροχοι στα σενάρια αυτά ή είχαν ουδέτερο οικονομικό αντίκτυπο ή έμπαιναν οριακά μέσα.

 

Αν έμπαιναν μέσα γιατί να σου προτείνουν τοσο χαμηλή τιμή; Για να στερήσουν εναν πελάτη απ τον ανταγωνιστή; Μα οταν λήξει το συμβόλαιο, αν πανε να του ανεβασουν την τιμη θα τον χασουν ουτως ή άλλως απο πελατη εφ οσον ο ανταγωνιστής ειναι φθηνότερος. Μη λέμε ανυπόστατα πράγματα.

 

Οι κλήσεις απο σταθερό γίνονται όλες μεσω internet πλέον, δεν κοστίζουν τίποτα στις εταιρίες, αλλα τις χρεώνουν καπέλο 5-7ε στα Double Play. Πολυ απλα προσπαθούν να κανουν απόσβεση των επενδύσεων σε fiber ανεβάζοντας τις τιμές.

 

Το δε επιχείρημα του μισθολογικου κόστους των θεσεων ημιαπασχολησης ειναι αστείο, συμπαθα με κιολας.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει καταφέρει κάποιος λόγω σταθερού, να πάρει για το καρτοκινητό του παροχές όπως αυτές που δίνει η Wind ( 120 λεπτά & GB) ή κάτι παρόμοιο ;
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να έχουμε μισθό Γερμανίας και τιμές Βουλγαρίας. Αλλά δεν γίνετα.

Ούτε είναι πιθανόν να έχουμε μισθούς Ελλάδος με τιμές Βουλγαρίας.

Το κόστος στην Ελλάδα είναι μεγαλύτερο από την Βουλγαρία διότι σε αυτό περιλαμβάνονται και οι μισθοί των εργαζομένων.

 

 

Το χειρότερο είναι οτι έχουμε μισθούς κοντα στης Βουλγαρίας,ταχύτητες μισές και τιμές διπλάσιες της Γερμανίας

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος λόγω σταθερού, να πάρει για το καρτοκινητό του παροχές όπως αυτές που δίνει η Wind ( 120 λεπτά & GB) ή κάτι παρόμοιο ;

 

Ναι. Τα 120' δίνονται σε νέο ή παλιό (τουλ. 6 μηνες ενεργο) καρτοκινητό F2G ή Q και το 1GB σε Mobile broadband αλλά θέλει ανανέωση (νομίζω ανά 2μηνο) για να αποδίδονται.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος λόγω σταθερού, να πάρει για το καρτοκινητό του παροχές όπως αυτές που δίνει η Wind ( 120 λεπτά & GB) ή κάτι παρόμοιο ;

 

Έχω πάρει σε ανανέωση (όπου είχε πέσει πολύ ξύλο για την τιμή) 2 κάρτες Vodafone στις οποίες μπαίνουν 120' τον μήνα. Στους 4 μήνες χωρίς ανανέωση μπαίνει γραφή εισερχομένων αλλά μπορείς να κάνεις κλήσεις. Για Internet που με ενδιέφερε περισσότερο δεν έδιναν. Τώρα ίσως έχει αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα του internet είναι άχρηστη πλέον γιατί θέλει ανανέωση ανά δίμηνο. Την δίνει μόνο η wind.

H vod δίνει κάρτα με 120' προς όλους όπως είπε και ο φίλος παραπάνω αλλά ισχύει μόνο για τον πρώτο χρόνο ενώ στη wind ισχύει όσο έχεις το συμβόλαιό σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν έμπαιναν μέσα γιατί να σου προτείνουν τοσο χαμηλή τιμή; Για να στερήσουν εναν πελάτη απ τον ανταγωνιστή; Μα οταν λήξει το συμβόλαιο, αν πανε να του ανεβασουν την τιμη θα τον χασουν ουτως ή άλλως απο πελατη εφ οσον ο ανταγωνιστής ειναι φθηνότερος. Μη λέμε ανυπόστατα πράγματα.

 

Οι κλήσεις απο σταθερό γίνονται όλες μεσω internet πλέον, δεν κοστίζουν τίποτα στις εταιρίες, αλλα τις χρεώνουν καπέλο 5-7ε στα Double Play. Πολυ απλα προσπαθούν να κανουν απόσβεση των επενδύσεων σε fiber ανεβάζοντας τις τιμές.

 

Το δε επιχείρημα του μισθολογικου κόστους των θεσεων ημιαπασχολησης ειναι αστείο, συμπαθα με κιολας.

 

Το μισθολογικό κόστος είναι το λιγότερο.

 

Όσοι έχετε αυταπάτες όμως να ξέρετε, ότι για κάθε γραμμή adsl ο πάροχος πληρώνει ενοίκιο στον ΟΤΕ. Παλιότερα ήταν κοντά στα 7-8 ευρώ για γραμμή, δεν ξέρω αν έχει μειωθεί πλέον(αν θέλει ας βρει κάποιος την τιμή ενοικίασης σε καμπίνα VDSL). Οπότε, μια τιμή 17-18 ευρώ για adsl, αν βγάλεις ΦΠΑ και τέλος τηλεφωνίας, αφήνει ένα μικρό κέρδος στον πάροχο.

 

Επίσης οι τιμές που δίνανε σε παρελθοντικούς χρόνους δεν υπάρχουν πλέον. Στόχος τους τότε ήταν να χτίσουν πελατειακή βάση, ακόμη και σε συνθήκες οριακόυ ή μη κέρδους, πράγμα το οποίο κατάφεραν. Στο υπόβαθρο υπήρχαν οι εταιρείες κινητής, οι οποίες συντηρούσαν τις απώλειες των δικτύων σταθερής. Ο δανεισμός των εναλλακτικών παρόχων προς τις τράπεζες είναι υψηλός.

 

Οι εποχές που με απειλές για αλλαγή παρόχου, έπαιρνες vdsl με 17-18 ευρώ, πέρασαν ανεπιστρεπτί.

 

Προφανώς εφόσον θέλουμε και υποδομές και υψηλές ταχύτητες και νέα δίκτυα, θα πρέπει να πληρώσουμε. Δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Το μισθολογικό κόστος είναι το λιγότερο.

 

Όσοι έχετε αυταπάτες όμως να ξέρετε, ότι για κάθε γραμμή adsl ο πάροχος πληρώνει ενοίκιο στον ΟΤΕ. Παλιότερα ήταν κοντά στα 7-8 ευρώ για γραμμή, δεν ξέρω αν έχει μειωθεί πλέον(αν θέλει ας βρει κάποιος την τιμή ενοικίασης σε καμπίνα VDSL). Οπότε, μια τιμή 17-18 ευρώ για adsl, αν βγάλεις ΦΠΑ και τέλος τηλεφωνίας, αφήνει ένα μικρό κέρδος στον πάροχο.

 

Επίσης οι τιμές που δίνανε σε παρελθοντικούς χρόνους δεν υπάρχουν πλέον. Στόχος τους τότε ήταν να χτίσουν πελατειακή βάση, ακόμη και σε συνθήκες οριακόυ ή μη κέρδους, πράγμα το οποίο κατάφεραν. Στο υπόβαθρο υπήρχαν οι εταιρείες κινητής, οι οποίες συντηρούσαν τις απώλειες των δικτύων σταθερής. Ο δανεισμός των εναλλακτικών παρόχων προς τις τράπεζες είναι υψηλός.

 

Οι εποχές που με απειλές για αλλαγή παρόχου, έπαιρνες vdsl με 17-18 ευρώ, πέρασαν ανεπιστρεπτί.

 

Προφανώς εφόσον θέλουμε και υποδομές και υψηλές ταχύτητες και νέα δίκτυα, θα πρέπει να πληρώσουμε. Δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

 

Α.ΡΥ.Σ. BRAS [Α/Κ]

2 Mbps 2,42 €

4 Mbps 2,65 €

24 Mbps 3,81 €

V-Α.ΡΥ.Σ. BRAS [Α/Κ]

30 Mbps 1,77 €

50 Mbps 1,77 €

Α.ΡΥ.Σ. BRAS [KV]

2 Mbps 4,20 €

4 Mbps 4,69 €

24 Mbps 5,56 €

V-Α.ΡΥ.Σ. BRAS [KV]

30 Mbps 7,28 €

50 Mbps 8,62 €

100 Mbps 13,04 €

200 Mbps 21,35 €

Α.ΡΥ.Σ.DSLAM [KV]

2 Mbps 5,56 €

4 Mbps 5,62 €

24 Mbps 5,85 €

V-Α.ΡΥ.Σ. DSLAM [KV]

30 Mbps 6,38 €

50 Mbps 7,00 €

100 Mbps 7,82 €

200 Mbps 12,14 €

.

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ Α.ΡΥ.Σ./V-Α.ΡΥ.Σ.

 

Μηνιαία χοντρική χωρίς ΦΠΑ. Ο καθένας μπορεί να κάνει τους υπολογισμούς του θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Είχα μείνει στις τιμές προ χρόνων.

Άρα αναθεωρώ. Η τιμή του 50άρι VDSL μπορεί άνετα να υπάρξει στο εύρος κόστους 18-20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

το αρυς από ότι διαβάζω εδώ http://www.otewholesale.gr/Services/%CE%95%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/%CE%91%CE%A1%CE%A5%CE%A3/tabid/123/language/el-GR/Default.aspx

 

είναι για μεταφορά δεδομένων για χρέος άλλου παροχου χωρίς να έχει τις υποδομές όταν απλά νοικιάζει την γραμμή χαλκού ισχυουν τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι οι υπολογισμοί.

Άρα, αν εγώ ξοδεύω κάθε μήνα τις 6 ώρες προς κινητά και διεθνή σταθερά, αυτά ο πάροχός μου δεν θα τα πληρώσει;

Δεν αγοράζετε μόνο μία σκέτη ταχύτητα. Παίρνετε και άλλες παροχές και υπάρχουν και άλλα κόστη που δεν είναι εμφανή.

Link to comment
Share on other sites

Όποτε καταλήγουμε ότι ο πάροχος είναι ο ΟΤΕ δηλαδή τα ωραία μας λεφτά του δημοσίου που έφτιαξαν το δίκτυο και τώρα απλά ήρθαν οι XXXX και τους δίνουμε και αυτούς ένα έξτρα φιλοδώρημα για να μας συνδέσουν στην γραμμή που είναι του ΟΤΕ

 

Μια από τα ίδια και με τους XXXXXX στο δίκτυο της ΔΕΗ

Edited by Vasileios
προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν έχουν θέση εδώ.
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ο παροχος δεν ειναι ο ΟΤΕ.

η κατασκευη των οπτικων ινων πηγε κ στις τρεις εταιριες και καθε μια εχει αναλαβει να παραδωσει το εργο της σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα αλλά δεν είναι . Εκτός από την σύνδεση με την γραμμή του δικτύου ο πάροχος αναλαμβάνει με δικά του κυκλώματα την παροχή internet αλλά και την σύνδεση με τους άλλους αστικούς υπεραστικούς ή διεθνείς αριθμούς.

Δεν είναι απλά σε συνδέω με το δίκτυο του παλιού παρόχου και πέρνω μία προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όλοι πλέον συμμετέχουν στις οπτικές ίνες, γιατί ο ένας παροχος είναι τόσο πιο ακριβός;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ό ένας πάροχος (αυτός που ρυθμίζει την αγορά) είναι πάντα πιο ακριβός από τους άλλους.

Αλλιώς δεν θα υπήρχε χώρος στην αγορά για αυτούς.

Ακόμα και να κατεβάσει τις τιμές , οι άλλοι θα αναγκαστούν να τις κατεβάσουν ακόμα πιο χαμηλά.

Στο τέλος πάλι θα είναι πιό ακριβός και απλώς θα χάνουν όλοι μαζί.

 

https://www.euretirio.com/igesia-timis/

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αύριο λήγει το συμβόλαιο μου με τη vodafone. Μέχρι σήμερα έχω adsl 24αρι με απεριόριστα σταθερά και 5 ώρες σε κινητά στην τιμή των 19,80.Δεχτηκα σήμερα προσφορά για ανανέωση αναβάθμιση σε vdsl 50 με απεριόριστα σταθερά, 6 ώρες σε κινητά και επιπλέον vodafone tv+ kids,sports που ήθελα στην τιμή των 27,56 ευρώ τελική μαζί με τον εξοπλισμό.θεωρω ότι είναι αρκετά συμφέρουσα προσφορα.εσεις τι γνώμη έχετε;

2 ερωτήσεις: 1. Επειδή συνδέεται συναγερμός με τη γραμμή γνωρίζει κάποιος το κόστος για την αλλαγή που θα χρειαστεί λόγω vdsl;

2.θα έχω σοβαρή αλλαγή στο σήμα του wifi στο σπίτι; Γιατί τώρα στα 2 δωμάτια δεν έχω σχεδόν ποτέ σήμα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.αυριο τους έχω πει να με καλέσουν,θα ήθελα πρώτα να διαβάσω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αύριο λήγει το συμβόλαιο μου με τη vodafone. Μέχρι σήμερα έχω adsl 24αρι με απεριόριστα σταθερά και 5 ώρες σε κινητά στην τιμή των 19,80.Δεχτηκα σήμερα προσφορά για ανανέωση αναβάθμιση σε vdsl 50 με απεριόριστα σταθερά, 6 ώρες σε κινητά και επιπλέον vodafone tv+ kids,sports που ήθελα στην τιμή των 27,56 ευρώ τελική μαζί με τον εξοπλισμό.θεωρω ότι είναι αρκετά συμφέρουσα προσφορα.εσεις τι γνώμη έχετε;

2 ερωτήσεις: 1. Επειδή συνδέεται συναγερμός με τη γραμμή γνωρίζει κάποιος το κόστος για την αλλαγή που θα χρειαστεί λόγω vdsl;

2.θα έχω σοβαρή αλλαγή στο σήμα του wifi στο σπίτι; Γιατί τώρα στα 2 δωμάτια δεν έχω σχεδόν ποτέ σήμα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.αυριο τους έχω πει να με καλέσουν,θα ήθελα πρώτα να διαβάσω τις απόψεις σας.

 

Η τιμή είναι τέλεια τώρα όσον αφορά το σήμα του wifi σού είπαν αν θα σου στείλουν ρούτερ; Για το συναγερμό δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μου στείλουν νέο ρούτερ μου είπαν.τα 2,5 ευρώ το μήνα αφορούν τον εξοπλισμό που θα παραλάβω.γυρω στα 40 ευρώ μου είπε ο τεχνικός του συναγερμου για την αλλαγή λόγω vdsl.νομιζω θα κλείσω αύριο.απο μια γρήγορη έρευνα αγοράς που έκανα είναι πολύ καλή η τιμή...για την ακρίβεια 5,5 ευρώ λιγότερα από την τιμή που μου έδωσαν την προηγούμενη εβδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μου στείλουν νέο ρούτερ μου είπαν.τα 2,5 ευρώ το μήνα αφορούν τον εξοπλισμό που θα παραλάβω.γυρω στα 40 ευρώ μου είπε ο τεχνικός του συναγερμου για την αλλαγή λόγω vdsl.νομιζω θα κλείσω αύριο.απο μια γρήγορη έρευνα αγοράς που έκανα είναι πολύ καλή η τιμή...για την ακρίβεια 5,5 ευρώ λιγότερα από την τιμή που μου έδωσαν την προηγούμενη εβδομάδα.

 

Ο συναγερμός συνδέεται απλά με ένα τηλεφωνικό καλώδιο στη γραμμή. Αν πριν δεν είχες VoIP/ευρυζωνική τηλεφωνία και μετά θα έχεις, απλά θα πρέπει να πάρεις το καλώδιο του συναγερμού από την πρίζα και να το βάλεις πάνω στο ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αύριο λήγει το συμβόλαιο μου με τη vodafone. Μέχρι σήμερα έχω adsl 24αρι με απεριόριστα σταθερά και 5 ώρες σε κινητά στην τιμή των 19,80.Δεχτηκα σήμερα προσφορά για ανανέωση αναβάθμιση σε vdsl 50 με απεριόριστα σταθερά, 6 ώρες σε κινητά και επιπλέον vodafone tv+ kids,sports που ήθελα στην τιμή των 27,56 ευρώ τελική μαζί με τον εξοπλισμό.θεωρω ότι είναι αρκετά συμφέρουσα προσφορα.εσεις τι γνώμη έχετε;

2 ερωτήσεις: 1. Επειδή συνδέεται συναγερμός με τη γραμμή γνωρίζει κάποιος το κόστος για την αλλαγή που θα χρειαστεί λόγω vdsl;

2.θα έχω σοβαρή αλλαγή στο σήμα του wifi στο σπίτι; Γιατί τώρα στα 2 δωμάτια δεν έχω σχεδόν ποτέ σήμα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.αυριο τους έχω πει να με καλέσουν,θα ήθελα πρώτα να διαβάσω τις απόψεις σας.

 

Από το πρωί δε μπορώ να τη βρω αυτή που μου έκανε την προσφορά(παρότι μου είχε πει ότι θα με καλέσει η ίδια το πρωί) και από την εξυπηρέτηση πελατών μου ζητάνε 35 ευρώ για το ίδιο πακέτο, γιατί πρέπει λέει πρώτα να γίνει 50 vdsl η γραμμή και μετά να προστεθεί η τηλεόραση. Έστειλα ήδη έγγραφη διαμαρτυρία και θα κάνω και καταγγελία στην ΕΕΤΤ αν δε μου δώσουν ακριβώς τα ίδια γιατί μόνο έτσι θα βρω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί δε μπορώ να τη βρω αυτή που μου έκανε την προσφορά(παρότι μου είχε πει ότι θα με καλέσει η ίδια το πρωί) και από την εξυπηρέτηση πελατών μου ζητάνε 35 ευρώ για το ίδιο πακέτο, γιατί πρέπει λέει πρώτα να γίνει 50 vdsl η γραμμή και μετά να προστεθεί η τηλεόραση. Έστειλα ήδη έγγραφη διαμαρτυρία και θα κάνω και καταγγελία στην ΕΕΤΤ αν δε μου δώσουν ακριβώς τα ίδια γιατί μόνο έτσι θα βρω άκρη.

 

Δεν έχεις τίποτα να καταγγείλεις. Το ότι δεν δέχτηκες αμέσως την προσφορά είναι δικό σου πρόβλημα όχι δικό τους. Ας ελπίσεις να σε ξανα πάρουν αυτοί αφού λίγη το συμβόλαιο σου. Ήταν πραγματικά μια πολύ καλή προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις τίποτα να καταγγείλεις. Το ότι δεν δέχτηκες αμέσως την προσφορά είναι δικό σου πρόβλημα όχι δικό τους. Ας ελπίσεις να σε ξανα πάρουν αυτοί αφού λίγη το συμβόλαιο σου. Ήταν πραγματικά μια πολύ καλή προσφορά.

 

Δέχτηκα την προσφορά φίλε.Της είπα να με καλέσουν για την επιβεβαίωση των στοιχείων μου την επόμενη ημέρα γιατί έπρεπε να μπω σε μία σύσκεψη.Όταν έχω αποδεχτεί την προσφορά και απλά ζητάω να με καλέσουν την επόμενη μέρα για την ολοκλήρωση της διαδικασίας, μου δηλώνει δε ότι θα με καλέσει ,υπάρχει σαφής ευθύνη της εταιρίας για τη μη ολοκλήρωση της ανανέωσης με τους ίδιους όρους θεωρώ εγώ από την πλευρά μου.

Edited by boban3
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα βγάλεις άκρη. Αλλά δεν νομίζω ότι δέχτηκες την προσφορά, όπως λές. Άλλο πράγμα η επιβεβαίωση στοιχείων αρχικά στην κλήση για να δουν ότι μιλάνε όντως με εσένα. Στη συνέχεια, αν είχες χρόνο να ολοκληρώσεις τη διαδικασία θα σου διάβαζε το πρόγραμμα, το κόστος θα σε ρωτούσε αν συμφωνούσες, και έτσι τυπικά γίνεται η αποδοχή. Αν είχε γίνει, δεν θα εκρεμούσε κάτι τώρα και δεν θα έτρεχες. Αλλά όπως είπα στην αρχή, και ειδικά αφού έχεις κάνει παράπονα, πιστεύω πως θα βρεις το δίκιο σου.
Link to comment
Share on other sites

Της ζήτησα να με καλέσει την επόμενη ημέρα το πρωί για να προχωρήσω στην ανανέωση.υπαρχει στο ηχογραφημένο και είμαι βέβαιος.απλα βιαζομουν να μπω σε μια σύσκεψη και δε μπορούσα να ολοκληρώσω τη διαδικασία.εγω θεωρώ ότι θε επιλυθεί εύκολα το ζήτημα.η εξυπηρέτηση πελατών δίνει fix τιμές,για αυτό υπήρχε διαφοροποίηση από την προσφορά που αποδέχτηκα.οπως κι αν έχει θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη,αν και πάντα όταν με καλούν από τα κεντρικά τους βρίσκουμε λύση.

Παρεπιπτόντως δεν ξέρω αν είναι κάτι νέο αλλά την προσφορά την έλαβα με link που είχε αναλυτικά τους όρους του συμβολαίου.τους διάβασα και έπειτα πάτησα αποδοχή.δεν έγινε δηλαδή απλά με τηλεφωνική καταγραφή όπως στο παρελθόν.

Edited by boban3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...