Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να το γνωρίσω αυτό το άτομο, έτσι να μου πει γιατί με torrent (κάποτε) δεν πήγαινε παραπάνω από 600 KB/s ενώ με ftp, Warez sites κλπ. ήταν φυσιολογικά τα αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να το γνωρίσω αυτό το άτομο, έτσι να μου πει γιατί με torrent (κάποτε) δεν πήγαινε παραπάνω από 600 KB/s ενώ με ftp, Warez sites κλπ. ήταν φυσιολογικά τα αποτελέσματα.
Να σου πω έχω hol εδώ και 7 χρόνια όσο μου έλεγε ότι κλειδώνω πάντα τόσο κατέβαζα και όταν είχα 24αρα και μετά που έγινε Vodafone και μετά που άλλαξα σε vdsl.

 

Στους Αμπελόκηπους στην Πανόρμου όταν έμενα κλείδωνα στα 17 και κατέβαζα 17 με 18.

 

Μετά στο Χαλάνδρι στο πάτημα επειδή το αστικό κέντρο ήταν 3,5 χιλιόμετρα τα πράγματα ήταν απλά τραγικά αλλά κλείδωνα 7 και κατέβαζα 7 με 8

 

Στο ίδιο σπίτι έκανα αλλαγή vdsl 50 από καμπίνα και κατεβάζω 50 με 52.

 

Δεν είδα ποτέ να μου κόβει ταχύτητα είτε κατέβαζα από torrent είτε από file sharing sites.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για εποχές πριν 10+ χρόνια, όταν είδαμε 4 mbps στο Α/Κ Αμπελοκήπων και νομίζαμε πως ζούμε στον παράδεισο. Μέχρι τέλη του 2008 το έκανε 100% η Hellas on line, γιατί ήμουν συνδρομητής της και το θυμάμαι χαρακτηριστικά. Το ότι λέγεται Vodafone πια, δεν αλλάζει κάτι, ο λύκος μαλλί αλλάζει, όπως λένε στο χωριό μου.

Όσοι λοιπόν ήταν τότε συνδρομητές ή είχαν φίλους και γνωστούς, συνδρομητές, καλώς θυμούνται.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για εποχές πριν 10+ χρόνια, όταν είδαμε 4 mbps στο Α/Κ Αμπελοκήπων και νομίζαμε πως ζούμε στον παράδεισο. Μέχρι τέλη του 2008 το έκανε 100% η Hellas on line, γιατί ήμουν συνδρομητής της και το θυμάμαι χαρακτηριστικά. Το ότι λέγεται Vodafone πια, δεν αλλάζει κάτι, ο λύκος μαλλί αλλάζει, όπως λένε στο χωριό μου.

Όσοι λοιπόν ήταν τότε συνδρομητές ή είχαν φίλους και γνωστούς, συνδρομητές, καλώς θυμούνται.

Επειδή όμως μιλάμε για το τώρα και όχι για 10 χρόνια πριν νομίζω ότι ήμουν αρκετά σαφής ότι δεν το κάνει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάμε για το τώρα, γιατί μιλάς για τα τελευταία 7 χρόνια; Κι εγώ σαφής είμαι στο ότι δεν το κάνει τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ανέφερες ότι τώρα λέγεται Vodafone δεν αλλάζει κάτι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησαν να διαθέτουν vdsl. Ξέρετε κάτι; Τους πήρα και ζήτησα αναβάθμιση σε vdsl και μου είπαν δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει κρατήσει κανένας τηλέφωνο από εμπορικό συνεργλατη της voda που παίρνουν τηλ για προσφορές μεταφοράς σε αυτούς με 16.90-17,90 κλπ?? Παρακαλώ ας μου το στείλει να δω αν έχουν καμια ενδιαφέρουσα προσφορά για... μεταπήδηση!

Ευχαριστώ

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να πω και τα καλά της Vodafone μετά την καταγγελία μου στην Ε.Ε.Τ.Τ

Τελικά μου άφησε την 100άρα fiber στα 27€ (έκπτωση 55%) κομπλέ τελική τιμή.

Και εννοείται φυσάει η γραμμή.

Edited by pantierakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

6 χρόνια συνδρομητής με συνδεση adsl έως 24, αλλά λόγω απόστασης από το αστικό κέντρο κλειδώνει κάτω από 8...

Αν ζητήσω vdsl θα έχω 50 ή λιγότερα;

Στο site λέει ότι έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή που μένω.

Τα φώτα σας οι γνώστες παρακαλώ...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

6 χρόνια συνδρομητής με συνδεση adsl έως 24, αλλά λόγω απόστασης από το αστικό κέντρο κλειδώνει κάτω από 8...

Αν ζητήσω vdsl θα έχω 50 ή λιγότερα;

Στο site λέει ότι έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή που μένω.

Τα φώτα σας οι γνώστες παρακαλώ...

 

Εκτός εάν δώσεις και την ακριβή σου διεύθυνση (που δεν το προτείνω), κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα. Αυτή η λεπτομέρεια έχει να κάνει με την καλωδιακή απόσταση των δύο μόντεμ (το δικό σου και του παρόχου). Για να σου λένε ότι έχεις VDSL σε τέτοια απόσταση. λογικά υπάρχει ενεργή καμπίνα στην γειτονιά σου και με μεγάλη πιθανότητα θα έχεις τουλάχιστον 50Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν, η Vodafone έχει ξεμείνει από καινούργια VDSL ρούτερ και τώρα παίρνει τηλέφωνο τους παλιούς συνδρομητές της, για να επιστρέψουν αυτά που είχαν!! :lol:

 

Είναι πάνω από 2,5 χρόνια που έχω φύγει και τώρα με θυμήθηκαν! :p

Link to comment
Share on other sites

Εκτός εάν δώσεις και την ακριβή σου διεύθυνση (που δεν το προτείνω), κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα. Αυτή η λεπτομέρεια έχει να κάνει με την καλωδιακή απόσταση των δύο μόντεμ (το δικό σου και του παρόχου). Για να σου λένε ότι έχεις VDSL σε τέτοια απόσταση. λογικά υπάρχει ενεργή καμπίνα στην γειτονιά σου και με μεγάλη πιθανότητα θα έχεις τουλάχιστον 50Mbps.

 

Αν εννοείς το καφάο, έβαλε ο οτέ καινούργιο πριν από 1,5 χρόνο περίπου. Επίσης είχαν σκάψει και για οπτική ίνα νομίζω...

Επίσης είδα από τον ανταγωνισμό ότι στην περιοχή μου υποστηρίζει και fiber 100. Αυτό δεν χρειάζεται νέα εγκατάσταση μέχρι το σπίτι; Ή είναι άλλη περίπτωση;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το καφάο, έβαλε ο οτέ καινούργιο πριν από 1,5 χρόνο περίπου. Επίσης είχαν σκάψει και για οπτική ίνα νομίζω...

Επίσης είδα από τον ανταγωνισμό ότι στην περιοχή μου υποστηρίζει και fiber 100. Αυτό δεν χρειάζεται νέα εγκατάσταση μέχρι το σπίτι; Ή είναι άλλη περίπτωση;

 

Δεν χρειάζεται άλλη εγκατάσταση, κανονικό VDSL είναι.

Link to comment
Share on other sites

1.5 μηνα και ακομα να με αλλαξουν απο 50αρι vdsl σε 100αρι!Εχε χαρη που εχω κινητο vodafone και εχω καλες εκπτωσεις αλλιως θα την ειχα κανει με ελαφρα
Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν, η Vodafone έχει ξεμείνει από καινούργια VDSL ρούτερ και τώρα παίρνει τηλέφωνο τους παλιούς συνδρομητές της, για να επιστρέψουν αυτά που είχαν!! :lol:

 

Είναι πάνω από 2,5 χρόνια που έχω φύγει και τώρα με θυμήθηκαν! :p

 

είχες πριν 2,5 χρόνια vdsl? και είχες και ΖΤΕ μοντεμ που τους λείπουν?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σταμάτησαν να διαθέτουν vdsl. Ξέρετε κάτι; Τους πήρα και ζήτησα αναβάθμιση σε vdsl και μου είπαν δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο

 

ξαναπάρε και επέμεινε, μάλλον θα σου πουν για έλλειψη μοντεμ - εκτός και αν δεν έχει στην περιοχή σου. Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, ρώτα αν μπορείς να κάνεις αίτηση χωρίς δέσμευση, ώστε οταν έρθουν τα μοντεμ να είσαι σε κάποια σειρά να πάρεις. Φίλος μου πέρασε την περασμένη εβδομάδα από τα ίδια στάδια: δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο - είναι αλλά δεν έχουμε μοντεμ - κάντε αίτημα για να μπει σε αναμονή

Link to comment
Share on other sites

Το ως γνωστόν, μ'αρέσει...

 

Sent from my XT1580

 

Sorry, αλλά δεν το πρόσεξα... Σε άλλο φόρουμ το συζητάμε εδώ κι 1 μήνα. :)

 

Η τραγική Vodafone έχει ξεμείνει από VDSL modem/router και δεν ενεργοποιεί νέους συνδρομητές. Κάτι ακούγεται ότι θα συμβαίνει το ίδιο για 2-3 μήνες ακόμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

είχες πριν 2,5 χρόνια vdsl? και είχες και ΖΤΕ μοντεμ που τους λείπουν?

 

Ναι, έχω παρατημένο στην ντουλάπα το ZTE H367N που γράφει HOL επάνω. Η Vodafone έχει βάλει ταχυδρομική εταιρεία, να μαζέψει όλα τα παλιά μόντεμ από παλιούς συνδρομητές...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέμεινε η vodafone μόνο, δεσμεύτηκαν όλες οι παρτίδες της ΖΤΕ λόγω την Αμερικανικής απαγόρευσης πριν 2-3 μήνες. Το πρόβλημα που έχει η vodafone είναι οτι έχει κάνει preconfig σε ΖΤΕ και δεν παίζουν άλλα μόντεμ out-of-the-box...
Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά δεν το πρόσεξα... Σε άλλο φόρουμ το συζητάμε εδώ κι 1 μήνα. :)

 

Η τραγική Vodafone έχει ξεμείνει από VDSL modem/router και δεν ενεργοποιεί νέους συνδρομητές. Κάτι ακούγεται ότι θα συμβαίνει το ίδιο για 2-3 μήνες ακόμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι, έχω παρατημένο στην ντουλάπα το ZTE H367N που γράφει HOL επάνω. Η Vodafone έχει βάλει ταχυδρομική εταιρεία, να μαζέψει όλα τα παλιά μόντεμ από παλιούς συνδρομητές...

Από την μία σιγά τα μόντεμ.. Που δίνουν Vodafone και άλλοι .για να ακουμπας το ποτήρι καλα είναι και μόνο για αυτό.

 

Από την άλλη εάν έβλεπες το συμβόλαιο θα έβλεπες ότι στο είχε δώσει με χρήσιδανειο οπότε έπρεπε να το επιστρέψεις όταν τελείωσες μαζί τους.

 

 

Άρα αφού ο όρος είναι έτσι μην κράξεις αυτούς... για δικά σου λάθη

 

 

Εννοιολογική διαφορά του χρησιδανείου από το δάνειο

 

Αντικείμενο του χρησιδανείου είναι η παραχώρηση της χρήσεως ορισμένου πράγματος, ενώ αντικείμενο του δανείου είναι η μεταβίβαση της κυριότητας χρημάτων ή άλλων αντικαταστατών πραγμάτων* Συνεπώς*: ο λήπτης του δανείου γίνεται κύριος του πράγματος που δανείζεται και έχει την υποχρέωση να επιστρέψει ύστερα από ορισμένο ή αόριστο χρόνο άλλα πράγματα της ίδιας ποσότητας και ποιότητας, ενώ ο χρησάμενος δεν γίνεται κύριος του πράγματος που χρησιδανείζεται.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Από την μία σιγά τα μόντεμ.. Που δίνουν Vodafone και άλλοι .για να ακουμπας το ποτήρι καλα είναι και μόνο για αυτό.

 

Από την άλλη εάν έβλεπες το συμβόλαιο θα έβλεπες ότι στο είχε δώσει με χρήσιδανειο οπότε έπρεπε να το επιστρέψεις όταν τελείωσες μαζί τους.

 

 

Άρα αφού ο όρος είναι έτσι μην κράξεις αυτούς... για δικά σου λάθη

 

 

Εννοιολογική διαφορά του χρησιδανείου από το δάνειο

 

Αντικείμενο του χρησιδανείου είναι η παραχώρηση της χρήσεως ορισμένου πράγματος, ενώ αντικείμενο του δανείου είναι η μεταβίβαση της κυριότητας χρημάτων ή άλλων αντικαταστατών πραγμάτων* Συνεπώς*: ο λήπτης του δανείου γίνεται κύριος του πράγματος που δανείζεται και έχει την υποχρέωση να επιστρέψει ύστερα από ορισμένο ή αόριστο χρόνο άλλα πράγματα της ίδιας ποσότητας και ποιότητας, ενώ ο χρησάμενος δεν γίνεται κύριος του πράγματος που χρησιδανείζεται.

 

Ξέρω τι είναι χρησιδάνειο και ότι υπήρχε στους όρους του συμβολαίου. Απλά καμία εταιρεία τόσα χρόνια δεν τα ζήταγε πίσω, με μόνη εξαίρεση τον ΟΤΕ... Τώρα που ξέμειναν από μόντεμ, θυμήθηκαν να ζητήσουν τα παλιά που είχαν... :p

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει το τηλεφωνο εξυπηρετησης πελατων για βλαβες (vodafone adsl double play) και τι χρεωση εχει αν καλεσω?Ειμαι μολις μια μερα συνδρομητης και στο site τους δεν λεει με σαφηνεια κατ συγκεκριμενο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...