Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως έχει και κάποιο θέμα το κινητό σου και καθυστερεί παραπάνω? Σήμερα κατέβασα απο περιέργεια το fruit ninja που το είχα λιώσει στο s2 και δεν είδα καμιά αισθητή διαφορά.. Δε γίνεται να σ είναι τόσο αισθητό.
Link to comment
Share on other sites

Το Input lag είναι γνωστό θέμα του Android και υπάρχει εδώ και αρκετές γενεές συσκευών. Σε σύγκριση πάντως με το δικό μου galaxy s, το note δεν έχει χειρότερη απόκριση στο άγγιγμα. Ίσα ίσα που η ευαίσθητη οθόνη κάνει τι note να μοιάζει ότι ακούει σημαντικά καλύτερα στο δάχτυλο.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει και κάποιο θέμα το κινητό σου και καθυστερεί παραπάνω? Σήμερα κατέβασα απο περιέργεια το fruit ninja που το είχα λιώσει στο s2 και δεν είδα καμιά αισθητή διαφορά.. Δε γίνεται να σ είναι τόσο αισθητό.

 

Δυστυχώς το δοκίμασα και σε άλλο Note 2 αλλά και σε Galaxy S3 και ήταν το ίδιο :( Δυστυχώς το φαινόμενο είναι υπαρκτό και όχι η ιδέα μου, δείτε και

 

Το Input lag είναι γνωστό θέμα του Android και υπάρχει εδώ και αρκετές γενεές συσκευών. Σε σύγκριση πάντως με το δικό μου galaxy s, το note δεν έχει χειρότερη απόκριση στο άγγιγμα. Ίσα ίσα που η ευαίσθητη οθόνη κάνει τι note να μοιάζει ότι ακούει σημαντικά καλύτερα στο δάχτυλο.

 

Σε εμένα η διαφορά είναι πολύ αισθητή. Μήπως φταίει ότι στο S μου έχω Gingerbread και είναι θέμα ICS-Jelly Bean?

 

Για να μην υπάρχει παρανόηση γιατι μιλάω όταν λέω input lag, μιλάω ακριβώς για αυτό:

Edited by iceblade
Link to comment
Share on other sites

Το Input lag είναι γνωστό θέμα του Android και υπάρχει εδώ και αρκετές γενεές συσκευών. Σε σύγκριση πάντως με το δικό μου galaxy s, το note δεν έχει χειρότερη απόκριση στο άγγιγμα. Ίσα ίσα που η ευαίσθητη οθόνη κάνει τι note να μοιάζει ότι ακούει σημαντικά καλύτερα στο δάχτυλο.

 

Και εγω αυτήν την αίσθηση έχω.Το νοτε ακουει πολύ καλύτερα απο το galaxy s.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iceblade

Προσπαθησε να ξεχασεις το προβλημα και να χαρεις τη συσκευη.

Τα ιδια ειχαμε και με το S με το burn-in που ειχες βρει σαν θεμα παλι :p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iceblade

Προσπαθησε να ξεχασεις το προβλημα και να χαρεις τη συσκευη.

Τα ιδια ειχαμε και με το S με το burn-in που ειχες βρει σαν θεμα παλι :p

Νίκο εκτιμώ αυτό που λες, το burn in όμως ήταν κάτι που βγαίνει η όχι μακροπρόθεσμα και όχι κάτι που επηρεάζει άμεσα τη λειτουργία της συσκευής. Απλά τα παιχνίδια που απαιτούν ακρίβεια στο touch για μένα δεν παίζονται σε οποιαδήποτε συσκευή της Samsung (ενδεχομένως και σε άλλες) μετά το Galaxy S2 :(

Δοκίμασα σήμερα να παίξω το Glow Hockey 2. Με μια λέξη: Τ ρ α γ ι κ ό

Edited by iceblade
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες τότε υπάρχει πρόβλημα στην συσκευή σου και θα πρέπει να πας να στην ελέγξουν.

Δεν δικαιολογείται αυτή η καθυστέρηση που λες ότι υπάρχει ενώ όλοι οι άλλοι δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εκτιμώ αυτό που λες, το burn in όμως ήταν κάτι που βγαίνει η όχι μακροπρόθεσμα και όχι κάτι που επηρεάζει άμεσα τη λειτουργία της συσκευής. Απλά τα παιχνίδια που απαιτούν ακρίβεια στο touch για μένα δεν παίζονται σε οποιαδήποτε συσκευή της Samsung (ενδεχομένως και σε άλλες) μετά το Galaxy S2 :(

Δοκίμασα σήμερα να παίξω το Glow Hockey 2. Με μια λέξη: Τ ρ α γ ι κ ό

 

Φίλε έχεις δίκιο από περιέργεια το εγκατέστησα το παιχνίδι και το διαπίστωσα απλά στην καθημερινότητα δεν το καταλαβαίνεις...Στο πληκτρολόγιο το Swype γράφω ταχύτατα και δεν διαπιστώνω καθυστέρηση στην γραμμή που βγάζει στο συγκεκριμένο παιχνίδι έχει όμως

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Στη ζωή κάποια πράγματα είναι πώς θα τα συνηθίσει κάποιος.

Αν τα συνηθίσεις με τον Α τρόπο, ο Β τρόπος είναι διαφορετικός. Όχι λάθος, διαφορετικός.

Εγώ έχω συνηθίσει να πίνω μπύρα σε ποτήρι (και μάλιστα του κρασιού!), να κοιμάμαι χωρίς τηλεόραση και να κόβω καρπούζια στο Note.

Αν πιώ μπύρα από το τενεκεδάκι, αν με βάλουν να κοιμηθώ με τηλεόραση και αν πάρω το S να κόψω καρπούζια θα αρχίσω να ζορίζομαι.

Γιατί? Γιατι έχω μάθει αλλιώς. Έτσι είναι οι άνθρωποι. Διαφορετικοί.

 

Επειδή το τηλέφωνό σου λοιπόν δεν έχει πρόβλημα, ή συνήθισε τον τρόπο λειτουργίας του ή πούλα το.

Δεν στο λέω ειρωνικά αλλά φιλικά. Για σένα. Για να μην χαλάς την καρδιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cayman καλά τα λες, το lag του Galaxy S και του iPhone όμως είναι καλύτερα από Note και αυτό δεν είναι θέμα συνήθειας, είναι γεγονός. Απλά είμαι άτυχος που με χαλάει πολύ κάτι στο οποίο ο περισσότερος κόσμος δεν δίνει πολύ σημασία. :(
Link to comment
Share on other sites

Φίλε cayman καλά τα λες, το lag του Galaxy S και του iPhone όμως είναι καλύτερα από Note και αυτό δεν είναι θέμα συνήθειας, είναι γεγονός. Απλά είμαι άτυχος που με χαλάει πολύ κάτι στο οποίο ο περισσότερος κόσμος δεν δίνει πολύ σημασία. :(

 

Παληκαρε, ετσι απο περιεργεια εβαλα το fruit ninja να το δοκιμασω... τα touch inputs γινονται αστραπιαια, δεν συναντησα πουθενα καθυστερηση... μηπως γενικοτερα εχεις lags στην συσκευη??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει το παιχνίδι? Μπορεί να έχει κάποια ασυμβατότητα με το note και να lagαρει...

 

Δοκίμασε με κάποιο άλλο!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Φίλε μου από Expansys έχω κι εγώ, Αγγλική συσκευή. Στο AnTutu με φουλ στοκ συσκευή μου βγάζει ~33300. Και σίγουρα δεν υπερθερμαίνεται με τίποτα!

 

λοιπόν εδώ και η απόδειξη οτι τελικά υπερθερμένεται και το note 3 :( Γιαυτό και στο antutu εμενα μου εβγαλε ανάμεικτα score, την μια φορα 26700 και την δευτερη 32.000. Η φωτεινότητα οταν την έχω στο 100% μετα απο 1-2 λεπτα το πολυ αρχίζει τα σκαμπανεβάσματα.

 

Οπότε παίρνω αύριο τηλέφωνο την expansys και προχωράω σε αντικατάσταση. Ελπίζω να είναι σύντομη η διαδικασία και να μην μείνω χωρίς Note 3 , για κανα μήνα! εαν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με αλλαγή ελαττωματικού προϊόντος από expansys ας την αναφέρει, να προετοιμαστώ κατάλληλα.

Edited by AudiTT
Link to comment
Share on other sites

Θερμενεται αρκετα η μου φαινεται ρε παιδια?

 

Α και μια ερωτηση γιατι η φωτεινοτητα ενω δεν την εχω αυτοματη αυξομειωνεται απο μονη της ??

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Θερμενεται αρκετα η μου φαινεται ρε παιδια?

 

Α και μια ερωτηση γιατι η φωτεινοτητα ενω δεν την εχω αυτοματη αυξομειωνεται απο μονη της ??

Εμένα 4 μέρες τώρα ούτε ζεσταίνετε ακόμα και στη φόρτιση να το έχω και να το δουλεύω και η φωτεινότητα δεν τρεμοπαίζει καθόλου βγάζεις το νι από το τετραγωνάκι της αυτόματης φωτηνοτιτας? Γιατί όταν είναι στην αυτόματη πάλι μεταφέρετε ο κέρσορας για να διαλέξεις πως να παίζει η αυτόματη φωτηνοτιτα (λίγο ή πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω βγαλει το νι ειδα μια υπερθεμανση ενω κραταγα σημειωσεις με το s pen για 1:00 με 1:30 ωρα περιπου !Μονο τοτε !εκει ειδα και την αυξομειωση της φωτεινοτητας!
Link to comment
Share on other sites

Θερμενεται αρκετα η μου φαινεται ρε παιδια?

 

Α και μια ερωτηση γιατι η φωτεινοτητα ενω δεν την εχω αυτοματη αυξομειωνεται απο μονη της ??

 

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που το κάνει και σε μένα φίλε μου. Είναι από υπερθέρμανση! Την στιγμή που σου ρίχνει την φωτεινότητα πήγαινε ρυθμίσεις-συσκευή-Εμφάνιση-Φωτεινότητα και δες εκεί ότι σου γράφει η φωτεινότητα μειώθηκε λόγω υπερθέρμανσης!

Εγώ πηρα σήμερα τηλ την expansys και θα μου το αντικαταστήσουν. Ελπίζω το άλλο να μην έχει πάλι το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

@AudiTT

 

Έτρεξα το Antutu ενώ είχα το κινητό σε φόρτιση. Έχω εγκαταστήσει ένα widget μπαταρίας, το οποίο όταν τελείωσε το τεστ η θερμοκρασία του κινητού ήταν 31.9 από 31.3. Εντάξει ήταν λίγο ζεστό στο επάνω μέρος. Μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα με αυτό που αναφέρεις για τη φωτεινότητα. Δεν νομίζω, όμως ότι είναι failure του κινητού.

Η ποιο υψηλή θερμοκρασία που έπιασε το κινητό ήταν 36.8

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

@AudiTT

 

Έτρεξα το Antutu ενώ είχα το κινητό σε φόρτιση. Έχω εγκαταστήσει ένα widget μπαταρίας, το οποίο όταν τελείωσε το τεστ η θερμοκρασία του κινητού ήταν 31.9 από 31.3. Εντάξει ήταν λίγο ζεστό στο επάνω μέρος. Μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα με αυτό που αναφέρεις για τη φωτεινότητα. Δεν νομίζω, όμως ότι είναι failure του κινητού.

Η ποιο υψηλή θερμοκρασία που έπιασε το κινητό ήταν 36.8

 

μιλάς μάλλον για θερμοκρασία μπαταρίας και οχι επεξεργαστή.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

μιλάς μάλλον για θερμοκρασία μπαταρίας και οχι επεξεργαστή.

 

είναι θερμοκρασία μπαταρίας αυτο 100%, αλλά αυτό δειχνει ότι πρόβλημα θερμοκρασίας έχουν γενικά κι αλλα note 3 όχι μόνο το δικό μου. Το ίδιο θέμα είχε και το S4 και το δωσα γιαυτό το λόγο. Μου έριχνε την φωτεινότητα πάλι επειδή ανέβαζε θερμοκρασία.

 

Κάτι ακόμα, δείτε το screenshot μου, η μπαταρία του μου φαίνεται απαράδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

είναι θερμοκρασία μπαταρίας αυτο 100%, αλλά αυτό δειχνει ότι πρόβλημα θερμοκρασίας έχουν γενικά κι αλλα note 3 όχι μόνο το δικό μου. Το ίδιο θέμα είχε και το S4 και το δωσα γιαυτό το λόγο. Μου έριχνε την φωτεινότητα πάλι επειδή ανέβαζε θερμοκρασία.

 

Κάτι ακόμα, δείτε το screenshot μου, η μπαταρία του μου φαίνεται απαράδεκτη.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχεις πρόβλημα. Πόση ώρα ενεργή οθόνη;. Πόση ώρα Ομιλία; Πόση ώρα Facebook; Επίσης βλέπω ότι δεν έχεις καθόλου καλό σήμα. Έχεις GPS ανοιχτό μήπως;. Ποιούς συγχρονισμούς εκτελείς;.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μου αντικατεστησαν για τριτη φορα το note3 αυτην την φορα για υπερθερμανση αντε να δουμε ποτε θα πετυχω το σωστο !
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο μου αντικατεστησαν για τριτη φορα το note3 αυτην την φορα για υπερθερμανση αντε να δουμε ποτε θα πετυχω το σωστο !

 

κι εσυ υπερθέρμανση φίλε μου? σου έβγαζε το σφάλμα στην μπάρα ρύθμισης φωτεινότητας οτι η φωτεινότητα μειώθηκε λόγω υπερθέρμανσης?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...