Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το θεμα ειναι οτι με βλεπω να αλλαζω καθε 2 με 3 μηνες bezel.

 

Έχω την αίσθηση ότι απο μεμονωμένα περιστατικά δημιουργούμε αρνητικές εντυπώσεις. Εγώ εδώ και σχεδόν 2 μήνες δεν έχω κανένα πρόβλημα με το "αλουμίνιο". Τις πρώτες εβδομάδες δεν είχα θήκη, πλέον έχω την manna.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι οτι είναι μαλακό σαν βούτυρο το πλαϊνό μέρος του note και του S3. To καλό είναι οτι με 10€ βρίσκεις το πίσω εσωτερικό του κινητού μαζί με το bezel. Εγώ μετά απο πέσιμο του κινητού πήρα 2 τέτοια. Τα περιμένω όπου να ναι και απ οτι είδα αλλάζει σχετικά εύκολα.
to kako me to na mi kaneis tipota einai oti den boreis na stamatiseis gia na ksekourasteis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπον μετα απο αρκετα τηλεφωνα απο τον εναν στον αλλον μου το καλυψαν εντος εγγυησης.Η αρχικη απαντηση ομως ηταν οτι τα πλαστικα καπακια δεν καλυπτονται απο την εγγυηση αλλα αυτο μου το ειπαν αφου εστειλα το κινητο πριν το στειλω ειχε εγγυηση 2 χρονια.Το ανταλακτικο εχει 42 ευρω για αυτους που ενδιαφερονται.Τα πραγματα για να καταλαβετε εγιναν ακριβως ετσι
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αφού στο άλλαξαν κομπλέ. Μετά το τοπικ που δημιούργησες το κοιτάω συνέχεια το δικό μου.

Κρίμα όμως αλλά τι να κάνουμε.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Μια και πέρασα από όλα τα samsung, omnia I, omnia II, samsnug galaxy s, samsung galaxy sII, και τώρα note II σε πληροφορώ ότι δεν είχα ποτέ σε κανένα πρόβλημα με το bezel. Καταλαβαίνω το πρόβλημα και τον αγανακτισμό σου, αλλά γενικεύσεις του στυλ όταν το πάθετε κι εσείς κτλ νομίζω δεν αρμόζουν.
Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο εχει παθει και ενος φιλου το S3..Προφανως μιλαμε για αστοχια υλικου και μεμονωμενες περιπτωσεις..Εγω με 2 μηνες χρησης και χωρις καμια θηκη δεν εχει το παραμικρο σημαδι..Εννοειται πως δεν μου εχει πεσει ποτε και γενικα το προσεχω..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αληθεια δεν πιστευω οτι ειναι αστοχια υλικου αλλα η βαφη του πλαστικου εχει μικρη επιστρωση με αποτελεσμα να ειναι ευκολο να γινει ζημια ανα πασα στιγμη. Ευχομαι να ειναι μεμονομενο περιστατικο αυτο που εγινε στην δικη μου συσκευη αν και στην πρωτη σελιδα επιβεβαιωνεται και απο αλλον ενα χρηστη κοντα στην θυρα usb.
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αληθεια δεν πιστευω οτι ειναι αστοχια υλικου αλλα η βαφη του πλαστικου εχει μικρη επιστρωση με αποτελεσμα να ειναι ευκολο να γινει ζημια ανα πασα στιγμη. Ευχομαι να ειναι μεμονομενο περιστατικο αυτο που εγινε στην δικη μου συσκευη αν και στην πρωτη σελιδα επιβεβαιωνεται και απο αλλον ενα χρηστη κοντα στην θυρα usb.

Από προσωπική εμπειρία σε άλλο κινητό στη θύρα usb γίνεται από δική μας απροσεξία. Εγώ το είχα πάθει σε samsung galaxy s και από τότε προσέχω. Όταν πας να βάλεις το βύσμα του φορτιστή σε σκοτάδι χωρίς να βλέπεις και πιέζεις το βύσμα στο κινητό χωρίς να βλέπεις ακριβώς που κουμπώνει ή/ και όταν πας να το κουπμώσεις ανάποδα και πιέζεις να βρεις την υποδοχή.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Και το δικό μου είχε μια πτώση με αποτέλεσμα κάτω αριστερά το πλαστικό να δεχθεί ένα χτύπημα το οποίο φαίνεται στα δικά μου μάτια.

 

Επικοινώνησα με την Smartec και το κόστος του πλαστικού είναι μόλις 17 ευρώ.Σε περίπτωση που το στείλω Αθήνα επιβαρύνομαι με άλλα 25 ευρώ εργατικά.

 

Ρωτάω επειδή είμαι από επαρχία,να το στείλω γι'αλλαγή ή να το μου το στείλουν και να το αλλάξω μόνος μου σε 10 δευτερόλεπτα.

 

Το θέμα είναι ότι είναι μόλις 1 μήνα το τηλέφωνο και φοβάμαι από τα λεγόμενά τους να μην χάσω την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Και το δικό μου είχε μια πτώση με αποτέλεσμα κάτω αριστερά το πλαστικό να δεχθεί ένα χτύπημα το οποίο φαίνεται στα δικά μου μάτια.

 

Επικοινώνησα με την Smartec και το κόστος του πλαστικού είναι μόλις 17 ευρώ.Σε περίπτωση που το στείλω Αθήνα επιβαρύνομαι με άλλα 25 ευρώ εργατικά.

 

Ρωτάω επειδή είμαι από επαρχία,να το στείλω γι'αλλαγή ή να το μου το στείλουν και να το αλλάξω μόνος μου σε 10 δευτερόλεπτα.

 

Το θέμα είναι ότι είναι μόλις 1 μήνα το τηλέφωνο και φοβάμαι από τα λεγόμενά τους να μην χάσω την εγγύηση.

Από τη στιγμή που είναι δυσδιάκριτο, άποχη μου είναι να το αφήσεις ως έχει. Μπορείς να το αλλάξεις κάποια στιγμή στο μέλλον όταν πιθανώς να έχει περισσότερα σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως σε 3 note 2 που πέρασαν απο τα χέρια μου είδα σημαδακια,μικρά σαν αστοχία υλικού στην βαφή του bezel. Τα 2 πρώτα νότε ήταν λευκά και μπορούσες να δεις την ελλατωματικη βαφή χρωμίου μόνο υπό φως και υπό κλίση. Στο τρίτο νότε 2 το οποίο ήταν γκρι και ήταν απο το πρώτο λεπτό σε γνήσια θήκη σαμσουνγ,αυτην με την πλαστική πλάτη και σιλικόνη στο bezel,μετά απο 2 μήνες περίπου αρχισα να βλεπω φθορα-τριβή,σε κάποια σημεία του bezel, σε σημείο που αρχισαν να με προβληματίζουν για το μέλλον της κατάστασης της συσκευής μου. Για κάποιους μπορεί να είναι υπερβολικός αλλα δεν δέχομαι το παραμικρό τσικ στην συσκευή μου,ακομα και υπό κλίση φωτός με εξονυχιστικό ελενχο. Πολλοί που δεν είναι υπερβολική ψείρες σαν εμένα σίγουρα δεν θα εβλεπαν τίποτα απο τα παραπάνω. Είναι και πως το βλεπει ο καθένας το θέμα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλα δεν δέχομαι το παραμικρό τσικ στην συσκευή μου,ακομα και υπό κλίση φωτός με εξονυχιστικό ελενχο. Πολλοί που δεν είναι υπερβολικά ψείρες σαν εμένα σίγουρα δεν θα εβλεπαν τίποτα απο τα παραπάνω. Είναι και πως το βλεπει ο καθένας το θέμα.

Πράγματι. Δεν είμαι υπερβολικός και δεν με ενοχλεί τίποτα στο bezel.

 

Αν έχεις δει τον "κεραυνό μακ-κουιν" (παιδικό) θα θυμάσαι ότι ο "μπάρμπας" ο γερανός έλεγε ότι κάθε βαθουλωματακι στο σασι του είναι μια εμπειρια που δεν θέλει να σβήσει, μέρος της ομορφιάς του. Θα συμφωνήσω μαζί του ότι η εμμονή στο μηδενικό ψεγάδι είναι ψυχολογικά καταπιεστική, διότι ουδείς αλάνθαστος και τίποτα τέλειο :-)

 

ΥΓ: Για εντελώς πρακτικούς λόγους περισσότερο με ενοχλούν τα ίχνη ελαίου επί της οθόνης, αλλά ούτε μπορώ να χρησιμοποιώ αποκλειστικά spen, ούτε θέλω ματ screen protectors, ούτε θέλω να ψυχαναγκαζομαι με ένα πανάκι στο χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από 2 μήνες βάζω-βγαζω απο την θήκη καθημερινά δεν έχω δει κατι πέρα από ένα που του έχω κάνει εγώ κατα λάθος.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έτσι νομίζω κι εγώ!

 

Τα σημάδια μοιάζουν να είναι από τριβή κι όχι από χτύπημα...

 

Ακριβως ετσι

απο τριβη ειναι και απο τιποτα αλλο σιγουρα η Old θηκη ειναι στενη και βαλε βγαλε το εγδαρε το ΝΟΤΕ

και 100 ευρω να μου το δωσεις δεν το παιρνω για το ταπεινωσες απλα το ΝΟΤΕ

βαλτο καλυτερα σε μια καλτσα μεσα βαμβακερη ........

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει δοκιμασει να αλλαξει κανεις μονος το Bezel σε note 2? Ειναι ευκολο? Γιατι 15 ευρω εχει να το αγορασεις με τα εργαλειακια... Μην δινουμε 25 ευρω στην smartek για 15 λεπτα δουλεια..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει δοκιμασει να αλλαξει κανεις μονος το Bezel σε note 2? Ειναι ευκολο? Γιατι 15 ευρω εχει να το αγορασεις με τα εργαλειακια... Μην δινουμε 25 ευρω στην smartek για 15 λεπτα δουλεια..

 

 

Θα θελει και αυτο την τεχνη του οσο ευκολο και αν φαινεται. Αν ποοιανουν τα χερια σου εχει καλως αλλιως 10 ευρω παραπανω και δεν εχεις θεματα με την εγγυηση

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει δοκιμασει να αλλαξει κανεις μονος το Bezel σε note 2? Ειναι ευκολο? Γιατι 15 ευρω εχει να το αγορασεις με τα εργαλειακια... Μην δινουμε 25 ευρω στην smartek για 15 λεπτα δουλεια..

 

Πανευκολο

Εκανα βιδες πριν μερικες εβδομαδες ενα για να αλλαξω σπασμενη οθονη.

Βγαζεις το καπακι, την μπαταρια, το s-pen και αρχιζεις να ξεβιδωνεις για να βγαλεις το εσωτερικο καπακι.

Αυτο ηταν.

 

Το νικελ στο πλαι ειναι το εσωτερικο καπακι που απλα προεξεχει.

Δεν ειναι μερος του σασι οπως στο s3 που σου βγαινει η πιστη (αλλαξα οθονη σε ενα και μονο τζαμι σε ενα αλλο).

 

Οποιαδηποτε συσκευη και αν θελεις να κανεις κομματια, βλεπεις τον

και εισαι πρωτος! Απλα τελειος ο τυπος.

Εχω ανοιξει υπερβολικα πολλες συσκευες. Σχεδον για ολες ειχε βιντεο :D

Link to comment
Share on other sites

Πανευκολο

Εκανα βιδες πριν μερικες εβδομαδες ενα για να αλλαξω σπασμενη οθονη.

Βγαζεις το καπακι, την μπαταρια, το s-pen και αρχιζεις να ξεβιδωνεις για να βγαλεις το εσωτερικο καπακι.

Αυτο ηταν.

 

Το νικελ στο πλαι ειναι το εσωτερικο καπακι που απλα προεξεχει.

Δεν ειναι μερος του σασι οπως στο s3 που σου βγαινει η πιστη (αλλαξα οθονη σε ενα και μονο τζαμι σε ενα αλλο).

 

Οποιαδηποτε συσκευη και αν θελεις να κανεις κομματια, βλεπεις τον

και εισαι πρωτος! Απλα τελειος ο τυπος.

Εχω ανοιξει υπερβολικα πολλες συσκευες. Σχεδον για ολες ειχε βιντεο :D

 

Σε ευχαριστω πολυ Νικολα. Ειδα και το βιντεο, οντως φαινεται πολυ ευκολο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Από χτες είμαι και γω μέσα στους ευτυχείς κατόχους ενός Galaxy Note 2. Απίστευτη συσκευή με πάρα πολλές δυνατότητες. Ερχόμενος από ένα ταπεινό Samsung Galaxy S η διαφορά φυσικά ήταν χαοτική. Εκεί που τα δοκιμάζω όλα και είμαι μες την τρελή χαρά, έρχεται και η ώρα να σφάξω κάνα καρπούζι στο Fruit Ninja. Και εκεί τρώω μια από τις μεγαλύτερες ξενέρες της ζωής μου! Touch screen input lag! Αναφέρομαι στην υστέρηση μεταξύ της στιγμής που ακουμπάς την οθόνη και που κάνει register αυτό στο κινητό.

Δε μπορώ να καταλάβω πως αυτό το φαινόμενο δεν το έχω δει να αναφέρεται σε κανένα review! Απαράδεκτο για μια συσκευή εν έτη 2013!! Η οθόνη του Galaxy S μου έιναι ΠΟΛΥ καλύτερη σε αυτότο θέμα :mad: και τη διαφορά την καταλαβαίνω έντονα. Στην αρχή νόμισα πως το πρόβλημα ήταν που δικού μου Note, μετά όμως βρήκα αυτά:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2120867

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2175996

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1756767

 

Το φαινόμενο δεν είναι αποκλειστικό στο Galaxy Note 2, αλλά υπάρχει και στο Nexus 4, στο Galaxy S3, ακόμα και στο Galaxy S4. Ξέρει μήπως κανείς σας περισσότερες λεπτομέρειες επί του θέματος, αν πρόκειται να διορθωθεί στο μέλλον, η αν βελτιώνεται έστω με κάποια ROM?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Σε εμένα τουλάχιστον είναι απαρατήρητη η καθυστέρηση σε real time και γενικά είμαι ψείρας.
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά, μόνο εμένα και αυτόν μας ενοχλεί αυτό το φαινόμενο, τόσο ψείρας είμαι πια και δεν το ήξερα :(

Μαλλον εισαι πολυ ψειρας ή ακόμα καλύτερα υπερβολικός σε τεραστιο βαθμό!

Μια χαρα ανταποκρινεται το κινητό και αν δεν έβλεπα το βίντεο απο το λινκ που δίνεις δεν θα καταλάβαινα τι εννοούσες!

Πριν το note 2 ειχα το iphone 4s και εκανα το χερι γρήγορα πάνω κάτω στο notification bar όπου μετα απο μερικες φορές έχανε και το σημείο που σταματούσε το δακτυλο μου ενω στο note μου δεν το χάνει!

Ακομα και τωρα που σου γράφω δεν νιωθω οτι εχει ουτε το πληκτρολόγιο κάποιο lag και ακομα και αν εχει σύμφωνα πάλι με το λινκ που δινεις με το βίντεο είναι στα mseconds πραγμα που δεν αντιλαμβανομαστε εύκολα!

Κατσε να χαρεις το εργαλειο και μην ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εισαι πολυ ψειρας ή ακόμα καλύτερα υπερβολικός σε τεραστιο βαθμό!

Μια χαρα ανταποκρινεται το κινητό και αν δεν έβλεπα το βίντεο απο το λινκ που δίνεις δεν θα καταλάβαινα τι εννοούσες!

Πριν το note 2 ειχα το iphone 4s και εκανα το χερι γρήγορα πάνω κάτω στο notification bar όπου μετα απο μερικες φορές έχανε και το σημείο που σταματούσε το δακτυλο μου ενω στο note μου δεν το χάνει!

Ακομα και τωρα που σου γράφω δεν νιωθω οτι εχει ουτε το πληκτρολόγιο κάποιο lag και ακομα και αν εχει σύμφωνα πάλι με το λινκ που δινεις με το βίντεο είναι στα mseconds πραγμα που δεν αντιλαμβανομαστε εύκολα!

Κατσε να χαρεις το εργαλειο και μην ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα!

Δε μπορώ να το χαρώ αυτό είναι το θέμα... :( Ίσως να μην καταλάβαινα τη διαφορά αν δεν είχα συνηθίσει το Galaxy S... Δεν είναι ότι ψάχνω να βρω ένα ψεγάδι, η διαφορά με το Galaxy S είναι κραυγαλέα. Σχεδόν δε μπορώ να παίξω πια παιχνίδια που απαιτούν έστω και λίγο ακρίβεια στο touch... Είναι δυνατό το Note 2 να είναι χειρότερο σε αυτόν τον τομέα από συσκευή του 2010; Αυτή η λεπτομέρεια μου χαλάει τελείως μια κατά τα άλλα τέλεια συσκευή :(

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να το χαρώ αυτό είναι το θέμα... :( Ίσως να μην καταλάβαινα τη διαφορά αν δεν είχα συνηθίσει το Galaxy S... Δεν είναι ότι ψάχνω να βρω ένα ψεγάδι, η διαφορά με το Galaxy S είναι κραυγαλέα. Σχεδόν δε μπορώ να παίξω πια παιχνίδια που απαιτούν έστω και λίγο ακρίβεια στο touch... Είναι δυνατό το Note 2 να είναι χειρότερο σε αυτόν τον τομέα από συσκευή του 2010; Αυτή η λεπτομέρεια μου χαλάει τελείως μια κατά τα άλλα τέλεια συσκευή :(

Ρε συ ξεκόλλα, μιλαμε για ms!!!

Και εγω ειμαι ψειρας, οταν πειρα το κινητο την πρωτη μέρα του εκανα μια γρατσουνια του ενος χιλιοστου στην οθονη που θέλει πολυ ωρα ακομα και εγω που την εκανα να την δω και κατω απο συγκεκριμενη γωνία,ετοιμος για να το δωσω και να παρω ξανα αλλο

Μεχρι που λεω "δεν παω καλα", τελικα του έβαλα screen protector και το θυμάμαι οτι υπάρχει μια γρατσουνια σε περιπτωσεις οπως τωρα!

Δουλεψε το κινητο στην καθημερινοτητα σου και θα το ξεχάσεις αυτο το το κόλλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...