Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πρότεινα στους φίλους που έχουν θέμα με την υπερθέρμανση του κινητού, να κατεβάσουν και να τρέξουν την εφαρμογή CPU Memory Monitor (είναι δωρεάν) και να ελέγξουν αν πρώτο στη λίστα απασχόλησης του επεξεργαστή είναι το IndexService.

Αυτό μπορεί να τρέχει και χωρίς να χρησιμοποιείται τη συσκευή.

Nokia N95, SonyEricsson W960i, HTC TyTN II, HTC Touch Dual, Nokia N95 8 GB, HTC Touch Diamond, SE C902, Samsung SGH i-900 Omnia, HTC Touch HD, SE Xperia X1, LG Arena, SE W995, Samsung i8910 HD, Samsung i8000 Omnia II, iPhone 3GS, HTC HD2, iPhone 4, Xperia Mini, iPhone 4S, Galaxy Note II, Sony Xperia S, Galaxy S4, Galaxy Note3, LG Nexus 5, Galaxy Note 8, Galaxy Note 10.1 LTE 2014 Edition, LG G3, Galaxy Note 4, iPhone 6S Plus, iPhone 7 Plus.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα στους φίλους που έχουν θέμα με την υπερθέρμανση του κινητού, να κατεβάσουν και να τρέξουν την εφαρμογή CPU Memory Monitor (είναι δωρεάν) και να ελέγξουν αν πρώτο στη λίστα απασχόλησης του επεξεργαστή είναι το IndexService.

Αυτό μπορεί να τρέχει και χωρίς να χρησιμοποιείται τη συσκευή.

 

Εγώ είχα το πρόβλημα με το indexservice αλλά φορμαρισα την εξωτερική κάρτα και τώρα δεν απασχολεί καθόλου τον επεξεργαστή. Το είχα τσεκάρει ήδη και με το Cpu memory monitor, και τώρα πλέον δεν είναι πρώτο στην λίστα αλλά σχεδόν τελευταίο. Η υπερθέρμανση εξακολουθεί να υπάρχει όμως. Είτε καμία φορά στο απλό σερφάρισμα με φουλ φωτεινότητα την οποία ρίχνει με το γνωστό μήνυμα, είτε παίζω 3D games , είτε απλά τρέχω κάποιο benchmark (AnTuTu). Απλώς μου έκανε εντύπωση και το ότι βάζει το μήνυμα της υπερθέρμανσης και μειώνει τη φωτεινότητα ακόμα και αν έχω μόλις ανοίξει το κινητό. Για κάποιο λόγο ξαφνικά ανεβάζει θερμοκρασία. Ενώ το πρόβλημα με το index service δεν το έχω πλέον , όπως κι άλλος ένας ανέφερε εδώ ότι δεν έχει πρόβλημα με index service αλλά υπερθέρμανση έχει. Επίσης να αναφερθώ ότι πέρασα ξανά την stock Rom με wipe και πέρασα και το καινούργιο update των 30mb αλλά η υπερθέρμανση ακόμα υπάρχει !

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συγνωμη αλλα μηπως οι περισσότεροι είστε λιγο υπερβολικοί? και ψάχνετε να βρείτεππροβλήματα εκει που δεν υπάρχουν? δηλαδή η σαμσουνγκ ειναι τοσο ηλιθια να μην ρλεγχει ποιοτικα τις συσκευες της? εγω παντως με το δικο μου νοτε 3 και με 2 φιλων μου, κανενα προβλημα. μπορει να ζεσταίνεται οταν εχεις φωτεινότητα η κάνεις εργασίες αλλα μεχρι εκει. χαρείτε το κινητακι και μην τρελαίνεστε με λεπτομέρειες. ελεος πια!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια συγνωμη αλλα μηπως οι περισσότεροι είστε λιγο υπερβολικοί? και ψάχνετε να βρείτεππροβλήματα εκει που δεν υπάρχουν? δηλαδή η σαμσουνγκ ειναι τοσο ηλιθια να μην ρλεγχει ποιοτικα τις συσκευες της? εγω παντως με το δικο μου νοτε 3 και με 2 φιλων μου, κανενα προβλημα. μπορει να ζεσταίνεται οταν εχεις φωτεινότητα η κάνεις εργασίες αλλα μεχρι εκει. χαρείτε το κινητακι και μην τρελαίνεστε με λεπτομέρειες. ελεος πια!

Το θέμα είναι οτι το Note2 δεν ζεσταίνονταν στις ίδιες εργασίες.

Εδώ φαίνεται πως οι επεξεργαστές της samsung τα πάνε καλύτερα με τις θερμοκρασίες.

Μόνο με real racing για αρκετή ώρα, ένοιωθα ζέστη την πλάτη του Note 2.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικά πάντως δεν με ενοχλεί το ότι ζεστένεται. Με ενοχλεί όμως ότι λόγω της θερμοτητας μου ρίχνει την φωτεινότητα και δεν μπορώ να απολαυσω την οθόνη αυτή στο μέγιστο των δυνατοτητων της για όση ώρα θέλω εγώ. :mad:
Link to comment
Share on other sites

...Λοιπόν!

 

Παρέλαβα και εγώ επιτέλους τη συσκευή σήμερα το μεσημέρι. Όλα πήγαιναν τέλεια μέχρι που το απόγευμα τοποθέτησα τη κάρτα μνήμης στη συσκευή. Να σημειώσω πως η κάρτα είχε αγοραστεί πριν ένα χρόνο και τη χρησιμοποιούσα στο Note I χωρίς κανένα πρόβλημα.

SanDisk Ultra 32GB (Micro SDHC Class 10). Ήταν σχεδόν 10GB μέσα και ξαφνικά, αν και όλο το περιεχόμενο εμφανιζόταν κανονικά (φωτογραφίες, βίντεο, mp3 κλπ), η συσκευή άρχισε να υπερθερμένεται (κατά τη γνώμη μου σε βαθμό που σίγουρα δεν ήταν φυσιολογικός) γύρω και κάτω από τη κάμερα!:heat:Δεν ήταν έντονη η χρήση του επεξεργαστή την ώρα που εμφανίστηκε το πρόβλημα και είναι επίσης σημαντικό πως δεν επηρέασε ούτε θετικά ούτε αρνητικά το ότι "πίεσα" τον επεξεργαστή για να δω αν θα υπάρξει διαφορά κατά τη διάρκεια του φαινομένου! Αφαίρεσα το καπάκι και παρατήρησα πως εντοπίζεται στην υποδοχή της κάρτας!!!:devil:

 

Έκανα ένα Factory Reset, αφαίρεσα τη κάρτα, της έκανα ένα format στο PC, την ξανάβαλα στο Note 3 και επέλεξα "Μορφοποίηση" στο μενού των Ρυθμίσεων.

 

Εδώ και μία ώρα δεν έχει ζεσταθεί καθόλου και είναι συνδεδεμένο και στο φορτιστή. Θα το αφήσω μέχρι το πρωί και αν όλα πάμε καλά θα δοκιμάσω να γεμίσω τη κάρτα πάλι!

 

Όταν έχω νέα θα σας ενημερώσω!

 

 

Υ.Γ. #1

 

Θεωρώ πως το πρόβλημα δημιουργείται από το S-Finder, λόγω του indexing του περιεχομένου της κάρτας! Διάβασα από πολλούς πως το πρόβλημα δε σταματά ακόμα και αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή! ....μένει να δούμε!

 

 

Υ.Γ. #2

 

Αν ξαναεμφανιστεί η αυξημένη θερμοκρασία, θα το επιστρέψω! Αν και πιστεύω πως με ένα update μπορεί να λυθεί το πρόβλημα!

 

Εσείς αν θέλετε συγκρίνεται με και χωρίς τη κάρτα μνήμης και να δούμε μήπως βγάλουμε άκρη τώρα που είναι νωρίς ακόμα!:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι έχουν πει ότι το πρόβλημα είναι με τα μεγάλα αρχεία PDF που βρίσκονται στην κάρτα.

 

Για δοκίμασε να περάσεις όλα τα αλλά εκτός από PDF...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι έχουν πει ότι το πρόβλημα είναι με τα μεγάλα αρχεία PDF που βρίσκονται στην κάρτα.

 

Για δοκίμασε να περάσεις όλα τα αλλά εκτός από PDF...

 

Αυτό κάνω τώρα! Η κάρτα μου παρατήρησα πως είχε περίπου 50 PDF αλλά μικρού μεγέθους όλα (Σύνολο περίπου 170mb...).

 

Γέμισα τη μισή μόνο με φωτογραφίες, mp3 . Διάβασα πως το indexing του S-Finder φορτώνει αρχεία .pdf .xml .doc!!

 

Το πρόγραμμα έχει ύπνο τώρα γιατί πώς θα σηκωθούμε για δουλειά αύριο (στις 6 πμ:cry:)

 

 

UPDATE:

 

Καλημέρα σε όλους.

Μετά από τα χθεσινά και αφού έχω απενεργοποιησει εντελώς όλες τις κατηγορίες και τοποθεσίες του S Finder, έχω τρέξει Benchmarks ( με εντυπωσιακά αποτελέσματα για πρώτη φορα !!!!) π.χ Atuntu 34691!!!, τα πάντα λειτουργούν ομαλά και με ΚΑΜΙΆ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗ.

 

Μακάρι να λύθηκε το πρόβλημα. Η κάρτα μου επίσης λειτουργεί κανονικα, αλλά δεν έχω φορτώσει κανένα αρχείο κειμένου. ..

 

Για δοκιμάστε το και εσείς να δούμε! !!

Edited by sotiris_rez

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Και πως απενεργοποίησες το s finder?

Αν και δεν μου προκαλεί κανένα θέμα να δοκιμάσω. .και εγώ κάρτα από το 1 έβαλα και ούτε φορματ έκανα και έχει 12giga μέσα τι να πω μακάρι να είναι αυτό για να μην έχουν θέμα όσοι έχουν τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Και πως απενεργοποίησες το s finder?

Αν και δεν μου προκαλεί κανένα θέμα να δοκιμάσω. .και εγώ κάρτα από το 1 έβαλα και ούτε φορματ έκανα και έχει 12giga μέσα τι να πω μακάρι να είναι αυτό για να μην έχουν θέμα όσοι έχουν τέλος πάντων.

 

Δεν απενεργοποίησα την εφαρμογή, απλά όρισα στις ρυθμίσεις της να μη ψάχνει αρχεία καθόλου!

 

Ανοίγεις το S-Finder-->Ρυθμίσεις--->Επιλογή Κατηγ. Αναζήτησης και εκεί τα αφαιρούμε όλα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Και πως απενεργοποίησες το s finder?

Αν και δεν μου προκαλεί κανένα θέμα να δοκιμάσω. .και εγώ κάρτα από το 1 έβαλα και ούτε φορματ έκανα και έχει 12giga μέσα τι να πω μακάρι να είναι αυτό για να μην έχουν θέμα όσοι έχουν τέλος πάντων.

Αν δεν έχεις πρόβλημα γιατί να το κάνεις;

Το S-Finder είναι από τις πιο χρήσιμες εφαρμογές της συσκευής.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα γιατί να το κάνεις;

Το S-Finder είναι από τις πιο χρήσιμες εφαρμογές της συσκευής.

 

Προσωπικά δε το χρησιμοποιώ καθόλου. Ακόμα και μετά από κάποιο update θεωρώ πως δε θα μου χρησιμεύει τόσο. ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε το χρησιμοποιώ καθόλου. Ακόμα και μετά από κάποιο update θεωρώ πως δε θα μου χρησιμεύει τόσο. ..

Αν έχεις πολλά αρχεία, σημειώσεις, email κλπ. δεν υπάρχει πιο χρήσιμο από αυτό.

Για εμένα, όπως και για τους περισσότερους πιστεύω, το S-Finder είναι απαραίτητο.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Εδώ και 5 ώρες κάτοχος και εγώ του note 3 μετά από s4. με το που έκανα το unboxing άρχισα.

Έλεγχο του home button (ok)

έλεγχο της cameras (ok)

και έπειτα άρχισα το streching μέχρι και τώρα που τα γράφω.

1-2-3 untutu η οθόνη 100% χωρίς καμία αυξομείωση, με σκορ 35520+ έχω και screenshot

untutu stabiliti η θερμοκρασία μπαταρίας μέχρι 35.1''. cpu μέχρι 52'' (*#0*#) και θερμοκρασία δωματίου 20''

πέρασα πάνω από 100 εφαρμογές και μέχρι τώρα που το έχω και φορτίζει είναι ελαφρός χλιαρό ΚΑΜΙΑ σχέση με s4 και τις 60αρες.

από αυτά που είχα διαβάσει ήμουν πολύ τρομαγμένος αλλά από ότι φαίνεται έπεσα σε καλή συσκευή. αγορασμένο από γνωστή αλυσίδα με δωροεπιταγή και φοροαπαλλαγή μίας και το πέρασα στα έξοδα του μαγαζιού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Εδώ και 5 ώρες κάτοχος και εγώ του note 3 μετά από s4. με το που έκανα το unboxing άρχισα.

Έλεγχο του home button (ok)

έλεγχο της cameras (ok)

και έπειτα άρχισα το streching μέχρι και τώρα που τα γράφω.

1-2-3 untutu η οθόνη 100% χωρίς καμία αυξομείωση, με σκορ 35520+ έχω και screenshot

untutu stabiliti η θερμοκρασία μπαταρίας μέχρι 35.1''. cpu μέχρι 52'' (*#0*#) και θερμοκρασία δωματίου 20''

πέρασα πάνω από 100 εφαρμογές και μέχρι τώρα που το έχω και φορτίζει είναι ελαφρός χλιαρό ΚΑΜΙΑ σχέση με s4 και τις 60αρες.

από αυτά που είχα διαβάσει ήμουν πολύ τρομαγμένος αλλά από ότι φαίνεται έπεσα σε καλή συσκευή. αγορασμένο από γνωστή αλυσίδα με δωροεπιταγή και φοροαπαλλαγή μίας και το πέρασα στα έξοδα του μαγαζιού.

Οι περισσότεροι καλές συσκευές έχουμε πάρει, μην ανησυχείς :)

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

κι έμενα απο cold start την πρώτη φορα παντα εβγαζε 35000+ στο antutu. Στις επόμενες όμως επεφτε και κάτω απτα 30, σκαμπανεβάζοντας και την φωτεινότητα όσο διαρκούσε το benchmark. Δεν το αντεξα άλλο, και το στειλα πίσω για αντικατάσταση σημερα. Είχα κανει τα παντα, ούτε πρόβλημα με το indexservice είχα. Ελπίζω αυτό που θα μου στείλουν να είναι οκ αυτή τη φορα :(
Link to comment
Share on other sites

κι έμενα απο cold start την πρώτη φορα παντα εβγαζε 35000+ στο antutu. Στις επόμενες όμως επεφτε και κάτω απτα 30, σκαμπανεβάζοντας και την φωτεινότητα όσο διαρκούσε το benchmark. Δεν το αντεξα άλλο, και το στειλα πίσω για αντικατάσταση σημερα. Είχα κανει τα παντα, ούτε πρόβλημα με το indexservice είχα. Ελπίζω αυτό που θα μου στείλουν να είναι οκ αυτή τη φορα :(

Την είχες ''πειράξει'' την συσκευή?

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

E ναι, τι άλλο

 

Στο #591 μου απάντησε για την omega οπότε το έχει πράξει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4936597#post4936597

Link to comment
Share on other sites

κι έμενα απο cold start την πρώτη φορα παντα εβγαζε 35000+ στο antutu. Στις επόμενες όμως επεφτε και κάτω απτα 30, σκαμπανεβάζοντας και την φωτεινότητα όσο διαρκούσε το benchmark. Δεν το αντεξα άλλο, και το στειλα πίσω για αντικατάσταση σημερα. Είχα κανει τα παντα, ούτε πρόβλημα με το indexservice είχα. Ελπίζω αυτό που θα μου στείλουν να είναι οκ αυτή τη φορα :(

 

Μετά από 10 ώρες κάψιμο και 100+ εφαρμογές, όλα λειτουργούν άψογα. έχω βάλει και 16gb class 10 sd με αρχεία pdf, όλα μια χαρά. antutu 35500 - 35000 - 35300 εκεί συνέχεια. το index service στο 3% με 15 λεπτά xρήση cpu.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

υπάρχει κάτι νεότερο στο θέμα της υπερθέρμανσης?

προκύπτει τελικά σαν αποτέλεσμα από index service, μεγάλου μεγέθους pdf αρχείων, rooting?

είναι κάτι από όλα ή όλα ή κάτι άλλο?

Όποιος φέρνει την μπάλα, παίζει έστω και τερματοφύλακας...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αλλά εγώ απογοητεύτηκα με τόσα προβλήματα που διαβάζω.

Και σαν άσχετος δεν κάνω το βήμα για αγορά, διότι μόνο το button μπορώ να ελέγξω. Το θέμα της θερμοκρασίας (αφού δεν ξέρω να «τρέξω» τις διάφορες εφαρμογές )και τα άλλα πως θα τα δω;

Μήπως κάποιος από σας που να μένει Αθήνα, θα μπορούσε να πάμε παρέα ένα πρωινό (σε όποιο μαγαζί τον βολεύει) να το «ξεψαχνίσει» και αφού μου πει ότι είναι ο.κ τότε να το αγοράσω;

Κερνάω καφέ πριν και φαγητό μετά!!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να το ελέγξει ο οποιοσδήποτε πρέπει να το ανοίξει και για να το ανοίξει πρέπει να το αγοράσει οπότε μάλλον δεν γίνεται αυτό που λες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για να το ελέγξει ο οποιοσδήποτε πρέπει να το ανοίξει και για να το ανοίξει πρέπει να το αγοράσει οπότε μάλλον δεν γίνεται αυτό που λες...

 

Καλημέρα, από χθες το βράδυ είχα μείνει από internet, και μόλις τώρα είδα το μήνυμα.

Θα το αγοράσω κι εγώ, αλλά επιτόπου δοκιμή ήθελα από κάποιον που γνωρίζει, ώστε αν τυχόν ζεσταίνεται η κάποιο άλλο θέμα υπάρξει να μου δώσουν άλλη συσκευή εκείνη τη στιγμή. Αυτό δεν μπορεί να γίνει;

Κάποιος συμφορμίτης έγραψε ότι τέσσερεις συσκευές – αν θυμάμαι καλά - άνοιξε μέχρι να βρει τη σωστή!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...