Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, challenge143 said:

Θα συμφωνήσω με το fulgore το realme είναι συσκευαρα κ με ένα καλό λογισμικό με μηδενικά bug δεν ήθελα να το αναφέρω για 2 λόγους 1. Ότι δεν είναι επί του θέματος κ δεύτερον υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που είναι "πορομενοι " κ το παίρνουν προσωπικά  .

Εγω δεν έχω τέτοια κολλήματα και να σου πω την αλήθεια πήγα black friday να παρω κινητό και ειμουν ανάμεσα στο 11 lite 5g ne a52s και realme gt master edition.στο realme με χαλασε το μονοφωνικο και η φωτεινότητα και στο a52s που δεν έχει καλό δακτυλικο αποτύπωμα και αν βάλεις και τζαμακι το ξεχνάς τελείως και έτσι κατέληξα στο 11 που είναι πολύ καλή συσκευή με τα γνωστά θέματα του miui

• Απαντήσεις 573
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ θα επέλεγα το Realme, διότι ξεχνάς τα προβλήματα και θέματα λογισμικού. 

Ashes or diamonds, foe or friend we're all equal in the end - Roger Waters

4 minutes ago, p_k said:

Εγώ θα επέλεγα το Realme, διότι ξεχνάς τα προβλήματα και θέματα λογισμικού. 

Έτσι ακριβώς .... 

Συγκρίνετε ποιότητα κατασκευής του 5g που έχω τουλάχιστον εγώ με το realme.. φωτογραφίες και κυρίως βίντεο ειδικά σταθεροποίηση τα συγκρίνετε?το 3.5 δε με απασχολεί,ασύρματα εδώ κ χρόνια...και στο συγκεκριμένο τι προβλήματα έχει το miui του lite 5g?γιατί σε μένα δουλεύει απροβληματιστο

Το mi11 lite 5g εχει μοναδικες διαστασεις και βαρος σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Καλη προταση το συγκεκριμενο real me στα λεφτα αυτα δε λεω ομως εχει μικροτερη οθονη, μεγαλυτερο βαρος και πιο χοντροκομμενες διαστασεις με ιδια μπαταρια και στα λεφτα που αναφερθηκαν, ειναι και με 6gb ram εναντι 8 του lite 5g.

Συνοπτικα, περα απο περισσοτερα hz οθονη και λογισμικο (πραγμα υποκειμενικο γιατι εγω με το miui δεν ειχα ποτε θεμα), δεν υπερτερει σε τιποτε αλλο το master gt. Aντιθετα εχει χειροτερες διαστασεις, εμφανιση (υποκειμενικο), 2gb ram λιγοτερη, μονοφωνικο ηχειο κι ελαφρως χειροτερο επεξεργαστη. Ισαξιες προτασεις σε γενικες γραμμες αλλα σε καμια περιπτωση συνολικα ανωτερο το realme. 

Στη black friday παντως που επαιζε το lite στα 300 ευρω απο ινφο ηταν τρελη ευκαιρια.

Edited by EvO_Boss

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Συμφωνώ απόλυτα. Και εγώ κανένα θέμα με το miui. Και να φανταστείτε την τελευταία 3τια πρέπει να έχω αλλάξει καπου στις 17 συσκευές όλες Xiaomi. Καμμια σχέση βέβαια το λειτουργικό το τώρα με το τότε, αλλά γενικότερα δεν συνάντησα θέματα ποτε και εγώ. Το τσίμπησα στα 299 black Friday από μεγάλη αλυσίδα ( βέβαια το ΝΕ σχεδόν παρεμφερείς συσκευές ) Και μόλις είχα πάρει κινητό προ 2 μηνών, αλλά με δελέασε η τιμή. Πάντως στα 440 αρχική, δεν ξέρω αν αξίζει για τόσα.

1 ώρα πριν, EvO_Boss said:

Στη black friday παντως που επαιζε το lite στα 300 ευρω απο ινφο ηταν τρελη ευκαιρια.

Στα 300€ έπαιζε το "xiaomi 11 lite 5g ne" (το καινούριο) 

Το "xiaomi mi 11 lite 5g" (το παλιό) ήταν στα 270€.

Το 270€ πήρα για την κυρά, μου κάνει παράπονα όμως, όταν τελειώσει μια κλήση (και έχει κλειστό το καπάκι από την θήκη βιβλίο) η οθόνη παραμένει μαύρη και δεν μπορεί να τερματίσει το τηλεφώνημα. Κάποιες φορές "πατάει" διάφορα με το μάγουλο ή το αυτή. 

Δεν ξέρω ακριβώς κάτω από ποιες συνθήκες συμβαίνει το κάθε τι ή αν είναι τυχαία γεγονότα. 

Θα ρωτήσω λεπτομέρειες και θα επανέλθω. 

Υ. Γ. Μια δόση μουρμούρας την έχω... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

On 26/12/2021 at 10:06 ΠΜ, Arinapac said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά !

Τέτοια να μου λέτε και ετοιμαζομουν  για αγορά σε ένα από αυτά τα μαγαζιά ! Διαβάζοντας τις κριτικές όμως ...σπάνια έχει αρνητικά σχόλια από αγοραστές ! 

Δεν βλέπω να προχωράω σε αγορά όπως πάει ..  

Το σχόλιο μου περί realme στο εδώ θέμα αφορά μόνο και μόνο την περίπτωση του συμφορουμίτη πιο πάνω που κοιταζε σε αγορά σε αυτά τα χρήματα αλλά είχε εκφράσει κάποιους προβληματισμούς,άρα του ανέφερα μια πολύ καλύτερη συνολικά εναλλακτική με λιγότερα χρήματα σε σχέση με το κινητό του θέματος μήπως και τον ενδιαφέρει για άμεση αγορά,επειδή η πιο πίσω προσφορά τελειώνει τέλος του χρόνου.

Παντως δεν ειναι φρονιμο ,ουτε "ηθικο" , σε topic μιας συγκεκριμενης συσκευης να αναφερομαστε στα καλα ή στα κακα καποιας αλλης ... Αφ ενος πλατιαζουμε ασκοπα και καποιος που θελει να βοηθηθει σε κατι για την συγκεκριμένη συσκευή ...χανεται ....αφ εταιρου ...για συμβουλες παρατηρησεις κλπ αλλης συσκευης υπαρχουν και τα προσωπικα μηνυματα ...

PS Καλες και ομορφες γιορτες σε ολους ....

Edited by molivos
((( M o I_ i \/ o S )))

• Administrators
20 minutes ago, molivos said:

Παντως δεν ειναι φρονιμο ,ουτε "ηθικο" , σε topic μιας συγκεκριμμενης συσκευης να ν 'αναφερομαστε στα καλα ή στα κακα καποιας αλλης ... Αφ ενος πλατιαζουμε ασκοπα και καποιος που θελει να βοηθηθει σε κατι για την συγκεκριμμενη συσκευη ...χανεται ....αφ εταιρου ...για συμβουλες παρατηρησσεις κλπ αλλης συσκευης υπαρχουν και τα προσωπικα μηνυματα ...

PS Καλες και ομορφες γιορτες σε ολους ....

Σωστό. Ας κλείσει εδώ το εκτενέστατο συγκριτικό με το Realme και ας επικεντρωθούμε εδώ αποκλειστικά στα της συσκευής του τίτλου. Υπάρχει ξεχωριστός χώρος εδώ στο φόρουμ για συγκρίσεις συσκευών όπου μπορούν να απευθυνθούν οι όποιοι ενδιαφερόμενοι.

Modpic.gif

Υπάρχει εφαρμογή στο playstore η οποία διορθώνει το θέμα με τον proximity.Τη χρησιμοποιώ λίγες μέρες και λειτουργεί.Δε γνωρίζω αν μπορώ να την αναφέρω για να την δοκιμάσει και κάποιος άλλος να δούμε αν όντως ισχύει.

Υπάρχουν σχετικές εφαρμογές, αλλά το κατά πόσο δουλεύουν σωστά είναι το θέμα.

Θυμάμαι παλιά σε note 7 φίλου που είχε ζήτημα, δεν είχε βοηθήσει.

51 minutes ago, grande said:

Υπάρχει εφαρμογή στο playstore η οποία διορθώνει το θέμα με τον proximity.Τη χρησιμοποιώ λίγες μέρες και λειτουργεί.Δε γνωρίζω αν μπορώ να την αναφέρω για να την δοκιμάσει και κάποιος άλλος να δούμε αν όντως ισχύει.

Προφανώς και μπορείς, αλλιώς τι κάνουμε εδώ; 😉

34 minutes ago, minast said:

Προφανώς και μπορείς, αλλιώς τι κάνουμε εδώ; 😉

Proximity sensor reset/repair

Απλή εφαρμογή,γράψε αν μπορείς μετά και εσύ εντυπώσεις.

Εφόσον λοιπόν η επιδιόρθωση ας πούμε του προβλήματος γίνεται με εφαρμογή, θα έπρεπε η ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία να κάνει το fix μέσω update.

35 minutes ago, grande said:

Proximity sensor reset/repair

Απλή εφαρμογή,γράψε αν μπορείς μετά και εσύ εντυπώσεις.

Αυτή η εφαρμογή δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να μπεις στο CIT Menu και να κάνεις calibration τον proximity sensor.

Just now, chios said:

Αυτή η εφαρμογή δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να μπεις στο CIT Menu και να κάνεις calibration τον proximity sensor.

Κάποιοι όμως δεν είναι εξοικειωμένοι με τη διαδικασία αυτή.

1 minute ago, p_k said:

Κάποιοι όμως δεν είναι εξοικειωμένοι με τη διαδικασία αυτή.

Ποια εξοικείωση; είναι τόσο απλό που και η γιαγιά μου θα το κάνει, δεν είναι πυρηνική φυσική. 

4 minutes ago, chios said:

Ποια εξοικείωση; είναι τόσο απλό που και η γιαγιά μου θα το κάνει, δεν είναι πυρηνική φυσική. 

Ok,δεν το γνώριζα.Ας υπάρχει και η εφαρμογή ,δεν ενοχλεί πιστεύω.

https://www.xiaomist.com/2020/07/how-to-calibrate-proximity-sensor-of.html

δοκίμασε αυτόν τον τρόπο που δίνει η ίδια η xiaomi χτύπα στον dialler * # * # 6484 # * # *

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Εδω και αρκετο καιρο οταν με καλουν η οθονη παραμενει σβηστη και δεν δειχνει την κληση, μονο ακουγεται. Καποιες φορες την δειχνει κανονικα.Theme εχω το κλασσικο που θαμπορουσε να φταιει. Πριν δοκιμασω full reset εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση?

Τα προβλήματα που αναφέρονται με το proximity sensor παρατηρούνται και στο NE;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

• Administrators
36 minutes ago, vastegial_74 said:

Τα προβλήματα που αναφέρονται με το proximity sensor παρατηρούνται και στο NE;

Αυτό καλύτερα να το ρωτήσεις στο thread του NE… https://myphone.gr/forum/topic/190307/?tab=comments#comment-7022202

Modpic.gif

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Εδω και αρκετο καιρο οταν με καλουν η οθονη παραμενει σβηστη και δεν δειχνει την κληση, μονο ακουγεται. Καποιες φορες την δειχνει κανονικα.Theme εχω το κλασσικο που θαμπορουσε να φταιει. Πριν δοκιμασω full reset εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση?
Καλή χρονιά.

Υπάρχει περίπτωση να έβαλες μεμβράνη ή τζαμάκι, και τα προβλήματα να εμφανίστηκαν από εκείνη τη στιγμή και έπειτα;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Huawei Mate 20 Pro

Rom: stock

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Rom: Stock