Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο εμφανιζει και στις 2 περιπτωσεις με ανοιχτο και σε fastboot

 

Screenshot 2022-03-20 203836.png

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλέω δίνεις λάθος την εντολή στην έγραψα παραπάνω δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot 2022-03-20 205527.png

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2022 at 8:55 ΜΜ, MAFIA said:

Screenshot 2022-03-20 205527.png

Δεν μας είπες τελικά Πώς πήγε? 

Στείλε αν θέλεις και κάποιο link με τον οδηγό που ακολούθησες.

Link to comment
Share on other sites

θα τα γραψω αναλυτικα οπως τα εκανα, επειδη χρειαζεται χρονο ομως. θα επανελθω.

θα τα γραψω ετσι ωστε και ο καθε ενας που δεν εχει καμια σχεση με αυτα να μπορεσει να το κανει..βημα-βημα

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση - Αλλαγή ROM 
·         Device: Mi 11 Lite 5G EEA
·         Codename: renoir

Κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση απο εδώ

https://xiaomifirmwareupdater.com/miui/renoir/stable/V13.0.4.0.SKIEUXM/

·         Type: Fastboot – ΟΧΙ ΤΗ RECOVERY. – Aυτή  που λέει Fastboot

Την αποσυμπιέζουμε στo c:\ σε ένα φάκελο που δημιουργούμε.

Εγώ το ονόμασα update και την αποσυμπίεσα εκεί.

Εγκατασταση στον υπολογιστή μας τους drivers για να αναγνωρισει το κινητό απο εδώ

·         Download SDK Platform-Tools for Windows

https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools

Το έκανα εγκατάσταση στο c: σε ένα φάκελο που τον ονόμασα ADB

Εγκατάσταση το Mi unlock Tool για να μπορέσουμε να ξεκλειδώσουμε το κινητό μας

https://en.miui.com/unlock/download_en.html

Εγκατάσταση Mi Flash για να μπορέσουμε να φλασάρουμε τη νέα ROM

https://www.xiaomiflash.com/

Αφού έχουμε κάνει εγκατάσταση τα πάντα στον υπολογιστή μας ήρθε η ώρα να ζητήσουμε έγκριση για να ξεκλειδώσουμε τη συσκευή μας.

Στο κινητό μας:

Ρυθμίσεις – Σχετικά με το τηλέφωνο – Στο σημείο που λέει Έκδοση MIUI πατάμε πολλές φορές πάνω του, θα εμφανίζει απομένουν 5 – 4- 3 -2 -1 φορές για να γίνεις προγραμματιστής, το πατάμε συνεχόμενα μέχρι να εμφανίσει είστε πλέον προγραμματιστής.

Πάμε back και στις ρυθμίσεις επιλέγουμε το σημείο που λέει Πρόσθετες Ρυθμίσεις.

Και μετά Επιλογές προγραμματιστών.

Κάνουμε ενεργή την επιλογή που λέει Ξεκλείδωμα OEM (Αποδοχή ξεκλειδώματος bootloader)

Απο κάτω που λέει Κατάσταση Mi ξεκλειδώματος πατάμε πάνω, αποδοχή στο μήνυμα που εμφανίζει και μετά το κουμπί που λέει Προσθήκη λογαριασμού και συσκευής.

Κανονικά θα πρέπει να κάνει Login με τους κωδικούς του Cloud που έχουμε. (Σε εμένα για κάποιο λόγο δεν έκανε, η λύση ήταν να πάω back στις ρυθμίσεις – κάτω κάτω που λέει xiaomi cloud να κάνω logout και ξανά Login, μετά όταν δοκίμασα προσθήκη λογιαριασμού το πήρε κανονικά).

Συνεχίζουμε στις επιλογές προγραμματιστών και ενεργοποιούμε την επιλογή Εντοπισμός σφαλμάτων USB και ΟΚ στο μήνυμα που ακολουθεί.

Ώρα να ζητήσουμε έγκριση για ξεκλείδωμα.

-          Καλό θα ήταν μια επανεκίνηση στον υπολογιστή ώστε να μην υπάρχει κάποιο θέμα με τους drivers που περάσαμε.

-          Συνδέουμε το κινητό μας με τον υπολογστή (έβαλα το καλώδιο που έρχεται μαζί στη συσκευασία σε θύρα usb 2.0 του υπολογιστή – Έχω διαβάσει οτι αν το βάλεις σε USB 3.0 ίσως να υπάρχει ασυμβατότητα.)

-          Στα windows τρέχουμε την εντολή cmd και δεξί κλικ πάνω του Run as administrator

-          Ανοίγει παράθυρακι DOS – Command Prompt

-          Μπαίνουμε στο φάκελο που εγκαταστήσαμε τον οδηγό (αυτο που αναφέρω στην αρχή οτι το έχω ονομάσει ADB)

-          Cd\

-          Cd adb

-          Adb devices Και θα πρέπει να εμφανίζει List of devices attached – εναν αριθμό του στυλ 1478cee device

-          Αν το εμφανίζει τότε αναγνωρίζει τη συσκευή ο υπολογιστής και μπορούμε να προχωρήσουμε.

-          Adb reboot bootloader – μόλις δώσουμε αυτή την εντολή το κινητό θα κάνει επανεκίνηση και θα ανοίξει και θα δείχνει με μεγάλα γραμμάτα FASTBOOT η οθόνη του

-          Ξανά εντολή Fastboot devices – θα πρέπει να εμφανίσει πάλι τη συσκευή που βλέπει π.χ. 1478cee fasboot – Αν δούμε κάτι τέτοιο είμαστε οκ

-          Τρέχουμε το Miunlock που κατεβάσαμε

-          Κάνουμε Login με τους κωδικούς του Cloud που έχουμε και πατάμε Unlock , θα ξεκινήσει τη διαδικασία και στο 95% θα βγάλει μήνυμα οτι σε 167ώρες (αν θυμάμαι καλά) θα ξεκλειδώσει ... υπομονή 7 ημέρες.

-          7 ημέρες μετά (εγώ μπήκα μόλις 1 λεπτό μετά τις 7 ημέρες) ξαναμπαίνουμε σε fastboot στο κινητό μας με τις εντολές DOS όπως κάναμε την 1η φορά.  έτρεξα πάλι το unlock και το έκανε.

-          Ώρα για το Flash Tρέχουμε το MiFlash – (Ξανά σε FASTBOOT μέσω dos το κινητό)-  Πατάμε το select και επιλέγουμε το φάκελο εκεί που κάναμε αποσυμπίεση τη ROM (εγώ το έκανα στο φάκελο update) – Δίπλα δεξιά το κουμπάκι που λέει Refresh (Το κινητό εννοείται εξακολουθεί να είναι με το usb στον υπολογιστή) θα πρέπει εκεί που λέει device να εμφανίσει με πράσινο χρώμα τη συσκευή που βρήκε.

-          Στο κάτω μέρος του προγράμματος επιλέγουμε εκεί που λέει Clean All

-          Και τέλος πάνω δεξιά FLASH

-          Ξεκινάει η διαδικασία (κρατάει κανα 10λεπτο) – Κανονικά όταν τελειώσει θα πρέπει να εμφανίσει οτι έγινε με πράσινο χρώμα ... Σε εμένα στο τέλος πέταξε ERROR με κόκκινο ... αλλά άνοιξε κανονικά το κινητό με τη νέα ROM . Για να είμαι σίγουρος επειδή έβγαλε το Error μπήκα στις ρυθμίσεις – Σχετικά με το τηλέφωνο – και στον έλεγχο για ενημερώσεις έβαλα λήψη τελευταίου πακέτου ώστε το κατέβασα για ακόμη μια φορά και το εγκατέστησα απευθείας μετά χωρίς την ένδειξη κάποιου ERROR

-          Ετοιμο το κινητό – Εφόσον μετά απο κάποιες μέρες σιγουρέυτηκα οτι όλα λειτουργουν σωστά ξανακλείδωσα τον bootloader (Πάλι σε dos)

-          C:\

-          Cd adb

-          Fastboot oem lock

 

1 εβδομάδα μετά με τη νέα ρομ Miui 13 – 13.0.4.0 Το κινητό είναι εξαιρετικό σε όλα.

Επειδή είμαι πρωτάρης και εγώ σίγουρα θα έχω κάποια λάθη στο παραπάνω κείμενο, θα προσπαθήσω να το βελτιώσω όσο μπορώ και φυσικά όποιος έμπειρος έχει δει λαθάκια εννοείτε ενημερώνει να το κάνουμε καλύτερο.

-          Φτιάξτε Cloud – Απαραίτητο για να γίνει η διαδικασία

-          Κρατήστε backup – θα σβηστούν τα πάντα

-          Απο τέτοιες ενέργειες πάντα υπάρχει ο κίνδυνος για ζημιά στο κινητό ή να χρειάζεται κάτι άλλο για την επαναφορά μετά που δεν ξέρω πως γίνεται και θα χρειάζεται ψάξιμο ...

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

H Xiaomi στο miui 13 έχει πάρει πίσω την Πλευρική μπάρα?

Mου ήρθε η αναβάθμιση σήμερα 13.0.1.0 SKIEUVF και δεν τη βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, rupper said:

H Xiaomi στο miui 13 έχει πάρει πίσω την Πλευρική μπάρα?

Mου ήρθε η αναβάθμιση σήμερα 13.0.1.0 SKIEUVF και δεν τη βρίσκω.

Settings -Special Features - Smart Toolbox . Κανε την μεταφραση στα ελληνικα , διοτι δεν την ομιλω την ελληνικην 😉 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mphxt said:

Settings -Special Features - Smart Toolbox . Κανε την μεταφραση στα ελληνικα , διοτι δεν την ομιλω την ελληνικην 😉 

Εκανα λάθος περιγραφή εννοώ την οθόνη συντομεύσεων αριστερά της κεντρικής οθόνης.μπορεί να λέγεται και Αποθήκη εφαρμογών

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει και χωρις NFC?Γιατι στο Σκρουτζ το βρισκω αρχικη τιμη το μαυρο 8/128 στα 270 και πιο κατω εχει το ιδιο με την ιδια χωρητικοτητα στα 309 με την ενδειξη NFC!

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikaki71 said:

Βγαινει και χωρις NFC?Γιατι στο Σκρουτζ το βρισκω αρχικη τιμη το μαυρο 8/128 στα 270 και πιο κατω εχει το ιδιο με την ιδια χωρητικοτητα στα 309 με την ενδειξη NFC!

Και παρακατω αναφερεται παλι το ιδιο κινητο χωρις την ενδειξη NFC. Γνωμη μου , οτι ειναι απλα διαφοροποιηση στην περιγραφη που γραφουν τα διαφορα σαιτς. Δεν ξερω αν κυκλοφορει σε καποιες αγορες χωρις NFC , το δικο μου παντως εχει κανονικα.

Τελος , προσεξε τα μοντελα που κοιτας στο σκρουτζ. Αυτο που βλεπεις στα 270 ειναι αλλο μοντελο (11 lite 5g NE) , ενω εδω μιλαμε για το mi 11 lite 5g. Η βασικη διαφορα τους ειναι στον επεξεργαστη. Το mi 11 lite 5g εχει τον snapdragon 780g ενω το 11 lite 5g NE που βγηκε μεταγενεστερα εχει τον 778g , μιας και απο ο,τι εχω καταλαβει αυτο εγινε λογω ελλειψης του συγκεκριμενου επεξεργαστη στην αγορα. 

Δες εδω το συγκριτικο των δυο συσκευων και τις διαφορες τους που οπως ειπα ειναι κυριως στον επεξεργαστη , στο gorilla glass και στην 3η πισω καμερα.

Edited by mphxt
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mphxt said:

Και παρακατω αναφερεται παλι το ιδιο κινητο χωρις την ενδειξη NFC. Γνωμη μου , οτι ειναι απλα διαφοροποιηση στην περιγραφη που γραφουν τα διαφορα σαιτς. Δεν ξερω αν κυκλοφορει σε καποιες αγορες χωρις NFC , το δικο μου παντως εχει κανονικα.

Τελος , προσεξε τα μοντελα που κοιτας στο σκρουτζ. Αυτο που βλεπεις στα 270 ειναι αλλο μοντελο (11 lite 5g NE) , ενω εδω μιλαμε για το mi 11 lite 5g. Η βασικη διαφορα τους ειναι στον επεξεργαστη. Το mi 11 lite 5g εχει τον snapdragon 780g ενω το 11 lite 5g NE που βγηκε μεταγενεστερα εχει τον 778g , μιας και απο ο,τι εχω καταλαβει αυτο εγινε λογω ελλειψης του συγκεκριμενου επεξεργαστη στην αγορα. 

Δες εδω το συγκριτικο των δυο συσκευων και τις διαφορες τους που οπως ειπα ειναι κυριως στον επεξεργαστη , στο gorilla glass και στην 3η πισω καμερα.

Eυχαριστω φιλε μου.Λογικα ειναι καλυτερο το μεταγενεστερο το 11 lite 5g NE,σωστα?

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikaki71 said:

Eυχαριστω φιλε μου.Λογικα ειναι καλυτερο το μεταγενεστερο το 11 lite 5g NE,σωστα?

Οχι. Το μεταγενεστερο μοντελο εχει "παλιοτερο" επεξεργαστη. Τον 778g , ενω το πρωτο μοντελο εχει τον 780g.
H διαφορα στην αποδοση των δυο επεξεργαστων ειναι της ταξης του 1%-4% περιπου , ενω η καρτα γραφικων του 780g ειναι γυρω στο 27% καλυτερη. 
Γενικως , ο 780g οπως μαρτυρα και το νουμερο στην ονομασια του ειναι καλυτερος απο τον 778g , αλλα σε καθημερινες εργασιες η διαφορα στην αποδοση δεν γινεται αντιληπτη. Καποιοι λενε οτι ο 778g κανει καλυτερη διαχειριση της μπαταριας , αλλα δεν ξερω ποσο βαση εχει μια τετοια διαπιστωση.

Θα μου πεις τωρα , γιατι βαλανε σε μεταγενεστερο μοντελο , χειροτερο επεξεργαστη ? Οπως ειπα , το κανανε λογω ελλειψης του συγκεκριμενου επεξεργαστη ή λογω ελλειψης τσιπς γενικοτερα. Δεν ξερω λεπτομερειες. Παντως το μοναδικο κινητο στον πλανητη Γη με τον 780g ειναι το mi 11 lite 5g. Κανενα αλλο μοντελο απο καμμια αλλη μαρκα δεν τον εχει. Ολες οι εταιριες , στην mid-range κατηγορια χρησιμοποιουν τον 778g , οποτε ειπε και η xiaomi να βγαλει ενα μοντελο με αυτον και να προωθησει αυτο το μοντελο μιας και τον 780g δεν θα μπορει στο μελλον να τον βαζει στα κινητα της.

Aν δεν κανεις απαιτικες εργασιες , κυριως σε γραφικα , πας στο 11 lite 5g NE , που ειναι και φτηνοτερο και κανεις την δουλεια σου. Δηλαδη αν μιλαμε για διαφορα στην τιμη 30 ευρω , δεν τα αξιζει για τοσο μικρες διαφορες αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου τουλαχιστον απολυτος κανενα θεμα. μια χαρα λειτουργει

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, MAFIA said:

Στο δικο μου τουλαχιστον απολυτος κανενα θεμα. μια χαρα λειτουργει

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ;;;;..χάθηκε η ρύθμιση ξεκλείδωμα με  δακτυλικό!!!! 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Steliosbk said:

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ;;;;..χάθηκε η ρύθμιση ξεκλείδωμα με  δακτυλικό!!!! 

ρυθμίσεις και πάνω στο ψαχτήρι πες δακτυλικό αποτύπωμα.

ξαναβάλε νέα από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, rupper said:

ρυθμίσεις και πάνω στο ψαχτήρι πες δακτυλικό αποτύπωμα.

ξαναβάλε νέα από την αρχή

Το έκανα!!!Έκανα τα πάντα δεν υπάρχει το μενού!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Steliosbk said:

Το έκανα!!!Έκανα τα πάντα δεν υπάρχει το μενού!!!!!!

πως γινεται να χαθηκε το μενου ...

αν δεν το βρεις μπες στο Update και πατα τις 3 τελιτσες να κατεβασει παλι τη ρομ να την περασει απο πανω. δεν θα χασεις τιποτα απο ρυθμισεις εφαρμογες κτλ

εντυπωση μου κανει τοσα χρονια ξιαομι ποτε δεν μου εχει τυχει κατι αναλογο

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, MAFIA said:

πως γινεται να χαθηκε το μενου ...

αν δεν το βρεις μπες στο Update και πατα τις 3 τελιτσες να κατεβασει παλι τη ρομ να την περασει απο πανω. δεν θα χασεις τιποτα απο ρυθμισεις εφαρμογες κτλ

εντυπωση μου κανει τοσα χρονια ξιαομι ποτε δεν μου εχει τυχει κατι αναλογο

 

IMG_20220417_024436.jpg

Just now, Steliosbk said:

 

IMG_20220417_024436.jpg

Και μένα τόσα χρόνια με Xiaomi πρώτη φορά μου συμβαίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο Settings - About Phone - All Specs. Χτυπα στο "kernel version" μερικες φορες και θα ανοιξει ενα μενου με διαφορα τεστς. Βρες τα τεστς σχετικα με το fingerprint sensor και δες αν τα περναει επιτυχως. Αν οχι , τοτε ειτε εχει καποιο hardware προβλημα ο sensor , ειτε αν περασες καποια νεα εκδοση να μην εκατσε καλα ή δεν περασε κανα driver σωστα.

Δοκιμασες αυτο που προτεινε ο @MAFIA ? Καντο και τραβα και κανα factory reset καλου κακου. Δεν λες και ποια εκδοση rom εχεις ... 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αν περασεις απο πανω τη ρομ θα ειναι οκ και δεν θα χρειαστει factory reset ή κατι αλλο ουτε θα χασεις κατι απο το κινητο

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...