Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Η προσφορά του αιώνα" έγινε στο σταθερό μου χθες και σήμερα από το 13888. Συνδρομητής στον ΟΤΕ από το 1980 και για να μας επιβραβεύσει ο ΟΤΕ, μας προσφέρει VDSL 30 με απεριόριστα σταθερά, 30'κινητά, δωρεάν μόντεμ, και δωρεάν αναγνώριση κλήσεων μόνο με 39.90 ευρώ/μήνα !!! Ειλικρινά δεν έχω λόγια...μου προσφέρει δωρεάν την αναγνώριση κλήσεων !!! Στην αίτηση φορητότητας υπάρχει περίπτωση να μην μου κάνει αντιπροσφορά ο ΟΤΕ ή γνωρίζετε αν μπορώ να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας αν δω ότι δεν ανταποκρίνεται ο ΟΤΕ στο τρικ μου ή θα βρεθώ στο τέλος, να αλλάξω δίκτυο ενω στην πραγματικότητα δεν το επιθυμώ ;;;

 

40ε εχει και στο σαιτ τους με 18μηνη δεσμευση.κανε αιτημα φορητοτητας για vdsl hol η wind και λογιμα σε 2-3 μερες μολης δουνε το αιτημα θα σε παρουν για αντιπροσφορα. Εχεις μεχρι 14 μερες δικαιωμα διακοπης απο την ημερα που εκανες την αιτηση.οτι κανεις καντα να υπαρχουν γραπτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι ηρθε ο τεχνικος του οτε και μετρησε την γραμμη στο κουτι της πολυκατοικιας,με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε πως η γραμμη ειναι μια χαρα μεχρι εκει,περιπου στα 14.500.

Αυτες τις μερες που ειχα δηλωσει βλαβη για αποσυνδεσεις και πεσιμο στα 8+,με ειχαν κλειδωσει στα 12 για να ειμαι σταθερος.

Του ειπα να το αφησει ξανα ελευθερο για να παει στα 14+ και να αρχισω να ψαχνομαι εγω,πριζες,ρουτερ.Οκ μου λεει το ελευθερωνω.

Το μεσημερι που ηρθα σπιτι ηταν ακομα 12,και σε τηλεφωνο που ειχα στον οτε μου ειπαν πως ειναι ελευθερο,εως 24!!

Τι γινεται ρε παιδια?.υποβαθμιση γραμμης?η' σου λενε 'αυτος ειναι γκρινιαρης,θα παιρνει καθε μερα,αστο 12 να ειναι σταθερος και θα το συνηθησει το χασιμο των -2.5?

Λιγο πιο πανω εχω τις νουμερα του ρουτερ με 14.

Αυτα τα σφαλματα

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 239

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 1.096.479 / 0

ειναι σε ολους και ειναι αμελητεα,η' δειχνουν προβλημα της γραμμης και οχι δικο μου?

Edited by billias7
Link to comment
Share on other sites

''Τι γινεται ρε παιδια?.υποβαθμιση γραμμης?η' σου λενε 'αυτος ειναι γκρινιαρης,θα παιρνει καθε μερα,αστο 12 να ειναι σταθερος και θα το συνηθησει το χασιμο των -2.5?''

 

Τελικα το δευτερο,ο χτεσινος υπαλληλος του οτε μου ελεγε πως ημουν ελευθερος,εως 24 ενω ημουν κλειδωμενος στα 12!!:mad:

Πηρα σημερα και το επιβεβαιωσα και το αφησαν εως 24.

Αυριο παραλαμβανω το TP-LINK TD-W8970 που θα παρει την θεση του tomson 585v7 και αλλαζω και πριζα..να δω τι ψαρια θα πιασω!!:cry:

Edited by billias7
Link to comment
Share on other sites

''Τι γινεται ρε παιδια?.υποβαθμιση γραμμης?η' σου λενε 'αυτος ειναι γκρινιαρης,θα παιρνει καθε μερα,αστο 12 να ειναι σταθερος και θα το συνηθησει το χασιμο των -2.5?''

 

Τελικα το δευτερο,ο χτεσινος υπαλληλος του οτε μου ελεγε πως ημουν ελευθερος,εως 24 ενω ημουν κλειδωμενος στα 12!!:mad:

Πηρα σημερα και το επιβεβαιωσα και το αφησαν εως 24.

Αυριο παραλαμβανω το TP-LINK TD-W8970 και αλλαζω και πριζα..να δω τι ψαρια θα πιασω!!:cry:

 

μπορεί με το νέο ρουτερ να δεις διάφορα αλλά ίσως είναι 1mbs περισσότερο αυτο πιστευω, ελπίζω να κοιτάς πόσο συχνρονιζει το ρουτερ σου και όχι μέσω speedtest .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μπορεί με το νέο ρουτερ να δεις διάφορα αλλά ίσως είναι 1mbs περισσότερο αυτο πιστευω, ελπίζω να κοιτάς πόσο συχνρονιζει το ρουτερ σου και όχι μέσω speedtest .

 

Ναι φιλε μου,απο το ρουτερ παντα κοιταω τι γινεται.

Αυτο που με παραξενευει ειναι αφου με αφησε ελευθερο παλι,ανεβηκα απο 12 στα 12.500 και οχι στα παλια 14.400..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τόσο λίγο ; πω...

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

''Τι γινεται ρε παιδια?.υποβαθμιση γραμμης?η' σου λενε 'αυτος ειναι γκρινιαρης,θα παιρνει καθε μερα,αστο 12 να ειναι σταθερος και θα το συνηθησει το χασιμο των -2.5?''

 

Τελικα το δευτερο,ο χτεσινος υπαλληλος του οτε μου ελεγε πως ημουν ελευθερος,εως 24 ενω ημουν κλειδωμενος στα 12!!:mad:

Πηρα σημερα και το επιβεβαιωσα και το αφησαν εως 24.

Αυριο παραλαμβανω το TP-LINK TD-W8970 που θα παρει την θεση του tomson 585v7 και αλλαζω και πριζα..να δω τι ψαρια θα πιασω!!:cry:

 

Εγω κατι παρομοιο με σενα.. ειχα το Thomson εβαλα το TP LINK και το tp link μου εκανε θεμα με το WiFi ...επεφτε πανω απο 10 φορες την ημερα και το εβγαλα την δευτερη μερα.Πηρα ενα ΖΤΕ και ησυχασα.Δεν ειδα ομως καμια διαφορα στον συγχρονισμο της ταχυτητας με κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατι παρομοιο με σενα.. ειχα το Thomson εβαλα το TP LINK και το tp link μου εκανε θεμα με το WiFi ...επεφτε πανω απο 10 φορες την ημερα και το εβγαλα την δευτερη μερα.Πηρα ενα ΖΤΕ και ησυχασα.Δεν ειδα ομως καμια διαφορα στον συγχρονισμο της ταχυτητας με κανενα.

 

Πρωτες εντυπωσεις θετικες αν και λιγο νωρις ειναι ακομα.:O

Κλειδωσα επιτοπου στην παλια μου ταχυτητα(14.444) και εδω και ενα διωρο δεν εχω καμια αποσυνδεση:happy:

Το wifi του μου αρεσε,μιας και το κινητο μου σε συγκεκριμενο σημειο του σπιτιου ειχε σημα μια γραμμη,και τωρα ειναι φουλ!!

Ο idm κατεβαζει με 1.6-1.6,5 και ολα καλα!!(Ποτε θα δουμε vdsl στις αχαρνες ρε οτε)!:confused:

Παιδια αν παραμεινει και τις επομενες μερες ετσι το συνιστω ανεπιφυλακτα για τα λεφτα του!!:D

Edited by billias7
Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις θετικες αν και λιγο νωρις ειναι ακομα.:O

Κλειδωσα επιτοπου στην παλια μου ταχυτητα(14.444) και εδω και ενα διωρο δεν εχω καμια αποσυνδεση:happy:

Το wifi του μου αρεσε,μιας και το κινητο μου σε συγκεκριμενο σημειο του σπιτιου ειχε σημα μια γραμμη,και τωρα ειναι φουλ!!

Ο idm κατεβαζει με 1.6-1.6,5 και ολα καλα!!(Ποτε θα δουμε vdsl στις αχαρνες ρε οτε)!:confused:

Παιδια αν παραμεινει και τις επομενες μερες ετσι το συνιστω ανεπιφυλακτα για τα λεφτα του!!:D

 

το ρουτερ το tp-link ειναι αυτο ; http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=33403&cat=13 , το δινει τωρα πια ο οτε; ή το εχεις παρει εσυ; ειναι 300ρι αρα για αυτο και εχει καλυτερα εμβελεια wifi , εγω που εχω ενα 300ρι access point με καλωδιο ethernet τησ tenda ποιανει και πανω και ακομα και στο υπογειο το wifi και οχι μια μονο γραμμη αλλα 3 , τα βαζουνε σε μεγαλους χωρους για καλυτερο σημα ειναι πολυ ισχυρα για αυτο εχεις καλυτερο σημα wifi .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το ρουτερ το tp-link ειναι αυτο ; http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=33403&cat=13 , το δινει τωρα πια ο οτε; ή το εχεις παρει εσυ; ειναι 300ρι αρα για αυτο και εχει καλυτερα εμβελεια wifi , εγω που εχω ενα 300ρι access point με καλωδιο ethernet τησ tenda ποιανει και πανω και ακομα και στο υπογειο το wifi και οχι μια μονο γραμμη αλλα 3 , τα βαζουνε σε μεγαλους χωρους για καλυτερο σημα ειναι πολυ ισχυρα για αυτο εχεις καλυτερο σημα wifi .

 

Εγω το πηρα.

Link to comment
Share on other sites

μας τα εχει πρηξει ο οτε με τα τηλ του.

παιρνουν συνεχεια τηλ στα χωρια να σμπρωξουν της προσφορες τους σε γερους και σε χαμηλου επιπεδου μορφωσης ανθρωπους!

επισκεφθηκατο πατρικο μου και σε μια μερα πηραν 3 φορες τηλ και δεν καταλαβαιναν.

επεμεναν να μιλησουν με τον << ιδιοκτητη>> της γραμμης !

αυ σηχτιρ !

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

πήρε ο ΟΤΕ σήμερα να μου προτείνει ανανέωση συμβολαιου το οποίο λήγει σε 1 μήνα... Dplay 24 +OTE TV που έχω σήμερα πληρώνω 56,50 το μήνα... και μου πρότειναν 18μηνη δέσμευση, ότι έχω ήδη, απλά δωρεάν απεριόριστα αστικα(είχα 250')και 30 mGps VDSL (από 24αρι) στα 40 ευρώ... ΧΩΡΙΣ ΟΤΕ TV... πάει extra στα 21,90...στην ουσία ήθελαν να μου κάνουν μια αύξηση σε 18μηνο συμβόλαιο... αρνήθηκα βέβαια ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ, αν γνωρίζει κάποιος κατά πόσο έχει αλλάξει η μέθοδος της φορητότητας και αν με παίρνει να κάνω παζάρια όπως παλιά... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ! Edited by ezio_ioannis
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αίτηση για φορητότητα σε άλλη εταιρεία και θα σε καλέσουν για αντιπροσφορά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

έχω προβεί και το παρελθόν σε φορητότητα, αλλά απ ότι έχω ακούσει και δεν ξέρω αν ισχύει, είναι ότι η φορητότητα ισχύει μέσα σε ένα 3ωρο μετά την αίτηση... ΑΡΑ ΑΝ δεν καλέσει ο ΟΤΕ μέσα σε 3 ώρες θα είναι αδύνατον η υπαναχωρηση... γι αυτό ρωτάω συγκεκριμένα μήπως ξέρει κάποιος που το έχει κάνει τώρα στα κοντά... και πάλι ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει περίπτωση σαν αυτή που γράφεις σε φορητότητες που έχουν να κάνουν με σταθερή τηλεφωνία.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

προς αποφυγή παρεξηγησης, ρωτώ εφόσον έχει αλλάξει η μέθοδος της φορητότητας, η οποία εγκρινεται μέσα σε 6 ώρες τελικά και όχι σε 3,για ποιο λόγο να υπάρχει διαφοροποιηση από κινητή σε σταθερή τηλεφωνία? λογικά το ίδιο δεν θα ισχύει? σε αντίστοιχα τοπικ κινητής που διαβάζω, συμφορουμιτες παραθετουν γεγονότα.. που δεν πέρασαν τα παζάρια και παρέμειναν στην νέα εταιρεία που τους προσεγγισε!
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν μπορω να κλεισω αυτη την αηδια το MyWifi για να μην μπαινουν αλλοι απο το router μου?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία υποβολής του αιτήματος ακύρωσης της αίτησης φορητότητας είναι:

 

- για τη σταθερή τηλεφωνία μέχρι 3 εργάσιμες ημέρες πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης στον νέο πάροχο.

 

παιδιά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος καλύτερα τι σημαίνει ακριβώς? ας πούμε ότι κάνω αιτ.φορητοτητας Δευτέρα και μέσα σε 6 ώρες εγκρινεται... η προγραμματισμενη ημερομηνία ενεργοποίησης θα είναι η επόμενη... η τρίτη ας πούμε?αν καταλαβα καλα τότε οι 3 μέρες που είναι προαπαιτουμενο καθιστούν αδύνατη την ακύρωση της φορητότητας...

Edited by ezio_ioannis
Link to comment
Share on other sites

Από τα ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ για VDSL πιο θεωρείται καλύτερο;;; https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/internet/vdsl Μου έδωσαν το speedport αλλά εδω και 3 μέρες που το έχω αν δεν το πετάξω στο τζάκι να καεί δεν ξέρω που αλλού θα μου είναι χρήσιμο...έχει πολλά προβλήματα...χάνει σχεδόν 12 Mbps όταν γίνεται μέτρηση της ταχύτητας από κινητές συσκευές οι οποίες έχουν συνθεθεί μέσω wifi ενω βρίσκονται δίπλα στο ρούτερ...αποσυνδέονται οι συσκευές αυτές από το wifi περίπου 5-8 φορές την ημέρα και για να ξανασυνδεθούν απαιτείται να έχω ανοιχτή την οθόνη γιατί με κλειστή οθόνη δεν συνδέονται αυτόματα αυτές, με αποτέλεσμα να νομίζω ότι έχω ιντερνετ στις κινητές συσκευές αλλά στην πραγματικότητα να μην έχω. Δεν λέω ότι είναι γενικό αυτό το φαινόμενο αλλά αν υπάρχει άλλο ρούτερ του ΟΤΕ που δουλεύει απροβλημάτιστα θα ήθελα να μου το πείτε για να το ζητήσω.
Link to comment
Share on other sites

όπως και στο adsl, έτσι και στο vdsl, τα μόντεμ του ΟΤΕ είναι για πέταμα...αν θέλετε να ησυχάσετε, επενδύστε σε ένα καλό μόντεμ της αγοράς και ξεχάστε τα όποια προβλήματα!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξαναπέστο...με το μόντεμ στην ADSL εκτός του ότι είχα συγχρονίσει στα 13 ενω πλήρωνα για 24, και άντε πες αυτό δεν είναι θέμα ρούτερ, η εμβέλεια του μέσα στο σπίτι ήταν επιεικώς άθλια. Τώρα με την VDSL ενω πληρώνω για 30 και πιάνω 28 με 29 και η εμβέλεια σαφώς και έχει βελτιωθεί μέσα στο σπίτι, είναι άκρως απογοητευτικά όλα όσα ανέφερα παραπάνω. Ξέρουμε κανένα συμβατό ρούτερ-μόντεμ με την broadcom του ΟΤΕ ;;;
Link to comment
Share on other sites

το zet τής vdsl του οτε είναι αρκετά καλο. και ας είναι zte. σε σχέση με το speedport είναι έτη φωτός μπροστά. για αυτό που μου λες με το wifi κανε μια αναζήτηση στο site του οτε και στο internet και πέρασε το τελευταίο firmware και θα πρέπει να είναι εντάξει μετά, αν όχι συνδέσου στο router (192.168.1.1 ---> το device password που θα βρείς στο πίσω μέρος τις συσκευής ---> home network ---> sent settings) και δοκιμάσε διαφορετικά κανάλια στο ασύρματο δίκτυο. αν θες άλλον εξοπλισμό όπως και να έχει για να μην ταλαιπωρείσαι βγάλε το router από την πρίζα και πάρε το 13888 και πες ότι κάηκε τελείως δεν ανοίγει ούτε το power και μετά ψάξε σε καταστήματα μήπως έχουν το zte για vdsl (δεν θα το βρείς εύκολα). πάντως πριν από όλα πέρασε το τελευταίο firmware το speedport. διορθώνει πολλά :happy::happy:

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σευχαριστώ για την βοήθεια. Τα έχω κάνει όλα αυτά εκτός απο το "κάψιμο" του ρούτερ. Μου έχουν περάσει την 37Α αλλά πρέπει να έχει και 41Α και δεν την δίνουν σε πολλούς και δεν ξέρω τον λόγο...το θέμα είναι ότι δεν το κάνει με όλες τις κινητές συσκευές, γιατι δοκίμασα από φίλους και διπλανούς στην πολυκατοικία μου και σε αυτούς δεν το έκανε. Αν όντως υπάρχει μια ασυμβατότητα του ρούτερ με το κινητό και αυτό λόγω android 5.0.1 δεν μπορώ να το ξέρω αλλά σε άλλα ρούτερ που συνδέω το κινητό δεν μου το κάνει και στην τελική δεν θα αλλάξω και κινητό για να κρατήσω το speedport του ΟΤΕ ε :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα σε ποιά κατηγορία να ρωτήσω, οπότε αποφάσισα να ρωτήσω εδώ. Έχω κάνει ήδη λογαριασμό στο My Cosmote και μπαίνω κανονικά εκεί, μπορώ δηλαδή να δω πληροφορίες του λογαριασμού μου, καθώς να κάνω και διάφορες ενέργειες - αιτήσεις. Όλα καλά ως εδώ.

 

Θέλω να κάνω και λογαριασμό στο My OTE αλλά βλέπω ότι μου δείνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω τα στοιχεία από το My Cosmote για να κάνω λογαριασμό στο My OTE. Το θέμα είναι ότι στο πρώτο βήμα βάζω τα στοιχεία του account μου στο My Cosmote και μετά μου βγάζει σφάλμα, δεν μπορώ να συνεχίσω.

 

Το έχει κάνει κάποιος και να του έχει ολοκληρωθεί κανονικά η διαδικασία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...