Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες μας καλεσαν απο το τεχνικο τμημα και ειπαν οτι δευτερα η τριτη θα περασει τεχνικος απο το σπιτι να γινει ελεγχος και οτι η βλαβη συνεχιζει να αποκαταστειτε...

Καλα κρασια δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Γιατί "καλά κρασιά";

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

όντως, γιατί καλά κρασιά? οι βλάβες δεν λύνονται σε μια μέρα...μακάρι να πατούσαμε ένα κουμπί και να λύνονταν όλα.επίσης η forthnet έχει ένα target snr στο 6 και ο οτε στο 9. χάνεις κάποια mbps από εκεί. το οτε tv το έχεις μέσο του router σου? αν ναι πολύ πιθανόν για να είναι σταθερή η γραμμή και να βλέπεις τηλεόραση χωρίς σπασίματα να σε έχουν κλειδώσει σε χαμηλότερη ταχύτητα για ψηλότερο snr. πάντως τα 8 είναι οριακά για οτε tv.τελος δεν εχει σημασια η περιοχη αλλα η αποσταση του χωρου μεχρι το κεντρο του οτε :) Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

το οτε tv δεν ειναι μεσω ρουτερ αλλα μεσω δορυφορου

ηρθε ο τεχνικος μας ειπε οτι το αστικο κεντρο ειναι 2 χλμ μακρια και ο προηγουμενος ειχε κανει και λαθος τη συνδεση του ρουτερ αλλα η ταχυτητα δε πηρε τα πανω τις. ειμαστε με 8 mbps

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί να πάει πάνω από 8, γυρίστε τη σύνδεσή σας σε 4άρι ίντερνετ για να εξοικονομήσετε και κάποια χρήματα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί να πάει πάνω από 8, γυρίστε τη σύνδεσή σας σε 4άρι ίντερνετ για να εξοικονομήσετε και κάποια χρήματα.
γινετε ομως ?το χου με βαλει νομιζω πακετο μαζι με ote tv.μετα απο 4 παει 24 ?
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 4 παει 24 ?

Ναι. Αφού δεν μπορεί να πάει πάνω από 8, να ζητήσεις να γίνει 4. Είναι κρίμα να πληρώνεις για 24 με τέτοια ταχύτητα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αφού δεν μπορεί να πάει πάνω από 8, να ζητήσεις να γίνει 4. Είναι κρίμα να πληρώνεις για 24 με τέτοια ταχύτητα.
θα ρωτησω αν γινετε. θα χει μεγαλη διαφορα 4 με 8 ?
Link to comment
Share on other sites

θα ρωτησω αν γινετε. θα χει μεγαλη διαφορα 4 με 8 ?

 

στο κατέβασμα ναι θα έχει μεγάλη διάφορα. Θα είναι η διπλάσια ταχυτητα. Από εκεί και μετα εάν βάλεις 4 θα κλειδώνεις στα 4. Και η ταχυτητα 8 δεν είναι καθολου κακή αστήν όπως είναι. Εξάλλου υποβάθμιση ταχύτητας δεν μπορείς να κανεις από 24 σε 4 δεν γίνεται. Ένω το αντίστροφο από 4 σε 24 γίνεται οποιασδήποτε φορά !

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

στο κατέβασμα ναι θα έχει μεγάλη διάφορα. Θα είναι η διπλάσια ταχυτητα. Από εκεί και μετα εάν βάλεις 4 θα κλειδώνεις στα 4. Και η ταχυτητα 8 δεν είναι καθολου κακή αστήν όπως είναι. Εξάλλου υποβάθμιση ταχύτητας δεν μπορείς να κανεις από 24 σε 4 δεν γίνεται. Ένω το αντίστροφο από 4 σε 24 γίνεται οποιασδήποτε φορά !
εγω 3 στενα ποιο πανω που μενω απο τη δικια μου με forthnet πιανω απο 14 ως 17 και η δικια μου 8 και βαλαμε οτε για ποιο καλα.καλα να παθουμε
Link to comment
Share on other sites

θα ρωτησω αν γινετε. θα χει μεγαλη διαφορα 4 με 8 ?

 

από τη στιγμή που έχεις και OTE TV δεν υποβαθμίζεις για κανένα λόγο καθότι μετά θα έχεις πρόβλημα με τα κανάλια...και το 8αρι μια χαρά είναι :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

εγω 3 στενα ποιο πανω που μενω απο τη δικια μου με forthnet πιανω απο 14 ως 17 και η δικια μου 8 και βαλαμε οτε για ποιο καλα.καλα να παθουμε

 

Προφανως θα τα εχεις ψαξει αλλα...

Εχεις ελεγξει τι snr εχεις εσυ και τι snr εχει η φιλη σου;; Επισης αν ειναι σε fasthpath και το κανει interleave μπορει να ανεβει μεχρι τα 10Μb/s.

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που έχεις και OTE TV δεν υποβαθμίζεις για κανένα λόγο καθότι μετά θα έχεις πρόβλημα με τα κανάλια...

Έχει μέσω δορυφόρου ΟΤΕ TV.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

εγω 3 στενα ποιο πανω που μενω απο τη δικια μου με forthnet πιανω απο 14 ως 17 και η δικια μου 8 και βαλαμε οτε για ποιο καλα.καλα να παθουμε

 

3 στενά μπορεί να έχουν αρκετά μεγάλες διαφορες όπως και κάθε ζεύγος γραμμής, επίσης όπως είπα πιο πάνω ο οτε είχε target snr 9 ενώ η forthnet 6. μπορείς να ζητήσεις να σου ρίξουν το snr αλλα θα τους φανεί περίεργο (μιας και και η forthnet κακώς έχει snr 6) και θα σε καλέσουν πίσω πριν το κάνουν να σε ενημερώσουν πως πιθανόν μετά να σου κάνει κάποιες αποσυνδέσεις. 8mbps για 2km αποσταση δεν είναι άσχημα , ούτε καλά ομως. αναμενόμενα θα τα έλεγα. προσωπικά δεν θα έκανα κάποια ενέργεια, ούτε θα έπεφτα στη μιση ταχύτητα. αν φυσικά το αποφασίσεις , μπορείς να κανεις ένα αίτημα υποβάθμισης στον οτε αλλα προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτα να πέσω 4mbps. πάντως δεν θα σε επηρεάσει στο οτε tv αφού είναι μέσω δορυφόρου. είναι τελείως ανεξάρτητα μεταξύ τους

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

3 στενά μπορεί να έχουν αρκετά μεγάλες διαφορες όπως και κάθε ζεύγος γραμμής, επίσης όπως είπα πιο πάνω ο οτε είχε target snr 9 ενώ η forthnet 6. μπορείς να ζητήσεις να σου ρίξουν το snr αλλα θα τους φανεί περίεργο (μιας και και η forthnet κακώς έχει snr 6) και θα σε καλέσουν πίσω πριν το κάνουν να σε ενημερώσουν πως πιθανόν μετά να σου κάνει κάποιες αποσυνδέσεις. 8mbps για 2km αποσταση δεν είναι άσχημα , ούτε καλά ομως. αναμενόμενα θα τα έλεγα. προσωπικά δεν θα έκανα κάποια ενέργεια, ούτε θα έπεφτα στη μιση ταχύτητα. αν φυσικά το αποφασίσεις , μπορείς να κανεις ένα αίτημα υποβάθμισης στον οτε αλλα προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτα να πέσω 4mbps. πάντως δεν θα σε επηρεάσει στο οτε tv αφού είναι μέσω δορυφόρου. είναι τελείως ανεξάρτητα μεταξύ τους
καταλαβα τι λετε και ευχαριστω για τη βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εκανα νεα συνδεση για πρωτη φορα double play στον οτε με 25,90 το μηνα..μηπως ξερει κανεις ποσο καιρο θα κανει να ενεργοποιηθει??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι χρόνια πελάτης του ΟΤΕ και αυτή τη στιγμή το πρόγραμμά μου (το οποίο λήγει στις 22/01) περιλαμβάνει απλώς απεριόριστα αστικά και υπεραστικά, χωρίς λεπτά προς κινητά (δε μου χρειάζονται άλλωστε) και Ιντερνετ έως 24 (κλειδώνω κάπου στα 12-13). Το κόστος του είναι στα 36,90/μήνα.

Με πήραν από Forthnet και μου έκαναν την προσφορά του Nova 3play με 29,90 το μήνα (για πάντα), η οποία περιλαμβάνει τα ελεύθερα κανάλια της Nova (χωρίς αθλητικά-ταινίες), απεριόριστα αστικά-υπεραστικά, χρέωση αστικής μονάδας προς κινητά και δωρεάν εγκατάσταση του εξοπλισμού, ενώ η μόνη χρέωση είναι τα 34,90 το τέλος ενεργοποίησης. Με 18μηνο συμβόλαιο.

 

Θεωρείτε ότι αν πάρω κάποιο τηλ. στον ΟΤΕ θα μου προσφέρουν κάτι καλύτερο από τις τιμές καταλόγου για συνέχιση της "συνεργασίας" ή απλά λέμε αντίο και πάμε Forthnet?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι στον οτε τρια χρονια και την προηγουμενη βδομαδα εκανα αιτηση φορητοτητας στην wind μονο και μονο επειδη με βγαζει διαθεσιμο για vdsl στην περιοχη μου(μενιδι).

Στην ερωτηση μου απο που θα παρω vdsl μου ειπαν απο kv.

Καινουργιο kv κοντα στο σπιτι μου δεν εχω δει,και σημερα που μου εκανε αντιπροσφορα ο οτε μου τονισε πως δεν μπορει η wind να μου δωσει vdsl αφου ακομα δεν δινει στην περιοχη αυτη ο οτε!!.Ισχυει αυτο?

Μηπως πολυ απλα ειναι παραμυθι το vdsl της wind για να παρει πελατες και μετα φτου και απ την αρχη?

Γνωμη καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρώτησα σήμερα στον οτε για την ανάλυση των κλήσεων και μου ότι κοστίζει 70 λεπτά η σελίδα. Ένω παλιά ήξερα ότι μπορούσες να είχες ανάλυση δωρεάν και σου έστελναν αναλυτικα τα εκτός και εντός παγίου τις κλήσεις και την διάρκεια. Και μου είπαν ότι αυτο ίσχυε παλιά και τώρα έχει αλλάξει, ισχύει κάτι τέτοιο ; πολύ γέλιο να πληρώνεις για την ανάλυση των κλήσεων σου ένω στα αλλά δίκτυα να σου έρχεται δωρεάν. Το μόνο που μου είπανε είναι ότι μπορείς να την δεις ηλεκτρονικά μέσω myote . Πάλι καλά έστω υπάρχει και αυτο.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρώτησα σήμερα στον οτε για την ανάλυση των κλήσεων και μου ότι κοστίζει 70 λεπτά η σελίδα. Ένω παλιά ήξερα ότι μπορούσες να είχες ανάλυση δωρεάν και σου έστελναν αναλυτικα τα εκτός και εντός παγίου τις κλήσεις και την διάρκεια. Και μου είπαν ότι αυτο ίσχυε παλιά και τώρα έχει αλλάξει, ισχύει κάτι τέτοιο ; πολύ γέλιο να πληρώνεις για την ανάλυση των κλήσεων σου ένω στα αλλά δίκτυα να σου έρχεται δωρεάν. Το μόνο που μου είπανε είναι ότι μπορείς να την δεις ηλεκτρονικά μέσω myote . Πάλι καλά έστω υπάρχει και αυτο.

 

ετσι ειναι το δημοσιο..οτι θελω κανω..και ασ εχω δεκα πελατες μονο...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρώτησα σήμερα στον οτε για την ανάλυση των κλήσεων και μου ότι κοστίζει 70 λεπτά η σελίδα. Ένω παλιά ήξερα ότι μπορούσες να είχες ανάλυση δωρεάν και σου έστελναν αναλυτικα τα εκτός και εντός παγίου τις κλήσεις και την διάρκεια. Και μου είπαν ότι αυτο ίσχυε παλιά και τώρα έχει αλλάξει, ισχύει κάτι τέτοιο ; πολύ γέλιο να πληρώνεις για την ανάλυση των κλήσεων σου ένω στα αλλά δίκτυα να σου έρχεται δωρεάν. Το μόνο που μου είπανε είναι ότι μπορείς να την δεις ηλεκτρονικά μέσω myote . Πάλι καλά έστω υπάρχει και αυτο.

 

Εσύ πληρώνεις ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς ή κανονικά όπως παλιά;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πληρώνεις ηλεκτρονικά τους λογαριασμούς ή κανονικά όπως παλιά;

 

συνήθως μέσω e banking όταν έρθει ταχυδρομικά.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους

Εχω το εξης προβλημα,τρια περιπου χρονια ειμαι στον οτε,με ταχυτητα περιπου 14.400(στο ρουτερ).

Τον τελευταιο καιρο εχω καθημερινα αρκετες αποσυνδεσεις και η ταχυτητα πεφτει στα 8+

Μιλαω εδω και μιαμιση βδομαδα καθε μερα με τον οτε,και το μονο που κανουν,ειναι να κατεβαζουν την ταχυτητα στα 12,και αν ξανα αποσυνδεθει να τους ξαναπαρω!

Το ρουτερ δεν ειναι του οτε(τα εφτυσε στους 13 μηνες)εχω ενα tomson,& αμεσως μετα το προβλημα αλλαξα φιλτρο στο τηλεφωνο.

Την προηγουμενη βδομαδα ειχα μια με δυο αποσυνδεσεις την ημερα,επαιρνα..'θα το δουμε' η απαντηση.

Σημερα ξαναπαιρνω το πρωι,μια ωρα μετα μου ερχεται μηνυμα στο κινητο πως ολα οκ!!

Ερχομαι σπιτι,παλι 12!!.

Χωρις αποσυνδεση μεχρι στιγμης αλλα το θεμα μου ειναι Γιατι αφου τοσο καιρο δεν ειχα προβλημα με 14+ τωρα πρεπει να εχω 12 για να ειμαι σταθερος.

Τους ξαναπαιρνω,''ρε παιδια,τοσα χρονια με 14+ δεν ειχα προβλημα,τωρα γιατι?.η λυση ειναι να μου κατεβασετε την ταχυτητα?''

Η απαντηση θετικη,'αυτο κανουμε κυριε αν υπαρχει προβλημα αποσυνδεσεων!!'

Επειδη θα τσακωθω,και θελω να ξερω κατι να τους πω(μιας και δεν ξερω σχεδον ουτε τα βασικα)αν μπορει καποιος να με βοηθησει με τα στοιχεια του ρουτερ μου.πχ.μπορω να τους ζητησω καποια συγκεκριμενη αλλαγη στις ρυθμισεις,αρκει να ειναι εφικτο?

Απορια:το Output Power (Up/Down) ,ειναι θεμα ρουτερ η' συνδεσης?

 

Link Information

 

Uptime: 0 days, 0:56:50

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 987 / 12.026

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 18,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 10,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 239

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 1.096.479 / 0

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο στον ΟΤΕ για περιστατικά υποκλοπών επικύρωσε το ΣτΕ

 

Πρόστιμο ύψους 145.000 ευρώ για τη μη λήψη μέτρων ασφαλείας με αφορμή τρία (παλαιότερα) κρούσματα υποκλοπών, επικύρωσε το Συμβούλιο της Επικρατείας σε βάρος του ΟΤΕ.

 

Η ποινή είχε επιβληθεί από την Αρχή Προστασίας Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ) καθώς είχε κρίνει πως δεν έλαβε τα αναγκαία μέτρα ασφαλείας (στα ΚΑΦΑΟ) για την αποφυγή παραβιάσεων του απορρήτου των τηλεφωνικών επικοινωνιών και για μη έγκαιρη ενημέρωση της Αρχής για τρία συμβάντα υποκλοπών.

 

Η ΑΔΑΕ επέβαλε πρόστιμο 145.000 ευρώ στον ΟΤΕ για παραβάσεις της Ευρωπαϊκής και Ελληνικής νομοθεσίας περί απορρήτου των τηλεφωνικών υποκλοπών και συγκεκριμένα για:

 

1) Ελλιπή μέτρα ασφαλείας προς αποφυγή παραβιάσεων του απορρήτου των επικοινωνιών και

 

2) Μη ενημέρωση της ΑΔΑΕ, με αποτέλεσμα να μην παρίστανται εκπρόσωποι της Αρχής κατά τον χρόνο κατάσχεσης των αντικειμένων παραβίασης του απορρήτου των επικοινωνιών (κοριών, κ.λπ.) που βρέθηκαν σε όλες τις περιπτώσεις τηλεφωνικών υποκλοπών.

 

Σύμφωνα με τις αποφάσεις του ΣτΕ πως «σε περιπτώσεις ευρημάτων υποκλοπών ο τηλεπικοινωνιακός φορέας έχει υποχρέωση από την νομοθεσία να ενημερώνει αμέσως την Αρχή, προκειμένου υπάλληλός της να είναι παρών κατά την αφαίρεση των κοριών και κατά την διενέργεια των ανακρίσεων, είτε αυτές γίνονται από την Αστυνομία είτε από την Εισαγγελία».

 

Ο ΟΤΕ από την πλευρά του, υποστήριξε ενώπιον του Συμβουλίου της Επικρατείας, ότι δεν έχει την υποχρέωση να ενημερώνει για τα περιστατικά υποκλοπών την Αρχή, αλλά και αν ακόμα υποτεθεί ότι ο νόμος προβλέπει την υποχρέωση να παρίσταται εκπρόσωπος της ΑΔΑΕ κατά τις ανακριτικές πράξεις, αυτός που πρέπει να ενημερώσει την Αρχή είναι η Αστυνομία ή η Εισαγγελία και όχι ο ΟΤΕ.

 

Σημαντικο αθρο που περασε απαρατηρητο νομιζω και απο εδω...

Link to comment
Share on other sites

"Η προσφορά του αιώνα" έγινε στο σταθερό μου χθες και σήμερα από το 13888. Συνδρομητής στον ΟΤΕ από το 1980 και για να μας επιβραβεύσει ο ΟΤΕ, μας προσφέρει VDSL 30 με απεριόριστα σταθερά, 30'κινητά, δωρεάν μόντεμ, και δωρεάν αναγνώριση κλήσεων μόνο με 39.90 ευρώ/μήνα !!! Ειλικρινά δεν έχω λόγια...μου προσφέρει δωρεάν την αναγνώριση κλήσεων !!! Στην αίτηση φορητότητας υπάρχει περίπτωση να μην μου κάνει αντιπροσφορά ο ΟΤΕ ή γνωρίζετε αν μπορώ να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας αν δω ότι δεν ανταποκρίνεται ο ΟΤΕ στο τρικ μου ή θα βρεθώ στο τέλος, να αλλάξω δίκτυο ενω στην πραγματικότητα δεν το επιθυμώ ;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...