Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία θα γλίτωνες αρκετά.

Την ημέρα που έκανα την ανανέωση το συμβόλαιό μου έληξε

Edit : Δύο φίλοι πληρώνουν 38,90€ για τα ίδια, νοιώθω κορόιδο, να μην πω είμαι. Αν κάνω αίτηση τώρα HOL, παίζει να μου κατεβάσουν τίποτα;

Edited by antrenik
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. .... Έχω connex και 24άρα σύνδεση......στο ρουτερ που μπαίνω μέσο σελίδας καλύτερα να το έχω στο αυτόματο η να επιλέξω από μόνος μου γραμμή σύνδεσης ?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. .... Έχω connex και 24άρα σύνδεση......στο ρουτερ που μπαίνω μέσο σελίδας καλύτερα να το έχω στο αυτόματο η να επιλέξω από μόνος μου γραμμή σύνδεσης ?

 

Θες να μα εξηγησεις καλυτερα τι εννοεις, γιατι προσωπικα δεν καταλαβα τιποτα! :confused:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Θες να μα εξηγησεις καλυτερα τι εννοεις, γιατι προσωπικα δεν καταλαβα τιποτα! :confused:

 

Το έκανα οκ.....μέσο ιντερνέτ άνοιξα το connex admin και τέτοια. ...άλλαξα από κει που τρέχει καλύτερα μέσο interface & wireless το έβαλα στο κανάλι 9.....&...11 είναι τα καλύτερα μου είπαν .αν δε κατάλαβες σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα οκ.....μέσο ιντερνέτ άνοιξα το connex admin και τέτοια. ...άλλαξα από κει που τρέχει καλύτερα μέσο interface & wireless το έβαλα στο κανάλι 9.....&...11 είναι τα καλύτερα μου είπαν .αν δε κατάλαβες σορρυ

 

άλλαξες τό κανάλι εκπομπής του wifi ; και σε τι σε βοηθάει αυτό ; πάντως έτσι όπως τό έγραψες στο προηγούμενο μυνημα δεν καταλάβαινα τίποτα !. Εκπέμπει πιο καλά στο κανάλι 9 και στο 11;. Να τό αλλάξω κ εγώ ; ή όχι ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να κατσουμε να κανουμε αναλυση σηματων, για τον απλο κοσμο τα καναλια που δεν εχουν overlapping ειναι το 1 το 6 και το 11.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να κατσουμε να κανουμε αναλυση σηματων, για τον απλο κοσμο τα καναλια που δεν εχουν overlapping ειναι το 1 το 6 και το 11.

 

Δηλαδή. ...? Εγώ το έβαλα στο 11 χτες και σέρνεται :/

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, στον ΟΤΕ τα συμβόλαια του ιντερνετ μπορούμε πλέον να τα "σπάσουμε" χωρίς καμία δέσμευση, όπως την αποπληρωμή των μηνών που απέμειναν για να λήξει το ετήσιο συμβόλαιό μας;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται έχει πρόστιμο που κυμαίνεται ανάλογα το πρόγραμμα, από 90 μέχρι 130€ ανεξάρτητα ποσό υπόλοιπο χρόνο συμβολαίου έχεις ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, στον ΟΤΕ τα συμβόλαια του ιντερνετ μπορούμε πλέον να τα "σπάσουμε" χωρίς καμία δέσμευση, όπως την αποπληρωμή των μηνών που απέμειναν για να λήξει το ετήσιο συμβόλαιό μας;

 

μόνο όταν περάσει τό 18μηνό συμβόλαιο. Αλλιώς πληρώνεις πεναλτυ ακύρωσης που δεν συμφέρει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, πέφτει "πρόστιμο" ακύρωσης συμβολαίου, πέρασα και από κατάστημα σήμερα και μου εξήγησαν τι και πως, το κακό είναι

πως τα θέλουν μαζεμένα και φαίνεται αρκετό το ποσό για να πεις δεν πειράζει μωρέ και να το ακυρώσεις. ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή. ...? Εγώ το έβαλα στο 11 χτες και σέρνεται :/

 

Overlapping με απλη εξηγηση ειναι πως δεν μπορει να πεσει αλλο καναλι πανω σε αυτο. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια σύνδεση ΟΤΕ isdn με ένα κεφαλικό νούμερο και ένα msn έως τώρα τα έχω ρυθμίσει ώστε να εμφανίζει μόνο το κεφαλικό νούμερο για να μην υπάρχει χρέωση στο msn ξέρει κανείς αν αυτό το έχει φτιάξει ο ΟΤΕ γιατί όσα τηλέφωνα και αν έχω καλέσει αλλα λέει ο ένας υπάλληλος και αλλά ο άλλος δεν ξέρω τελικά τι ισχύει .Αν γνωρίζει κάτι ας με ενημέρωσει .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια σύνδεση ΟΤΕ isdn με ένα κεφαλικό νούμερο και ένα msn έως τώρα τα έχω ρυθμίσει ώστε να εμφανίζει μόνο το κεφαλικό νούμερο για να μην υπάρχει χρέωση στο msn ξέρει κανείς αν αυτό το έχει φτιάξει ο ΟΤΕ γιατί όσα τηλέφωνα και αν έχω καλέσει αλλα λέει ο ένας υπάλληλος και αλλά ο άλλος δεν ξέρω τελικά τι ισχύει .Αν γνωρίζει κάτι ας με ενημέρωσει .

 

Ο οτε στο εχει κάνει

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορεις απο το netmod να αλλάξεις την χρεωση και να σου στέλνει ο οτε δυο διαφορετικούς λογαριασμούς?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δυο διαφορετικούς λογαριασμούς απλά πχ έχεις το κεφαλικό νούμερο με προγραμμα σε απεριόριστα αν δε έχεις ρυθμίσει το msn να περνάει από το κεφαλικό δεν θα έχεις και στο msn απεριόριστα .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα. Εχω στο σπιτι μια συνδεση ΗΟL/HOL TV(η οποια ειναι ασχετη με το θεμα μας)

και μια ISDN του ΟΤΕ διοτι χρησιμοποιει η γυνακα μου το χωρο για γραφειο. Το θεμα μου ειναι οτι θελει να βαλει αλλες 2 γραμμες (στο μυαλο μας ηρθε το πιο απλο, μια ISDN ακομα) αλλα θα ηθελα να μαθω τι παιζει με τις MSN? και αν τελικα χρειαζεται ISDN? Αυτο που χρειαζεται ειναι ΟΛΕΣ οι γραμμες(4) τις να καλουνε(απο το χωρο της προς τα εξω) ταυτοχρονα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ αριθμους τηλεφωνου.

 

PLease τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα. Εχω στο σπιτι μια συνδεση ΗΟL/HOL TV(η οποια ειναι ασχετη με το θεμα μας)

και μια ISDN του ΟΤΕ διοτι χρησιμοποιει η γυνακα μου το χωρο για γραφειο. Το θεμα μου ειναι οτι θελει να βαλει αλλες 2 γραμμες (στο μυαλο μας ηρθε το πιο απλο, μια ISDN ακομα) αλλα θα ηθελα να μαθω τι παιζει με τις MSN? και αν τελικα χρειαζεται ISDN? Αυτο που χρειαζεται ειναι ΟΛΕΣ οι γραμμες(4) τις να καλουνε(απο το χωρο της προς τα εξω) ταυτοχρονα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ αριθμους τηλεφωνου.

 

PLease τα φωτα σας

 

Απο οσο ξερω το μσν δεν δουλευει χωρις ρευμα, οποτε αμα τυχει και βαλεις isdn θα σου δωσουνε ενα κουτι που εκει θα εχεις το κεφαλικο νουμερο που θα δουλευει και χωρις ρευμα και το το μσν που μπορεις να ορισεις ενα αλλα δευτερο νουμερο που αμα κοπει το ρευμα δεν λειτουργει ουτε αυτο! , παει αυτο. Ιsdn θα βαλεις για να γλυτωσεις το παγιο απο την δευτερη γραμμη. Αυτη ειναι η γνωμη μου το παγιο ακριβαινει λιγο αλλα σε συμφερει να προσθεσεις ενα νουμερο επανω. Αυτα γνωριζω μονο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή. η isdn έχει 2 κανάλια επικοινωνίας. δηλαδή μέ την isdn μπορούν ταυτόχρονα να μιλάνε 2 τηλεφωνικοί αριθμοί. η ίδια η isdn μπορεί να έχει μέχρι 7 νούμερα (ισως και 8 , δεν θυμαμαι) ΑΛΛΑ όπως είπα 2 κανάλια επικοινωνίας , δηλαδή ταυτόχρονα ακόμα και αν κάποιος έχει και τα 7 νούμερα θα μιλάνε 2. ως εδώ με τις "άχρηστες πληροφορίες". τώρα, ο κεφαλικός είναι ο κύριος αριθμός τής γραμμής και οι msn οι δεύτεροι. ο κεφαλικός δεν χρεώνεται αν καλεί (ανάλογα το πακέτο του καθενός) οι msn χρεώνονται κανονικά.τώρα αν η σύζυγος θέλει ταυτόχρονη επικοινωνία με 4 αριθμούς η λύση είναι 2 isdn γραμμές (ή 4 pstn αλλα κριμα τα παγεια). επίσης παιδιά, σε διακοπή ρεύματος χάνεται το ένα κανάλι επικοινωνίας (μην μπερδεύεται τους αριθμούς με τα κανάλια) που θα πει πως αν η συσκευή της isdn δεν έχει ρεύμα θα δουλεύει και ο κεφαλικός και το msn αλλα όχι ταυτόχρονα και οι 2.τον προγραμματισμό και το τι θα βγαινει προς τα έξω και ποιος αριθμός θα χτυπα σε κάθε θύρα στα nt (συσκευη της isdn) τον παίρνεις από το 13888 :) Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Η κοπελα μου στη καλλιθεα εβαλε OTE INTERNET ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ OTE TV νεα γραμμη και σημερα μπαινοντας στο interface του router ειδα οτι η ταχυτητα ειναι 75000kbpsκαι της ειπαν απο το τεχνικο τμημα οτι βλεπουν καμια βλαβη στη γραμμη αλλα οτι δε μπορει να πιασει πανω απο 8000kbps η γραμμη της

Παιζει αυτο που της ειπανε ?8000 δεν ειναι πολυ λιγο ?εγω με forthnet πιανω 15 στην ιδια περιοχη για πλακα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Η κοπελα μου στη καλλιθεα εβαλε OTE INTERNET ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ OTE TV νεα γραμμη και σημερα μπαινοντας στο interface του router ειδα οτι η ταχυτητα ειναι 75000kbpsκαι της ειπαν απο το τεχνικο τμημα οτι βλεπουν καμια βλαβη στη γραμμη αλλα οτι δε μπορει να πιασει πανω απο 8000kbps η γραμμη της

Παιζει αυτο που της ειπανε ?8000 δεν ειναι πολυ λιγο ?εγω με forthnet πιανω 15 στην ιδια περιοχη για πλακα

 

έχεις δει εάν η περιοχή σου έχει αστικό κέντρο ; στο adsl.com.gr;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

έχεις δει εάν η περιοχή σου έχει αστικό κέντρο ; στο adsl.com.gr;
οχι,πως το βλεπω αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

οχι,πως το βλεπω αυτο ?

 

μπες εδώ http://www.adslgr.com/features/map/ και δες εάν υπάρχει αστικό κέντρο στην περιοχή σου !

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μπες εδώ http://www.adslgr.com/features/map/ και δες εάν υπάρχει αστικό κέντρο στην περιοχή σου !
καλα η Καλλιθεα δεν εχει κεντρο και εχει νεο κοσμο το κοντινοτερο ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...