Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το πρόγραμμα που έχεις το ανανέωσα για άλλα δύο χρόνια στην Wind με 18,90 ευρώ αρχές του περασμένου μήνα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος στην Wind κι έχω ακριβώς τις ίδιες παροχές που αναφέρεις. Μπορούσα να πάω cosmote όμως πρώτον δεν κάνω χρήση πραγματική εκμετάλλευση της 50αρας γραμμής και δεύτερον και κυριότερο η μεγάλη διαφορά στο οικονομικό. Για δύο χρόνια αν το υπολογίσεις βγαίνει κοντά στα 310 ευρώ!!

Σημείωση πρώτη. Στην περιοχή μου δεν υποστηρίζει η γραμμή επίσημα VDSL όμως με άκρες που έχω διότι στον πρώτο όροφο έφτανε γύρω στα 40 και 43 στο ισόγειο που είναι κατάστημα μετρημένο κανονικά ( αν θέλω να κατεβάσω πολύ σπάνια κάποιο ιδιαίτερα μεγάλο αρχείο κατεβαίνω και είμαι κομπλέ), θα μπορούσα να πάρω αλλά αποκλειστικά και μόνο στον cosmote.

Σημείωση δεύτερη...να γνωρίζεις ότι μεταβαίνοντας σε μόντεμ- ρούτερ της cosmote σε περίπτωση διακοπής ρεύματος δεν θα έχεις τηλέφωνο.

Σημείωση τρίτη... Έχω ελάχιστα χαμηλότερη ταχύτητα από εσένα, στα 14,5 Mbps και η απόσταση πάνω κάτω η ίδια στα 800 κάτι μέτρα.

 

Αυτά από εμένα...τα ζυγίζεις και επιλέγεις με βάση τις ανάγκες σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλήθεια η wind δεν σου δίνει την δυνατότητα για γραμμή VDSL ? Λογικά θα σου έχει καλύτερη προσφορά από την cosmote.

 

Φίλε @konakis ευχαριστώ για την απάντηση, είσαι πολύ κατατοπιστικός.

Σε ότι αναφέρεις, Η wind δεν έχει και ούτε ξέρει αν θα φέρει VDSL μίλησα 2 φορές με τεχνικούς και εξυπηρέτηση.

Η τιμή που έχω 22,16€ είναι επειδή δεν υπάρχει άλλος εκτός cosmote και wind αλλά είμαι μια χαρά.

Ξέρω ότι η cosmote είναι voip έχω 3 UPS θέμα δεν έχω για την τηλεφωνία.

Τώρα από τις παροχές σε κινητά το 1GB στην άλλη sim το έχω παρατήσει γιατί κατάντησε να θέλει 5 € το δίμηνο για το δωρεάν", για το δε τηλέφωνο επειδή τα 120 με καλύπτουν βάζω 10€ το δίμηνο για να μην χάσω το νούμερο και έχω 120€ μέσα που δεν μπορώ να τα κάνω τίποτε, αγοράζω GB στις προσφορές που μου έρχονται.

Στην Cosmome εποιανα όταν είχα 16-17 με την wind 14-15, αν πιάνω 40 θα είμαι άρχοντας, το πολύ πολύ βάζω της cosmote bridge mode, και περνώ την τηλεφωνία στο Draytek 2700VG που έχει 2 κανάλια Voip, ξέρω ότι η Cosmote ΔΙΝΕΙ τους κωδικούς για το Voip. Πάντως 800 μέτρα και 40-45 μια χαρά το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητός... ότι και να επιλέξεις προς το συμφέρον σου θα είναι, ναι μεν θα πληρώνεις παραπάνω όμως θα έχεις και καλύτερες ταχύτητες,αν δε παραμείνεις στην Wind θα έχεις απλά οικονομικό όφελος με ελπίδα και προσδοκία να φέρει σύντομα VDSL γραμμή και η wind ...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητός... ότι και να επιλέξεις προς το συμφέρον σου θα είναι, ναι μεν θα πληρώνεις παραπάνω όμως θα έχεις και καλύτερες ταχύτητες,αν δε παραμείνεις στην Wind θα έχεις απλά οικονομικό όφελος με ελπίδα και προσδοκία να φέρει σύντομα VDSL γραμμή και η wind ...

 

Ναι έτσι που τα λες είναι, να δω τι προσφορά θα μου κάνει η wind και θα πράξω αναλόγως, παρεπιπτώντος τα χρήματα του υπολοίπου μου εκτός από δωρεές και αγορά κάποιων πακέτων δεν μπορώ να τα κάνω τίποτε έτσι δεν είναι?

 

Επίσης αν κάποιος άλλος από εδώ έχει VDSL με απόσταση από 800-1000 μέτρα αν θέλει ας δώσει σε τι ταχύτητες κλειδώνει

Ευχαριστώ απαντες

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι που τα λες είναι, να δω τι προσφορά θα μου κάνει η wind και θα πράξω αναλόγως, παρεπιπτώντος τα χρήματα του υπολοίπου μου εκτός από δωρεές και αγορά κάποιων πακέτων δεν μπορώ να τα κάνω τίποτε έτσι δεν είναι?

 

Επίσης αν κάποιος άλλος από εδώ έχει VDSL με απόσταση από 800-1000 μέτρα αν θέλει ας δώσει σε τι ταχύτητες κλειδώνει

Ευχαριστώ απαντες

 

Νομίζω άμα υπερβείς τα 800 μέτρα δεν σου δίνουν vdsl νομίζω ότι έως 800 μέτρα μπορείς να πάρεις vdsl .

Πάντως άμα δεν έχεις προβλήματα μείνει εκεί που είσαι

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω άμα υπερβείς τα 800 μέτρα δεν σου δίνουν vdsl νομίζω ότι έως 800 μέτρα μπορείς να πάρεις vdsl .

Πάντως άμα δεν έχεις προβλήματα μείνει εκεί που είσαι

 

Υπάρχει κάποιο γενικό site για να τσεκάρει κανείς ποιοι πάροχοι έχουν διαθεσιμότητα σε μέρη εκτός πόλεων, μπαίνεις σε μερικά site πχ nova και λένε βάλε τα στοιχεία σου να σε ενημερώσουμε.

Εγώ είμαι σε περιοχή κοντά με τον φίλο @Dimos_Vav Αποκόρωνας Χανίων

Link to comment
Share on other sites

Η απεριόριστη ομιλία, αφορά κλήσεις προς ΚΙΝΗΤΑ η μόνο σταθερα ?

 

Μόνο προς σταθερά

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έκανα αίτηση για vdsl 50 και ενεργοποιηθξκαι σήμερα.. Μου κάνει εντύπωση πως έχω πολύ ψηλά νούμερα με τα speed test.. Δηλαδή έχω download 53 και upload 5.70.. Μου κάνει εντύπωση γιατί πριν με 24 με το ζόρι έπαιρνα τα μισά (12)..Είναι λογικό ενώ είναι 50αρα να παίρνω πάνω από 50?(53 δηλαδή..?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έκανα αίτηση για vdsl 50 και ενεργοποιηθξκαι σήμερα.. Μου κάνει εντύπωση πως έχω πολύ ψηλά νούμερα με τα speed test.. Δηλαδή έχω download 53 και upload 5.70.. Μου κάνει εντύπωση γιατί πριν με 24 με το ζόρι έπαιρνα τα μισά (12)..Είναι λογικό ενώ είναι 50αρα να παίρνω πάνω από 50?(53 δηλαδή..?
Πόση απόσταση έχεις από το καμπίνα?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόση απόσταση έχεις από το καμπίνα?

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Περίπου στα 150 μέτρα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λογικά συγχρονίζει στα 55/5,5.

 

Sent from my Galaxy S10e

Μάλιστα! Λογικό αυτό που λες δεν το είχα σκεφτεί..

Link to comment
Share on other sites

Η απεριόριστη ομιλία, αφορά κλήσεις προς ΚΙΝΗΤΑ η μόνο σταθερα ?

 

Προς σταθερά και κινητα Ελλαδας, αν εννοεις την προσφορά που τρέχει τωρα για 10 ημερες

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έκανα αίτηση για vdsl 50 και ενεργοποιηθξκαι σήμερα.. Μου κάνει εντύπωση πως έχω πολύ ψηλά νούμερα με τα speed test.. Δηλαδή έχω download 53 και upload 5.70.. Μου κάνει εντύπωση γιατί πριν με 24 με το ζόρι έπαιρνα τα μισά (12)..Είναι λογικό ενώ είναι 50αρα να παίρνω πάνω από 50?(53 δηλαδή..?
Πόσες ημέρες περίπου από την αίτηση έκανε να ενεργοποιηθεί η γραμμή?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ημέρες περίπου από την αίτηση έκανε να ενεργοποιηθεί η γραμμή?

 

Την 3ή ημέρα το πρωί έγινε!

Link to comment
Share on other sites

Την 3ή ημέρα το πρωί έγινε!
Thanks. Γιατί και εγώ έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για αναβάθμιση χτες. Το ζήτημα είναι πότε θα έρθει το ρούτερ με τον χαμό που γίνεται με τις μεταφορικές, αν και μου είπαν ότι και αυτό που έχω υποστηρίζει 50αρα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

οχι. όσο πιο κοντά είσαι στο καφαο τόσο καλύτερα.

όμως περίπου 24-3ο θα πιάνεις

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

οχι. όσο πιο κοντά είσαι στο καφαο τόσο καλύτερα.

 

όμως περίπου 24-3ο θα πιάνεις

Αν μιλάς για μένα τώρα είμαι 15-1 με wind με 22,16€ αν είναι να πιάνω 24-3 με 32€ + 31€ φορητότητα δεν αξίζει τον κόπο, άσε που έχω 5 ώρες στο σταθερό προς κινητά, 1500 λεπτά σε wind και Q και 120 λεπτά στο κινητό μου.

 

Σήμερα μου έκαναν πρόταση για άλλα 2 χρόνια συμβόλαιο με 21,75€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Γιατί και εγώ έκανα αίτηση ηλεκτρονικά για αναβάθμιση χτες. Το ζήτημα είναι πότε θα έρθει το ρούτερ με τον χαμό που γίνεται με τις μεταφορικές, αν και μου είπαν ότι και αυτό που έχω υποστηρίζει 50αρα.

 

Ναι ούτε εγώ άλλαξα ρουτερ έμεινα με το entry 2 σαν μόντεμ που είχα και χρησιμοποιω της χιαομι το 4a σαν ρουτερ.. Αλλά και με του ΟΤΕ το entry κομπλέ είσαι..

Link to comment
Share on other sites

Προς σταθερά και κινητα Ελλαδας, αν εννοεις την προσφορά που τρέχει τωρα για 10 ημερες

 

δεν το γνωριζα οτι εχει βγει τετοια προσφορα εδω https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/unlimited_xmas.html

παντως και στο mycosmote ενεργοποιειται.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έκανα αίτηση για vdsl 50 και ενεργοποιηθξκαι σήμερα.. Μου κάνει εντύπωση πως έχω πολύ ψηλά νούμερα με τα speed test.. Δηλαδή έχω download 53 και upload 5.70.. Μου κάνει εντύπωση γιατί πριν με 24 με το ζόρι έπαιρνα τα μισά (12)..Είναι λογικό ενώ είναι 50αρα να παίρνω πάνω από 50?(53 δηλαδή..?

 

Μια χαρα εισαι,και εγω ειχα 27/2,7 και έπιανα 24/2,5 στο Speedtest.

Adsl με vdsl profile σε καμπίνα ΟΤΕ

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τοποθέτησα το speed booster και είμαι ευχαριστημένος (από 7-8 download πήγα πάνω από 40 τώρα).

 

Θέλω μόνο μια βοήθεια σχετικά με τον εξοπλισμό: Η υπάλληλος που μου το έστειλε μου είπε ότι πρέπει να επιστρέψω την παλιά συσκευή. Αλλά μετά από χρόνια και πολλές συσκευές router που έχω αλλάξει δεν θυμάμαι τι μου είχαν δώσει...

 

Μπορώ να το βρω κάπου ως στοιχείο ή να βάλω όποιο παλιό βρω και να τους το πάω; Είχα και έχω isdn over adsl (όχι ευρυζωνική).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τοποθέτησα το speed booster και είμαι ευχαριστημένος (από 7-8 download πήγα πάνω από 40 τώρα).

 

Θέλω μόνο μια βοήθεια σχετικά με τον εξοπλισμό: Η υπάλληλος που μου το έστειλε μου είπε ότι πρέπει να επιστρέψω την παλιά συσκευή. Αλλά μετά από χρόνια και πολλές συσκευές router που έχω αλλάξει δεν θυμάμαι τι μου είχαν δώσει...

 

Μπορώ να το βρω κάπου ως στοιχείο ή να βάλω όποιο παλιό βρω και να τους το πάω; Είχα και έχω isdn over adsl (όχι ευρυζωνική).

 

απο οτι καταλαβαινω εχεις δικο σου ρουτερ και το ρουτερ του οτε το εχεις αφησει.

Συνηθως το ρουτερ που εδινε ο οτε στις παλιες συνδεσεις ειναι το speedport entry 2i ή πιο παλια to speedport w724 . Πιο παλια εδιναν ενα zte https://www.google.com/search?q=zte+%CE%BF%CF%84%CE%B5&sxsrf=ALeKk02-Mh3WKsKoU-eGWPzuO7-96Avj9g:1608997002629&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj76KT2_OvtAhWlzYUKHQyqDs0Q_AUoAnoECAgQBA&biw=1440&bih=757#imgrc=lpP1L3DL1XbHAM

 

Τωρα τελευταια δινει το speedport plus και τα 3 μοιαζουνε μεταξυ τους διοτι ειναι ασπρα και στεκονται με τον ιδιο τροπο.

Καλυτερα παρε τηλεφωνο τον οτε στο 13888 και ρωτησε πιο ρουτερ ειναι αυτο που φαινοτανε στην γραμμη σου πριν.

Το παλιο ρουτερ θα πρεπει να το επιστρεψεις εντος 10 ημερων νομιζω οτι ειναι 10 ημερες οχι εργασιμες.

Αλλα και να μην το επιστρεψεις θα στο χρεωσουνε στον λογαριασμο σου και οταν θα το επιστρεψεις θα αφαιρεθει. Νομιζω γυρω στα 25 ευρω πρεπει να εχει.

Το ρουτερ που πηρες τωρα με την καρτα σημ εχει 180 ευρω , αμα τυχον καταργησεις το προγραμμα και δεν το επιστρεψεις καπου εκει θα σε χρεωσουνε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλημέρα σας και καλή χρονιά!

Επειδή ενδιαφέρομαι να κάνω την ADSL-24Mbps σύνδεση μου σε 100 FTTH επικοινώνησα με την wind και την cosmote εφόσον τσέκαρα τη διαθεσιμότητα στο site της cosmote και είδα οτι υπάρχει η δυνατότητα για FTTH. Μετά την επικοινωνία μου με τις δύο εταιρείες προέκυψαν τα εξής θέματα:

1) Αρχικά η wind μου είπε ότι στην διεύθυνσή μου είναι διαθέσιμο μόνο μέχρι 24 Mbps και όταν ενημέρωσα την κοπέλα ότι μια ένοικος της πολυκατοικίας μου έχει κάνει ήδη αίτηση στην INALAN μου είπε α ναι τότε κανένα πρόβλημα και οτι θα πάρω ίνα από το box που θα εγκαταστήσει η INALAN.

2)Στην cosmote με ενημέρωσαν ότι όντως έχω πρόσβαση σε FTTH αλλά ότι θα πρέπει να πληρώσω φορητότητα 31 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό, ότι η εγκατάσταση η δική μου δεν μπορεί να προέλθει από της ΙΝΑLAN . Επίσης μου ανέφερε ότι το δίκτυο στην περιοχή μου (Αμπελόκηποι ΑΘήνα, κοντά στην Αλεξάνδρας) είναι δικό της,ενώ όταν είχαν σκάψει για να περάσουν τις οπτικές ίνες από το δρόμο μου τα συνεργεία ήταν της vodafone

Tο ερώτημα που προέκυψε από αυτές τις δύο συνομιλίες είναι αρχικά τι να πιστέψω και ποιον από τους 2 παρόχους να εμπιστευτώ. Έχει αντιμετωπίσει καποιος πρόβλημα με cosmote FTTH? Η σταθερότητα κυρίως με ενδιαφέρει γιατι είμαστε 4 άτομα που δουλεύουμε εξ αποστάσεως.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Be the change you want to see in the world!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω adsl isdn και και πήρα το booster. Αν και δεν το χρησιμοποιώ με το συνηθισμένο τρόπο για την ώρα. Έχω άλλο ρούτερ εκεί που έρχεται η γραμμή στο σπίτι και δίνω ενσύρματα σε δύο υπολογιστές ενώ το υβριδικό το έχω σε άλλο σημείο που έχει καλύτερο σήμα και που δίνει άνετα wi-fi παντού.

 

Τώρα ζήτησα μετατροπή της γραμμής σε απλή pstn και θα έρθει ο τεχνικός για την εγκατάσταση (γιατί χρειάζεται τεχνικός για αυτό;;; ) του εξοπλισμού. Παίζει ρόλο το αν θα του πω ότι έχω και το booster; Θέλω να μπορώ να λειτουργώ και με ανεξάρτητο ρούτερ! Θα γίνεται;

Θα φέρει απλό pstn ρούτερ ή θα μου πει να φέρω το υβριδικό να το σεταρει; Πώς να το χειριστώ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω adsl isdn και και πήρα το booster. Αν και δεν το χρησιμοποιώ με το συνηθισμένο τρόπο για την ώρα. Έχω άλλο ρούτερ εκεί που έρχεται η γραμμή στο σπίτι και δίνω ενσύρματα σε δύο υπολογιστές ενώ το υβριδικό το έχω σε άλλο σημείο που έχει καλύτερο σήμα και που δίνει άνετα wi-fi παντού.

 

Τώρα ζήτησα μετατροπή της γραμμής σε απλή pstn και θα έρθει ο τεχνικός για την εγκατάσταση (γιατί χρειάζεται τεχνικός για αυτό;;; ) του εξοπλισμού. Παίζει ρόλο το αν θα του πω ότι έχω και το booster; Θέλω να μπορώ να λειτουργώ και με ανεξάρτητο ρούτερ! Θα γίνεται;

Θα φέρει απλό pstn ρούτερ ή θα μου πει να φέρω το υβριδικό να το σεταρει; Πώς να το χειριστώ;

 

να βαλεις το ρουτερ με την γραμμη του adsl πριν ερθει ο τεχνικος να το αλλαξει και μετα το αλλαζεις και το βαζεις οπως θελεις εσυ.

Αν και παραξενο που θα ερθει ο τεχνικος κανονικα θα επρεπε να γινει η μετρατροπη απομακρυσμενα και να τους επιστρεψεις το κουτακι αυτο που δινουνε για isdn που κανει την μια γραμμη σε 2.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...