Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Με δικη μου εμπειρια και μαλιστα αρκετες φορες. Ακομα κι αν απαντησουν, θεση δεν προκειται να παρουν ποτε.

Αν επαιρναν, θα ειχε σταματησει το κλεψιμο με το daily internet της τρισκαταρατης wind για παραδειγμα, για το οποιο πρεπει να εχουν δεχθει αρκετες εκατονταδες χιλιάδες καταγγελιες.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Μιλας με δικη σου εμπειρια ; ή υποθέτεις;

Γιατι στο παρελθόν που ειχα κανει καταγγελία στην τρισάθλια wind, απάντησαν κανονικότατα!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ακριβως φιλε μου ,το ιδιο εκανα και εγω και δικαιωθηκα,μην ακους φερεφωνα οπως τον προηγουμενο,οταν εχεις δικιο η ΕΕΤΤ και απαντα και σε δικαιωνει,οπως ειπες και εσυ για την εν λογω εταιρεια. και η γραμματεια καταναλωτη και η ΕΕΤΤ κανουν την δουλεια τους μια χαρα και με αποτελεσμα αρκει να εχεις δικιο..μην ακους κανεναν:)

Link to comment
Share on other sites

ακριβως φιλε μου ,το ιδιο εκανα και εγω και δικαιωθηκα,μην ακους φερεφωνα οπως τον προηγουμενο,οταν εχεις δικιο η ΕΕΤΤ και απαντα και σε δικαιωνει,οπως ειπες και εσυ για την εν λογω εταιρεια. και η γραμματεια καταναλωτη και η ΕΕΤΤ κανουν την δουλεια τους μια χαρα και με αποτελεσμα αρκει να εχεις δικιο..μην ακους κανεναν:)
Ποιο ειναι το φερεφωνο και ποιου ακριβως;

Εγω εδωσα παραδειγμα και εσυ ειπες μια εξυπναδα.

 

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση δεν θα παρεις ποτέ. Ετσι θα παριστανουν τον ταχυδρομο με την απαντηση της εκαστοτε εταιρειας και την δικη σου ανταπαντηση μεχρι να βαρεθεις.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

αυτο δεν ειναι παραδειγμα. ειναι γνωμη και μαλιστα λανθασμενη..συμβουλευεις λαθος και δινεις λαθος πληροφοριες για την ΕΕΤΤ που κανει μια χαρα την δουλεια της αν απευθυνθεις σοβαρα .μην απαγοητευεις τον κοσμο που θελει να βρει το δικιο του.

 

Ποιο ειναι το φερεφωνο και ποιου ακριβως;

Εγω εδωσα παραδειγμα και εσυ ειπες μια εξυπναδα.

 

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk

 

οποτε καταλαβαινεις οτι εσυ λες εξυπναδες και εγω λεω μια διαπιστωση που προκυπτει απο προσφατο παραδειγμα που βρισκεται στο τοπικ της εταιρειας που και εσυ κατηγορεις. πηγαινε εκει να δεις τι εγραψα αν θελεις παραδειγμα.οπως σου δινει παραδειγμα και ο φιλος vaniasgr παλι για την ιδια εταιρεια.ποσα παραδειγματα θες?

 

και να σε πληροφορησω επειδη κατηγορεις την ΕΕΤΤ οτι δεν παιρνει θεση.μα δεν ειναι δουλεια της να παρει θεση για τις εταιρειες.δουλεια της και υπευθυνοτητα της ειναι να ελεγχει τον ανταγωνισμο μεταξυ των ετσιρειων και να μεσολαβει για τις καταγγελιες των πολιτων ωστε να μην πλητουν τα δικαιωματα τους.δεν μπορει να καταγγειλει μια εταιρεια και να την καταγγειλει.δεν εχει εξουσια στις εταιρειες,εισηγησεις μπορει να κανει. υπευθυνο ειναι το υπουργειο να κανει κατι.να σταματησει τις αισχροτητες.που δεν προκειται να κανει κατι σε μια πολυεθνικη που την παρακαλουν να επενδυσει και δημιουργησει θεσεις εργασιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ειχαμε μια συνδεση στον ΟΤΕ 24αρα και μεναμε Πετραλωνα και συχρονιζε 13-14 μετακομισα Νικαια εκανα μεταφορα τη γραμμη και συχρονιζει 9 με το ζορι και το συμβολαιο ληγει σε 6 μηνες

τι να κανω ?να την κοψω η να παρω και να τους αρχισω στα βρισιδια ?η να βαλω vdsl μπας και φτιαξει η γραμμη ?

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε μια συνδεση στον ΟΤΕ 24αρα και μεναμε Πετραλωνα και συχρονιζε 13-14 μετακομισα Νικαια εκανα μεταφορα τη γραμμη και συχρονιζει 9 με το ζορι και το συμβολαιο ληγει σε 6 μηνες

τι να κανω ?να την κοψω η να παρω και να τους αρχισω στα βρισιδια ?η να βαλω vdsl μπας και φτιαξει η γραμμη ?

 

Νομίζω πρέπει να δεις τις ταχύτητες της περιοχής σου(ελάχιστη, συνήθης, μέγιστη) αν η ταχύτητα σου δεν συναντά την ελάχιστη ταχύτητα σε mbps δικαιούσαι 10% έκπτωση στο πάγιο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να δεις τις ταχύτητες της περιοχής σου(ελάχιστη, συνήθης, μέγιστη) αν η ταχύτητα σου δεν συναντά την ελάχιστη ταχύτητα σε mbps δικαιούσαι 10% έκπτωση στο πάγιο
πως να το δω αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

πως να το δω αυτο ?

 

https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/diathesimotita-adsl-vdsl-cosmotetv.jsp?ct=bus

 

Κάνεις έλεγχο διαθεσιμότητας είτε με τον αριθμό είτε με την διεύθυνση σου και ακριβώς από κάτω από τον κατάλογο των διαθέσιμων ταχυτήτων λέει (Δες εδώ τις ταχύτητες τις περιοχής σου ή κάτι τέτοιο) πατάς και βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε μια συνδεση στον ΟΤΕ 24αρα και μεναμε Πετραλωνα και συχρονιζε 13-14 μετακομισα Νικαια εκανα μεταφορα τη γραμμη και συχρονιζει 9 με το ζορι και το συμβολαιο ληγει σε 6 μηνες

τι να κανω ?να την κοψω η να παρω και να τους αρχισω στα βρισιδια ?η να βαλω vdsl μπας και φτιαξει η γραμμη ?

 

Δύσκολη γειτονιά...

Για εμένα αν έχεις τα χρήματα πάνε σε 50/5,μεγάλη διαφορά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη γειτονιά...

Για εμένα αν έχεις τα χρήματα πάνε σε 50/5,μεγάλη διαφορά.

καμια εταιρια δεν εχει vdsl στη συγκεκριμενη περιοχη

μονο η wind μας ειπε οτι εχουν τελειωσει τη μιση Νικαια και θα ξεκινησουν εργα και στην υπολοιπη

οι υπολοιποι πετανε χαρταετο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ποιο είναι το πιο φτηνό πακέτο για double play 24Μ από την Cosmote; Υπάρχει δυνατότητα να βάλω μόνο Internet;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καμια εταιρια δεν εχει vdsl στη συγκεκριμενη περιοχη

 

μονο η wind μας ειπε οτι εχουν τελειωσει τη μιση Νικαια και θα ξεκινησουν εργα και στην υπολοιπη

 

οι υπολοιποι πετανε χαρταετο

Για κάθε περιοχή ένας πάροχος αναλαμβάνει να φτιάξει δίκτυο και να βάλει καμπίνες. Στη συνέχεια οι υπόλοιποι τις νοικιάζουν από αυτόν. Αν στην περιοχή σου, σύμφωνα με αυτό που γράφεις,το έχει αναλάβει η wind δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω οι άλλοι. Αναμονή μόνο...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πιο φτηνό πακέτο για double play 24Μ από την Cosmote; Υπάρχει δυνατότητα να βάλω μόνο Internet;

 

ναι βεβαιως υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις μονο ιντερνετ το πακετο ειναι το double play 24s με 23,90 ευρω τον μηνα με εντυπο λογαριασμο και email λογαριασμο στα 22,90 ευρω με συμβαση 24 μηνων δες εδω https://www.cosmote.gr/announcements/fixed/17122019_anakoinwsh_diathesis__COSMOTE_DOUBLE_PLAY_24_S_24m.pdf

Aμα κανεις ελαχιστες κλησεις τοτε σε συμφερει το πακετο double play 24m με 27,90 ευρω τον μηνα με απεριοριστα κινητα και 120 λεπτα προς κινητα διοτι ειναι μικρη η διαφορα σε κοστος .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πιο φτηνό πακέτο για double play 24Μ από την Cosmote; Υπάρχει δυνατότητα να βάλω μόνο Internet;

Αν μπορείς να βρεις κάποιον με φοιτητικό πάσο που δεν ενδιαφέρεται να βάλει σταθερή στη Cosmote (με το πάσο του), τότε μπορείς να πάρεις το 24S (χωρίς καθόλου λεπτά δηλαδή) με 17,9€.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βρεις κάποιον με φοιτητικό πάσο που δεν ενδιαφέρεται να βάλει σταθερή στη Cosmote (με το πάσο του), τότε μπορείς να πάρεις το 24S (χωρίς καθόλου λεπτά δηλαδή) με 17,9€.

 

νομιζω οτι δεν γινεται αυτο , πρεπει το ατομο να κατοικει στην ιδια Πόλη με την σχολη του , πχ αμα καποιος ειναι φοιτητητης στο Μεσολογγι δεν μπορει να βαλει φοιτητικο ιντερνετ στην Αθηνα, παλαιοτερα που ημουνα φοιτητης εκει το θυμαμαι που το ελεγαν, οχι μονο ο οτε αλλα και εναλλακτικοι παροχοι.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν γινεται αυτο , πρεπει το ατομο να κατοικει στην ιδια Πόλη με την σχολη του , πχ αμα καποιος ειναι φοιτητητης στο Μεσολογγι δεν μπορει να βαλει φοιτητικο ιντερνετ στην Αθηνα, παλαιοτερα που ημουνα φοιτητης εκει το θυμαμαι που το ελεγαν, οχι μονο ο οτε αλλα και εναλλακτικοι παροχοι.

 

Μπορείς,εγώ έβαλα στην μονιμη μου κατοικια

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις πότε τελειώνει το συμβόλαιό σου; Έχω φάει τον τόπο τόσο στην εφαρμογή, όσο και στη σελίδα τους και δεν μπορώ να το δω.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις πότε τελειώνει το συμβόλαιό σου; Έχω φάει τον τόπο τόσο στην εφαρμογή, όσο και στη σελίδα τους και δεν μπορώ να το δω.
Ή θα πρέπει να έχεις κρατήσει το συμβόλαιο σου ή να τους πάρεις τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ή θα πρέπει να έχεις κρατήσει το συμβόλαιο σου ή να τους πάρεις τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καταπληκτικό. Το πιο βασικό και δεν το θεωρούν σημαντικό να μπορείς να το ελέγξεις; Προφανώς για να τσιμπάνε το κατιτίς όταν λήγει και γίνεται αορίστου.

Το συμβόλαιο είναι λίγο δύσκολο να το βρω, μια που θα πρέπει να ψάχνω ανάμεσα σε ένα σωρό e-mail γιατί έχω αρκετές γραμμές στον ΟΤΕ σπίτι/δουλειά, συν τις ανανεώσεις/αναβαθμίσεις που γίνονται κατά καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ αμέλησες να κρατήσεις το συμβόλαιό σου δεν φταίει ο πάροχος όμως. Να έχουμε ένα μέτρο στην γκρίνια.

Εμένα μου έστειλαν όταν το έκανα με email και το έχω αρχειοθετήσει. Δεν θέλει κόπο, τρόπο θέλει.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις πότε τελειώνει το συμβόλαιό σου; Έχω φάει τον τόπο τόσο στην εφαρμογή, όσο και στη σελίδα τους και δεν μπορώ να το δω.
Πότε τελειώνει δεν νομίζω να λέει πουθενά.

Σίγουρα όμως λέει πότε ξεκίνησε. Και λογικά λήγει μετά από 2 χρόνια.

Από την εφαρμογή του κινητού δεν ξέρω εάν μπορείς να το δεις, αλλά από PC μέσω browser στο MYCOSMOTE υπάρχει 1000%.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα ανανέωση συμβολαίου τηλεφωνικά τον Φλεβάρη και τους ζήτησα να μου στείλουν αντίγραφο στο email μου. Μετά από 1 ώρα το είχα λάβει και το έχω αρχειοθετήσει στο Google drive για παν ενδεχόμενο.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ αμέλησες να κρατήσεις το συμβόλαιό σου δεν φταίει ο πάροχος όμως. Να έχουμε ένα μέτρο στην γκρίνια.

Εμένα μου έστειλαν όταν το έκανα με email και το έχω αρχειοθετήσει. Δεν θέλει κόπο, τρόπο θέλει.

 

Καλά, χαλάρωσε λίγο. Δεν "αμέλησα" να το κρατήσω. Υπάρχει στα e-mail μου, ανάμεσα σε δεκάδες άλλα e-mail που στέλνει η Cosmote. Έχω 6-7 γραμμές συνολικά στην Cosmote. Θα πρέπει δηλαδή να ανατρέχω κάθε φορά σε ένα συμβόλαιο για να το κοιτάω, ενώ είναι κάτι πολύ απλό που μπορείς να δεις σε ελάχιστα δευτερόλεπτα; Το να μην υπάρχει στην εφαρμογή είναι αμέλεια. Όπως είναι απαράδεκτο να μην σε ενημερώνουν όταν πλησιάζει στη λήξη του.

 

Πότε τελειώνει δεν νομίζω να λέει πουθενά.

Σίγουρα όμως λέει πότε ξεκίνησε. Και λογικά λήγει μετά από 2 χρόνια.

Από την εφαρμογή του κινητού δεν ξέρω εάν μπορείς να το δεις, αλλά από PC μέσω browser στο MYCOSMOTE υπάρχει 1000%.

 

from my S10 lite

 

Μα ήμουν κι εγώ ήμουν σίγουρος ότι το είχα δει πριν μερικές ημέρες (ημερομηνία έναρξης και διάρκεια, όπως λες κι εσύ) και για μια ώρα ήταν εξαφανισμένο. Ως δια μαγείας εμφανίστηκε ξανά πριν λίγο. Έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν, την μια να εμφανίζεται και την άλλη όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, χαλάρωσε λίγο. Δεν "αμέλησα" να το κρατήσω. Υπάρχει στα e-mail μου, ανάμεσα σε δεκάδες άλλα e-mail που στέλνει η Cosmote. Έχω 6-7 γραμμές συνολικά στην Cosmote. Θα πρέπει δηλαδή να ανατρέχω κάθε φορά σε ένα συμβόλαιο για να το κοιτάω, ενώ είναι κάτι πολύ απλό που μπορείς να δεις σε ελάχιστα δευτερόλεπτα; Το να μην υπάρχει στην εφαρμογή είναι αμέλεια. Όπως είναι απαράδεκτο να μην σε ενημερώνουν όταν πλησιάζει στη λήξη του.

 

Χαλαρός είμαι. Εσύ "τρελάθηκες" που δεν σου έδωσε ο ΟΤΕ έτοιμη λύση. Ολα είναι θέμα οργάνωσης ότι και να λες. Γιατί να εξαρτώμαι από τον κάθε πάροχο να με "ειδοποιήσει"? Εχω 2 τηλεφωνικές γραμμές και 2 εμπορικές. Ποτέ δεν έχασα τη μπάλα. :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρός είμαι. Εσύ "τρελάθηκες" που δεν σου έδωσε ο ΟΤΕ έτοιμη λύση. Ολα είναι θέμα οργάνωσης ότι και να λες. Γιατί να εξαρτώμαι από τον κάθε πάροχο να με "ειδοποιήσει"? Εχω 2 τηλεφωνικές γραμμές και 2 εμπορικές. Ποτέ δεν έχασα τη μπάλα. :rolleyes:

 

Δεν τρελάθηκα καθόλου, έκανα μια συγκεκριμένη παρατήρηση και προφανώς αγνοούσα ότι έπρεπε να πάρω την άδειά σου προηγουμένως.

Δεν είναι έτοιμη λύση, είναι κάτι ευνόητο. Σε οποιαδήποτε συνδρομητική υπηρεσία είναι χρήσιμο να έχεις τη δυνατότητα να ελέγχεις τη διάρκεια, χωρίς να ψάχνεις τις συμβάσεις που υπέγραψες πριν 2 χρόνια. Είναι θέμα ευκολίας που καλό είναι ο πάροχος να σου προσφέρει (όπως και εν τέλει κάνει, έστω και μόνο στο site και έστω εν μέρει προβληματικά). Στο 2021 είμαστε. Εσύ μπορεί να θεωρείς "οργάνωση" να έχεις τυπώσει τα συμβόλαιο και να τα κρατάς με μαγνητάκια Santorini στην πόρτα του ψυγείου σου. Κι εγώ π.χ. κρατώ όλους τους λογαριασμούς που πληρώνω στο Dropbox. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει το ιστορικό λογαριασμών στη σελίδα ή την εφαρμογή. Ελπίζω να έγινε κατανοητό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...