Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο κινητό τί σύνδεση έχεις?

Έχεις καλό σήμα 4G στην περιοχή σου?

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το κινητό είναι CU και δεν θέλω αλλαγή εκεί. Βολεύει.

 

Σήμα 4G cosmote 5/5 στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

θέλω και μια γραμμή σταθερό.

Λόγω εργασίας δεν εχω τη δυνατότητα να μείνω για κάποιο διάστημα χωρίς πρόσβαση στο ιντερνετ.

 

ενταξει καταλαβα αρα θελεις και χρονο ομιλιας προς σταθερα και κινητα αλλα και ιντερνετ

ενταξει κανεις κανονικα την μετατροπη απο isdn σε pstn ( voip ) με ενα τηλεφωνικο αριθμο και μετα κανεις αιτηση για το booster, δεν μενεις χωρις ιντερνετ αμα κανεις αιτηση για το booster . Απλα οταν θα σου ερθει το μοντεμ το αντικαθιστας με το νεο που εχει και την καρτα σημ μεσα!..

Αν φοβασαι τωρα μεσα στην καραντινα οτι μπορει να καθυστερησει καντω μετα την καραντινα. Θεωρω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Εξαλλου εσυ δεν αλλαζεις ονομα στην γραμμη σου για να αλλαξουνε οι κωδικοι του ιντερνετ και να μην εχεις ιντερνετ και να χρειαζεται ρεσετ για να τους παρει , απλα θα κανεις αλλαγη και μετα νεο συμβολαιο ολα τηλεφωνικα θα γινουνε και τους ρωτας για επιβεβαιωση, παντως που ακομα καθεσε σε τιμη 40 ευρω με πακετο χωρις δεσμευση ποτε δεν το εχω αφησει να γινει αυτο , παντα σημειωνω την ημερομηνια ληξης του συμβολαιου μου και δεν την παταω και 1 μην πριν ληξει καλω το 13888 και ανανεωνω το συμβολαιο μου για 2 χρονια γιατι να τους πληρωνεις παραπανω χρηματα; . Αμα χρειαστει να μετακομμισω θα παρω το προγραμμα οπως ειναι με την δεσμευση που εχει το εχω ρωτησει και αυτο, οποτε δεν εχω προβλημα με την δεσμευση συμβολαιου!!.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ενταξει καταλαβα αρα θελεις και χρονο ομιλιας προς σταθερα και κινητα αλλα και ιντερνετ

ενταξει κανεις κανονικα την μετατροπη απο isdn σε pstn ( voip ) με ενα τηλεφωνικο αριθμο και μετα κανεις αιτηση για το booster, δεν μενεις χωρις ιντερνετ αμα κανεις αιτηση για το booster . Απλα οταν θα σου ερθει το μοντεμ το αντικαθιστας με το νεο που εχει και την καρτα σημ μεσα!...

Προς κινητά δεν με νοιάζει. Παίρνω από το κινητό. Απλώς θέλω τη σταθερή γραμμή διοτι αρκετοί έχουν τον αριθμό και με καλούν εκεί.

Για τη σύνδεση που έληξε το συμβόλαιο έχεις δίκιο αλλά είναι λίγο περίεργη φάση. Είδα ότι έπαιζαν σενάρια για αναβάθμιση της περιοχής μου με οπτική ίνα κλπ και δεν ήθελα δέσμευση. Δυστυχώς δεν προχώρησαν. Εμειναν με τις 24ρες...

Link to comment
Share on other sites

Προς κινητά δεν με νοιάζει. Παίρνω από το κινητό. Απλώς θέλω τη σταθερή γραμμή διοτι αρκετοί έχουν τον αριθμό και με καλούν εκεί.

Για τη σύνδεση που έληξε το συμβόλαιο έχεις δίκιο αλλά είναι λίγο περίεργη φάση. Είδα ότι έπαιζαν σενάρια για αναβάθμιση της περιοχής μου με οπτική ίνα κλπ και δεν ήθελα δέσμευση. Δυστυχώς δεν προχώρησαν. Εμειναν με τις 24ρες...

 

Δες αυτο σε Cosmote

https://www.cosmote.gr/eshop/go/Fixed%20Plans/Double%20Play%20Plans/Home%20Double%20Play%20for%20Holiday%20House/rateplan/COSMOTE%20Home%20Double%20Play%20Country%20House%2024%20S

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό με το εξοχικό τι φάση; δεν έχει πληροφορίες στο site πολλές. Εγώ θέλω μια σύνδεση για 3 μήνες το καλοκαίρι 1 βδομάδα το Πάσχα και κανένα ΣΚ. Πως λειτουργεί; πως πληρώνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, μιας και δεν βλέπω να αναφέρει αναλυτικά τουλάχιστον στη mobile σελίδα που κοιτάζω,είναι μια βλακεία και μισή. Λειτουργεί 6 μήνες το χρόνο, και πληρώνεις κάθε μήνα το ποσό που βλέπεις....

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, μιας και δεν βλέπω να αναφέρει αναλυτικά τουλάχιστον στη mobile σελίδα που κοιτάζω,είναι μια βλακεία και μισή. Λειτουργεί 6 μήνες το χρόνο, και πληρώνεις κάθε μήνα το ποσό που βλέπεις....

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Εγώ γνωρίζω ότι δεν είναι εξάμηνο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι; Πότε λειτουργεί; Εγώ το είχα από τότε που λεγόταν connex για το εξοχικό, και δούλευε 3 μήνες το καλοκαίρι, 1,5 το Πάσχα και 1,5 τα Χριστούγεννα και αν ήθελες με έξτρα χρέωση τα Σαββατοκύριακα. Αλλά πλήρωνες κάθε μήνα, ακόμα και αυτούς που δεν λειτουργούσε.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εχω isdn adsl 24ρα με max 8 download.

Πληρώνω >40 και είμαι χωρίς δέσμευση τώρα.

Θέλω να πάω σε pstn 24ρα και να προσθέσω το booster. Αλλά μου ζήτησαν 35 ευρώ νομίζω για τη μετατροπή και μετά πάνω από 30 ευρώ/μηνα αν θυμάμαι σωστά.

Ακριβά νομίζω. Κάτω από 30 δεν θα έπρεπε να είναι;

 

το περίεργο είναι ότι μου στέλνουν προσφορά για τη γραμμή μου στο mycosmote που μου λέει να αιτηθώ για αναβάθμιση σε "COSMOTE Double Play 50 XL" στα 35 ευρώ, ενώ δεν υπάρχει 50ρα στην περιοχή μου... Οι ίδιοι μου είπαν ότι μέχρι 24ρες έχουν και να βάλω το booster. (Μόνο ένας φίλος μου είπε ότι έχει πάνω από 24Mbps με 35 ευρώ που τα παίρνει σε συνεργασία δικτύου cosmote και wind αλλά δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με αυτό.)

Αν κάνω την αίτηση για το "COSMOTE Double Play 50 XL" στα 35 ευρώ, αποδεχόμενος την προσφορά, τι θα μου απαντήσουν άραγε;

Link to comment
Share on other sites

λογο μετακομισης σε περιοχη που δεν πιανει η vodafone θελω να κανω φορητοτητα σταθερο και ιντερνετ στην κοσμοτε με 50αρα vdsl .

πως γινεται η διαδικασια;Ενημερωνω την κοσμοτε;'η πρωτα τη voda επειδη εχω συμβολαιο;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά διακόπτεις από Vodafone πληρώνοντας πέναλτι και κάνεις μετά αίτηση στη cosmote. Από όσο ξέρω φορητότητα παίζει μόνο στα κινητά. Όχι τα σταθερά. Δεν είμαι σίγουρος όμως.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και στο σταθερό κανονικότατα φορητότητα κάνεις. Το έκανα πριν λίγα χρόνια και ας είχα και πέναλτυ, στο τέλος με συνέφερε περισσότερο η αλλαγή. Κατευθείαν αίτηση στο νέο πάροχο, δεν χρειάζεται τίποτα με τον παλιό στην αρχή. Λογικά αφού το μάθει ο παλιός ίσως κάνει και προσφορά. Αλλά προχωράει κανονικά και μετά θα στο βγάλει εκκαθαριστικό λογαριασμό και πληρώνεις ότι οφείλεις.

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Άμα πληρώσω το λογαριασμό σταθερής μέσω του cosmote app ηλεκτρονικά κερδίζω τπτ mb στο κινητό whata up που έχω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Άμα πληρώσω το λογαριασμό σταθερής μέσω του cosmote app ηλεκτρονικά κερδίζω τπτ mb στο κινητό whata up που έχω;
Είχε πριν λίγο καιρό 15 γιγα για 15 μέρες. Γενικά έχει 1 γιγα για 7 μέρες. Για πήγαινε στο app και πες μας τι γραφει
Link to comment
Share on other sites

Εχει το cosmote one που δίνει 1γιγα για 7 μέρες τπτ αλλο
Δε σου έχει μέσα στο app αν πληρώσεις το λογαριασμό δώρο mb? Δεν έχεις βάλει το σταθερό στην εφαρμογή? Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

Σε σου έχει μέσα στο app αν πληρώσεις το λογαριασμό δώρο mb? Δεν έχεις βάλει το σταθερό στην εφαρμογή?

 

Ναι έχω βάλει. Αλλά δεν βγαζη τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το σταματησαν

 

Πήρα στο 13888 αλλά έχουν πολύ δουλειά και δεν απαντανε

Link to comment
Share on other sites

το περίεργο είναι ότι μου στέλνουν προσφορά για τη γραμμή μου στο mycosmote που μου λέει να αιτηθώ για αναβάθμιση σε "COSMOTE Double Play 50 XL" στα 35 ευρώ, ενώ δεν υπάρχει 50ρα στην περιοχή μου... Οι ίδιοι μου είπαν ότι μέχρι 24ρες έχουν και να βάλω το booster. (Μόνο ένας φίλος μου είπε ότι έχει πάνω από 24Mbps με 35 ευρώ που τα παίρνει σε συνεργασία δικτύου cosmote και wind αλλά δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με αυτό.)

Αν κάνω την αίτηση για το "COSMOTE Double Play 50 XL" στα 35 ευρώ, αποδεχόμενος την προσφορά, τι θα μου απαντήσουν άραγε;

 

Αυτο το πραγμα,

να σπρωχνουν κοσμο να αναβαθμισει σε πακετο 50αρας,

ενω η περιοχη του δεν το σηκωνει,

το θεωρω κατι παραπανω απο αισχρο...

Φυσικα, δεν το κανει μονο η cosmote, αλλα και η vodafone κλπ.

Γιατι τοση ασυδοσια;;;;

Ξερω κοσμο, που ειχε την 24αρα του dsl μια χαρα επι χρονια,

πηγε-με προτροπη της εταιριας- σε 50αρα,

και αφου τους βγηκε η ψυχη απο τα προβληματα,

τους ξαναγυρισαν σε 24αρα...

Ξερουν οτι δεν παιζει 50αρα, και ομως 'ρισκαρουν' και ταλαιπωρουν πελατες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα μια βοήθεια είμαι σε χωριό, ήμουν παλιά Cosmote από ανέκαθεν διότι δεν υπήρχε άλλος πάροχος, είμαι 800 μέτρα από τον κτιριο της Cosmote, η ταχύτητα πάντα ήταν 17-18 MBs. Ήρθε πριν 4 χρόνια η wind κλείνω το δεύτερο δίχρονο εκεί σε 1,5 μήνα.Η ταχύτητα εκεί 15-16 αλλά ο λογαριασμός πολύ καλύτερος.

 

Τώρα η Cosmote έχει φέρει VDSL 50/5 Δεν με ενδιαφέρει τόσο το 50 όσο το 5 λόγω server καμερών κτλ.

 

Ερώτηση πρώτη με το VDSL θα έχω αυτήν την ταχύτητα? στο site τους στην συνήθη ταχύτητα μου την δίνει πλήρη.

Βέβαια σε κάτι διαγράμματα βλέπω ότι θα έχω 25-30.

Έχω πολύπλοκο δυκτιο εδώ και τα έχω βολέψει πολύ καλά με ένα παλιό Draytek 2700vg από αυτά που έδινε κάποτε η Altek, και δουλεύουν όλα τέλεια.

Το speedport plus έχει nat loopback? είναι πολύ σημαντικό για εμένα.

 

Ερωτηση δεύτερη, πληρώνω τώρα 22,16€ στην Wind, το VDSL το έχει η Cosmote 31,75€ αλλά έχει και 32€ φορητότητα.

 

Τι προτείνετε εσείς υπάρχει περίπτωση να πάρω καλύτερη τιμή η να γλυτώσω την φορητότητα?

Έχει κανείς VDSL σε αυτή την απόσταση και πόσο κλειδώνει Up Down?

 

Το θέμα μου είναι να μην κάνω όλη αυτήν την κίνηση και να έχω κάτι λίγο παραπάνω λόγω απόστασης. Στην wind με 22,16€ παίρνω πολλά περισσότερα όπως 5 ώρες κινητά στο σταθερό, 2 ώρες στο κινητό μου προς ολους και 1Gb σε άλλη κάρτα στο κινητό.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά μίλησα με 13888 και μου είπανε 1γιγα για 7 μέρες με πληρωμή μέσω αππ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα μια βοήθεια είμαι σε χωριό, ήμουν παλιά Cosmote από ανέκαθεν διότι δεν υπήρχε άλλος πάροχος, είμαι 800 μέτρα από τον κτιριο της Cosmote, η ταχύτητα πάντα ήταν 17-18 MBs. Ήρθε πριν 4 χρόνια η wind κλείνω το δεύτερο δίχρονο εκεί σε 1,5 μήνα.Η ταχύτητα εκεί 15-16 αλλά ο λογαριασμός πολύ καλύτερος.

 

Τώρα η Cosmote έχει φέρει VDSL 50/5 Δεν με ενδιαφέρει τόσο το 50 όσο το 5 λόγω server καμερών κτλ.

 

Ερώτηση πρώτη με το VDSL θα έχω αυτήν την ταχύτητα? στο site τους στην συνήθη ταχύτητα μου την δίνει πλήρη.

Βέβαια σε κάτι διαγράμματα βλέπω ότι θα έχω 25-30.

Έχω πολύπλοκο δυκτιο εδώ και τα έχω βολέψει πολύ καλά με ένα παλιό Draytek 2700vg από αυτά που έδινε κάποτε η Altek, και δουλεύουν όλα τέλεια.

Το speedport plus έχει nat loopback? είναι πολύ σημαντικό για εμένα.

 

Ερωτηση δεύτερη, πληρώνω τώρα 22,16€ στην Wind, το VDSL το έχει η Cosmote 31,75€ αλλά έχει και 32€ φορητότητα.

 

Τι προτείνετε εσείς υπάρχει περίπτωση να πάρω καλύτερη τιμή η να γλυτώσω την φορητότητα?

Έχει κανείς VDSL σε αυτή την απόσταση και πόσο κλειδώνει Up Down?

 

Το θέμα μου είναι να μην κάνω όλη αυτήν την κίνηση και να έχω κάτι λίγο παραπάνω λόγω απόστασης. Στην wind με 22,16€ παίρνω πολλά περισσότερα όπως 5 ώρες κινητά στο σταθερό, 2 ώρες στο κινητό μου προς ολους και 1Gb σε άλλη κάρτα στο κινητό.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Αυτό το πρόγραμμα που έχεις το ανανέωσα για άλλα δύο χρόνια στην Wind με 18,90 ευρώ αρχές του περασμένου μήνα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος στην Wind κι έχω ακριβώς τις ίδιες παροχές που αναφέρεις. Μπορούσα να πάω cosmote όμως πρώτον δεν κάνω χρήση πραγματική εκμετάλλευση της 50αρας γραμμής και δεύτερον και κυριότερο η μεγάλη διαφορά στο οικονομικό. Για δύο χρόνια αν το υπολογίσεις βγαίνει κοντά στα 310 ευρώ!!

Σημείωση πρώτη. Στην περιοχή μου δεν υποστηρίζει η γραμμή επίσημα VDSL όμως με άκρες που έχω διότι στον πρώτο όροφο έφτανε γύρω στα 40 και 43 στο ισόγειο που είναι κατάστημα μετρημένο κανονικά ( αν θέλω να κατεβάσω πολύ σπάνια κάποιο ιδιαίτερα μεγάλο αρχείο κατεβαίνω και είμαι κομπλέ), θα μπορούσα να πάρω αλλά αποκλειστικά και μόνο στον cosmote.

Σημείωση δεύτερη...να γνωρίζεις ότι μεταβαίνοντας σε μόντεμ- ρούτερ της cosmote σε περίπτωση διακοπής ρεύματος δεν θα έχεις τηλέφωνο.

Σημείωση τρίτη... Έχω ελάχιστα χαμηλότερη ταχύτητα από εσένα, στα 14,5 Mbps και η απόσταση πάνω κάτω η ίδια στα 800 κάτι μέτρα.

 

Αυτά από εμένα...τα ζυγίζεις και επιλέγεις με βάση τις ανάγκες σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλήθεια η wind δεν σου δίνει την δυνατότητα για γραμμή VDSL ? Λογικά θα σου έχει καλύτερη προσφορά από την cosmote.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...