Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις 24 του μήνα λήγει το συμβόλαιο cosmote tv. Το σταθερό και το Internet έχει ήδη λήξει. Ποια είναι η σωστή διαδικασία για να κάνω αίτηση σε άλλη εταιρία, να μου κάνουν αντιπροσφορά κ.τ.λ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αίτηση να πας σε άλλη εταιρεία.

β) Σε ρωτάνε αν θες να ολοκληρωθεί αμέσως ή σε 14 ημέρες. Αν θέλεις να γίνει αμέσως υπογράφεις ότι χάνεις το δικαίωμα ακύρωσης της φορητότητας.

Σύντομα η σε 14 ημέρες θα έχεις μεταφερθεί.

Αντιπροσφορά δεν προλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αίτηση να πας σε άλλη εταιρεία.

β) Σε ρωτάνε αν θες να ολοκληρωθεί αμέσως ή σε 14 ημέρες. Αν θέλεις να γίνει αμέσως υπογράφεις ότι χάνεις το δικαίωμα ακύρωσης της φορητότητας.

Σύντομα η σε 14 ημέρες θα έχεις μεταφερθεί.

Αντιπροσφορά δεν προλαβαίνεις.

 

 

Δεν κατάλαβα... Γιατί δεν προλαβαίνω αντιπροσφορά; Επίσης θυμάμαι παλιότερα είχα διαβάσει ότι έχει διαφορά αν υπογραφει συμβόλαιο σε κατάστημα ή υπάρξει τηλεφωνική συμφωνία. Τι ισχύει μ αυτό;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν συμφωνήσεις σε άμεση φορητότητα ο νέος πάροχος θα στείλει το αίτημα και θα ολοκληρωθεί ταχύτατα.

Αν επιλέξεις 14 ημέρες ο νέος πάροχος θα στείλει το αίτημα στον παλιό την 14η ημέρα.

Απλά πράγματα. Αυτό το λένε νέο νομοθετικό καθεστώς με την Έγκριση της Ε.Ε.Τ.Τ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Στις 24 του μήνα λήγει το συμβόλαιο cosmote tv. Το σταθερό και το Internet έχει ήδη λήξει. Ποια είναι η σωστή διαδικασία για να κάνω αίτηση σε άλλη εταιρία, να μου κάνουν αντιπροσφορά κ.τ.λ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Θα πάρεις τηλέφωνο και θα ζητήσεις διακοπή για οικονομικούς λόγους. Το έκανε φίλος πριν τα Χριστούγεννα που είχε adsl24 και COSMOTE tv full pack και για να τον κρατήσουν του δώσανε vdsl50 και cosmote tv

στα 30,50€!!!!!!

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Αν συμφωνήσεις σε άμεση φορητότητα ο νέος πάροχος θα στείλει το αίτημα και θα ολοκληρωθεί ταχύτατα.

Αν επιλέξεις 14 ημέρες ο νέος πάροχος θα στείλει το αίτημα στον παλιό την 14η ημέρα.

Απλά πράγματα. Αυτό το λένε νέο νομοθετικό καθεστώς με την Έγκριση της Ε.Ε.Τ.Τ.

 

Καλημέρα, φιλικά πάντα, ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, ότι άμα ζητήσεις το περιθώριο της 14ημερης υπαναχώρησης, ο νέος πάροχος, θα καταχωρήσει την αίτησή σου, την 14η μέρα!

Πρώτα από όλα είναι ΑΝΤΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ - ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ, όσο κι αν είναι 'ψιλά γράμματα' αυτά πλέον για τους παρόχους..

ΔΕΝ δίνουν το δικαίωμα στον υφιστάμενο πάροχο , να κάνει ΑΝΤΙΠΡΟΣΦΟΡΑ.

Και επανλαμβάνω: ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ είναι νομίζω γραμμένο ότι κατχωρείται την 14η μέρα!

Οφείλει να καταχώρηση την αίτηση από την επόμενη της παραλαβής των υπογεγραμμένων δικαιολογητικών.

 

:happy:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Το λέει η ΕΕΤΤ. Πιο επίσημο από αυτό δεν γίνεται.

 

https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0837.html

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Διάβασε εδώ. Είναι ο επισημος ιστότοπος της ΕΕΤΤ .https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/portability.html

Σε αυτό το πλαίσιο, ισχύουν τα ακόλουθα:

 

H αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14 ημερών, οπότε και ξεκινά η διαδικασία υλοποίησής της.

Σε περίπτωση που ο συνδρομητής επιθυμεί το αίτημα να υλοποιηθεί νωρίτερα από τις 14 ημέρες, πρέπει να υποβάλει σχετική δήλωση στη νέα εταιρία. Σημειώνεται, ότι η εταιρία έχει δικαίωμα είτε να μην κάνει αποδεκτό το αίτημα, είτε να ζητήσει από τον συνδρομητή γραπτή δήλωση ότι αποδέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα, μέχρι την ενεργοποίηση της υπηρεσίας σε νέα εταιρία και εφόσον δεν έχει παρέλθει η προθεσμία των 14 ημερών, να υποβάλει αίτηση ακύρωσης της φορητότητας.

Ο συνδρομητής για να ακυρώσει τη φορητότητα, πρέπει να αποστείλει σχετική αίτηση αποκλειστικά στην εταιρία στην οποία είχε υποβάλει το αίτημα φορητότητας και με έναν από τους τρόπους επικοινωνίας που διαθέτει η εταιρία για τον σκοπό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Διάβασε εδώ. Είναι ο επισημος ιστότοπος της ΕΕΤΤ .https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Instructions/portability.html

Σε αυτό το πλαίσιο, ισχύουν τα ακόλουθα:

 

H αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14 ημερών, οπότε και ξεκινά η διαδικασία υλοποίησής της.

Σε περίπτωση που ο συνδρομητής επιθυμεί το αίτημα να υλοποιηθεί νωρίτερα από τις 14 ημέρες, πρέπει να υποβάλει σχετική δήλωση στη νέα εταιρία. Σημειώνεται, ότι η εταιρία έχει δικαίωμα είτε να μην κάνει αποδεκτό το αίτημα, είτε να ζητήσει από τον συνδρομητή γραπτή δήλωση ότι αποδέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα, μέχρι την ενεργοποίηση της υπηρεσίας σε νέα εταιρία και εφόσον δεν έχει παρέλθει η προθεσμία των 14 ημερών, να υποβάλει αίτηση ακύρωσης της φορητότητας.

Ο συνδρομητής για να ακυρώσει τη φορητότητα, πρέπει να αποστείλει σχετική αίτηση αποκλειστικά στην εταιρία στην οποία είχε υποβάλει το αίτημα φορητότητας και με έναν από τους τρόπους επικοινωνίας που διαθέτει η εταιρία για τον σκοπό αυτό.

 

ΝΟΜΙΚΟΣ δεν είμαι, ούτε σκοπεύω να γίνω, αλλά γράφει : αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14

Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ???? ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΑΥΤΌ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ.

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΚΟΣ δεν είμαι, ούτε σκοπεύω να γίνω, αλλά γράφει : αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14

Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ???? ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΑΥΤΌ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ.

 

Με συνώνυμες λέξεις θα παίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Με συνώνυμες λέξεις θα παίζουμε;

 

Φίλτατε, ΔΕΝ είναι καθόλου έτσι τα πράγματα, αλλά δεν έχω χρόνο - όρεξη να το συνεχίσω. Καλημέρα.

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

να βαλεις το ρουτερ με την γραμμη του adsl πριν ερθει ο τεχνικος να το αλλαξει και μετα το αλλαζεις και το βαζεις οπως θελεις εσυ.

Αν και παραξενο που θα ερθει ο τεχνικος κανονικα θα επρεπε να γινει η μετρατροπη απομακρυσμενα και να τους επιστρεψεις το κουτακι αυτο που δινουνε για isdn που κανει την μια γραμμη σε 2.

 

ίσως χρειάζεται λόγω του ότι δεν έχω ευρυζωνική και τώρα αναφέρουν vdsl 24ρα. Μήπως λόγω της μετατροπής χρειαζεται τεχνικός; Τους ειπα να αφήσει μόνο τον εξοπλισμό και θα τον συνδέσω εγώ και μου είπαν ότι δεν μπορώ.

 

Ποιο ρουτερ εννοείς να βάλω πριν 'ρθει ο τεχνικός; Το υβρυδικό ή το απλό;

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΚΟΣ δεν είμαι, ούτε σκοπεύω να γίνω, αλλά γράφει : αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14

Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ???? ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΑΥΤΌ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ.

Και τι περιμένεις τώρα ;

Η αίτηση σου προωθήθηκε την 14η ημέρα σύμφωνα με τον νόμο.

Γιατί λοιπόν διαμαρτύρεσε ; Για το αν καταχωρήθηκε την 1η ή την 14η ; και τι αλλάζει δηλαδή ;

Καμμία υποχρέωση δεν έχουν να καταχορούν την αίτηση . Να την προωθούν την 14η ημέρα είναι η υποχρέωση τους. Και αυτό το κάνανε σίγουρα.

Και τι νομίζεις δηλαδή . Ότι η τηλεφωνήτρια το κράτησε στο σημειωματάριο της και περίμενε 14 ημέρες να το βάλει στο σύστημα;

Λίγο κοινή λογική χρειάζεται για το ότι το αίτημα καταχωρήθηκε αμέσως στους υπολογιστές της cosmote και δεν περιφερόταν στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Και τι περιμένεις τώρα ;

Η αίτηση σου προωθήθηκε την 14η ημέρα σύμφωνα με τον νόμο.

Γιατί λοιπόν διαμαρτύρεσε ; Για το αν καταχωρήθηκε την 1η ή την 14η ; και τι αλλάζει δηλαδή ;

Καμμία υποχρέωση δεν έχουν να καταχορούν την αίτηση . Να την προωθούν την 14η ημέρα είναι η υποχρέωση τους. Και αυτό το κάνανε σίγουρα.

Και τι νομίζεις δηλαδή . Ότι η τηλεφωνήτρια το κράτησε στο σημειωματάριο της και περίμενε 14 ημέρες να το βάλει στο σύστημα;

Λίγο κοινή λογική χρειάζεται για το ότι το αίτημα καταχωρήθηκε αμέσως στους υπολογιστές της cosmote και δεν περιφερόταν στον αέρα.

 

να με 'συγχωράς', αλλά μιλάς με ΠΟΛΥ έπαρση ΧΩΡΙΣ λόγο.. όταν θα λάβω την απάντηση από την ΕΕΤ κι αν τελικά έχω δίκιο, ΑΝ λέω, ΑΝ θα ήθελες, πού θα ήθελες να σου 'μοστράρω' την απάντησή τους?!

 

φιλικά.

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σου χαλασω το ονειρο, νομιζω οτι ο μονος τροπος να παρεις απαντηση απο την ΕΕΤΤ, ειναι να εισαι υπουργος, αν και παλι παιζεται.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σου χαλασω το ονειρο, νομιζω οτι ο μονος τροπος να παρεις απαντηση απο την ΕΕΤΤ, ειναι να εισαι υπουργος, αν και παλι παιζεται.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

:lol::lol::lol:

γιατί τόση απαισιοδοξία!?

πριν 13 μήνες που είχα τρεξίματα με το μπάχαλο της wind, Μου απάντήσανε εντός του χρονικού διαστήματος που μου είχανε πει εξαρχής..:confused:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

να με 'συγχωράς', αλλά μιλάς με ΠΟΛΥ έπαρση ΧΩΡΙΣ λόγο.. όταν θα λάβω την απάντηση από την ΕΕΤ κι αν τελικά έχω δίκιο, ΑΝ λέω, ΑΝ θα ήθελες, πού θα ήθελες να σου 'μοστράρω' την απάντησή τους?!

 

φιλικά.

 

Φυσικά θα ήθελα να μου μοστράρεις την απάντηση τους εδώ στο forum.

Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λέμε θα ήθελα επίσης να την βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα ήθελα να μου μοστράρεις την απάντηση τους εδώ στο forum.

Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λέμε θα ήθελα επίσης να την βάλεις.

 

Καλημέρα, Ok!

Stay Tuned.

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση να ενημερώσω:

ΜΟΛΙΣ έλαβα απαντητικό email από την EET, αναφορικά με την καταγγελία μου προς την Cosmote.. πήρα ΑΠ και προωθήθηκε ήδη στην Cosmote και έχουν υποχρέωση να μου απαντήσουν μέχρι τις 23/2... είδομεν...

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Απαντηση δεν θα παρεις ποτέ. Ετσι θα παριστανουν τον ταχυδρομο με την απαντηση της εκαστοτε εταιρειας και την δικη σου ανταπαντηση μεχρι να βαρεθεις.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση δεν θα παρεις ποτέ. Ετσι θα παριστανουν τον ταχυδρομο με την απαντηση της εκαστοτε εταιρειας και την δικη σου ανταπαντηση μεχρι να βαρεθεις.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

Μιλας με δικη σου εμπειρια ; ή υποθέτεις;

Γιατι στο παρελθόν που ειχα κανει καταγγελία στην τρισάθλια wind, απάντησαν κανονικότατα!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Με δικη μου εμπειρια και μαλιστα αρκετες φορες. Ακομα κι αν απαντησουν, θεση δεν προκειται να παρουν ποτε.

Αν επαιρναν, θα ειχε σταματησει το κλεψιμο με το daily internet της τρισκαταρατης wind για παραδειγμα, για το οποιο πρεπει να εχουν δεχθει αρκετες εκατονταδες χιλιάδες καταγγελιες.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αιτηση 21/1 σε γερμανο για φορητοτητα απο vodafone. συμβολαιο μεσω mail και αποδοχη. εξαιρετικη αντιπροταση απο vodafone. ποιες οι ενεργειες για ακυρωση συμβολαιου με οτε;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν υπέγραψες σε κατάστημα δεν νομίζω ότι μπορείς να υπαναχωρήσεις

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE Double Play 24 PLUS Απεριόριστα σταθερα και 720 λεπτά προς κινητα και διεθνη κινητα & σταθερα τηλεφωνα και ιντερνετ με ταχυτητα έως 24Mbps τιμη 44,90 €/μηνα και μετα απο 12 μηνες πηγαινε στα 45,90 €/μηνα.

COSMOTE Double Play 24 ULTRA Απεριόριστα σταθερα και 1.100 λεπτά προς κινητα και διεθνη κινητα & σταθερα τηλεφωνα και ιντερνετ με ταχυτητα έως 24Mbps τιμη 48,90 €/μηνα και μετα απο 12 μηνες πηγαινει στα 49,90 € / μηνα

COSMOTE Double Play 50 PLUS Απεριόριστα σταθερα και 720 λεπτά προς κινητα και διεθνη κινητα & σταθερα τηλεφωνα και ιντερνετ με ταχυτητα έως 50Mbps τιμη 51,90 €/μηνα και μετα απο 12 μηνες πηγαινει στα 52,90 € / μηνα.

COSMOTE Double Play 50 ULTRA Απεριόριστα σταθερα και 1.100 λεπτά προς κινητα και διεθνη κινητα & σταθερα τηλεφωνα και ιντερνετ με ταχυτητα έως 50Mbps τιμη 55,90 €/μηνα και μετα απο 12 μηνες πηγαινει στα 56,90 € / μηνα.

 

Σχετικα ακριβα πακετα , αλλα ειναι πολυ καλο που δινουνε τοσο πολυ χρονο ομιλιας προς κινητα και προς εξωτερικο και προσφερονται σε ιδιωτες , επειδη συνηθως μετα βγαζει και πακετα με 24μηνη δεσμευση το εχω ξανα δει αυτο απο την κοσμοτε αναμενω να βγει και πακετο με 24 μηνη δεσμευση αλλα καλυτερες τιμες.

πηγη : https://www.cosmote.gr/announcements/fixed/290121_anakoinwsh_programmatwn_COSMOTE_DOUBLE_PLAY_24%20%26_50_PLUS_ULTRA%20_12m.pdf

Οι τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 24% και Τέλος Συνδρομητών Σταθερής Τηλεφωνίας 5%.

 

H ημερομηνία έναρξης ισχύος όλων των ανωτέρω προγραμμάτων είναι η 29/1/2021 και ώρα 00:00.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...