Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι σημασία έχει αυτό;

 

Το γεγονός ότι αν βάλει τα ίδια πακέτα με τις άλλες δύο εταιρείες, θα πάρει το 50+1 των πελατών δεν έχει σημασία για την επιτροπή ανταγωνισμού;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η cosmote είναι εξαναγκασμένη να είναι ακριβότερη;

 

Και να γινόταν να πάρει το 51% των πελατών το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω. Φαντάζομαι το σκεπτικό προκύπτει από το ποσοστό μετοχών που από αυτό και πάνω ελέγχεις μια εταιρεία. Με το πελατολόγιο δε βλέπω που κολλάει.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Αν (θεωρητικά) έφτανε αυτό το ποσοστό θα ήταν κάτι παράνομο;

 

Επίσης είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι αν έβαζε τα ίδια πακέτα δεν θα έφτανε κανένα τέτοιο ποσοστό, αλλά το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν να πέσουν οι τιμές προς όφελος όλων μας (πράγμα που δεν τους συμφέρει και δεν θα το έκαναν ποτέ τελικά);

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι το ότι αν η cosmote έβαζε τα ίδια πακέτα με τους άλλους, αυτοί θα αναγκάζονταν να βάλουν ακόμα καλύτερα .

Αυτό οδηγεί στο να χάνουν και οι τρεις.... Σκέψου το λίγο και θα καταλάβεις ότι δεν συμφέρει κανέναν τους ο πόλεμος προσφορών

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω.

 

Απλά (και εντελώς θεωρητικά), δεν βλέπω που θα ήταν το (νομικό) πρόβλημα σε περίπτωση που ξυπνούσαν ένα πρωί και σκέφτονταν ας ρίξουμε τις τιμές και συγκέντρωναν πάνω από το 51% των καρτοκινητών. Ακόμη και αν τους έκαναν ελέγχους (από την ΕΕΤΤ λογικά γιατί αυτή πρέπει να έχει αρμοδιότητα και όχι η επιτροπή ανταγωνισμού), δε βλέπω ποιο θα ήταν το πρόβλημα που περιγράφουν οι φίλοι πιο πάνω. Από τη στιγμή που δεν θα προχωρούσαν σε κάποια παράνομη ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

XPONIA ΠOΛΛA! ΣAN ΣHMEPA HPΘEΣ ΣTON KOΣMO TOY WHAT'S UP ΓIA AYTO ΣOY KANOYME ΔΩPO TON GOLD KΩΔIKO ΓIA TO RELOAD IT.MΠEΣ ΣTO http://WWW.WHATSUP.GR ΓIA TO ΔΩPO ΣOY

 

Ωπα και δωρακι η κοσμοτε. Με εξεπληξε ευχαριστα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω.

 

Απλά (και εντελώς θεωρητικά), δεν βλέπω που θα ήταν το (νομικό) πρόβλημα σε περίπτωση που ξυπνούσαν ένα πρωί και σκέφτονταν ας ρίξουμε τις τιμές και συγκέντρωναν πάνω από το 51% των καρτοκινητών. Ακόμη και αν τους έκαναν ελέγχους (από την ΕΕΤΤ λογικά γιατί αυτή πρέπει να έχει αρμοδιότητα και όχι η επιτροπή ανταγωνισμού), δε βλέπω ποιο θα ήταν το πρόβλημα που περιγράφουν οι φίλοι πιο πάνω. Από τη στιγμή που δεν θα προχωρούσαν σε κάποια παράνομη ενέργεια.

Το πρόβλημα δεν θα το έχουμε εμείς, μα η ίδια η εταιρία. Όποιο πρόγραμμα θα θέλει να λανσάρει, θα ελέγχεται από την ΕΕΤΤ κι αν εγκριθεί, διατίθεται στην αγορά.

Ότι συμβαίνει δηλαδή με τον ΟΤΕ στην σταθερή τηλεφωνία.

Ήδη φλερτάρει με το 50%+ και προφανώς δεν θέλει να δώσει δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν θα το έχουμε εμείς, μα η ίδια η εταιρία. Όποιο πρόγραμμα θα θέλει να λανσάρει, θα ελέγχεται από την ΕΕΤΤ κι αν εγκριθεί, διατίθεται στην αγορά.

Ότι συμβαίνει δηλαδή με τον ΟΤΕ στην σταθερή τηλεφωνία.

Ήδη φλερτάρει με το 50%+ και προφανώς δεν θέλει να δώσει δικαιώματα.

Ευχαριστώ. Κατάλαβα το σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

Γμτ έχω στην δεύτερη σιμ την κοσμοτε αλλά πλέον στο κινητό μου η τελευταία επίσημη ρομ σταμάτησε να υποστηρίζει 3g στην δεύτερη σιμ .με 5-10 ευρώ πόσα δεδομένα δίνει το whatsup? Γιατί με δέκα ευρώ η wind δίνει ένα γιγα δώρο συν τα 1500mb του φοιτητικού είναι αρκετά!

Βασικά ένα γιγα πόσο το δίνει η κοσμοτε; μου φτάνει για να έχω ένα δίκτυο της προκοπής για δεδομένα Γιατί με την wind είναι τραγικά τώρα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν θα το έχουμε εμείς, μα η ίδια η εταιρία. Όποιο πρόγραμμα θα θέλει να λανσάρει, θα ελέγχεται από την ΕΕΤΤ κι αν εγκριθεί, διατίθεται στην αγορά.

Ότι συμβαίνει δηλαδή με τον ΟΤΕ στην σταθερή τηλεφωνία.

Ήδη φλερτάρει με το 50%+ και προφανώς δεν θέλει να δώσει δικαιώματα.

Εχει ηδη προσφυγει η Vodafone στην ΕΕΤΤ για την Cosmote και εχει ζητησει ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

XPONIA ΠOΛΛA! ΣAN ΣHMEPA HPΘEΣ ΣTON KOΣMO TOY WHAT'S UP ΓIA AYTO ΣOY KANOYME ΔΩPO TON GOLD KΩΔIKO ΓIA TO RELOAD IT.MΠEΣ ΣTO http://WWW.WHATSUP.GR ΓIA TO ΔΩPO ΣOY

 

Ωπα και δωρακι η κοσμοτε. Με εξεπληξε ευχαριστα

 

Το έδωσαν και σε μένα αυτό κάπου τον Μάη. Ευγενική χειρονομία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οτι και να λετε περι προσφορων,πλεον μονο τα φοιτητικα συμφερουν,σε οποιο δικτυο κι αν ανηκεις.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν όταν κάποιο καρτοκινητό λαμβάνει μέσω easy transfer το πόσο των 10€, μπαίνουν τα δωρεάν λεπτά ομιλίας ή mb του εκάστοτε πακέτου που έχει ενεργοποιήσει? Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν όταν κάποιο καρτοκινητό λαμβάνει μέσω easy transfer το πόσο των 10€, μπαίνουν τα δωρεάν λεπτά ομιλίας ή mb του εκάστοτε πακέτου που έχει ενεργοποιήσει?

 

Δηλαδή εννοείς αν σταλούν 10 ευρώ μέσω του Easy Transfer σε φοιτητικό που παίρνει δώρα αν θα τα πάρει? Η απάντηση σε αυτό είναι όχι.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείς αν σταλούν 10 ευρώ μέσω του Easy Transfer σε φοιτητικό που παίρνει δώρα αν θα τα πάρει? Η απάντηση σε αυτό είναι όχι.

Εννοω σε cosmocarta που εχει το πακετο με καθε ανανεωση των 10€ να παιρνει 400 λεπτα ομιλιας προς ολους με χρεωση αν θυμαμαι 3 ή 5€.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Με easy transfer

α) Πέρνεις τα δώρα αν η μεταφορά γίνει από συμβόλαιο

β) Δεν παίρνεις τα δώρα αν η μεταφορά γίνει από καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Με easy transfer

α) Πέρνεις τα δώρα αν η μεταφορά γίνει από συμβόλαιο

β) Δεν παίρνεις τα δώρα αν η μεταφορά γίνει από καρτοκινητό.

 

Δεν το ήξερα ότι με μεταφορά EasyTransfer από συμβόλαιο σε cosmocarta έχεις δώρα! :shock:

Που μπορώ να μάθω περισσότερα?

Εγώ έχω συμβόλαιο και η κόρη μου cosmocarta (και αγοράζει κάρτες από το περίπτερο...)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Με easy transfer

α) Πέρνεις τα δώρα αν η μεταφορά γίνει από συμβόλαιο

β) Δεν παίρνεις τα δώρα αν η μεταφορά γίνει από καρτοκινητό.

Vasileios ευχαριστώ.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι με μεταφορά EasyTransfer από συμβόλαιο σε cosmocarta έχεις δώρα! :shock:

Που μπορώ να μάθω περισσότερα?

Εγώ έχω συμβόλαιο και η κόρη μου cosmocarta (και αγοράζει κάρτες από το περίπτερο...)

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__ipiresia-easy-transfer/section/PrepaidExclusive_CK

 

(Η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή Συμβολαίου COSMOTE λογίζεται σαν τυπική ανανέωση χρόνου ομιλίας ενώ η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαιου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση χρόνου ομιλίας και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση χρόνου ομιλίας)

Link to comment
Share on other sites

(Η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή Συμβολαίου COSMOTE λογίζεται σαν τυπική ανανέωση χρόνου ομιλίας ενώ η μεταφορά χρηματικού ποσού από συνδρομητή καρτοκινητής COSMOTE ή Καρτοσυμβολαιου θεωρείται μεταφορά χρηματικού υπολοίπου και όχι ανανέωση χρόνου ομιλίας και συνεπώς δεν αποδίδονται τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση χρόνου ομιλίας)

Συγνώμη αν σε κουράζω αλλά αυτό μου δημιούργησε 2 νέες απορίες:

- Αρα είτε πάρω κάρτα από το περίπτερο είτε στείλω χρόνο από το συμβόλαιο δεν κερδίζω ή χάνω κάτι... σωστά?

- Που μπορώ να μάθω "τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση χρόνου ομιλίας"

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση (ίσως να έχει απαντηθεί αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ) :

Χθές (01/08/2015) ανανέωσα με 10 ευρώ την cosmokarta μου γιατί χρειάζομαι τα extra Mb .

Την ανανέωση την έκανα καλώντας το 1314.

Το ηχογραφημένο μύνημα μετα την επιτυχημένη καταχώρηση του δεκαεξαψήφιου κωδικού με ενημέρωσε ότι ο χρόνος ομιλίας μου λήγει στις 31/10/2015.

Το εξάμηνο έχει γίνει τρίμηνο πλέον ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σε κουράζω αλλά αυτό μου δημιούργησε 2 νέες απορίες:

- Αρα είτε πάρω κάρτα από το περίπτερο είτε στείλω χρόνο από το συμβόλαιο δεν κερδίζω ή χάνω κάτι... σωστά?

- Που μπορώ να μάθω "τα όποια προνόμια συνδέονται με την ανανέωση χρόνου ομιλίας"

Στην ανανέωση από περίπτερο πληρώνεις 10 ευρώ και το καρτοκινητό λαμβάνει 8,93 λόγω του φόρου κνητής τηλεφωνίας.

Με easy transfer συμβολαίου το καρτοκινητό λαμβάνει 10 ευρώ και εσύ χρεώνεσαι επιπλέον 12 % φόρο κινητής τηλεφωνίας.

Δεν γνωρίζω και παρακαλώ όποιον ξέρει να μας διαφωτίσει τι γίνεται αν ο λογαριασμός ξεπεράσει τα 50 ή 100 ευρώ (προ φ.π.α.) λόγω της ανανέωσης , Μήπως επιβληθεί 15 ή 20% φόρος κινητής τηλεφωνίας;

τα επιπλέον προνόμια που ξέρω εγώ είναι

α) 400 Λεπτα σε συνδρομητές cosmokarta με 3 ευρώ.

β) Κωδικός reolad it σε συνδρομητές whats Up

γ) 1000 ΜΒ σε συνδρομητές FROG και 1500 λεπτά προς FROG , και 100 λεπτά τον μήνα για τους πρώτους 5 μήνες

δ) το δικαίωμα να κάνεις 3 ευρώ επέκταση, σε whats up - cosmokarta για 2 μήνες από την ανανέωση. ( με κόστος 0,40)

 

τέλος να αναφέρω ότι αν γίνει ηλεκτρονική ανανέωση πάνω από 10 ευρώ παίρνεις 250 ΜΒ ( αυτό δεν δίνεται ούτε με μεταφορά από συμβόλαιο μόνο Γερμανό -cosmote - APP)

 

 

 

 

Ερώτηση (ίσως να έχει απαντηθεί αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ) :

Χθές (01/08/2015) ανανέωσα με 10 ευρώ την cosmokarta μου γιατί χρειάζομαι τα extra Mb .

Την ανανέωση την έκανα καλώντας το 1314.

Το ηχογραφημένο μύνημα μετα την επιτυχημένη καταχώρηση του δεκαεξαψήφιου κωδικού με ενημέρωσε ότι ο χρόνος ομιλίας μου λήγει στις 31/10/2015.

Το εξάμηνο έχει γίνει τρίμηνο πλέον ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι ?

Ναι τρίμηνο είναι πλέον , εκτός αν υπερισχύει ο χρόνος ανανέωσης πριν την 26/6/15.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ναι τρίμηνο είναι πλέον , εκτός αν υπερισχύει ο χρόνος ανανέωης πριν την 26/6/15.

Off topic : ισχύει και στο f2g αυτό και γενικα το έκαναν και οι άλλες εταιρείες στα καρτοκινητά τους?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...