Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν μπήκες στο whatsup μετά τις 5/7, μπορείς να βάζεις το πακέτο plus με 7 ευρώ, που σου δίνει 1200'+sms. Το θεωρώ πολύ πιο συμφέρον από το πακέτο των 5 ευρώ που σου δίνει πολύ λιγότερα λεπτά+sms. Εγώ προσωπικά με αυτό το πακέτο είμαι υπερ-καλυμένος και μιας και δεν έχω ίντερνετ στο κινητό, με 7 ευρώ μια χαρά τη βγάζω όλο το μήνα, τη στιγμή που το κατώτερο συμβόλαιο έχει 15... Επίσης όσοι σκέφτονται να το γυρίσουν στο συμβόλαιο, καλό είναι να σκεφτούν ότι οι whatsup επαφές τους δεν θα μπορούν να τους στείλουν μηνύματα γιατί θα χρεώνονται. Δεν αναφέρω τις κλήσεις γιατί όσοι έχουν συμβόλαιο εννοείται ότι μόνο αυτοί θα καλούν τους wu. Αλλά στα sms το "παιχνίδι" είναι διαφορετικό, ειδικά αν στέλνεις πολλά! Δεν θες να παίρνεις απάντηση? :p

 

μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και πακέτα μυνηματων προς όλα τα δίκτυα που μπορούν να ενεργοποιήσουν οπότε μια χαρά

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και πακέτα μυνηματων προς όλα τα δίκτυα που μπορούν να ενεργοποιήσουν οπότε μια χαρά

 

Στην εποχή που όλοι οι wuητες παραπονιούνται ότι χαλάνε πολλά στις κάρτες λόγω ίντερνετ και πακέτων ομιλίας, ποιός νομίζεις ότι του περισσεύει κάρτα να ενεργοποιήσει τα ακριβά πακέτα μηνυμάτων προς όλους, απλά για να στέλνει σε έναν που το γύρισε σε συμβόλαιο? Μάλιστα το πακέτο που έχει ισχύ για ένα μήνα, κοστίζει 4 ευρώ και δίνει μόλις 100sms... Για να μην αναφέρω το πακέτο 250sms που κοστίζει 10ευρώ(!). Τι να πω, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Απλά κάποιος που θα το γυρίσει στο συμβόλαιο, πρέπει να αναλογιστεί τι εταιρία έχουν τα άτομα που μιλάει πιο πολύ. Και πράττει αναλόγως.

 

Το κακό λοιπόν που έχει το wu είναι οι ελλείψεις σε πολύ βασικά πακέτα. Θα έπρεπε να έχει πακέτα προς όλη την cosmote, και μηνυμάτων και ομιλίας, ακόμη και πακέτα προς σταθερά. Όπως ακριβώς το κάνει η vodafone cu. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακόμα να φτιάξουν τα πακέτα τους. Προς όφελός τους θα είναι μιας και πολλοί χρήστες θα αγόραζαν τέτοια πακέτα. Αλλά μάλλον για κάποιο λόγο προτιμούν να διώξουν πελάτες παρά να τους κρατήσουν (ούτε λόγος να πιάσουν νέους).

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπήκες στο whatsup μετά τις 5/7, μπορείς να βάζεις το πακέτο plus με 7 ευρώ, που σου δίνει 1200'+sms. Το θεωρώ πολύ πιο συμφέρον από το πακέτο των 5 ευρώ που σου δίνει πολύ λιγότερα λεπτά+sms. Εγώ προσωπικά με αυτό το πακέτο είμαι υπερ-καλυμένος και μιας και δεν έχω ίντερνετ στο κινητό, με 7 ευρώ μια χαρά τη βγάζω όλο το μήνα, τη στιγμή που το κατώτερο συμβόλαιο έχει 15... Επίσης όσοι σκέφτονται να το γυρίσουν στο συμβόλαιο, καλό είναι να σκεφτούν ότι οι whatsup επαφές τους δεν θα μπορούν να τους στείλουν μηνύματα γιατί θα χρεώνονται. Δεν αναφέρω τις κλήσεις γιατί όσοι έχουν συμβόλαιο εννοείται ότι μόνο αυτοί θα καλούν τους wu. Αλλά στα sms το "παιχνίδι" είναι διαφορετικό, ειδικά αν στέλνεις πολλά! Δεν θες να παίρνεις απάντηση? :p

 

Αυτο ειναι το θεμα φιλε κωστα..οτι μετα απο φορητοτητα μπηκα μετα την 5/7 και εχω ξενερωσει γιατι ημουν παρα πολλα χρονια συνδρομητης κοτε πριν παω κιου.

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα φιλε κωστα..οτι μετα απο φορητοτητα μπηκα μετα την 5/7 και εχω ξενερωσει γιατι ημουν παρα πολλα χρονια συνδρομητης κοτε πριν παω κιου.

 

Είναι όντως πρόβλημα. Βασικά και το cu έκανε αυτή την τροποποίηση για νέους χρήστες, αλλά τουλάχιστον εκεί έχει πακέτο 600'+600sms, μαζί με αρκετά ακόμη πακέτα που συμφέρουν. Νομίζω ότι μετά τις 17/10 και η wu θα φτιάξει αντίστοιχο πακέτο, αλλιώς όλοι όσοι μπήκαν μετά τις 5/7 θα πρέπει να αλλάξουν εταιρία.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πρόβλημα. Βασικά και το cu έκανε αυτή την τροποποίηση για νέους χρήστες, αλλά τουλάχιστον εκεί έχει πακέτο 600'+600sms, μαζί με αρκετά ακόμη πακέτα που συμφέρουν. Νομίζω ότι μετά τις 17/10 και η wu θα φτιάξει αντίστοιχο πακέτο, αλλιώς όλοι όσοι μπήκαν μετά τις 5/7 θα πρέπει να αλλάξουν εταιρία.... ;)

 

τα 600 sms μαζι με τα 600 λεπτα θα μου φαινονταν πολυ καλυτερα απο τα 300..

εγω γιατι πιστευω οτι η κοτε θα κοψει και αυτη την προσφορα τον οκτωβρη?σιγα σιγα τις κατακερματισε ολες τις "καλες" προσφορες της.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα 600 sms μαζι με τα 600 λεπτα θα μου φαινονταν πολυ καλυτερα απο τα 300..

εγω γιατι πιστευω οτι η κοτε θα κοψει και αυτη την προσφορα τον οκτωβρη?σιγα σιγα τις κατακερματισε ολες τις "καλες" προσφορες της.

 

εμενα γτ μου φενετε οτι ειναι ο καιρος του πλερω και οτι σιγα σιγα θα παρουνε τα ......... μας οι εταιρειες κινητης τηλεφωνιας.

Link to comment
Share on other sites

τα 600 sms μαζι με τα 600 λεπτα θα μου φαινονταν πολυ καλυτερα απο τα 300..

εγω γιατι πιστευω οτι η κοτε θα κοψει και αυτη την προσφορα τον οκτωβρη?σιγα σιγα τις κατακερματισε ολες τις "καλες" προσφορες της.

 

Λογικά το δώρο θα κοπεί και το εν λόγω πακέτο θα τροποποιηθεί και θα γίνει ίδιο με το αντίστοιχο του cu. Διαφορετικά δεν θα υπάρχει κανένα πακέτο με λεπτά και μηνύματα για τους νέους χρήστες. Θα ήταν αυτοκτονία αν απλά καταργήσουν την προσφορά και δεν νομίζω να το κάνουν. Άλλωστε είναι γνωστό ότι η καρτοκινητή είναι πιο κερδοφόρα από τα συμβόλαια για τις εταιρίες. Τώρα ειδικά που αγοράζουμε κάρτες αβέρτα, η καλύτερή τους.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, αν συνδεθείς στο ιντερνετ ενώ δεν έχει πακέτο με δωρεαν mb, σου τρώει 1€ ή τραβάει χρήματα από την κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, αν συνδεθείς στο ιντερνετ ενώ δεν έχει πακέτο με δωρεαν mb, σου τρώει 1€ ή τραβάει χρήματα από την κάρτα;

 

όχι σε χρεώνει ένα ευρώ. αμα δεν έχεις καρτα δηλαδή κάρτα κάτω από ένα ευρώ κανονικά δεν πρέπει να συνδέεται,

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Όπως είναι γνωστό κάθε εταιρία προσφέρει στους συνδρομητές της διάφορα «επικοινωνιακά καλούδια».

Η μια έχει κάποια συν έναντι της άλλης, αλλά και η άλλη προσφέρει κάποια που δεν έχει η πρώτη με αποτέλεσμα ο συνδρομητής να είναι πελαγωμένος.

Υπάρχει πουθενά κάποιος συγκεντρωτικός πίνακας με τα + και τα – της κάθε εταιρίας, και αναφέρομαι μόνο στα προγράμματα καρτοκινητής και όχι συμβολαίου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Όπως είναι γνωστό κάθε εταιρία προσφέρει στους συνδρομητές της διάφορα «επικοινωνιακά καλούδια».

Η μια έχει κάποια συν έναντι της άλλης, αλλά και η άλλη προσφέρει κάποια που δεν έχει η πρώτη με αποτέλεσμα ο συνδρομητής να είναι πελαγωμένος.

Υπάρχει πουθενά κάποιος συγκεντρωτικός πίνακας με τα + και τα – της κάθε εταιρίας, και αναφέρομαι μόνο στα προγράμματα καρτοκινητής και όχι συμβολαίου.

Ευχαριστώ

 

Όχι. Βασικά το κυριότερο που πρέπει να σκεφτείς πριν επιλέξεις είναι τι καρτοκινητή έχουν οι άνθρωποι που θα μιλάς περισσότερο. Έπειτα σκέφτεσαι τι σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

όχι σε χρεώνει ένα ευρώ. αμα δεν έχεις καρτα δηλαδή κάρτα κάτω από ένα ευρώ κανονικά δεν πρέπει να συνδέεται,

 

συνδέθηκα κατά λάθος και μου έφαγε 3.70+€. να καλέσω στην εξυπηρέτηση; όχι τίποτα άλλο, αλλά κάρτα βάζω σπάνια και αυτά τα 3.70€ τα έχω "ανάγκη":O

έχω 0.03€ τώρα και μπορώ να καλέσω σε wu μέσω του προγράμματος 600'+300 σμσ δώρο. γίνεται αυτό; είχα την εντ'υπωση ότι πρέπει να έχω υπόλοιπο 0.10€ και πάνω:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως δε γράφει αυτή τη στιγμή ότι η προσφορά του δωρεάν χρόνου προς όλους ισχύει μέχρι 30/09.

Να υποθέσουμε ότι θα ισχύει και μετά τις 30/09;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αμα παρω ενα φιλο που ειναι Ιταλια τι θα χρεωθω ?

 

Εγω εχω whats up και αυτος το ιδιο ειχε στην Ελλαδα . Εκει θα ισχυει το νουμερο ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να ενεργοποιήσω ενα what's up. Δεν είχα μαζι τη συσκευασία. Είχα μονο τη καρτα sim και το πλαστικό που λεει τα pin-puk. Δε θυμόμουν απ'εξω τον αριθμό και δε μου το ενεργοποίησαν. Δε μπορούν να δουν αυτοί σε ποιον αριθμό αντιστοιχεί η κάρτα sim?
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να ενεργοποιήσω ενα what's up. Δεν είχα μαζι τη συσκευασία. Είχα μονο τη καρτα sim και το πλαστικό που λεει τα pin-puk. Δε θυμόμουν απ'εξω τον αριθμό και δε μου το ενεργοποίησαν. Δε μπορούν να δουν αυτοί σε ποιον αριθμό αντιστοιχεί η κάρτα sim?

Δυστυχώς δεν μπορούν (και όχι μόνο στην cosmote αλλά και στα άλλα δίκτυα). Τα συστήματα που έχουν τα καταστήματα δεν δίνουν αυτή τη δυνατότητα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορούν (και όχι μόνο στην cosmote αλλά και στα άλλα δίκτυα). Τα συστήματα που έχουν τα καταστήματα δεν δίνουν αυτή τη δυνατότητα.

 

γενικα τα ελληνικα καταστηματα κιν.τηλεφωνιας 1000 χρονια πισω ειναι απο του εξωτερικου

Link to comment
Share on other sites

γενικα τα ελληνικα καταστηματα κιν.τηλεφωνιας 1000 χρονια πισω ειναι απο του εξωτερικου

 

Το να μην θυμάται το νούμερό του είναι δικό του πρόβλημα και δεν οφείλει η εταιρία να του το λύσει.

Link to comment
Share on other sites

Το να μην θυμάται το νούμερό του είναι δικό του πρόβλημα και δεν οφείλει η εταιρία να του το λύσει.

 

δηλαδη η εταιρεια αμα εχεις την καρτα sim δεν μπορει να δει το νουμερο που εχει η καρτα αυτη?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η εταιρεια αμα εχεις την καρτα sim δεν μπορει να δει το νουμερο που εχει η καρτα αυτη?

 

Απ'οτι φαίνεται όχι.

 

Το να μην θυμάται το νούμερό του είναι δικό του πρόβλημα και δεν οφείλει η εταιρία να του το λύσει.

 

Βασικά δεν είπα ότι έφταιγε ο υπάλληλος ή η εταιρεία αλλά εγώ είχα την εντύπωση ότι απαιτείται μόνο η κάρτα SIM και η ταυτότητα του χρήστη για να γίνει η ταυτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

1)Αμα παρω ενα φιλο που ειναι Ιταλια τι θα χρεωθω ?

 

Εγω εχω whats up και αυτος το ιδιο ειχε στην Ελλαδα .

2)Εκει θα ισχυει το νουμερο ?

 

Εσυ χρεώνεσαι σαν να ήταν εντος της Ελλαδας ο φίλος σου. Εκεινος θα χρεωθει για την εισερχομενη κληση σου.

 

Ναι το νουμερο ισχυει εκει.

.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...