Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Έκλεισα" την ενημέρωση εφαρμογών από Play Store Android και ΝΑΙ: Διατηρεί την 10Ε ως min στο WU. Δε ξέρω ως πότε θα με αναγκάσει όσπου να μην "ανοίγει" καν το WU app. Δεν έχω βάλει κάρτα σε αυτό τον αριθμό WU που έκανα το παραπάνω να σου πω εάν δίνει το αντίστοιχο για 10Ε Token.

Link to comment
Share on other sites

Σε WU έχει σταματήσει η δυνατότητα για 10Ε από κατάστημα εδώ και πολύ καιρό. Πότε έβαλες 10Ε τελευταία;

Σε frog διατηρούνταν τα 10Ε πριν από 1 μήνα.

Δε ξέρουμε "τι" ισχύει αυτή τη στιγμή.

Υπάρχει και η ανακοίνωση κατάργησης της 10ευρης στα καρτοκινητά Cosmote που ανακοινώθηκε 21/12/2022.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pppe said:

Σε WU έχει σταματήσει η δυνατότητα για 10Ε από κατάστημα εδώ και πολύ καιρό. Πότε έβαλες 10Ε τελευταία;

 

Από ότι φαίνεται, τα πράγματα μετά την 8αρα άλλαξαν (πάλι) και δεν το ξέρεις. Σου παραθέτω λινκ από το σαητ της κοσμοτε

Επίσης μπορείς να ανανεώσεις το υπόλοιπό σου με όποιο ποσό θες από 8€ έως και 100€, σε ένα κατάστημα COSMOTE ή ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, greatst said:

Στην εφαρμογή του What's up, έχει ένα εικονίδιο δώρου στα δεδομένα μου, ενώ τα μόνα δεδομένα που έχω αυτή τη στιγμή είναι αγορασμένα (πακέτο Giga Month με αυτόματη ανανέωση). Είναι φυσιολογικό;

Απ' ότι έχω καταλάβει είναι το pare_kavatza 5gb για 1 ώρα / 2 φορές το μήνα.....🤔

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, piter_stailad said:

Από ότι φαίνεται, τα πράγματα μετά την 8αρα άλλαξαν (πάλι) και δεν το ξέρεις. Σου παραθέτω λινκ από το σαητ της κοσμοτε

Επίσης μπορείς να ανανεώσεις το υπόλοιπό σου με όποιο ποσό θες από 8€ έως και 100€, σε ένα κατάστημα COSMOTE ή ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

"Ζεστά κουλούρια προεκλογικά": Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Όποιος δοκιμάσει 8Ε (ή 10Ε) κάρτα σε κατάστημα, ας μας το πει...ότι όντως ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: Η Cosmote δεν αστειεύεται σε όσα γράφει, βέβαια, άρα μάλλον σιγουρότατα ΙΣΧΥΕΙ> Αποφύγετε τους άσχετους υπαλλήλους και εάν σας πουν "άλλα" ζητήστε τους να ενημερωθούν από "ανωτέρους" τους, για αρχή από βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το σαητ για να γράφει από 8Ε, είναι ενημερωμένο και ισχύει. Οι υπάλληλοι βέβαια μπορεί είτε να μην έχουν ενημερωθεί είτε να μην θέλουν ο κόσμος να βάζει λιγότερα από 12 και να μην το προτείνουν. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, andreas545 said:

Απ' ότι έχω καταλάβει είναι το pare_kavatza 5gb για 1 ώρα / 2 φορές το μήνα.....🤔

Να υποθέσω λοιπόν ότι το έχει και σε εσένα το εικονίδιο ε;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Pppe said:

Σε WU έχει σταματήσει η δυνατότητα για 10Ε από κατάστημα εδώ και πολύ καιρό. Πότε έβαλες 10Ε τελευταία;

Αυτό είναι το θέμα. Η δυνατότητα ανανέωσης από 8 ευρώ είναι κάτι που έγινε γρήγορα. Όταν το ανακοίνωσε η NOVA η cosmote το ανακοίνωσε την επόμενη μέρα. Νομίζω δεν έχουν ενημερωθεί οι υπάλληλοι. Ως τώρα όταν καταργούσαν μια ανανέωση, ύστερα ανανέωνες με μεγαλύτερο ποσό, όχι με μικρότερο.

Το site του Γερμανού λέει ακόμα ανανέωση σε κατάστημα από 10 ευρώ, δεν έχουν ενημερώσει αυτό ακόμα:

"Επίσης μπορείς να ανανεώσεις το χρόνο ομιλίας σου με όποιο ποσό θες-ακόμα και με υποδιαιρέσεις του €- σε όλα τα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ! Ισχύει για ποσά από 10€ έως 100€."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν έχω καταλάβει σωστά, μπορεί κάποιος να εναλλάσσει τα πακέτα

- Combo Basic (7.20€)
και
- Combo To All (10.90€) 

και να μεταφέρονται στον επόμενο μήνα Λεπτά ομιλίας, Όγκος δεδομένων και SMS, σωστά;

https://techmaniacs.gr/ta-nea-paketa-se-oli-tin-kartokiniti-tis-cosmote-kai-oi-allages-sta-idi-diathesima/

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nick.76 said:

 

"Επίσης μπορείς να ανανεώσεις το χρόνο ομιλίας σου με όποιο ποσό θες-ακόμα και με υποδιαιρέσεις του €- σε όλα τα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ! Ισχύει για ποσά από 10€ έως 100€."

Καλά παίζει να έχουν να ανανεώσουν την πληροφορία από το περασμένο έτος αφού το 10αρικο από τα καταστήματα είχε καταργηθεί. Προφανώς δεν ισχύει ούτε αυτό που γράφει, ούτε το να αρνηθεί υπάλληλος να βάλει από 8 ευρω.

Πάντως όντως έγινε πολύ γρήγορα και σε κάθε περίπτωση είναι θετικό. Εμένα με βολεύει το πακέτο των 7,20 γιατί όλη μέρα σχεδόν 1) είμαι σε υπολογιστή και 2) έχω κοντά μου σταθερό τηλ. Θέλω απλά λίγα δεδομένα για όταν είμαι κάπου έξω και τα 400 λεπτά με φτάνουν. Οι περισσότεροι φίλοι-οικογένεια έχουν πρόγραμμα οπότε ας με καλούν αυτοί αν θέλουν να δέσουμε το τηλέφωνο στο αυτί. Στα συν και το πακέτο με τα sms γιατί όταν ο άλλος δεν είναι online, είναι απαραίτητο να τον ειδοποιήσεις για κάτι χωρίς να πάρεις τηλ. Τη στιγμή που όλα ακριβαίνουν, ας γίνεται και κάτι πιο φτηνό. Στα πλην το τοκεν που "εξυπηρετούσε" π.χ. μετά τη λήξη του πακέτου έβαζα τα 60 λεπτά και στην ουσία είχα δωρεάν χρήση μέχρι να τελειώσει το δώρο. Κάρτα και πακέτο έμπαιναν περίπου στο δίμηνο. Βέβαια με δυσκόλευε που δεν είχα mb. Ε τώρα αναγκαστικά θα βάζω κάθε 30 μέρες πακέτο ή θα το "επεκτείνω" με 12Ε κάποιες φορές. 

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την εμπειρια μου τον περασμενο μηνα..σε καταστηματα γερμανος και κοσμοτε δεν εβαζαν 10 ευρω,ειπαν οτι καταργηθηκε..επισης το αυτοματο μηχανημα που ανανεωνεις μεσα στο καταστημα ειχε απο 12 και πανω..

οσον αφορα μεσα απο την εφαρμογη ,εγω την μια φορα δεν με αφησε και την αλλη με αφησε με 10 ευρω..και τοκεν μαζι!

ολα αυτα πριν βγει η νεα καμπανια με τα προγραμματα.

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dreamer12 said:

 

ολα αυτα πριν βγει η νεα καμπανια με τα προγραμματα.

Πριν βγουν τα νέα προγράμματα, εγώ από την εφαρμογή δεν είχα ποτέ θέμα με τα 10 ευρω και πάντα με τοκεν. Το θέμα είναι τώρα δίνει τοκεν σε όσους δεν έχουν κάνει ενημέρωση; 

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή του What's up, έχει ένα εικονίδιο δώρου στα δεδομένα μου, ενώ τα μόνα δεδομένα που έχω αυτή τη στιγμή είναι αγορασμένα (πακέτο Giga Month με αυτόματη ανανέωση). Είναι φυσιολογικό;
Πιθανώς να είναι από το δώρο 10gb που δίνει με το νέο unlimited calls.
Παιδιά αν έχω καταλάβει σωστά, μπορεί κάποιος να εναλλάσσει τα πακέτα

- Combo Basic (7.20€)
και
- Combo To All (10.90€) 

και να μεταφέρονται στον επόμενο μήνα Λεπτά ομιλίας, Όγκος δεδομένων και SMS, σωστά;

https://techmaniacs.gr/ta-nea-paketa-se-oli-tin-kartokiniti-tis-cosmote-kai-oi-allages-sta-idi-diathesima/
Ναι είναι λίγο ανάμικτα το πως μεταφέρονται αντίστοιχα τα λεπτά, τα SMS και τα mb μεταξύ basic, calls to all, diy και unlimited. 11085492484ebe493eb6e39f1b682dc6.jpg98ca19c8fbde8df6f8b56d87ad3abf90.jpg
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kozi0 said:

Πιθανώς να είναι από το δώρο 10gb που δίνει με το νέο unlimited calls. Ναι είναι λίγο ανάμικτα το πως μεταφέρονται αντίστοιχα τα λεπτά, τα SMS και τα mb μεταξύ basic, calls to all, diy και unlimited. 

Για την Cosmoκάρτα τουλάχιστον μίλησα σήμερα με το τηλεφωνικό κέντρο της Cosmote.

Διαβάσαμε προσεχτικά τους όρους στα δύο πακέτα. Combo Basic και Combo to All.

ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ (κυρίως για τα MB)

Το συμπέρασμα που μου είπαν ότι βγαίνει είναι ότι τα λεπτά ομιλίας και τα MB κρατιούνται (γίνονται roll over - δεν χάνονται) μεταξύ των δύο πακέτων, είτε πας από το Combo Basic στο Combo to ALL είτε αντίστροφα όσες φορές θέλεις, αρκεί να γίνονται με τον ίδιο τρόπο (είτε πάντα αυτόματα είτε πάντα χεράτα).

Τα SMS μόνο δεν μεταφέρονται.

Αν μπορεί και κάποιος άλλος να το ψάξει και κάπως να το επιβεβαιώσει, θα βοηθούσε. Διότι για τα MB δεν το λέει ξεκάθαρα ! 

viber_image_2023-03-21_07-58-27-120.jpg

viber_image_2023-03-21_07-39-32-520.jpg

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Για την Cosmoκάρτα τουλάχιστον μίλησα σήμερα με το τηλεφωνικό κέντρο της Cosmote.
Διαβάσαμε προσεχτικά τους όρους στα δύο πακέτα. Combo Basic και Combo to All.
ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ (κυρίως για τα MB)

Το συμπέρασμα που μου είπαν ότι βγαίνει είναι ότι τα λεπτά ομιλίας και τα MB κρατιούνται (γίνονται roll over - δεν χάνονται) μεταξύ των δύο πακέτων, είτε πας από το Combo Basic στο Combo to ALL είτε αντίστροφα όσες φορές θέλεις, αρκεί να γίνονται με τον ίδιο τρόπο (είτε πάντα αυτόματα είτε πάντα χεράτα).

Τα SMS μόνο δεν μεταφέρονται.

Αν μπορεί και κάποιος άλλος να το ψάξει και κάπως να το επιβεβαιώσει, θα βοηθούσε. Διότι για τα MB δεν το λέει ξεκάθαρα ! 
viber_image_2023-03-21_07-58-27-120.thumb.jpg.2d3c8e3944be5dd5d19d154f6615ef6e.jpg
viber_image_2023-03-21_07-39-32-520.thumb.jpg.c088133431ff948b7972c9fe30cc336d.jpg
Από ποια εφαρμογή το κοιτάς; Αυτά που έστειλα εγώ είναι από του what's up.
Για τα mb το γράφει ξεχωριστά σε άλλη παράγραφο πιο κάτω από αυτά που κυκλώνεις. Στο basic είναι πιο σαφές, στο calls to all λέει αρκεί να ενεργοποιηθεί πακέτο με mb μηνιαίας διάρκειας.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kozi0 said:

Από ποια εφαρμογή το κοιτάς; Αυτά που έστειλα εγώ είναι από του what's up.
Για τα mb το γράφει ξεχωριστά σε άλλη παράγραφο πιο κάτω από αυτά που κυκλώνεις. Στο basic είναι πιο σαφές, στο calls to all λέει αρκεί να ενεργοποιηθεί πακέτο με mb μηνιαίας διάρκειας.

Η εφαρμογη της Cosmoκαρτας.
Αυτό είναι που μπερδεύει. Τα MB. Στους όρους του Basic γράφει ξεκάθαρα ποια μηνιαία πακέτα που έχουν ΜΒ υποστηριζουν το roll over. Στους ορους του Combo / Calls to all γραφει γενικα "ενεργοποιηση πακετου με MB μηνιαίας διάρκειας", που ίσως σημαίνει ότι θέλει πακέτο ΜΟΝΟ με GB (π.χ. giga month). Ειλικρινα δεν ξερω πώς να το ερμηνεύσω αυτό. Διοτι και τα combo (basic και to all) περιλαμβανουν MB μηναιας διαρκειας, σωστα;

1 hour ago, stark said:

.....

Μόλις γυρισα απο κατάστημα Cosmote.
Αρχικά μου είπαν, ναι... λεπτά και MB γίνονται roll over και προς τις 2 κατευθύνσεις (basic -> combo to all ΚΑΙ combo to all -> basic).
Μετά αυτό επιβεβαιώθηκε και στους όρους του Whatsapp.

Και μετά κάλεσαν οι ίδιοι στα κεντρικά της Cosmote και κατέληξαν ότι μάλλον συγκεκριμένα στην Cosmoκαρτα, τα MB ΔΕΝ γίνονται roll over από το Combo to all στο Basic Combo (!) παρά μόνο αν ενεργοποιήσεις έξτρα μηνιαίο πακέτο MB !

Άντε βγάλε άκρη τώρα τι πραγματικά ισχύει.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stark said:

Τα SMS μόνο δεν μεταφέρονται.

Αν μπορεί και κάποιος άλλος να το ψάξει και κάπως να το επιβεβαιώσει, θα βοηθούσε.

Ειδικά για τα sms, από ίδια εμπειρία: Πριν 15 μέρες, που έληγε σε cosmokarta το πακέτο combo to all, ενεργοποίησα το combo unlimited και τα sms έγιναν rollover! (Δεν γνωρίζω για τα data αφού είχαν ήδη αναλωθεί ολοσχερώς, ούτε για τα λεπτά καθόσον έγιναν unlimited.)

Αυτό έγινε πριν τις πρόσφατες αλλαγές, οπότε δεν ξέρω αν θα επαναληφθεί. Όταν θα λήγει το Combo unlimited σκοπεύω να ενεργοποιήσω το combo basic, οπότε θα ενημερώσω για το τι θα συμβεί με τα sms.

Link to comment
Share on other sites

Update:

Ακολούθησα αυτή τη συμβουλή:

Quote

Μπαίνεις στον κόπο και ενεργοποιείς ένα τέτοιο πακέτο. Αν στα τσουβαλιάσει όλα τα Λεπτά, ή όλα τα ΜΒ, ή όλα τα SMS μαζί, και όχι σε ξεχωριστά, τότε σημαίνει πως τα ανανεώνει. Αν στα εμφανίσει ξεχωριστά τότε δεν γίνεται roll over και θα πρέπει να βάλεις απ'το άλλο πακέτο.

Το έκανα και τα τσουβάλιασε όλα με τη νέα ημερομηνια (λήξεως). Λεπτά, MB, SMS.
Ελπίζω η εικονα που βλεπουμε στην εφαρμογη να ειναι απολυτα σωστη και μην φαω ήττα αν ανανεώσω με βαση τη νεα ημερομηνια και χασω τα πολλά που ειχα μαζεψει τοσο καιρο. Στο τηλ. κέντρο μου ειπαν οτι κι αυτοί ό,τι βλέπουμε εμείς βλεπουν και ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε mystery token στο what's up. Απεριόριστα data για Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Με μηδενικό υπόλοιπο λόγω λήξης θα μπορεί να ενεργοποιηθεί αυτό άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...