Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως παρατήρησα οτι στην περιοχή μου είναι χειρότερα τα πράγματα... γύρω στις 8 άρχισα να προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο, 8:50 τα κατάφερα! Τουλάχιστον 20 προσπάθειες...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Tιποτα το διαφορετικο σημερα για μενα.Κλασικα 2 στις 5 βγαζω γραμμη.

Εχουμε τιποτα πληροφοριες για αυτην τη πλατφορμα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχισε να εγκαθίσταται φένεται σταδιακά η νεα πλατφόρμα των καρτοκινητών

 

 

 

Εστω.

 

Το δίκτυο ειναι κοινο ,Cosmote, ειτε σε καρτα ειτε σε συνδεση.

Άλλη πλατφορμα ,άλλα στανταρ και άλλα... συστηματα υπαρχουν στα καρτοκινητα απο οτι σε αυτα με συνδεση ?????????????????? :wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

το δίκτυο έχει βελτιωθεί πολύ η αλήθεια είναι αλλά τι είναι αυτή η νέα πλατφόρμα όντως? μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει?
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Πλατφορμα νομιζω ειναι (καπου εδω μεσα το ειχα διαβασει), ενα συστημα που διαχειριζεται το υπολοιπο των καρτοκινητων,δηλαδη οταν εσυ καλεσεις καπου αυτο επεξεργαζεται αν ειναι whats up(αρα δεν θα χρεωσει αν εχεις ενεργοποιημενη υπηρεσια με δωρεαν λεπτα), αν δεν ειναι whats up τοτε να χρεωσει απο την καρτα σου κτλ κτλ.

Ετσι αν αυτο το συστημα υπεφορτωθει τοτε δεν μπορεις να βγαλεις εξερχομενη κληση. Αντιθετα στις εισερχομενες δεν υπαρχει προβλημα.

Πολυ προχειρα το λεω αλλα εγω αυτο εχω καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι:Μεσα απο το δικτυο της κοσμοτε γιατι δεν γινεται αυτοματη ρυθμιση ημερομηνιας και ωρας στην συσκευη οπως γινεται μολις βαλω την sim της Q(wind)?

Εχω δοκιμασει με μια παλια αλλα και με καινουρια σιμ της κοσμοτε και δεν ενημερωνει ποτε την ωρα και την ημερομηνια.

Φυσικα εχω ενεργοποιησει απο την συσκευη την επιλογη.

Kαι με vodafone ενημερωνεται...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι:Μεσα απο το δικτυο της κοσμοτε γιατι δεν γινεται αυτοματη ρυθμιση ημερομηνιας και ωρας στην συσκευη οπως γινεται μολις βαλω την sim της Q(wind)?

Εχω δοκιμασει με μια παλια αλλα και με καινουρια σιμ της κοσμοτε και δεν ενημερωνει ποτε την ωρα και την ημερομηνια.

Φυσικα εχω ενεργοποιησει απο την συσκευη την επιλογη.

Kαι με vodafone ενημερωνεται...

 

Εμένα με ενεργο το 3G το Κ800 ενημερώνει ώρα και ημερομηνία. Με 2G δεν λειτουργεί η αυτόματη ενημέρωση.

 

Φιλικά, Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι:Μεσα απο το δικτυο της κοσμοτε γιατι δεν γινεται αυτοματη ρυθμιση ημερομηνιας και ωρας στην συσκευη οπως γινεται μολις βαλω την sim της Q(wind)?

Εχω δοκιμασει με μια παλια αλλα και με καινουρια σιμ της κοσμοτε και δεν ενημερωνει ποτε την ωρα και την ημερομηνια.

Φυσικα εχω ενεργοποιησει απο την συσκευη την επιλογη.

Kαι με vodafone ενημερωνεται...

 

...απο οτι εχω δει....αυτο συμβαινει αλλα μονο με μερικες σιμ....το εχω δοκιμασει σε ενα Νοκια 6101...με μερικες SIM ενημερωνει με αλλες οχι.....:confused:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω να κανω μια ερωτηση. χτες εκοψα την συνδεση που ειχα και το εκανα καρτα.. αλλα δεν ξερω αν ειναι cosmokarta η whats up.. πως μπορω να το δω τι ειναι ? ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Λογικά κοσμοκάρτα θα έγινε.

Ή θα πάρεις εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσεις ή

θα στείλεις από ένα καρτοκινητο που ξέρεις ότι είναι whats up ένα μήνυμα WU 69....... (τον αριθμό σου) δωρεάν στο 1314 και θα έρθει απάντηση αν είναι whats up ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις ακομα να στειλεις την λεξη ΑΛΠΑΚ στο 1313. εκει βλεπεις τι εχεις και αν θες να αλλαξεις πακετο..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να καλέσεις 1317 και να πατήσεις 1

Αν γραφτείς στην προσφορά των 45 δωρεάν λεπτών ομιλίας με κάθε κάρτα είσαι Cosmokarta

Αλλιώς θα σου έρθει μήνυμα ότι δεν μπορείς να γραφτείς στην προσφορά .

Το ίδιο αν Στείλεις το 01 697ΧΧΧΧΧΧΧ 697ΧΧΧΧΧΧΧ για να γραφτείς στην προσφορά του 0,01 ( μόνο σε cosmokata είναι διαθέσιμη)

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίτεται φορητότητα σε βάζουν αμέσως cosmokarta και για να βάλεις what's up πρέπει να κάνεις αλλαγή πακέτου. Την πρώτη φορά η αλλαγή είναι τσάμπα και οι υπόλοιπες κοστίζουν 3 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα πριν μια εβδομαδα το Call Them All 600 + 600 SMS κ σημερα μου τελιωσαν τα sms αλλα εχω ακομα πολλα λεπτα ομιλιας.

Γινεται να βαλω μονο το SMS Them All 600 και να εχω κ τα υπολοιπα λεπτα ομιλιας απο το call them all ?

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα πριν μια εβδομαδα το Call Them All 600 + 600 SMS κ σημερα μου τελιωσαν τα sms αλλα εχω ακομα πολλα λεπτα ομιλιας.

Γινεται να βαλω μονο το SMS Them All 600 και να εχω κ τα υπολοιπα λεπτα ομιλιας απο το call them all ?

 

Λογικα πρεπει να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το. δεν προκειται να σε χρεωσει χωρις να τα εχεις...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησα πριν μια εβδομαδα το Call Them All 600 + 600 SMS κ σημερα μου τελιωσαν τα sms αλλα εχω ακομα πολλα λεπτα ομιλιας.

Γινεται να βαλω μονο το SMS Them All 600 και να εχω κ τα υπολοιπα λεπτα ομιλιας απο το call them all ?

ναι μπορείς!

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

εκανα το ''κολπακι'' με ενα αλλο whats κινητο και τελικα ειχα κοσμοκαρτα.. εστειλα το μηνυματακι και το αλλαξα:) σας ευχαριστω για την βοηθεια:)
Link to comment
Share on other sites

Στην ειδοποιηση κλησεων μετα απο τρεις ωρες ερχεται το μηνυμα.Εχει πολυ καιρο να μου ρθει μολις ανοιγω το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

2 λεξεις: υπερφορτωση δικτυου - μην κανεις τον κοπο να παρεις το 1313 αυτο θα σου πουν.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ελπιζω να ναι το σωστο τοπικ...

Εχω what's up και χρειαζομαι mobile internet για καποιες περιπτωσεις που δεν βρησκω wlan.Υπαρχει καποιο πακετο απο την κοσμοτε?

Αν ναι τι εχετε να προτεινεται??

Συγνωμη αν εχει ξαναειπωθει απλα δεν εχω χρονο να διαβασω προηγουμενα ποστ..

Thanks in advance..:)

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που παρέχεται για τα καρτοκινητά είναι αυτό των 40mb μέσω wap που αποκτάς αν ενεργοποιήσεις το μηνιαίο πάσο στο myview, το myview n' web. Κοστίζει 4€ κάθε μήνα και αν ξεπεράσεις τον παρεχόμενο όγκο δεδομένων, η χρέωση είναι 0.0119€/kb.
Link to comment
Share on other sites

Εστειλε sms το whats up σε 2 φιλους μου και χαριζει 5 ευρω τον επομενο μηνα αν κανουν ανανεωση τουλαχιστον 9 ευρω μεχρι 30/5 και στον αλλον παλι 5 ευρω αν ανανεώσει τουλαχιστον 10 ευρω απο καποιο καταστημα κοσμοτε μεχρι 30/5.

Με ποιο κριτηριο επιλεγονται αυτοι οι αριθμοι?Ειναι τυχαιο?

Εμενα δεν μου στειλανε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εστειλε sms το whats up σε 2 φιλους μου και χαριζει 5 ευρω τον επομενο μηνα αν κανουν ανανεωση τουλαχιστον 9 ευρω μεχρι 30/5 και στον αλλον παλι 5 ευρω αν ανανεώσει τουλαχιστον 10 ευρω απο καποιο καταστημα κοσμοτε μεχρι 30/5.

Με ποιο κριτηριο επιλεγονται αυτοι οι αριθμοι?Ειναι τυχαιο?

Εμενα δεν μου στειλανε τιποτα!

 

Συνήθως στέλνουν σε αριθμούς που είναι σχετικά ανενεργοί και δεν πραγματοποιούν πολλές ανανεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...