Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα από μένα. Εχθές ενεργοποιήθηκε ο αριθμός what's up. Όταν έκανα την αίτηση, μου είπαν ότι θα μου δίνουν χρόνο και gb με την κάθε ανανέωση υπολοίπου αλλά τπτ. Το wifi calling δεν λειτουργεί παρόλο που η συσκευή μου είναι συμβατή(huawei p40 pro). Στέλνω μήνυμα 1333 και μου λέει μη συμβατή συσκευή.  Στο cosmote app ο αριθμός μου δεν φαίνεται πουθενά. Γενικά καλώς ήρθα στον κόσμο του ΟΤΕ. Κάλεσα 13888 και μου είπαν να δώσω λίγη ώρα να γίνει η φορητότητα 100% και είναι συστημικά κολλήματα. Το σήμα μου στο σπίτι το βλέπω να πέφτει απότομα και να επανέρχεται μετά. Μέχρι και μήνυμα για 5g έστειλα στο 1333, ούτε εδώ είναι συμβατή η συσκευή μου. 
Μια χαρά λειτουργεί το WiFi calling σε p40 pro. 07df6cb7ae02f0e6723521e1a50aaf66.jpg

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, scream said:

Μια χαρά λειτουργεί το WiFi calling σε p40 pro. 07df6cb7ae02f0e6723521e1a50aaf66.jpg

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με αυτό το screenshot δεν μας δείχνεις αυτό όμως. Άνοιξε WiFi να δούμε 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου να αλλάξει κάτι; η το πρόβλημα αφορά αποκλειστικά την cosmote;

Screenshot_20230930_153107.jpg

Screenshot_20230930_153336.jpg

Screenshot_20230930_153043.jpg

Edited by foris
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το screenshot δεν μας δείχνεις αυτό όμως. Άνοιξε WiFi να δούμε 
Δεν έχω είμαι σε στρατόπεδο αυτή τη στιγμή. Λειτουργεί όμως κανονικά, όπως και το 5g.

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@foris 

Υπάρχει κάλυψη 5G εκεί πού βρίσκεσαι; Σχετικά με το wifi calling, το έχεις βάλει σε προτεραιότητα για να διαπιστώσεις αν λειτουργεί;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, foris said:

Υπάρχει περίπτωση αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου να αλλάξει κάτι; η το πρόβλημα αφορά αποκλειστικά την cosmote;

Screenshot_20230930_153107.jpg

Screenshot_20230930_153336.jpg

Screenshot_20230930_153043.jpg

Υπάρχει περίπτωση ναι. Με επαναφορά εργοστασιακών με την κάρτα μέσα μπορεί να τραβήξει το πακέτο φορέα (αν θυμάμαι σωστά έτσι το λέει). Στα παλιά huawei (πχ στο P20) όταν έκανες αναζητηση για ενημέρωση σου έβγαζε τρέχουσα έκδοση χχχχ και από κάτω κάτι του στυλ «για τον φορέα Cosmote»

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, seranata said:

@foris 

Υπάρχει κάλυψη 5G εκεί πού βρίσκεσαι; Σχετικά με το wifi calling, το έχεις βάλει σε προτεραιότητα για να διαπιστώσεις αν λειτουργεί;

Wifi calling ως δια μαγείας φαίνεται να δούλεψε. Ενώ φυσικά το sms έλεγε ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή μου. Τώρα όσο για τον αν περιοχή μου έχει 5g σύνδεση δεν έχω εικόνα γιατί εχθές ενεργοποιήθηκε η κάρτα μου. Το παρακολουθώ πάντως. 

 

16 minutes ago, paanos said:

Υπάρχει περίπτωση ναι. Με επαναφορά εργοστασιακών με την κάρτα μέσα μπορεί να τραβήξει το πακέτο φορέα (αν θυμάμαι σωστά έτσι το λέει). Στα παλιά huawei (πχ στο P20) όταν έκανες αναζητηση για ενημέρωση σου έβγαζε τρέχουσα έκδοση χχχχ και από κάτω κάτι του στυλ «για τον φορέα Cosmote»

Έκανα επαναφορά αλλά το 5g δεν ενεργοποιείται. Θα το παρακολουθήσω και εκτός σπιτιού αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο. 

Συγνώμη αν κούρασα με τα προβλήματά μου αλλά απογοητεύτηκα από εχθές. Άλλαξα πάροχο και ενώ θέματα ψηφιακών υπηρεσιών δεν είχα με Vodafone τα συναντώ τώρα με cosmote. Ελπίζω να λυθούν και να προχωρήσουμε παρακάτω. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Όσο για τις εξελίξεις θα ενημερώσω.  

Edited by foris
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Για Κάνε μια διαγραφή και κάνε εκ νέου εγκατάσταση 

Το έκανα, αλλά πάλι τα ίδια.

21 ώρες πριν, patrickdrd said:

κι εμένα μου το κάνει που είναι root, έκανα hide απ'το magisk, άνοιξε, αλλά μετά την επανεκκίνηση σκάει συνεχώς και θέλει ξηλωμα και ξανά πέρασμα κι απ'την αρχή. έλεος, λες και ειναι καμία τραπεζική εφαρμογή!!

εντωμεταξύ το DIY μόνο από αυτή την εφαρμογή μπορούμε να το ενεργοποιουμε;

Μετά την επανεκκίνηση του κινητού ή της εφαρμογής What's Up;

Ποιο version του Magisk έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω φορητοτητα ένα αριθμό whats up σε συμβόλαιο nova. Με το υπόλοιπο που έχω, δεδομένου ότι είναι κ αρκετά μεγάλο, τι γινεται; 

Είχα ρωτήσει πριν κάνα μήνα σε κατάστημα κ μου είπαν ότι μπορώ να αιτηθω να μου πιστωθει σε λογαριασμό και μάλιστα η υπάλληλος το επιβεβαίωσε κ με τα κεντρικά. Σήμερα πηγαίνοντας στο ίδιο κατάστημα μου το αρνήθηκαν κ μου είπαν μεταφορά σε άλλο καρτοκινητο. Εκτος του οτι δεν εχω αλλο καρτοκινητο, δεν επιθυμω και κατι τετοιο. Ξέρει κανείς τι ακριβώς ισχύει και αν υπάρχει κάποια σχετική οδηγία τις εεττ γι αυτές τις περιπτώσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Μπορούσες να το κάνεις από τις 24/7 που άλλαξαν οι όροι της καρτοκινητής μέχρι 24/8 που συμπληρώθηκε 1 μήνας. 

Άρα καλά σου είπανε πριν από κανά μήνα. 

Τώρα αργησες. 

Δεν δικαιούσε επιστροφή υπολοίπου απλά  επειδή φεύγεις. 

Όσο αφορά το τρέχον υπόλοιπο σου, μέσω της υπηρεσίας μεταφοράς υπολοίπου μπορείς να μεταφέρεις 4 Χ 10 = 40 ευρώ κάθε μήνα. 

Άμα έχεις υψηλό υπόλοιπο κάτσε εδώ , δεν σε συμφέρει να πας στην Nova.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Vasileios said:

Μπορούσες να το κάνεις από τις 24/7 που άλλαξαν οι όροι της καρτοκινητής μέχρι 24/8 που συμπληρώθηκε 1 μήνας. 

Άρα καλά σου είπανε πριν από κανά μήνα. 

Τώρα αργησες. 

Δεν δικαιούσε επιστροφή υπολοίπου απλά  επειδή φεύγεις. 

Όσο αφορά το τρέχον υπόλοιπο σου, μέσω της υπηρεσίας μεταφοράς υπολοίπου μπορείς να μεταφέρεις 4 Χ 10 = 40 ευρώ κάθε μήνα. 

Άμα έχεις υψηλό υπόλοιπο κάτσε εδώ , δεν σε συμφέρει να πας στην Nova.

Ακριβώς γι αυτό το λόγο είχα ρωτήσει, με την αλλαγή των όρων του  easy transfer. Η υπάλληλος λοιπόν μου απάντησε ότι γίνεται πίστωση του χρηματικού υπολοίπου σε περίπτωση φορητοτητας του αριθμού διότι υπάρχει σχετική οδηγία της εεττ για αυτές τις περιπτώσεις.

Με συμφέρει να πάω νοβα αφενός διότι μου έχουν κάνει εξαιρετική προσφορά, αφετέρου διότι στη δουλειά μου το σήμα της κοτε είναι απλά ανύπαρκτο. Μια γραμμή edge και αυτή με το ζόρι. Όχι τα δεδομένα δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις, ούτε καν στο τηλέφωνο δε μπορείς να μιλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, arxif said:

διότι στη δουλειά μου το σήμα της κοτε είναι απλά ανύπαρκτο. Μια γραμμή edge και αυτή με το ζόρι.

Δέν έχεις Wifi κοντά σου για να είσαι με WiFi call; θα σε βοηθούσε πάρα πολύ.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikos_96 said:

Δέν έχεις Wifi κοντά σου για να είσαι με WiFi call; θα σε βοηθούσε πάρα πολύ.

Δυστυχώς οχι

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2023 at 4:40 ΜΜ, Aurumnus said:

Custom Rom & εφαρμογή Whats'up...

Καλησπέρα.Το ίδιο αντιμετωπίζω κι εγω με custom rom (δεν ειμαι root).Έχουμε κάποια λύση;

Τί κάνουμε όσοι έχουμε τέτοια rom;

σημ: H εφαρμογη cosmote δουλεύει κανονικά.

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreas545 said:

Screenshot_20231003_122611_What's Up.jpg

Άρα τα απεριόριστα για μια βδομάδα από 6,5 το πήγαν 4,5 και έβαλαν πάλι περιορισμό τις 2 εβδομάδες. Σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε προσφορα για σένα: ανανέωσε και πάρε 2G και 100' για 7 ημέρες αλλά δεν γράφει μέχρι πότε ισχύει.

On 28/9/2023 at 5:15 ΜΜ, leo06 said:

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Άρα τα απεριόριστα για μια βδομάδα από 6,5 το πήγαν 4,5 και έβαλαν πάλι περιορισμό τις 2 εβδομάδες. Σωστά; 

Σωστά , αλλά είναι προσφορά μέχρι 16/10. Μετά ξαναεπανέρχετε στην αρχική του μορφή (πιθανότατα δηλαδή).

Όποτε , ότι βλέπεις, ισχύει για δύο βδομάδες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 6:51 ΜΜ, saviano said:

Καλησπέρα.Το ίδιο αντιμετωπίζω κι εγω με custom rom (δεν ειμαι root).Έχουμε κάποια λύση;

Τί κάνουμε όσοι έχουμε τέτοια rom;

σημ: H εφαρμογη cosmote δουλεύει κανονικά.

εγω εχω βρει οτι η 4.24 μου δουλευει σε nougat, αλλα δεν εχει το DIY που εβαλα προσφατα και θελω να ανανεωνω,

οποτε ξανα ρωταω: υπαρχει αλλος τροπος να ενεργοποιουμε πακετο; αν τους παρουμε ή τους στειλουμε σε καποιο chat;

δεν μπορουν να το ενεργοποιησουν αυτοι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν πάρω ένα whatsup, δεν το ανανεώσω και μπει φραγή εισερχομένων, θα μου έρχονται τα εισερχόμενα sms; 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, dasnowy said:

Καλησπέρα. Αν πάρω ένα whatsup, δεν το ανανεώσω και μπει φραγή εισερχομένων, θα μου έρχονται τα εισερχόμενα sms; 

Νομίζω ναι

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Izar said:

Νέες αλλαγές στο What's up από 13.11! πάει η 8άρα...

https://www.whatsup.gr/sites/default/files/anakoinosi_timologiakon_allagon_whats_up_10_2023.pdf

Για ακόμα μια φορά η Vodafone κερδίζει την μάχη της καρτοκινητής. Πολλά περισσότερα GB και απεριόριστα λεπτά ομιλίας προσφέρει ήδη από 27 Σεπτεμβρίου το CU στις ίδιες τιμές. Ελπίζω τα λεπτά ομιλίας να είναι με χρέωση ανά δευτερόλεπτο ή έστω ανά λεπτό 

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψαχνετε οι αλλαγες παντα γινονται και σιγουρα οχι για την τσεπη του πελατη ετσι οπως κινουνται οι εταιριες σιγα σιγα το τραβανε να γυρισει η ψαλιδα υπερ των συμβολαιων. Και θυμαμαι που ενα μελος το εχει αναφερει στο φορουμ αυτο με αλλο τροπο. 

Εμενα προσωπικα καρτοκινητη θεωρειται μαξ μεχρι τα 20 ευρω και τιποτα περισσοτερο εχω χρονια καρτοκινητη και μπορειτε να το περιγραψετε αυτο ως λογικο οριο η ψυχολογικο κατα καποιο τροπο.

Καποιοι λενε οτι σταματαει η καρτοκινητη να υφισταται εφοσον ολα αυξανονται με ραγδαιους ρυθμους ναι δεν αντιλεγω αλλα δεν ειμαστε ολοι με σταθερη εργασια να ακουμπαμε τα λεφτα μας μπαμ καθε μηνα στους φραγκοφονιαδες. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...