Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ΔΩΡΑ στο 1256 ισχύει και για κοσμοκάρτα ή μόνο για συμβόλαιο?

Εγώ έχω κοσμοκάρτα και το έκανα!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

χαζη ερωτηση: μπορω να κανω δωρο απ το xmas στον αριθμο μου?

Όχι δεν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψε τα δεδομένα της εφαρμογής και δοκίμασε πάλι

 

Μπα. Μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα. Έκανα και αίτηση μέσα από τη σελίδα του whats up, που ανεβάζεις φωτό ταυτότητας και πάσο.

Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα. Έκανα και αίτηση μέσα από τη σελίδα του whats up, που ανεβάζεις φωτό ταυτότητας και πάσο.

Για να δούμε.

 

Πάρε τους τηλέφωνο.Σε γνωστή μου ,που έκανε αίτηση φοιτητικού επίσης στον Γερμανό ,η αλλαγή σε what's up ενεργοποιήθηκε σχεδόν άμεσα,όλως τυχαίως,μετά από τηλεφώνημα και παράπονα.;)

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

on line πώς γίνεται η ανανέωση;

 

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να βάζεις 40Ε κάρτα. Υπάρχουν πολλές λύσεις και σε άλλα καρτοκινητά όπως το cu, fr2go αλλά θα σου πω μία για την cosmocarta που έχεις. Εξάλλου για άλλο δίκτυο πρέπει να δεις και εάν υπάρχει κάλυψη 3G. Αφού έχεις cosmocarta μπορείς να κάνεις μία αναέωση των 10 ευρώ και με το φόρο σου μένουν 8,92 μείον 3Ε τα 400' μένεις με 5.92. Από την ανανέωση άμα γίνει ηλεκρονικά ή σε κατάστημα παίρνεις 500 για 7 ημέρες. Αφού τα πάρεις βάζεις και ένα πακέτο των 500mb και σου μεταφέρονται για ένα μήνα. Κάνεις το ίδιο με μία άλλη δεκάευρη. Επομένως έχουμε με 20Ε= 800 λεπτά προς όλους, 2GB internet και 2Ε περίπου υπόλοιπο.

Σε περίπτωση μετατροπής σε WHATS' UP χάνεις τα 400' με 3Ε και έχεις μτ 200' με 5Ε.

Ελπίζω να βοήθησα!!! Αν κάνω κάποιο λάθος κάποιος να με διορθώσει!

Link to comment
Share on other sites

μινι σιμ κοβει ο γερμανος ή αναγκαστικα πρεπει να πληρωσω 5 ευρω να παρω νεα καρτα?

Εγώ πριν από έναν χρόνο περίπου που χρειάστηκα να αλλάξω sim σε micro, πλήρωσα 5€ σε Γερμανό (Πάτρα). Ρώτησα πριν αν κόβουν την ίδια και μου είπαν πως όχι, αλλά πρέπει να γίνει αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Έχω cosmoκαρτα και έχω ανάγκες internet περιπου 1,5 με 2 GB τον μήνα. Με την cosmoκαρτα δεν με συμφέρει και πολυ γιατί χρειάζομαι περίπου 4 κάρτες ανα μήνα (40 € - αγοράζω 500 ΜΒ με 5€).). Μηνύματα δεν στέλνω καθόλου και ομιλία ζήτημα να χρειάζομαι το ένα από τα δύο 400λεπτα που δίνουν δωρεάν με κάθε ανανέωση (και με ελάχιστη χρονική χρέωση 3 λεπτών ανά κλήση).

 

Τι μπορώ να κάνω για να ρίξω το κόστος; Υπάρχει κάποια λύση; το συμβόλαιο που δίνει 2 GB κοστίζει πολύ και δεν χρειάζομαι τα υπόλοιπα που προσφέρει. Μπορώ να κάνω συμβόλαιο με χαμηλό χρόνο ομιλίας και 2GB δεδομένα; Δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα βεβαια...

 

Υπάρχει και η εναλλακτική να αλλάξεις εταιρία και να πας σε μια πιο φθηνή.

Πχ, η Q δίνει με 2 ευρώ 400MB , χοντρικά με 10ευρώ έχεις 2GB.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να βάζεις 40Ε κάρτα. Υπάρχουν πολλές λύσεις και σε άλλα καρτοκινητά όπως το cu, fr2go αλλά θα σου πω μία για την cosmocarta που έχεις. Εξάλλου για άλλο δίκτυο πρέπει να δεις και εάν υπάρχει κάλυψη 3G. Αφού έχεις cosmocarta μπορείς να κάνεις μία αναέωση των 10 ευρώ και με το φόρο σου μένουν 8,92 μείον 3Ε τα 400' μένεις με 5.92. Από την ανανέωση άμα γίνει ηλεκρονικά ή σε κατάστημα παίρνεις 500 για 7 ημέρες. Αφού τα πάρεις βάζεις και ένα πακέτο των 500mb και σου μεταφέρονται για ένα μήνα. Κάνεις το ίδιο με μία άλλη δεκάευρη. Επομένως έχουμε με 20Ε= 800 λεπτά προς όλους, 2GB internet και 2Ε περίπου υπόλοιπο.

Σε περίπτωση μετατροπής σε WHATS' UP χάνεις τα 400' με 3Ε και έχεις μτ 200' με 5Ε.

Ελπίζω να βοήθησα!!! Αν κάνω κάποιο λάθος κάποιος να με διορθώσει!

 

Διαβάζω από χθες αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.

 

Ο φίλος μας billy14 μας γράφει: "Μόλις είδα ότι το Whats Up δίνει για on line ανανέωση 500MB δωρο για 7 ημέρες. Ξέρεις αν παω σε Whats Up αν χανω τα 400 λεπτά με χρεωση 3 € που έχω τωρα με την κοσμοκαρτα; Σίγουρα ναι, οπότε δεν το επιλέγω..."

 

Ο φίλος μας lord1982 μας γράφει: "... Αφού έχεις cosmocarta μπορείς να κάνεις μία αναέωση των 10 ευρώ και με το φόρο σου μένουν 8,92 μείον 3Ε τα 400' μένεις με 5.92. Από την ανανέωση άμα γίνει ηλεκρονικά ή σε κατάστημα παίρνεις 500 για 7 ημέρες."

 

Τελικά με online ανανέωση ή με ανανέωση σε κατάστημα, σε νούμερο Cosmokara (όχι Whats Up) με 10€ παίρνεις 500MB για 7 ημέρες ή όχι;;;;;

Edited by aggeljen
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω από χθες αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.

 

Ο φίλος μας billy14 μας γράφει: "Μόλις είδα ότι το Whats Up δίνει για on line ανανέωση 500MB δωρο για 7 ημέρες. Ξέρεις αν παω σε Whats Up αν χανω τα 400 λεπτά με χρεωση 3 € που έχω τωρα με την κοσμοκαρτα; Σίγουρα ναι, οπότε δεν το επιλέγω..."

 

Ο φίλος μας lord1982 μας γράφει: "... Αφού έχεις cosmocarta μπορείς να κάνεις μία αναέωση των 10 ευρώ και με το φόρο σου μένουν 8,92 μείον 3Ε τα 400' μένεις με 5.92. Από την ανανέωση άμα γίνει ηλεκρονικά ή σε κατάστημα παίρνεις 500 για 7 ημέρες."

 

Τελικά με online ανανέωση ή με ανανέωση σε κατάστημα, σε νούμερο Cosmokara (όχι Whats Up) με 10€ παίρνεις 500MB για 7 ημέρες ή όχι;;;;;

Το καλυτερο ειναι το vodafone ολυμπιακος γιατι βαζεις 10 ευρω και με τα γκολ του ολυμπιακου γινονται 25 η 30 η 35 η τελοσπαντων αναλογα με το ποσα γκολ βαζει για ενα μηνα απο την ανανεωση που κανεις (1 ευρω ανα γκολ του ολυμπιακου) και ετσι μπορεις με 10 ευρω να εχεις και 2,5 η και 3 γιγα η και λιγοτερο η και περισσοτερο ογκο mb.Σε συνδιασμο με το γρηγορο ιντερνετ της vodafone για μενα εχει την καλυτερη σχεση τιμης- αποδοσης.Εχει πακετα με 5 ευρω=500mb.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι το vodafone ολυμπιακος γιατι βαζεις 10 ευρω και με τα γκολ του ολυμπιακου γινονται 25 η 30 η 35 η τελοσπαντων αναλογα με το ποσα γκολ βαζει για ενα μηνα απο την ανανεωση που κανεις (1 ευρω ανα γκολ του ολυμπιακου) και ετσι μπορεις με 10 ευρω να εχεις και 2,5 η και 3 γιγα η και λιγοτερο η και περισσοτερο ογκο mb.Σε συνδιασμο με το γρηγορο ιντερνετ της vodafone για μενα εχει την καλυτερη σχεση τιμης- αποδοσης.Εχει πακετα με 5 ευρω=500mb.

 

Cosmote Παναθηναικός δεν υπάρχει, εεε;

Wind Εθνική Ελλάδος;

Θα υπάρχει λόγος!!!

Όσα γκολ βάζει 30 μέρες μετά την κάρτα σου 10€ χρησιμοποιούνται και για πακέτα; Έχει χρονικό όριο χρήσης των 1€γκολ ή προστίθενται στο υπόλοιπο;

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότιμ εδώ μιλάμε για τα καρτοκινητά της Cosmote.

Για τα καρτοκινητά άλλων δικτύων , υπάρχουν επίσης θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η ανανέωση Που κάνεις απο το κατάστημα να μην υπόκειται σε φόρο; Γιατί μου είπε ένας φίλος ότι βάζει 6€ στο γερμανό και δεν του κρατάει φόρο! μούσι μου φάνηκε για να είναι ειλικρινής
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η ανανέωση Που κάνεις απο το κατάστημα να μην υπόκειται σε φόρο; Γιατί μου είπε ένας φίλος ότι βάζει 6€ στο γερμανό και δεν του κρατάει φόρο! μούσι μου φάνηκε για να είναι ειλικρινής

 

Κανονικότατα κρατάει, απλώς με 6 ευρώ ανανέωση έχεις 5 ευρώ για να βάλεις πακέτο.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η ανανέωση Που κάνεις απο το κατάστημα να μην υπόκειται σε φόρο; Γιατί μου είπε ένας φίλος ότι βάζει 6€ στο γερμανό και δεν του κρατάει φόρο! μούσι μου φάνηκε για να είναι ειλικρινής

 

Μόνο {και σε όλες τις εταιρείες κινητής} η ανανέωση/"κάρτα" σε mobile sim (πχ το Cosmote Internet on the go με κάρτα) δεν υπόκειται σε φόρο κινητής (βάζεις 6€ --> μπαίνουν 6€ στο υπόλοιπο).

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω από χθες αλλά δεν κατάλαβα και πολλά.

 

Ο φίλος μας billy14 μας γράφει: "Μόλις είδα ότι το Whats Up δίνει για on line ανανέωση 500MB δωρο για 7 ημέρες. Ξέρεις αν παω σε Whats Up αν χανω τα 400 λεπτά με χρεωση 3 € που έχω τωρα με την κοσμοκαρτα; Σίγουρα ναι, οπότε δεν το επιλέγω..."

 

Ο φίλος μας lord1982 μας γράφει: "... Αφού έχεις cosmocarta μπορείς να κάνεις μία αναέωση των 10 ευρώ και με το φόρο σου μένουν 8,92 μείον 3Ε τα 400' μένεις με 5.92. Από την ανανέωση άμα γίνει ηλεκρονικά ή σε κατάστημα παίρνεις 500 για 7 ημέρες."

 

Τελικά με online ανανέωση ή με ανανέωση σε κατάστημα, σε νούμερο Cosmokara (όχι Whats Up) με 10€ παίρνεις 500MB για 7 ημέρες ή όχι;;;;;

Εγώ νομίζω ότι γίνεται και μπορώ να το τεκμηριώσω ως εξής: πριν δύο εβδομάδες πήρα την εξυπηρέτηση και ρώτησα προσφορά για internet και μου είπαν ότι με 10Ε αν θυμάμαι καλά σε on-line ανανέωση παίρνεις 500mb για 7 ημέρες (η ερώτηση αφορούσε το κινητό μου cosmocarta). Πρέπει να το έχουν αναφέρει και άλλοι σε προηγούμενες σελίδες ότι γίνεται νομίζω! Κάνε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ρώτα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

on line πώς γίνεται η ανανέωση;

μέσα από το cosmote.gr/mobile με τη χρήση οποιασδήποτε χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η ανανέωση Που κάνεις απο το κατάστημα να μην υπόκειται σε φόρο; Γιατί μου είπε ένας φίλος ότι βάζει 6€ στο γερμανό και δεν του κρατάει φόρο! μούσι μου φάνηκε για να είναι ειλικρινής

 

Ναι και σε μένα το ίδιο ισχύει απλά μου δίνουν κάθε φορά και μπόνους αλλά τόσα με τους φόρους καρτοκινητής δώρο.... :lol::lol::lol:

 

Πες του φίλου σου η μη επιβολή φόρου καρτοκινητής είναι αδίκημα προς το κράτος και διώκεται ποινικά. Κλέβει δηλαδή την εφορία η εταιρία κινητής. Το συμπερασμα σου λέει μπαρούφες

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε μένα το ίδιο ισχύει απλά μου δίνουν κάθε φορά και μπόνους αλλά τόσα με τους φόρους καρτοκινητής δώρο.... :lol::lol::lol:

 

 

"Απορροφήσαμε το ΦΠΑ"!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΩΡΑ στο 1256 ισχύει και για κοσμοκάρτα ή μόνο για συμβόλαιο?

 

Ισχύει για καρτοκινητά, συμβόλαια αλλά και για σταθερά.

...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις πρόγραμμα COSMOTE κινητής τηλεφωνίας, στείλε δωρεάν SMS με τη λέξη ΔΩΡΑ στο 1256 και θα λάβεις έναν κωδικό.

 

πρέπει να έχεις υπόλοιπο από ότι διαπίστωσα για να στείλεις το sms......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εαν καποιος δεν εχει ελληνικό πληκτρολόγιο τι γινεται; Δέχεται και το DORA ?

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

εαν καποιος δεν εχει ελληνικό πληκτρολόγιο τι γινεται; Δέχεται και το DORA ?

Στελνει Xmass

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...