Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι μεσω του δικτυου της κοσμοτε αλλα απ τη στιγμη που εχεις symbian κινητο βαλε ενα προγραμμα blacklist για sms και μπλοκαρε τον συγκεκριμενο αριθμο και θα ησυχασεις!
Το blacklist λειτουργεί μόνον για εισερχόμενες κλήσεις κι όχι για μηνύματα. Με μια σύντομη έρευνα που έκανα μόλις τώρα, η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε από το celldorado.com που στέλνει 2 ΣΜΣ/εβδομάδα. Αν θυμάμαι καλά, μπήκα σε μια κλήρωση για iPhone και έστειλα τον αριθμό μου. Πάντως, αν και έστειλα το σχετικό μήνυμα ακύρωσης (STOP IT15) μου στέλνει μήνυμα ότι δεν έχω κάνει εγγραφή στην υπηρεσία. Αύριο θα πάρω τηλ. στη Celldorado για να δω τι γίνεται...

 

*σαν λύση σκέφτηκα να μην αφήνω πάνω από 2 ευρώ σαν υπόλοιπο...

 

EDIT:

 

Τελικά ήταν πράγματι ο διαγωνισμός για τα ρημάδια τα iPhone (τι το 'θελα;;;;) και διέκοψα τη συμμετοχή μου με το μήνυμα "STOP WAPPLE" στο 54006... ευτυχώς την πληρώσαμε φτηνά :heat:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι μεσω του δικτυου της κοσμοτε αλλα απ τη στιγμη που εχεις symbian κινητο βαλε ενα προγραμμα blacklist για sms και μπλοκαρε τον συγκεκριμενο αριθμο και θα ησυχασεις!

 

Ωραία... Και να το κάνει κάποιος που έχει τη δυνατότητα να φιλτράρει sms και μετά να χτυπιέται. Τα μηνύματα χρεώνονται επειδή τα στέλνουν και όχι επειδή τα δέχεται ο παραλήπτης!!!!!!!!!!Καλό θα είναι λοιπόν να λείπουν τέτοιες εξυπνάδες, όταν δεν ξέρετε κάτι, αφήστε να απαντήσει κάποιος στα σίγουρα.

 

Edit: Για να είμαι ακριβής, οι περισσότερες απο αυτές τις υπηρεσίες χρεώνουν για την αποστολή του ( απαντητικού ) μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάνοντας surfing σε κάποιες ιστοσελίδες, έπεσα σε κάποια όπου ζητούσε τον αριθμό του κινητού για να μου δώσει κάποια πληροφορία. Δεν θυμάμαι από ποιό site ήταν. Το θέμα είναι πως κάθε εισερχόμενο μήνυμα (από τον αριθμό 54006) με χρεώνει 2 ευρώ. Το εισερχόμενο μήνυμα περιέχει είτε κάποιο link είτε κάποιο αρχείο εικόνας, ήχου κλπ. Μόλις υπάρχουν διαθέσιμα 2 ευρώ στον λογαριασμό μου (WhatsUp), μου έρχεται μήνυμα και μου τρώει τα 2 ευρώ.

 

Πως μπορώ να μπλοκάρω αυτά τα μηνύματα; Δεν θυμάμαι σε ποιό site έδωσα το νούμερο και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο απαντητικό sms για ακύρωση. Τι μπορώ να κάνω; :worry:

 

Το ίδιο εχει πάθει και ενας φίλος μου, δεν μπόρεσε ακόμη να βρεί μια λύση με την cosmote, και ενεργοποίησε την φραγή εισερχομένων μηνυμάτων.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το εκάστοτε δίκτυο θα πρέπει να προστατεύει τους συνδρομητές του απο τέτοιες αρπαχτές
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ωραία... Και να το κάνει κάποιος που έχει τη δυνατότητα να φιλτράρει sms και μετά να χτυπιέται. Τα μηνύματα χρεώνονται επειδή τα στέλνουν και όχι επειδή τα δέχεται ο παραλήπτης!!!!!!!!!!Καλό θα είναι λοιπόν να λείπουν τέτοιες εξυπνάδες, όταν δεν ξέρετε κάτι, αφήστε να απαντήσει κάποιος στα σίγουρα.

 

Edit: Για να είμαι ακριβής, οι περισσότερες απο αυτές τις υπηρεσίες χρεώνουν για την αποστολή του ( απαντητικού ) μηνύματος.

 

Συγνωμη δεν το ξερα..Ειχα την εντυπωση πως μπορουσες να το σταματησεις και ετσι!

Δεν ειναι "εξυπναδες" εγω προσπαθησα να βοηθησω καποιον που εχει προβλημα.

Και στην τελικη δεν του ειπα πετα την sim σου και αλλαξε αριθμο. Του ειπα να δοκιμασει κατι και αν δεν πιασει μετα βλεπει τι κανει.

EDIT: Και κατι αλλο παιδια μακρια απο αυτο το cellorado αποσους εχω ακουσει να χρησιμοποιουν λενε οτι ειναι απατεωνια!

 

Φιλικα παντα Στεφανος:)

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε, αν έκανε αυτό που λες και είχε να κάνει με εταιρία που χρεώνει για την αποστολή του απαντητικού μηνύματος ( οι πιο πολλές έτσι είναι ), όχι μόνο θα τον χρεώνανε, αλλά δεν θα ήξερε και το γιατί. Και μετά, άντε στο 1313 κλήσεις και μπλα μπλα μπλα. Γενικά δεν εξέφρασα άποψη για το αν είσαι έξυπνος ( εντός ή εκτός εισαγωγικών ), αλλά στη προκειμένη περίπτωση θα ήταν ό,τι χειρότερο θα μπορούσε να κάνει. Κι εγώ θέλω να βοηθήσω κόσμο, αλλά αν δεν ξέρω θα αφήσω τους άλλους να απαντήσουν ( ή θα πω να γίνει κλήση προς την εξυπηρέτηση πελατών ). Όχι ότι δεν έχω πει κι εγώ μπούρδες κατά καιρούς, αλλά τουλάχιστον δεν έχουν να κάνουν με χρεώσεις. Όσο για το celldorado, είναι αυτό που τάζει παρακολούθηση κάποιου κινητού αν δεν κάνω λάθος; Αν είναι αυτό, πιο μεγάλη μπούρδα δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα το πως το ειπες το εξυπναδες και δεν παρεξηγω κανεναν σιγα τωρα συζητηση κανουμε..:)

Ναι σιγουρα αν τον συνεχιζε να τον χρεωνει θα καταλαβαινε τελικα οτι δεν κανει δουλεια..Τελος παντων σημασια εχει οτι ο φιλος την βρηκε την ακρη και ελυσε το προβλημα του!

Ναι UniqueGR το cellorado ειναι αυτο με τον εντοπισμο φιλου, το εικονοσκοπιο γυμνιας αν το εχεις δει, μια κληρωση για iphone τα οποια ολα ειναι μουφες γιαυτο προσοχη!

Μακρια απο τετοια πραγματα!!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τώρα πως μπορεί να καταστρέψει κάποιος τον λογαριασμό κάποιου άλλου (Χ) χωρίς ο Χ να μπορεί να κάνει κάτι αν δεν το ψάξει αρκετά:

 

Στο site celldorado.com υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες για να κερδίσεις διάφορα παιχνίδια, κινητά, να έχεις ενημέρωση κι εφαρμογές στο κινητό σου κλπ. Σε μία από αυτές τις κατηγορίες, υπάρχει μία κλήρωση για κάποια κινητά Apple iPhone, στην οποία κλήρωση συμμετέχεις απαντώντας σε 3 γελοίες ερωτήσεις. ΕΔΩ το link.

 

Μόλις τελειώσει το ερωτηματολόγιο, η υπηρεσία σου βγάζει το μήνυμα "Συγχαρητήρια! Απάντησες σωστά σε όλες τις ερωτήσεις!" και αμέσως από κάτω σου ζητά τον αριθμό του κινητού σου στο οποίο θα στέλνουν κάθε εβδομάδα 4 sms. Με ψιλά γράμματα πιο κάτω γράφει:

προς 2 ευρώ/sms, τα οποία θα χρεώνονται στον λογαριασμό του συμβολαίου ή θα αφαιρούνται από τον χρόνο ομιλίας της καρτοκινητής.
. Φυσικά, αυτή την επεξήγηση την πληροφορείται μόνον αυτός που μπορεί να μπει στο εν λόγω site και να διαβάσει τα σχετικά με τον διαγωνισμό.

 

Γράφοντας τώρα το κινητό του Χ στο σχετικό πεδίο, αρχίζει η αποστολή των μηνυμάτων και ταυτόχρονα των χρεώσεων (μέγιστο 32 ευρώ/μήνα). Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει η χρέωση είναι να κάνεις το εξής:

Για να διακόψετε την υπηρεσία αυτή, στείλτε μήνυμα με το κείμενο: STOP WAPPLE στο 54006
. Αν τώρα ο Χ δεν γνωρίζει τη διαδικασία ακύρωσης, θα χρεώνεται κάθε μήνα έως 32 ευρώ από αυτή την ιστορία! :shock: Εναλλακτικά, μπορεί να καλέσει στο 211-102-6810 για να του διακόψουν από εκεί την υπηρεσία χρέωσης μηνυμάτων...

 

Όπως καταλαβαίνετε, είναι πάρα πολύ εύκολο να αρχίσουν να χρεώνονται πολλοί ανυποψίαστοι και να μην βρίσκουν άκρη!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ!

Link to comment
Share on other sites

Όσα κινητά και να βάλεις, αν δεν στείλεις απαντητικό μήνυμα δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς
Link to comment
Share on other sites

Όσα κινητά και να βάλεις, αν δεν στείλεις απαντητικό μήνυμα δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς

 

Kαλα αυτο εννοειται γιατι αλλιως θα μιλουσαμε για εγκλημα!!!

Οποιος ηθελε π.χ. για οποιοδηποτε λογο να εκδικηθει καποιον αλλον θα βαζε το τηλεφωνο του εκει για να αρχισει να τον χρεωνει και να μην ξερει πως να το σταματησει και τοτε θα γινοταν πραγματικα μπαχαλο.

Η ουσια ειναι οτι πρεπει τετοιου ειδους κακοβουλες διαφημισεις να τις αποφετγουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τώρα πως μπορεί να καταστρέψει κάποιος τον λογαριασμό κάποιου άλλου (Χ) χωρίς ο Χ να μπορεί να κάνει κάτι αν δεν το ψάξει αρκετά:

 

Στο site celldorado.com υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες για να κερδίσεις διάφορα παιχνίδια, κινητά, να έχεις ενημέρωση κι εφαρμογές στο κινητό σου κλπ. Σε μία από αυτές τις κατηγορίες, υπάρχει μία κλήρωση για κάποια κινητά Apple iPhone, στην οποία κλήρωση συμμετέχεις απαντώντας σε 3 γελοίες ερωτήσεις. ΕΔΩ το link.

 

Μόλις τελειώσει το ερωτηματολόγιο, η υπηρεσία σου βγάζει το μήνυμα "Συγχαρητήρια! Απάντησες σωστά σε όλες τις ερωτήσεις!" και αμέσως από κάτω σου ζητά τον αριθμό του κινητού σου στο οποίο θα στέλνουν κάθε εβδομάδα 4 sms. Με ψιλά γράμματα πιο κάτω γράφει: . Φυσικά, αυτή την επεξήγηση την πληροφορείται μόνον αυτός που μπορεί να μπει στο εν λόγω site και να διαβάσει τα σχετικά με τον διαγωνισμό.

 

Γράφοντας τώρα το κινητό του Χ στο σχετικό πεδίο, αρχίζει η αποστολή των μηνυμάτων και ταυτόχρονα των χρεώσεων (μέγιστο 32 ευρώ/μήνα). Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει η χρέωση είναι να κάνεις το εξής: . Αν τώρα ο Χ δεν γνωρίζει τη διαδικασία ακύρωσης, θα χρεώνεται κάθε μήνα έως 32 ευρώ από αυτή την ιστορία! :shock: Εναλλακτικά, μπορεί να καλέσει στο 211-102-6810 για να του διακόψουν από εκεί την υπηρεσία χρέωσης μηνυμάτων...

 

Όπως καταλαβαίνετε, είναι πάρα πολύ εύκολο να αρχίσουν να χρεώνονται πολλοί ανυποψίαστοι και να μην βρίσκουν άκρη!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ!

 

αν δεν στειλεισ ενα μηνυμα πρωτα δεν ενεργοποιειται η υπηρεσισ οποτε δεν ειναι οπωσ ακριβωσ τα λεσ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει καταφέρει κανείς σας να χρησιμοποιήσει επιτυχώς το aGPS μέσω WAP ;
Smartphones owned: 7650, 3650, 6600, P900, X700, 7710, N71, N80, M600, N95, E90, 5800, i8910, N8, C7, N9, Xperia S, Galaxy S3.
Link to comment
Share on other sites

den kserw an eimai o monos alla exw xasei tou kosmou ta sms kai kliseis mazi.pira sto 1330 an thimamai kai kala to elegxan kai mou eipan oti ola einai ok.den kserw ti na kanw.exw kai allous filous mou me to idio problima kai autoi einai etoimoi na allaxoun diktio.skeftomai na to girisw se cosmokarta gia arxi mipws iremisw alliws den tin palevw.

 

eseis ti lete?

allaxa to kentro minimatwn ebala pali to idio ekana restart to kinito kai pali ta idia.

:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

είναι γνωστό το πρόβλημα και το έχουν (σχεδόν) όλα τα καρτοκινητά. δεν είναι ανάγκη να ανοίξεις νέο θέμα, αν δεις το αντίστοιχο για το καρτοκινητά θα το δεις το πρόβλημα!
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχει βουηξει το φορουμ με τα προβληματα του δικτυου ΟΛΩΝ των καρτοκινητων κοσμοτε.

Διαβασε στα προβληματα δικτυου και αλλα τοσα θεματα και θα δεις οτι δεν ειναι προβλημα του αριθμου σου μονο ή μερικων συνδρομητων.Ειναι ΟΛΩΝ!!Και η κοσμοτε κανει τον κινεζο.

Link to comment
Share on other sites

Λυση 1 και απλη ..η αλλαζεις δικτυο με την φορητοτητα και γλυτωνεις η καθεσαι και την τρως
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αυτό που θα πω να αλλάζει τα γεγονότα για τους χρήστες καρτοκινητής, το πρόβλημα εστιάζεται στη καρτοκινητή, τα συμβόλαια δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα ή τουλάχιστον δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Άρα, δεν είναι ΟΛΩΝ των συνδρομητών, είναι αυτών της καρτοκινητής. Και για μια ακόμη φορά, αξίζει να αναφερθεί ότι η καρτοκινητή λειτουργεί με διαφορετικό απο των συμβολαίων τρόπο. Σαφώς και απο τη στιγμή που έκανε τη προσφορά του 2009 πρέπει να υποστηρίξει τους συνδρομητές της, αλλά καλό είναι να μη γενικεύουμε, κάτι στη καρτοκινητή έφτασε στα όριά του και πρέπει να βρεθεί η λύση.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως απο την στιγμη που κανανε την προσφορα θα επρεπε να ειναι προετοιμασμενοιγια να μπορουν να σηκωσουν το μεγαλο πληθος συνδρομητων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Το call them all 600 συνεχίζει να υπάρχει σαν παροχή?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

ναι, η κολλητή μου το χρησιμοποιεί... Όπως κ τα 600 μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...