Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο ισχυει τηλεφωνικα μονο. Αν πας σε μαγαζι γινεται η φορητοτητα σε μια μερα και τελος. Δεν εχει γυρισμο. Αν ενεργοποιηθεις στην αλλη εταιρεια μετα πληρωνεις προστιμο κτλ αν θες να φυγεις
Αν πας σε μια εταιρεία και πάρεις ένα πάγιο χωρίς κάποια έκπτωση και αποφασίσεις να φύγεις, πληρώνεις κάποιο πρόστιμο και αν ναι ποια είναι η λογική και πιο το ποσοστό του προστίμου?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι ότι έχεις υπογράψει τον όρο στο συμβόλαιο το οποίο εννοείται ότι διάβασες πριν το υπογράψεις.

Το πρόστιμο εξαρτάται από την εταιρεία , δεν είναι ίδιο σε όλες τις εταιρείες.

Εγω προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να μην έχει πάρει έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο "καλο" στην Ελλαδα ειναι οτι πληρωνεις τις εκπτωσεις που εχεις παρει ηδη. Στην Βουλγαρια που ζουσα πχ, πληρωνεις ολα τα παγια μεχρι το τελος.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ενεργοποιείσαι κανονικά στην άλλη εταιρεία, και έχεις 14 μέρες προθεσμία να κάνεις υπαναχώρηση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή κάνει αντιπροσφορά η εταιρία μέσα στο διάστημα 14 ημερών? Γιατί λένε ότι μετά τις 14 λαμβάνει την αίτηση φορητότητας και μπορεί να κάνει προσφορά, οπότε μπλέκουν λίγο τα πράγματα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε στο κινητό της μητέρας μου προσφορά 15Gb για ένα μήνα με 9,90€.Ενεργοποίηση στο mycosmote!!Ήρθε και σε σας?

Σε εμενα δεν ηρθε. Αν εχει ερθει σε καποιον ή αν μπορεις κανε αντιγραφη υο μηνυμα να το δουμε

Link to comment
Share on other sites

αυτό εμενα βγηκε σε πρόγραμμα συμβολαιου με internet κινητης που εχω 2,5 + 2,5 για το βραδυ.

Στο W.U εχει άλλη προσφορα 7GB για 1 μηνα με 7 ευρω.

Περιεργο μου φαινεται δεν μπορει να εχει και τις 2 προσφορες, εγω ξερω ότι η μεγαλη είναι για παγιες συνδεσεις.

 

Όπως και να εχει θα τις παρω και τις 2, γιατι η παγια συνδεση είναι εξοχικο και δεν εχω άλλο ιντερνετ εκεινη και το κινητο μου μονο και την άλλη για το κινητο οπου και να είμαι.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ, λήγει κι εμένα το συμβόλαιο σε λίγες μέρες. Φυσικά λόγω των νέων δυσκολιών στη φορητότητα (που έγιναν αποκλειστικά και μόνο προς όφελος ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ), ούτε φωνή ούτε ακρόαση από cosmote. Παλιά ξεκινούσαν τα τηλέφωνα (και από τους άλλους) 2 μήνες πριν. Τώρα περιμένουν πως και πως να λήξει χωρίς να το καταλάβεις, για να μπεις σε διπλό σχεδόν πάγιο...Πόσοι και πόσες (κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας) την έχουν πατήσει έτσι και τρέχουν, ούτε ξέρω...

Εν πάση περιπτώσει, αυτή τη στιγμή καταλαβαίνω έχω 3 επιλογές: Ανανέωση online (που παλιά γέλαγα με τις τιμές που έδιναν), επίσκεψη σε Γερμανό ή τηλέφωνο στο 13888. Ποια λύση θα λέγατε να ακολουθήσω και που παίζει να πάρω καλύτερη τιμή παγίου; Δυστυχώς το κινητό το χρησιμοποιώ για επαγγελματικά (εν μέρει) και δε μπορώ να πάω σε κάρτα.

Έχω ήδη καταλάβει ότι πλέον δεν παίζουν οι προσφορές που παίζανε όταν κάναμε αίτημα φορητότητας, οι τιμές έχουν πάει στον θεό λόγω κατάργησης (και) του roaming.

Στο online η τιμή παγίου που σου δίνει (με επιδότηση παγίου φυσικά) είναι η αρχική, χωρίς εκπτώσεις one, οικογενειακό κλπ.; Ή είναι τελική τιμή με τις εκπτώσεις αυτές;

Επίσης παίζει να κινηθώ κάπως με φορητότητα/διακοπή (χωρίς πολλή ταλαιπωρία, κάποια λύση ψιλοδοκιμασμένη);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

Ο Καλύτερος τρόπος είναι να ζητήσεις μετατροπή σε καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία μόνο και εφόσον λήγει σύντομα το συμβόλαιο σου ή έχει λήξει.

Σίγουρα θα δεχτείς πολύ καλή προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Καλύτερος τρόπος είναι να ζητήσεις μετατροπή σε καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία μόνο και εφόσον λήγει σύντομα το συμβόλαιο σου ή έχει λήξει.

Σίγουρα θα δεχτείς πολύ καλή προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Καλύτερος τρόπος είναι να ζητήσεις μετατροπή σε καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία μόνο και εφόσον λήγει σύντομα το συμβόλαιο σου ή έχει λήξει.

Σίγουρα θα δεχτείς πολύ καλή προσφορά.

 

Ευχαριστώ, δηλαδή να πάρω απλά στο 13888 να τους πω πχ. θέλω να με πατε σε frog? Κατ' αρχάς πιστεύω θα μου πούνε πάρτε αφού λήξει το συμβόλαιο σας, τώρα είναι νωρίς. Το συμβόλαιο μου λήγει σε μια βδομάδα. Μετά, τι διαδικασία έχει αυτό περίπου, θα πρέπει να το κλείσω επί τόπου ή θα με πάρει κάποιος άλλος μετά; Δηλαδή ισχύει εδώ το 14ημερο για υπαναχώρηση κλπ ή το κλείνεις επί τόπου; (Από περιέργεια για μετατροπή σε κάρτα στην περίπτωση αυτή ισχύει το 30άρι κανονικά; )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέλος μετατροπής περίπου 20 ευρώ.

Πας σε ένα κατάστημα και ζητάς μετατροπή σε Cosmokarta. Ότι και να ζητήσεις cosmokarta θα γίνει.

Στην συνέχεια περιμένεις τις προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να πούμε οτι κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί οτι η COSMOTE θα έρθει πίσω με καλύτερη προσφορά. Μπορεί να γίνει αλλά μπορεί απλά ο φίλος να βρεθεί με καρτοκινητό το οποίο με βάση αυτά που έγραψε δεν τον εξυπηρετεί
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέλος μετατροπής περίπου 20 ευρώ.

Πας σε ένα κατάστημα και ζητάς μετατροπή σε Cosmokarta. Ότι και να ζητήσεις cosmokarta θα γίνει.

Στην συνέχεια περιμένεις τις προσφορές.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όντως, είναι σίγουρο ότι θα επανέλθουν με προσφορά ή παίζει να βρεθώ αμέσως με κάρτα;

Εάν πάω σε κατάστημα, αν έχω καταλάβει την όλη συζήτηση για τη "φορητότητα" (το λέω έτσι γιατί εδώ δεν αλλάζω εταιρία, απλά πάω από συμβόλαιο σε κάρτα), δε θα με περάσουν αμέσως επί τόπου σε καρτοκινητό με νέο συμβόλαιο κλπ.; Μήπως θα ήταν πιο σκόπιμο να ξεκινήσω από 13888 να δω τι παίζει, νομίζω;

Επίσης αυτό που λες, ότι θα πάω σε cosmoκάρτα απαραίτητα, τί σημαίνει; Αν δηλαδή τους πω θέλω να πάω σε frog δε γίνεται; (Ρωτάω, γιατί δε σας κρύβω ότι είδα λιγάκι τα πακέτα της frog και έχω αρχίσει και το βλέπω πιο ζεστά το θέμα της κάρτας...).

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο online η τιμή παγίου που σου δίνει (με επιδότηση παγίου φυσικά) είναι η αρχική, χωρίς εκπτώσεις one, οικογενειακό κλπ.; Ή είναι τελική τιμή με τις εκπτώσεις αυτές;

 

Επίσης αυτό το ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να ζητήσεις Cosmokarta θα γίνεις.

Φυσικά μπορείς να ζητήσεις FROG κανείς δεν σε εμποδίζει. Στην συνέχεια με 3 ευρώ κόστος θα το κάνεις FROG.

Κάθε ενέργεια που κάνεις έχει ένα ρίσκο. Ναι υπάρχει πιθανότητα να μην σου κάνουν προσφορά και να γίνεις κάρτα.΄

Link to comment
Share on other sites

Ο Καλύτερος τρόπος είναι να ζητήσεις μετατροπή σε καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία μόνο και εφόσον λήγει σύντομα το συμβόλαιο σου ή έχει λήξει.

Σίγουρα θα δεχτείς πολύ καλή προσφορά.

 

Λίγο πιο πάνω άλλο μου είπες :) (χωρίς παρεξήγηση,ε;! )

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι οι τύποι. Τόσα χρόνια συνδρομητής, λήγει το συμβόλαιο σε λίγες ημέρες και η προσφορά που μου έκαναν για ανανέωση είναι αύξηση στην τιμή κατά 80%! Έλεος δηλαδή! Πάλι καλά που ο καινούργιος νόμος με τις φορητότητες έγινε για να αυξηθεί ο ανταγωνισμός προς όφελος του καταναλωτή!

Καθόλου σεβασμός στον πελάτη. Πάμε για άλλα και ας πληρώνω περισσότερα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι οι τύποι. Τόσα χρόνια συνδρομητής, λήγει το συμβόλαιο σε λίγες ημέρες και η προσφορά που μου έκαναν για ανανέωση είναι αύξηση στην τιμή κατά 80%! Έλεος δηλαδή! Πάλι καλά που ο καινούργιος νόμος με τις φορητότητες έγινε για να αυξηθεί ο ανταγωνισμός προς όφελος του καταναλωτή!

Καθόλου σεβασμός στον πελάτη. Πάμε για άλλα και ας πληρώνω περισσότερα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Τι τιμή έιχες πριν και τι τιμή σου έκαναν μετά...?

 

 

Μην περιμένεις σεβασμό σε υπάρχων συνδρομητές αφού δεν λειτουργούν σαν εταιρείες τηλεπικοινωνιων αλλά σαν μπακάλικα.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμή έιχες πριν και τι τιμή σου έκαναν μετά...?

 

 

Μην περιμένεις σεβασμό σε υπάρχων συνδρομητές αφού δεν λειτουργούν σαν εταιρείες τηλεπικοινωνιων αλλά σαν μπακάλικα.

Από 27€ στα 47€, επειδή η σχέση με σημαντικούς πελάτες έχει ιδιαίτερη αξία, όπως λένε. Και να φανταστείς ότι συνήθως το ξεπερνούσα το πάγιο, οπότε καταλαβαίνεις που θα φτάνει το ποσό με το νέο πάγιο.

Δεν ξέρω, σκέφτομαι είτε να φύγω στους κόκκινους είτε να το κάνω κάρτα και να πάρω μια άλλη κάρτα για internet.

Σε κοσμοκαρτα πήγε κάνεις από συμβόλαιο πρόσφατα? Είναι άμεση η διαδικασία? Γιατί στο site που κοίταξα δεν βρήκα τη διαδικασία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από 27€ στα 47€, επειδή η σχέση με σημαντικούς πελάτες έχει ιδιαίτερη αξία, όπως λένε. Και να φανταστείς ότι συνήθως το ξεπερνούσα το πάγιο, οπότε καταλαβαίνεις που θα φτάνει το ποσό με το νέο πάγιο.

Δεν ξέρω, σκέφτομαι είτε να φύγω στους κόκκινους είτε να το κάνω κάρτα και να πάρω μια άλλη κάρτα για internet.

Σε κοσμοκαρτα πήγε κάνεις από συμβόλαιο πρόσφατα? Είναι άμεση η διαδικασία? Γιατί στο site που κοίταξα δεν βρήκα τη διαδικασία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

απο 30 ήθελαν να με πανε στα 45 αν θυμαμαι καλα.

τελικά το έκανα WU και με 10€/μηνα είναι μια χαρά.

σχεδον αμεση ειναι η διαδικασία. 1-2 μέρες νομιζω

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαιρετώ, λήγει κι εμένα το συμβόλαιο σε λίγες μέρες. Φυσικά λόγω των νέων δυσκολιών στη φορητότητα (που έγιναν αποκλειστικά και μόνο προς όφελος ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ), ούτε φωνή ούτε ακρόαση από cosmote. Παλιά ξεκινούσαν τα τηλέφωνα (και από τους άλλους) 2 μήνες πριν. Τώρα περιμένουν πως και πως να λήξει χωρίς να το καταλάβεις, για να μπεις σε διπλό σχεδόν πάγιο...Πόσοι και πόσες (κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας) την έχουν πατήσει έτσι και τρέχουν, ούτε ξέρω...

Εν πάση περιπτώσει, αυτή τη στιγμή καταλαβαίνω έχω 3 επιλογές: Ανανέωση online (που παλιά γέλαγα με τις τιμές που έδιναν), επίσκεψη σε Γερμανό ή τηλέφωνο στο 13888. Ποια λύση θα λέγατε να ακολουθήσω και που παίζει να πάρω καλύτερη τιμή παγίου; Δυστυχώς το κινητό το χρησιμοποιώ για επαγγελματικά (εν μέρει) και δε μπορώ να πάω σε κάρτα.

Έχω ήδη καταλάβει ότι πλέον δεν παίζουν οι προσφορές που παίζανε όταν κάναμε αίτημα φορητότητας, οι τιμές έχουν πάει στον θεό λόγω κατάργησης (και) του roaming.

Στο online η τιμή παγίου που σου δίνει (με επιδότηση παγίου φυσικά) είναι η αρχική, χωρίς εκπτώσεις one, οικογενειακό κλπ.; Ή είναι τελική τιμή με τις εκπτώσεις αυτές;

Επίσης παίζει να κινηθώ κάπως με φορητότητα/διακοπή (χωρίς πολλή ταλαιπωρία, κάποια λύση ψιλοδοκιμασμένη);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Για μενα παρε προνομιακο με 1500' προς ολους,με αλλαγη αριθμου.Και κανεις το συμβολαιο Frog για 5GB στα 8,5€.

Αρκει να εχεις συσκευη dual sim.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ερχονται καινουργια προγραμματα απο Δευτερα...
κατάλαβα του τύπου20- 30 οοοοοολοκληρα λεπτά προς όλους και 1500 προς cosmote μόνο με 30€ μόνο και μόνο 30€ (τρομάρα τους)

 

 

Να σοβαρεύουν λέω εγώ και η cosmote και τα άλλα τσαντίρια και να δώσουν πρόγραμματα σωστά όπως σε όλοι την Ευρώπη... Με απεριόριστα λεπτά ΚΑΙ MB σε φυσιολογικες τιμές Όχι τα χάλια του παραπάνω

 

 

Να πάρουν παράδειγματα από εδώ

 

 

https://www.virginmedia.com/mobile/sim-only/pay-monthly-sim/?contractDuration=12&tariffID=774716288

 

 

Αλλιώς θα πάνε απατά όπως και τώρα δηλαδή γιατί ζητάνε τρελά λεφτά για γελοίες παροχές

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον Βαπτίσαμε. Ας περιμένουμε μέχρι την Δευτέρα για να τα δούμε, πριν αρχίσουμε τα σχόλια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...