Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, γενικώς μιλώντας αυτά τα προγράμματα ανήκουν σε home zone. Είναι δηλαδή κλειδωμένα να λειτουργούν σε συγκεκριμένη περιοχή. Επιπλέον είναι και κλειδωμένα σε συγκεκριμένη συσκευή. Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα έχεις καμία ευελιξία. Για να είσαι σίγουρος ρώτα στο 13888.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να βγαλω το τραγουδι που εχω οταν με καλουν και ακουγεται στον αλλον που παιρνει τηλεφωνο;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να βγαλω το τραγουδι που εχω οταν με καλουν και ακουγεται στον αλλον που παιρνει τηλεφωνο;

 

Η απάντηση δόθηκε 6 post πιο πάνω από το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπεγραψα για φορητοτητα στη wind, την παρασκευη το μεσημερι. ακομα να με παρει τηλεφωνο η κοσμοτε. τι γινεται? δεν θα επρεπε να εχουν παρει? μπορω να κανω κατι?
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπεγραψα για φορητοτητα στη wind, την παρασκευη το μεσημερι. ακομα να με παρει τηλεφωνο η κοσμοτε. τι γινεται? δεν θα επρεπε να εχουν παρει? μπορω να κανω κατι?

Εμένα με είχαν πάρει το επόμενο πρωί. Μάλλον είσαι από τους άτυχους. Ελπίζω μόνο να έχεις κάνει καλό πακέτο στην Wind.

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθω. με πηραν απο κοσμοτε και μου λενε 41 ευρω!!!!!!

προφανως φαγαν ακυρο. παω να ακυρωσω και την αιτηση στη wind και να βαλω καρτα (πρεπει να δω αν θα βαλω κοσμοκαρτα ή whatsup. δεν καταλαβαινω τι νεα συστηματα ειναι αυτα. αντε γεια συμβολαιο. ουστ

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ το ραβασάκι με την αύξηση και +350MB στο Mobile L.

Εάν επιμείνουν στην αύξηση, μάλλον θα το γυρίσω τελικά σε κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

ακομα δε μπορω να το χωνεψω. τοσα χρονια εκανα το κολπο με φορητοτητα και παντα η προσφορα τους ηταν εκπληκτικη. τι εγινε και καναν τοσο τραγικη προσφορα? χειροτερη απο την αρχικη τους?
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπεγραψα για φορητοτητα στη wind, την παρασκευη το μεσημερι. ακομα να με παρει τηλεφωνο η κοσμοτε. τι γινεται? δεν θα επρεπε να εχουν παρει? μπορω να κανω κατι?

 

Εδώ και καιρό δεν είναι και απόλυτο κυρίως γιατί το αίτημά σου έγινε προς wind.

Εδώ και καιρό η cosmote δεν πολυασχολείται με τη wind ούτε σε φορητότητες ώστε να της πάρει πελάτες ούτε σε αντιπροσφορές ώστε να μην της φύγει κανένας στη wind.

Ακόμη και να σε καλέσουν η αντιπροσφορα δεν θα είναι και τίποτα σπουδαίο

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν κανω φορητοτητα στη βονταφον θα εχω καλυτερο αποτελεσμα? σιγουρο αυτο?

υγ. το νουμερο του συμβολαιου που εχω, μπορω να το κανω κοσμοκαρτα σωστα?

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό δεν είναι και απόλυτο κυρίως γιατί το αίτημά σου έγινε προς wind.

Εδώ και καιρό η cosmote δεν πολυασχολείται με τη wind ούτε σε φορητότητες ώστε να της πάρει πελάτες ούτε σε αντιπροσφορές ώστε να μην της φύγει κανένας στη wind.

Ακόμη και να σε καλέσουν η αντιπροσφορα δεν θα είναι και τίποτα σπουδαίο

 

Για ποιο λόγο, ειδικά με τη Wind, αυτή η αδιαφορία;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο, ειδικά με τη Wind, αυτή η αδιαφορία;

Εγώ με το δικό μου το μυαλό θεωρώ πως δεν είναι αδιαφορία αλλα έχει να κάνει περισσότερο με το τί ποσοστό της αγοράς κατέχει το κάθε δίκτυο όπου από ένα όριο και μετά δεν το επιτρέπει η επιτροπή ανταγωνισμού και το οποίο ποσοστό επηρεάζει το τί προσφορές θα μπορούν να κάνουν ώστε να διατηρηθεί η ισορροπία ανάμεσα στα μερίδια αγοράς του κάθε δικτύου.

Πριν 1 μήνα ας πούμε αν καλούσες στο τμήμα φορητότητας και έλεγες πως έχεις Vodafone ή wind και ήθελες ας πούμε το πρόγραμμα L σου το πρότειναν 50€ ,ενώ αν είχες cyta σου το έδινε 15€.

Πριν 2 μήνες αν έλεγες πως έχεις wind σου τα πρότειναν σχεδόν στην αρχική τιμή,ενώ αν έλεγες Vodafone έκαναν και ένα 35% περίπου.

Οπότε αν βάλω κάτω και όλα τα υπόλοιπα γεγονότα που έχω δει,θεωρώ πως τους τελευταίους μήνες η cosmote απλα έπρεπε να διώξει κόσμο καθώς και να μην παίρνει κατά ριπας από αλλα δίκτυα διότι είχε να κάνει με το ποσοστό συνδρομητών της

Πιθανών να κάνω και λάθος βέβαια,απλα είναι η σκέψη μου

Link to comment
Share on other sites

ακουστε νεα. θα με κουφανουν.

ακυρωνω χτες αργα με φαξ και ιμειλ την αιτηση φορητοτητας στη γουιντ.

παιρνω σημερα τη βονταφον. για να κανω φορητοτητα εκει μπας και αλλαξει κατι.

τους λεω τα κλασικα, θελω να φυγω απο κοσμοτε και να ερθω με φορητοτητα σε εσας κτλ κτλ.

ωραια μου λεει, ποιο συμβολαιο θελετε μπλα μπλα μπλα. λεω το ταδε, και μου λεει. τη διαδικασια τη γνωριζετε?

λεω ναι, μου στελνετε τα χαρτια, υπογραφω, στελνετε την αιτηση φορητοτητας στην κοσμοτε και καποια στιγμη ενεργοποιειται η καρτα της βονταφον.

μου λεει, οχι το τελευταιο διαστημα η διαδικασια εχει αλλαξει. με το που υπογραφετε, αυτοματα ενεργοποιειται η καρτα της βονταφον. (αρα υποθετω προφανως σταματα να δουλευει η καρτα της κοσμοτε, σωστα?? δε μπορει να δουλευεουν 2 καρτες με το ιδιο νουμερο).

δεν στελνουμε λεει, αιτηση φορητοτητας στην κοσμοτε. ολα γινονται αυτοματα

 

αυτο ρε παιδια οντως ισχυει?

δηλαδη αν εγω θελω να ακυυρωσω τη φορητοτητα, δεν μπορω μετα? ή αν μπορω και ισχυουν οι 2 βδομαδες περιθωριο υπαναχωρησης, τι πρεπει να γινει? να μου δωσει αλλη καρτα η κοσμοτε? θα μεινω δηλαδη καποιες μερες χωρις τηλεφωνο?

τι κουλα ειναι αυτα? εχω μπερδευτει. ξερει καποιος κατι παραπανω?

 

γιατι αν δεν στελνεται αιτηση φορητοτητας στην κοσμοτε, πως αυτη θα μου κανει αντιπροσφορα?

Link to comment
Share on other sites

?

γιατι αν δεν στελνεται αιτηση φορητοτητας στην κοσμοτε, πως αυτη θα μου κανει αντιπροσφορα?

 

 

αν θέλουν να σου κάνουν αντιπρόταση θα σου κάνουν. δεν γίνεται να αλλάξεις πάροχο, χωρίς την ενημέρωση και έγκριση του τωρινού σου παροχου. αν έχει αλλάξει κάτι στην σειρά ή γενικά στη διαδικασία της φορητότητας, δεν τον γνωρίζω απόλυτα. αλλά σίγουρα δεν έχει αλλάξει στο ότι παρακάμπτει την έγκριση του τωρινού σου παροχου,ο οποίος βέβαια είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να την δεχτεί εάν δεν υπάρχει υπόλοιπο χρονικής δέσμευσης ή κάτι άλλο... εν κατακλείδι πιστεύω ότι σίγουρα θα ενημερώνεται ο τωρινός σου πάροχος.

 

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής.

Είχα εδώ και μερικά χρόνια το mobile xl με ότι αυτό προσφέρει, συν 1gb Internet δωρεάν που με ακολουθούσε σε όλες τις ανανεώσεις μου.

Επίσης έχω στο όνομα μου ένα cosmote 1500-25.

Και ένα 2 play.

Για το xl που χρησημοποιουσα εγώ, πλήρωνα 38€.

Το xl έληγε στης 28-5-17.

Εγω άρχισα τα τηλέφωνα ένα μήνα πριν για μετατροπή σε κάρτα.

Μου πρότειναν το xl στα 41€.

Δεν το δέχτηκα, μου πρότειναν το mobile l, με συν 500mb δώρο και το 1gb να με ακολουθήσει και σ αυτή την ανανέωση.

Στα 29€.

Συμφώνησα στης 5-5-17 για 18μηνη δέσμευση τηλεφωνικά.

3 μέρες μετά σκέφτομαι ότι 2,6gb δεν μου φτάνουν ούτε για πλάκα.

Παίρνω ζητάω ακύρωση και μετατροπή σε κάρτα.

Ποσο αποδέσμευσης 35€+10€ τέλη αποσύνδεσης.

Συμφωνώ.

Παίρνω κωδικό ακύρωσης.

Μπαίνω σε κατάστημα Γερμανός, μου λέει για τηλεφωνικές ανανεώσεις ακυρώσεις και ότι έχει συμφωνηθεί από το τηλέφωνο πρέπει να πάτε στο πρωιν κατάστημα ΟΤΕ.

Πάω, ζητάω μετατροπή σε κάρτα, (κοσμοκαρτα) και όχι φρογκ απευθείας όπως ήθελα.

Μου λένε θα μείνεις έως 48 ώρες εκτός δικτύου.

Έμεινα 6 ώρες εκτός δικτύου.

Έγινε η μετατροπή σε κοσμοκαρτα, το άλλαξα σε φρογκ και τέλος.

Μετά από 12 χρόνια σχεδόν συμβολαίου.

Καληνύχτα συμβόλαιο κοσμοτε.

Δεν τους νοιάζει πλέον.

Κάποτε πριν 4 χρόνια επειδή ζήτησα αλλαγή σε κάρτα επειδή δεν μου έφταναν τα mb. Μου έδωσαν 1gb δώρο για πάντα για να μην το κάνω κάρτα.

Τώρα τίποτα.

FROG με σήμα cosmote.

4gb Internet με 4.5 €.

1gb Internet με online ανανέωση.

Κάθε δεύτερη εβδομάδα 120 λεπτά προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο με 3€.

Και δυνατότητα ενεργοποίησης μέχρι 4 φορές αν έχω ενημερωθεί σωστά.

Με 20€/μηνα κολλημένος εγώ!

Ευχαριστώ τον φίλο Δημήτρη (amyntaios) που με "ξύπνησε"!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής.

Είχα εδώ και μερικά χρόνια το mobile xl με ότι αυτό προσφέρει, συν 1gb Internet δωρεάν που με ακολουθούσε σε όλες τις ανανεώσεις μου.

Επίσης έχω στο όνομα μου ένα cosmote 1500-25.

Και ένα 2 play.

Για το xl που χρησημοποιουσα εγώ, πλήρωνα 38€.

Το xl έληγε στης 28-5-17.

Εγω άρχισα τα τηλέφωνα ένα μήνα πριν για μετατροπή σε κάρτα.

Μου πρότειναν το xl στα 41€.

Δεν το δέχτηκα, μου πρότειναν το mobile l, με συν 500mb δώρο και το 1gb να με ακολουθήσει και σ αυτή την ανανέωση.

Στα 29€.

Συμφώνησα στης 5-5-17 για 18μηνη δέσμευση τηλεφωνικά.

3 μέρες μετά σκέφτομαι ότι 2,6gb δεν μου φτάνουν ούτε για πλάκα.

Παίρνω ζητάω ακύρωση και μετατροπή σε κάρτα.

Ποσο αποδέσμευσης 35€+10€ τέλη αποσύνδεσης.

Συμφωνώ.

Παίρνω κωδικό ακύρωσης.

Μπαίνω σε κατάστημα Γερμανός, μου λέει για τηλεφωνικές ανανεώσεις ακυρώσεις και ότι έχει συμφωνηθεί από το τηλέφωνο πρέπει να πάτε στο πρωιν κατάστημα ΟΤΕ.

Πάω, ζητάω μετατροπή σε κάρτα, (κοσμοκαρτα) και όχι φρογκ απευθείας όπως ήθελα.

Μου λένε θα μείνεις έως 48 ώρες εκτός δικτύου.

Έμεινα 6 ώρες εκτός δικτύου.

Έγινε η μετατροπή σε κοσμοκαρτα, το άλλαξα σε φρογκ και τέλος.

Μετά από 12 χρόνια σχεδόν συμβολαίου.

Καληνύχτα συμβόλαιο κοσμοτε.

Δεν τους νοιάζει πλέον.

Κάποτε πριν 4 χρόνια επειδή ζήτησα αλλαγή σε κάρτα επειδή δεν μου έφταναν τα mb. Μου έδωσαν 1gb δώρο για πάντα για να μην το κάνω κάρτα.

Τώρα τίποτα.

FROG με σήμα cosmote.

4gb Internet με 4.5 €.

1gb Internet με online ανανέωση.

Κάθε δεύτερη εβδομάδα 120 λεπτά προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο με 3€.

Και δυνατότητα ενεργοποίησης μέχρι 4 φορές αν έχω ενημερωθεί σωστά.

Με 20€/μηνα κολλημένος εγώ!

Ευχαριστώ τον φίλο Δημήτρη (amyntaios) που με "ξύπνησε"!

 

οντως φιλε δεν τους νοιαζει. εγω ξαναπηρα στις ειδικες προσφορες και μου το ξεκοψαν.

εχω καποιες ερωτησεις αν μπορεις να βοηθησεις.

η διαδικασια που εκανες ειναι η εξης που περιγραφω?

πηγες σε καταστημα οτε. εκανες το συμβολαιο κοσμοκαρτα. (εξι ωρες μεχρι 2 μερες χωρις τηλεφωνο).

επειτα ζητησες να γινει frog. ποσο πηρε αυτη η διαδικασια? παλι σε καταστημα οτε την εκανες?

το πακετο 4 γκιγκα ιντερνετ με 4.5 ευρω θα ισχυει και για μενα? ή ισχυε καποτε και τωρα αν το κανω δεν θα ισχυει? ρωταω γιατι δεν το βλεπω στο σαιτ.

οποτε αγοραζω καποιο πακετακι (πχ χρονου ομιλιας) σε φρογκ, θα εχω και ενα γκιγκα δωρο?

με 3 ευρω εχω 120 λεπτα προς ολους για δυο εβδομαδες? ή 240 λεπτα με 3 ευρω απλα το σπανε σε 2 βδομαδες καθε φορα?

και ποσα τετοια πακετα μπορω να παρω?

γιατι αν ειναι 240 λετπα προς ολους με 3 ευρω και μπορω να παρω 4 πακετα τετοια το μηνα, και μου δινουν και για καθε πακετο και ενα γκιγκα, ε εφυγα χτες. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς παίρνεις κωδικό ακύρωσης τηλεφωνικά και μετά πας σε κατάστημα για διακοπή και μετατροπή σε cosmokarta.(Όπως λες 6 ώρες ως 2 ημέρες, λογικά σε λίγες ώρες θα είσαι οκ).

Για μετατροπή σε frog στέλνεις ΑΛΠΑΚ ή ALPAK στο 1314, σου έρχεται sms να στείλεις F πάλι στο 1314 και γίνεται η μετατροπή με κόστος 3€ (ίσως αν ζητήσεις να στο κάνουν απ'ευθείας frog, πιθανόν να σου επιστρέψουν τα 3€ μετα την αλλαγή). Ότι υπόλοιπο έχεις από την cosmokarta σε €, λεπτά και MB μεταφέρονται κανονικά στο frog.

Το πακέτο 4GB/4,44€ ισχύει για όλους παλιούς και νέους.

Για τα υπόλοιπα για να μη βγούμε τελείως off-topic έλα μια βόλτα από το κατάλληλο νήμα. ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=150442

Edited by Amyntaios
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε. ερχομαι να ποσταρω στο καταλληλο νημα. μια ερωτηση μονο (που δεν αφορα την φρογκ). οταν λες, παιρνω κωδικο ακυρωσης τηλεφωνικα τι εννοεις? πρεπει πρωτα τηλεφωνικα να ακυρωσω το συμβολαιο μου? δεν μπορω κατευθειαν να παω σε καταστημα και να πω θελω το συμβολαιο μου να το κανω καρτα?

αν καταλαβα καλα, δεν μπορω απευθειας να το κανω φρογκ ε?

ερχομαι στο φρογκ νημα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσεις με το τμήμα ακυρώσεων της cosmote και θα σου δώσουν ένα 4ψηφιο και με αυτό και την ταυτότητα σου θα πας σε κατάστημα. Πάρε στο 13888 από σταθερό cosmote (χωρίς χρέωση) ή κάνε callback να σε πάρουν αυτοί, αλλιώς έχει χρέωση 0,19€/κλήση ανεξαρτήτου διάρκειας.

Απευθείας frog δε γίνεται, πρώτα cosmokarta και μετά αλλαγή μέσω sms.

 

Edit: πληροφοριακά και χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω να ξέρεις ότι σε περίπτωση που μετανιώσεις και θέλεις πάλι σύνδεση/καρτοσύνδεση, υπάρχει υποχρεωτική 3μηνη παραμονή σε καρτοκινητό.

Edited by Amyntaios
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

 

Edit: πληροφοριακά και χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω να ξέρεις ότι σε περίπτωση που μετανιώσεις και θέλεις πάλι σύνδεση/καρτοσύνδεση, υπάρχει υποχρεωτική 3μηνη παραμονή σε καρτοκινητό.

απλα δε παιζει να μετανιωσω φιλε. μαυρη πετρα θα ριξω. σε ευχαριστω πολυ για την προειδοποιηση αλλα και για τις χρησιμοτατες πληροφοριες. να εισαι καλα
Link to comment
Share on other sites

Edit: πληροφοριακά και χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω να ξέρεις ότι σε περίπτωση που μετανιώσεις και θέλεις πάλι σύνδεση/καρτοσύνδεση, υπάρχει υποχρεωτική 3μηνη παραμονή σε καρτοκινητό.

 

Υποθέτω μπορείς να το παρακάμψεις πολύ εύκολα με φορητότητα σε Vodafone για 2 μέρες και μετά φορητότητα από vodafone καρτοκινητό σε Cosmote συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους .

Μπορώ μεσω SMS να ενεργοποιήσω τα 5GB στο καρτοσυμβόλαιό μου ;

Για να μπω στην σελίδα που μου λέει η Cosmote πρέπει να μην εχω καθόλου ΜΒ ....

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Της προσφοράς αναφέρομαι , αυτα που λες είναι με χρεωση :)

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Της προσφοράς αναφέρομαι , αυτα που λες είναι με χρεωση :)

 

Αν έχεις συμβόλαιο δεν χρεώνεται μέχρι του Αγίου Πνεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...