Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δινοντας κατι τοσο ακριβο ,τελικες τιμες με φορους ειναι περιπου 75 ευρω το καθε προγραμμα, τοσο χαμηλα με ενα τοσο μεγαλο ογκο παροχης σε ομιλια , μην, και ιντερνετ δημιουργισαν την αναγκη σε μας οτι πιο κατω απο αυτες τις παροχες δεν μπορούμε να παμε.

 

Επειδή έχω κι εγώ πληροφόρηση εκ των έσω, μένω σε αυτή σου την πρόταση γιατί πάνω σε αυτή την πρόταση στηρίζονται οι εταιρίες και έκοψαν την προσφορά, αλλά με το σκεπτικό ότι επειδή πολλοί βολεύτηκαν αυτό το πακέτο και θα θελήσουν να μείνουν στο ίδιο, φοβούμενοι σε μικρότερο πακέτο ότι μπορεί να περάσουν το όριο και να έρθει πολύ παραπάνω ο λογαριασμός, θα ανανεώσουν κι ας το πάρουν σε τιμή κοντά στα 40-45Ε. Γιατί και αυτή η τιμή είναι με μεγάλη έκπτωση από την κανονική του προγράμματος (65-70Ε). Λίγοι θα το γυρίσουν σε κάρτα γιατί οι συνδρομητές που έκαναν αυτό το συμβόλαιο με αυτές τις παροχές, δεν έχουν καμία σχέση με τους συνδρομητές καρτοκινητής, ούτε είχαν καρτοκινητό πριν κάνουν το 65αρι. Οι περισσότεροι είχαν συμβόλαια των 45-55Ε, δηλαδή ήδη με μεγάλες παροχές και βρήκαν δελεαστικό (με τις μεθόδους της φορητότητας οι περισσότεροι) να πάνε στο απεριόριστα με τα μισά λεφτά. Μην μπερδεύεστε πολλοί, αυτό δεν συνέβη με συνδρομητές καρτοκινητής που ούτε καν χρειάζονται (ούτε και μπορούν να έχουν με την κάρτα) τέτοιο όγκο ομιλίας. Οπότε, κάποιος που έχει τώρα 2GB και απεριόριστη ομιλία προς όλα τα δίκτυα, ούτε καν θα σκεφτεί να πάει φεριπίν στην κοσμοκάρτα που θα έχει 200'Χ4 φορές=800' με 23Ε κάρτα, αλλά που δεν είναι 800 κλήσεις, είναι 266. Δεν συζητάω για τα δεδομένα που θέλει άλλο ένα 20αρικο κάρτα για να έχει 2GB. Μιλάμε πάλι για 45Ε κάρτα το μήνα και πάλι λιγότερες παροχές. Κανείς δεν θα μπει στη διαδικασία ούτε να υπολογίσει όλα αυτά και το ξέρουν καλά οι εταιρίες. Εκτός βέβαια αν δει τον αναλυτικό και δει ότι καταναλώνει πολύ λιγότερα λεπτά και ΜΒ από το κανονικό. Δεν πιστεύω ότι είναι πολλοί αυτοί γιατί ξαναλέω, προέρχονται από συμβόλαια άνω των 45Ε και αν έκαναν τόσο μικρή χρήση, θα είχαν καρτοκινητό προφανώς. Άσε που αν έχεις 1500' προς όλους, μοιραία μπαίνεις στη διαδικασία να τα χαλάσεις και παίρνεις τηλ με το παραμικρό για να μιλήσεις έστω 20 δεύτερα. Ουσιαστικά κάνεις στην άκρη και το σταθερό σου τηλέφωνο. Οι εταιρίες λοιπόν ποντάρουν στο ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των συμβολαίων που λήγουν, θα ανανεώσουν και στη διπλάσια τιμή γιατί την ίδια τιμή θα βρουν και στην απέναντι εταιρία που θα απευθυνθούν. Απλά τα πράγματα. Όσο περισσότεροι αρνηθούν και το γυρίσουν σε κάρτα ή σε πολύ μικρότερο πάγιο, τόσο μεγαλύτερη πίεση θα κάνουν στις εταιρίες για να επαναφέρουν την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες λοιπόν ποντάρουν στο ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των συμβολαίων που λήγουν, θα ανανεώσουν και στη διπλάσια τιμή γιατί την ίδια τιμή θα βρουν και στην απέναντι εταιρία που θα απευθυνθούν. Απλά τα πράγματα. Όσο περισσότεροι αρνηθούν και το γυρίσουν σε κάρτα ή σε πολύ μικρότερο πάγιο, τόσο μεγαλύτερη πίεση θα κάνουν στις εταιρίες για να επαναφέρουν την προσφορά.

 

Νομίζω ότι έχουμε την ιδια λογική και αντίληψη. Αν όμως ανάγεις το αποτέλεσμα στατιστικά αυτοί που θα κάνουν "Μποϊκοτάζ" στις εταιρίες τυπου "δώστε μας την ιδια τιμή ή αλλιώς κάρτα" θα είναι δυστυχώς η μειοψηφία οποτε όλη η προεργασία των εταιριών είναι κέρδος όπως κέρδος θα είναι και η πολιτικη που διαφαίνεται ότι θα ακολουθήσουν στο θέμα από εδώ και πέρα σε συνάρτηση και με την εγκλωβισμό του πελάτη , που όπως είπες και εσύ θα βρισκει την ιδια τιμή πλέον παντού (40-45 €) συν το γεγονός ότι ουσιαστικά μετά την διερεύνηση (είτε από αίτημα φορητότητας , είτε από αίτημα μετατροπής σε κάρτα) οι προτάσεις θα είναι πολύ μικρότερες, δλδ 1 μικρή μια λίγο καλύτερη και στο τέλος άδειασμα στον πελάτη με στόχο να ακυρώσει το επιχείρημα που κάνουμε όλοι, να γίνονται αιτήματα φορητότητας όχι για αν φύγεις πραγματικά αλλα για να πιέσεις την εταιρία που είσαι να ασχοληθεί περισσότερο και να σου δώσει τα ίδια η καλύτερα από αυτα που είχες.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα. Όσο περισσότεροι αρνηθούν και το γυρίσουν σε κάρτα ή σε πολύ μικρότερο πάγιο, τόσο μεγαλύτερη πίεση θα κάνουν στις εταιρίες για να επαναφέρουν την προσφορά.

 

+1

Επίσης πιστεύω πως όσοι δέχτηκαν προσφορές τέτοιου είδους, ήταν οι "ψαγμένοι "που μπήκαν στην διαδικασία φορητότητας. Όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν πάρει χαμπάρι και συνεχίζουν να πληρώνουν υψηλά συμβόλαια.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

άδειασμα στον πελάτη με στόχο να ακυρώσει το επιχείρημα που κάνουμε όλοι, να γίνονται αιτήματα φορητότητας όχι για αν φύγεις πραγματικά αλλα για να πιέσεις την εταιρία που είσαι να ασχοληθεί περισσότερο και να σου δώσει τα ίδια η καλύτερα από αυτα που είχες.

 

Αυτό σίγουρα θα γίνει γιατί, όπως έλεγα και σε προηγούμενα ποστ πριν μερικές μέρες και όλοι έπεσαν να με φάνε που είπα κάτι για τις μούφα φορητότητες, στόχος των εταιριών είναι να σταματήσουν να υπάρχουν μούφα φορητότητες. Οπότε τώρα χτυπάνε στην καρδιά του προβλήματος, που είναι η καλύτερη προσφορά. Κόβουν την προσφορά και το κάνουν όλες μαζί γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να γίνει. Πλέον όλο και λιγότεροι θα κάνουν μούφα φορητότητες γιατί δεν θα έχουν λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα θα γίνει γιατί, όπως έλεγα και σε προηγούμενα ποστ πριν μερικές μέρες και όλοι έπεσαν να με φάνε που είπα κάτι για τις μούφα φορητότητες, στόχος των εταιριών είναι να σταματήσουν να υπάρχουν μούφα φορητότητες. Οπότε τώρα χτυπάνε στην καρδιά του προβλήματος, που είναι η καλύτερη προσφορά. Κόβουν την προσφορά και το κάνουν όλες μαζί γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να γίνει. Πλέον όλο και λιγότεροι θα κάνουν μούφα φορητότητες γιατί δεν θα έχουν λόγο.

 

Μα το γελοίο της υπόθεσης ήταν εξ αρχής το γεγονός ότι για να σου έκαναν μια αξιόλογη προσφορά έπρεπε να το"παίξεις" δυσαρεστημένος κι ότι θες να φύγεις. Αντί να επιβραβεύουν οι εταιρίες από μόνες τους τους πιστούς τους πελάτες.

Έκαναν δελεαστικές προσφορές να τραβήξουν καινούριους πελάτες και τους παλιούς τις άφηναν να πληρώνουν υψηλές τιμές.

Και να θίξω επίσης και το γεγονός ότι το κόστος των συμβολαίων είναι ακόμη πολύ υψηλό για αυτά που προσφέρουν και με βάση τις οικονομικές καταστάσεις που ζούμε σήμερα. Ακόμη και σε αυτό είμαστε πολύ πιο ακριβοί από την υπόλοιπη Ευρώπη.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου πρότειναν με συνδυαστική προσφορά εάν μεταφέρω το σταθερό στον ΟΤΕ -15% από τα κινητά. Ξέρει κανείς σε ποιο ποσό εφαρμόζεται η έκπτωση? (Με ή χωρίς τέλος κινητής, ΦΠΑ, κλήσεις εκτός παγίου κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Μα το γελοίο της υπόθεσης ήταν εξ αρχής το γεγονός ότι για να σου έκαναν μια αξιόλογη προσφορά έπρεπε να το"παίξεις" δυσαρεστημένος κι ότι θες να φύγεις. Αντί να επιβραβεύουν οι εταιρίες από μόνες τους τους πιστούς τους πελάτες.

Έκαναν δελεαστικές προσφορές να τραβήξουν καινούριους πελάτες και τους παλιούς τις άφηναν να πληρώνουν υψηλές τιμές.

Και να θίξω επίσης και το γεγονός ότι το κόστος των συμβολαίων είναι ακόμη πολύ υψηλό για αυτά που προσφέρουν και με βάση τις οικονομικές καταστάσεις που ζούμε σήμερα. Ακόμη και σε αυτό είμαστε πολύ πιο ακριβοί από την υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Μα υπάρχει η εναλλακτική του φθηνού καρτοκινητού, οπότε δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τις εταιρίες για ακριβά συμβόλαια. Ίσως να μπορούσαμε κάποτε που δεν υπήρχαν πακέτα στα καρτοκινητά και χρεωνόμασταν στην κάρτα. Τώρα όχι. Και προφανώς τα συμβόλαια απευθύνονται σε άτομα που τους περισσεύουν χρήματα. Οι υπόλοιποι βολεύονται με καρτοκινητά. Αυτό λέει η λογική τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχει η εναλλακτική του φθηνού καρτοκινητού, οπότε δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τις εταιρίες για ακριβά συμβόλαια. Ίσως να μπορούσαμε κάποτε που δεν υπήρχαν πακέτα στα καρτοκινητά και χρεωνόμασταν στην κάρτα. Τώρα όχι. Και προφανώς τα συμβόλαια απευθύνονται σε άτομα που τους περισσεύουν χρήματα. Οι υπόλοιποι βολεύονται με καρτοκινητά. Αυτό λέει η λογική τουλάχιστον.

 

Συγχώρεσε με φίλε, αλλά δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Οι τιμές στις τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβές γι'αυτά που προσφέρουν σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. Δε λέω, έχουν πέσει σε σχέση με το παρελθόν, αλλά συνεχίζουν και είναι ψηλά ακόμη,(για αυτά που προσφέρουν πάντα). Οι εταιρίες καλά κάνουν, το κέρδος τους κοιτάνε. Και όσο υπάρχει ζήτηση θα πουλάνε ακριβά. Εμείς πρέπει να ξυπνήσουμε. Για παράδειγμα θα αναφέρω τα φοιτητικά πακέτα που κάνουν όλες πλέον οι εταιρίες. Θεωρώ τις τιμές στα πακέτα αυτά τιμολογιακά σωστές για την Ελλάδα. Και μη μου πεις ότι δεν βγάζουν κέρδος και από αυτές. Βγάζουν και αρκετό μάλιστα.

Απλά πιστεύω πως όπως σε κάθε αγορά, έτσι και στις τηλεπικοινωνίες κινούνται με βάση την ζήτηση .....Και ανάλογα προσφέρουν.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Το θέμα είναι ότι δύσκολα θα ξυπνήσουμε και δεδομένου ότι το καρτέλ ακόμα καλά κρατεί, η κατάσταση δεν φαίνεται να αλλάζει πέρα από προσφορές-φούσκες που θα γεννιούνται μια στο τόσο ανάλογα με την επίτευξη συγκεκριμένων στόχων των εταιριών.
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Το θέμα είναι ότι δύσκολα θα ξυπνήσουμε και δεδομένου ότι το καρτέλ ακόμα καλά κρατεί, η κατάσταση δεν φαίνεται να αλλάζει πέρα από προσφορές-φούσκες που θα γεννιούνται μια στο τόσο ανάλογα με την επίτευξη συγκεκριμένων στόχων των εταιριών.

 

Σε αυτό δεν έχεις άδικο.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρωτη ματια για την αντικατασταση των συνδεσεων που ληγουνε σε 1 μηνα κατεληξα. στην πρωτη η οποια μιλαει γυρω στα 200+ λεπτα προς ολους και καταναλωνει 50 sms και 0 mb την επιλοη της Q. Πιστευω οτι το τελος κλησης στο 1' ειναι σημαντικο. Στη δευτερη την οποια χρησιμοποιω κ εγω κ μιλαω περιπου 200- λεπτα στελνω καμποσα sms 200+ και καταναλωνω μ.ο 1gb εχοντας σχεδον παντα ανοιχτο το 4g δν μπορω ν αποφασισω. Το f2g εχει αξιοπιστο ιντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Πολυ σωστή η επιλογή της q. Απλα τα δώρα τα δίνει η wind και πολύ λιγότερο η q. Αλλα βαςει χρήσης που προαναφερεις, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

 

Σχετικά με το f2go, προσωπικά εχω να λέω τα καλύτερα. Υπάρχει αξιοπιστία, όμως δεν υπάρχει ( τουλαχιςτον ακομη) 4g. Προσωπικά, δεν με ενοχλεί καθόλου. Και πίστεψε με, κανω έντονη χρηση.

Και νομιζω οτι θα καλυφθείς. Και επιπλέον θα εχεις μια ευχάριστη έκπληξη τα δώρα που δινει....

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Μου εχει ερθει ειδοποιηση για ανανεωση του συμβολαιου μου (απεριοριστα 35 ειμαι) αλλα θελω να ρωτησω το εξης.Επειδη τα λεπτα προς κοσμοτε που προσφερει ποτε δεν καταναλωνονται ελεγα μηπως μετεβαινα στο προς ολους 35.Αξιζει λετε;Επισης βλεπω στο site δεν αναφερει κατι για επιδοτηση ή εκπτωση παγιου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Μου εχει ερθει ειδοποιηση για ανανεωση του συμβολαιου μου (απεριοριστα 35 ειμαι) αλλα θελω να ρωτησω το εξης.Επειδη τα λεπτα προς κοσμοτε που προσφερει ποτε δεν καταναλωνονται ελεγα μηπως μετεβαινα στο προς ολους 35.Αξιζει λετε;Επισης βλεπω στο site δεν αναφερει κατι για επιδοτηση ή εκπτωση παγιου.

 

Η ίδια επιδότηση θα είναι. Η έκπτωση παγίου θα είναι λογικά 10%.

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρωτη ματια για την αντικατασταση των συνδεσεων που ληγουνε σε 1 μηνα κατεληξα. στην πρωτη η οποια μιλαει γυρω στα 200+ λεπτα προς ολους και καταναλωνει 50 sms και 0 mb την επιλοη της Q. Πιστευω οτι το τελος κλησης στο 1' ειναι σημαντικο. Στη δευτερη την οποια χρησιμοποιω κ εγω κ μιλαω περιπου 200- λεπτα στελνω καμποσα sms 200+ και καταναλωνω μ.ο 1gb εχοντας σχεδον παντα ανοιχτο το 4g δν μπορω ν αποφασισω. Το f2g εχει αξιοπιστο ιντερνετ?

 

Ποιό 4g στο f2go;;; Ξέχασέ το αυτό! Και να ξέρεις ότι υπάρχουν περιοχές, κυρίως επαρχία, χωριά και μερικά νησιά που η εν λόγω εταιρία δεν πιάνει καθόλου ιντερνετ. Πρέπει να το τσεκάρεις στις περιοχές που βρίσκεσαι. Υπάρχουν και περιοχές που δεν έχει πρόβλημα. Θα σου πρότεινα για τσεκάρισμα να πάρεις ένα νέο αριθμό f2go (έτσι κι αλλιώς δωρεάν είναι), να βάλεις ένα πακέτο ιντερνετ και να το δεις μόνος σου. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος για το αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Γιατί σε κάποιες περιοχές υπάρχει πρόβλημα φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Προσφορά για ανανέωση συμβολαίου μου δώσαν το 65 plus στα 40ευρώ/μήνα. Δεν μου άρεσε πολύ και πήγα στην Vodafone για κάτι καλύτερο.

Εκεί τελικά πήρα μια καλύτερη προσφορά σε επαγγελματικό πρόγραμμα με 1500' λεπτά προς σταθερά και 1000' λεπτά προς (όλα τα) κινητά στα 32ευρώ/μήνα. Έκανα φορητότητα για να πάω στην Vodafone μιάς και μου άρεσε αυτή η τιμή.

 

Σήμερα έλαβα από την Cosmote προσφορά για να παραμείνω στο δίκτυό τους, συμβόλαιο στο 65 Plus για 24μήνες στα 36.40€/μήνα και λόγω του ότι έχω και ΟΤΕ VDSL πάει στα 29.12€/μήνα. Επίσης, μου δώσαν και 200ευρώ επιδότηση για κάποιο κινητό της επιλογής μου.

 

Νομίζω είναι αρκετά καλή προσφορά και την δέχτηκα.

Μου είπαν να πάρω στο 13894 και να κάνω ακύρωση (πατώντας το 2) το οποίο και έκανα. Βέβαια σε ένα δεύτερο τηλεφώνημα για διευκρίνηση κάποιοων πραγμάτων, όταν τους είπα ότι η προσφορά της Vodafone, που μου είχε γίνει, ήταν από κατάστημα, μου είπαν ότι καλύτερα θα πρέπει να περάσω από κατάστημα της Vodafone να ζητήσω την ακύρωση φορητότητας.

Και ρωτάω λοιπόν τώρα, εφόσον δεν έχω βάλει πουθενά υπογραφή (ακόμα), δεν αρκεί το τηλεφώνημα στο 13894;

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο είναι, ίσως σου δώσουν και κάτι παραπάνω γιατί είναι νέα προγράμματα και είναι επιδοτούμενα πιο πολύ
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η ίδια επιδότηση θα είναι. Η έκπτωση παγίου θα είναι λογικά 10%.

 

Ευχαριστω για την απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα από την Cosmote προσφορά για να παραμείνω στο δίκτυό τους, συμβόλαιο στο 65 Plus για 24μήνες στα 36.40€/μήνα και λόγω του ότι έχω και ΟΤΕ VDSL πάει στα 29.12€/μήνα. Επίσης, μου δώσαν και 200ευρώ επιδότηση για κάποιο κινητό της επιλογής μου.

 

Νομίζω είναι αρκετά καλή προσφορά και την δέχτηκα.

Μου είπαν να πάρω στο 13894 και να κάνω ακύρωση (πατώντας το 2) το οποίο και έκανα. Βέβαια σε ένα δεύτερο τηλεφώνημα για διευκρίνηση κάποιοων πραγμάτων, όταν τους είπα ότι η προσφορά της Vodafone, που μου είχε γίνει, ήταν από κατάστημα, μου είπαν ότι καλύτερα θα πρέπει να περάσω από κατάστημα της Vodafone να ζητήσω την ακύρωση φορητότητας.

Και ρωτάω λοιπόν τώρα, εφόσον δεν έχω βάλει πουθενά υπογραφή (ακόμα), δεν αρκεί το τηλεφώνημα στο 13894;

 

Πάρα πολύ καλή τιμή έπιασες, αν και κλειδωμένος διετία θα αποδειχθεί συμφέρουσα αυτή την εντύπωση έχω.

Με τρώει η περιέργεια να μάθω για τις τιμές των τηλεφώνων που σου προσφέρουν με την προσφορά από ποιες τιμές σου αφαιρούν τα 200 πχ το lg g3 πόσο το κοστολογούν για παράδειγμα, είναι ίδιες οι τιμές που βλέπω στις ιστοσελίδες τους;

Σε περίπτωση που δεν ήθελες την επιδότηση ρώτησες αν υπάρχει επιπλέον έκπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Αρχές Απριλίου (4 νομίζω) λήγει το συμβόλαιο μου σε οικογενειακό που εχω το 65 και δίνω 19. Η άλλη γραμμή είναι το 25 το οποιο δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Το Θέμα είναι ότι από μια γρήγορη ερώτηση σε γερμανό μου είπαν Τιμή κοντά στα 60 για το ίδιο που εχω τώρα με 19! Και από ότι διαβάζω το πολύ να πάει 40-45. Θα πάω και από Vodafone & wind να ρωτήσω αλλά δύσκολα θα βρω νομίζω Τιμή μέχρι 25€ για το αντίστοιχο 65 της cosmote. Έχετε διαφορετική άποψη;

Δεν εχω ιδιαίτερο πρόβλημα να το γυρίσω σε κάρτα αν και μιλάω σίγουρα 750-800λεπτα κάθε μήνα. Τα περισσότερα είναι κινητά cosmote αλλά και πολλα σταθερά. Το 1.5gb το καταναλώνω πολλές φορές όλο και σίγουρα θα ήθελα παραπάνω ίντερνετ. (2gb το ελάχιστο αν γίνεται, οπωςστο 65 plus της cosmote). Από sms δεν στέλνω πάνω από 100 ποτέ. Συνήθως λιγότερα.

Το Θέμα μου είναι ότι η κάρτα της cosmote δεν βλέπω να έχει οικονομικά πακέτα με καλές παροχές. Κάνω λάθος; οποιαδήποτε Βοήθεια δεκτή!

Άραγε wind & Vodafone έχουν πακέτα στην κάρτα που να με καλύπτουν; από χρόνο ομιλίας και ίντερνετ δηλαδή.

στα site τους θα βγάλω άκρη αν μπω να δω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Αρχές Απριλίου (4 νομίζω) λήγει το συμβόλαιο μου σε οικογενειακό που εχω το 65 και δίνω 19. Η άλλη γραμμή είναι το 25 το οποιο δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Το Θέμα είναι ότι από μια γρήγορη ερώτηση σε γερμανό μου είπαν Τιμή κοντά στα 60 για το ίδιο που εχω τώρα με 19! Και από ότι διαβάζω το πολύ να πάει 40-45. Θα πάω και από Vodafone & wind να ρωτήσω αλλά δύσκολα θα βρω νομίζω Τιμή μέχρι 25€ για το αντίστοιχο 65 της cosmote. Έχετε διαφορετική άποψη;

Δεν εχω ιδιαίτερο πρόβλημα να το γυρίσω σε κάρτα αν και μιλάω σίγουρα 750-800λεπτα κάθε μήνα. Τα περισσότερα είναι κινητά cosmote αλλά και πολλα σταθερά. Το 1.5gb το καταναλώνω πολλές φορές όλο και σίγουρα θα ήθελα παραπάνω ίντερνετ. (2gb το ελάχιστο αν γίνεται, οπωςστο 65 plus της cosmote). Από sms δεν στέλνω πάνω από 100 ποτέ. Συνήθως λιγότερα.

Το Θέμα μου είναι ότι η κάρτα της cosmote δεν βλέπω να έχει οικονομικά πακέτα με καλές παροχές. Κάνω λάθος; οποιαδήποτε Βοήθεια δεκτή!

Άραγε wind & Vodafone έχουν πακέτα στην κάρτα που να με καλύπτουν; από χρόνο ομιλίας και ίντερνετ δηλαδή.

στα site τους θα βγάλω άκρη αν μπω να δω;

 

Με την κατανάλωση που κάνεις, θα είναι οικονομικά ασύμφορο να πας σε κάρτα. Εφόσον τα περισσότερα κινητά είναι κοσμοτε, μόνο συμβόλαιο κοσμοτε σε εξυπηρετεί που θα σου δίνει 1500' προς κοσμοτε. Από κει και πέρα, για 800' σε καρτοκινητό θες 23Ε κάρτα και για 1,5gb άλλα 17Ε κάρτα σύνολο 40Ε χωρίς καθόλου sms... Δεν νομίζω ότι με τέτοια χρήση σε εξυπηρετεί καρτοκινητό γενικότερα. Δες και τα πακέτα των άλλων εταιριών. Το βασικό πακέτο ομιλίας είναι 200' με 5Ε και αυτό ισχύει γενικά. Βέβαια κατά καιρούς δίνουν online bonus οι άλλες εταιρίες, αλλά μην το λογαριάζεις για μόνιμο. Το μόνιμο είναι 5Ε 200'. Στο ίντερνετ σίγουρα θα βρεις καλύτερα πακέτα, αλλά τσέκαρε το σήμα γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα.

 

Με λίγα λόγια, 25E υπολόγισε ότι θες μονο για ομιλία. Ιντερνετ και μηνύματα εξαρτάται σε ποιά εταιρία θα πας. Έτσι όπως το βλέπω, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βάζεις λιγότερο από 40Ε κάρτα με τη χρήση που αναφέρεις. Εκτός αν τη μειώσεις αρκετά. Μοιραία λοιπόν, θα προτιμήσεις να ανανεώσεις στο παρόν πρόγραμμα ή να πας στο red της βοντα που παίζει και λίγο κάτω από 40Ε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτικα. Εγώ σήμερα έκανα αίτηση στη Wind απο Cosmote, με πήραν αλλά τους είπα επειδή θα είμαι εκτός που είναι και αλήθεια να μου στείλουν τη sim σε μετά τις 16. Αυτό σημαίνει ότι η Cosmote μετά θα πάρει το αίτημα για τη φορητότητα? Πριν χρόνια που το είχα κάνει με έιχαν πάρει αμέσως τηλέφωνο απο την Cosmote. Νόμιζα ότι έτσι γίνεται. Αλλιώς να τους πάρω να τους πω να το στείλουν νωρίτερα γιατί 23 Φλεβάρη λήγει το συμβόλαιο μου!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτικα. Εγώ σήμερα έκανα αίτηση στη Wind απο Cosmote, με πήραν αλλά τους είπα επειδή θα είμαι εκτός που είναι και αλήθεια να μου στείλουν τη sim σε μετά τις 16. Αυτό σημαίνει ότι η Cosmote μετά θα πάρει το αίτημα για τη φορητότητα? Πριν χρόνια που το είχα κάνει με έιχαν πάρει αμέσως τηλέφωνο απο την Cosmote. Νόμιζα ότι έτσι γίνεται. Αλλιώς να τους πάρω να τους πω να το στείλουν νωρίτερα γιατί 23 Φλεβάρη λήγει το συμβόλαιο μου!!

 

Οι φορητότητες πλέον ολοκληρώνονται σε 6 ώρες. Αν δεν σε κάλεσαν σήμερα από κοσμοτε, Δευτέρα θα είσαι wind. Αν δεν ήθελες πραγματικά να αλλάξεις εταιρία, πρέπει να ακυρώσεις το αίτημα φορητότητας άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

16 Φεβρουαρίου είναι σίγουρα νωρίτερα από τις 23 που λήγει το συμβόλαιο σου.... Συγνώμη αλλά με μπέρδεψες.

Η Cosmote θα ενημερωθεί μόνο απο την στιγμή που θα πάρεις την SIM διότι η φορητότητα ολοκληρώνεται εντός 6 εργασίμων ωρών πλέον.

Link to comment
Share on other sites

16 Φεβρουαρίου είναι σίγουρα νωρίτερα από τις 23 που λήγει το συμβόλαιο σου.... Συγνώμη αλλά με μπέρδεψες.

Η Cosmote θα ενημερωθεί μόνο απο την στιγμή που θα πάρεις την SIM διότι η φορητότητα ολοκληρώνεται εντός 6 εργασίμων ωρών πλέον.

 

Βασίλη, αν πάρει τη σιμ, σημαίνει ότι δεν μιλάμε πλέον για τη φορητότητα αλλά για σύνδεση στο νέο δίκτυο οπότε θα είναι αργά. Η cosmote και η κάθε εταιρία ενημερώνεται κανονικά εντός των 6 ωρών όπου το αίτημα φορητότητας παίρνει έγκριση. Το ότι δεν την κάλεσαν, μπορεί να έχει διάφορες αιτίες. Πάντως όχι ότι δεν ενημερώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...