Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο η VF έχει ΚΑΤΙ ΣΑΝ αυτό που θες εσύ... Όχι φραγή βέβαια. Απλά, όταν ξεπεράσεις τον όγκο του προγράμματος, καταργεί την ογκοχρέωση και σου χρεώνει 2 ευρώ στο λογαριασμό για επιπλέον 30 MB. Αν τα ξεπεράσεις, άλλα 2 ευρώ για ακόμη 30 MB και πάει λέγοντας. Σίγουρα δεν είναι τόσο αποτελεσματικό όσο η φραγή, αλλά απ'την ογκοχρέωση ίσως είναι προτιμότερο.

 

Δεν μου ακούγεται και πολύ καλό... Εγώ που έχω π.χ WIND χρεώνει 0,10€/mb αν ξεπεράσω τον ενσωματωμένο όγκο!

Δηλαδή αν κάνω 30mb παραπάνω θα με χρεώσει 3€ αν όμως κάνω 10mb θα με χρεώσει 1€

 

Εσύ από αυτό που καταλαβαίνω και 1mb να κάνεις θα σε χρεώσει 3€ (δηλ. έως 30mb χρεώνει ???)

Δεν είμαστε και πολύ off topic...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην μπλέκεσαι. Με το που ξεπερνάς τον προπληρωμένο όγκο, αυτομάτως ενεργοποιείται πακέτο που χρεώνει 2 € τα επόμενα 30 ΜΒ(για προγράμματα μέχρι και το Unlimited 35) ή 5 € τα επόμενα 100 MB(για μεγαλύτερα του Unlimited 35 προγράμματα).

 

Ό,τι τον βολεύει τον καθένα. Αν ήθελα να έχω τον έλεγχο δε θα επέλεγα την ογκοχρέωση της Cosmote ή της Wind.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι τον βολεύει τον καθένα. Αν ήθελα να έχω τον έλεγχο δε θα επέλεγα την ογκοχρέωση της Cosmote ή της Wind.

 

Επιμένω πως αν κάνεις 1mb παραπάνω στη VODAFONE θα σε χρεώσει 3€ (ανεξάρτητα αν δεν κάνεις τα άλλα 29mb) κ.ο.κ

 

Οπότε για να απαντήσουμε και στο φίλο που έκανε την αρχική ερώτηση -για φραγή μόλις καταναλώσει τον ενσωματωμένο όγκο- Δεν τον παρέχει καμία εταιρία αλλά η ογκοχρέωση δεν είναι τεράστια αν τον ξεπεράσει.

Wind (0,10€/mb)

Vodafone "τα πακέτα με ευέλικτη ταρίφα"

και ας συπληρώσει κάποιος για Cosmote ....... τις χρεώσεις να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα

 

Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως δεν υπάρχει τεράστια χρέωση αν το ξεπεράσει π.χ 100mb παραπάνω από τον εσωματωμένο θα χρεωθούν 5-10€

Ο καθένας επιλέγει αυτό που τον συμφέρει. Σίγουρα σε smartphone η ενημέρωση όγκου είναι βασική...

Link to comment
Share on other sites

Τη χρέωση των 3 ευρώ πού τη βρήκες;

Αλλά ναι,ακόμη και 100 mb κίνηση να κάνεις στην Wind και στην Κοσμοτε θα τα πληρώσεις 2πλασια τιμή από VF .Πάλι όμως έτσι δεν προστατεύονται οι πελάτες της Wind και της Κοσμοτε που θα τρέξουν διάφορα προγράμματα στο παρασκήνιο ή θα γίνουν διάφορες ενημερώσεις και θα κατεβούν mb και mb.Απλά στην VF μαζί με τα ξερα καίγονται και τα χλωρα = την πληρώνουν και όσοι κάνουν έστω και μισό mb επιπλέον κίνηση.

 

Άποψη μου:όσοι δεν μπορούν/ξέρουν να κάνουν κράτει σε χρήση Ίντερνετ επιλέγουν πρόγραμμα σε Vodafone. οι υπόλοιποι που ξέρουν να βάζουν φραγη στη χρήση με το που συμπληρωθεί ο όγκος του προγραμματος μένουν Κοσμοτε ή Wind.

 

Edit:0.1034 €/mb και η Κοσμοτε στα απεριόριστα.

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

σημερα με πηραν τηλεφωνο απο την cosmote για να με καλοσορισουν στο δικτυο τους (ειμαι συνδρομητης εδω και 2 μηνες) και να μου εξηγησουν πως λειτουργουν οι υπηρεσιες τους κλπ..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

σημερα με πηραν τηλεφωνο απο την cosmote για να με καλοσορισουν στο δικτυο τους (ειμαι συνδρομητης εδω και 2 μηνες) και να μου εξηγησουν πως λειτουργουν οι υπηρεσιες τους κλπ..

 

:lol: :wacko: :rotfl: :dash: :drool:

Link to comment
Share on other sites

:lol: :wacko: :rotfl: :dash: :drool:

 

το πιο αστειο ειναι οτι μου ειπαν καθε ποτε εκδιδεται ο λογαραισμος μου και πως αν ειδα παραπανω χρεωση στο πρωτο λογαριασμο ηταν γιατι ηταν αναλογικος ο χρονος ομιλιας.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

 

Συγγνώμη αν έχει ξαναρωτηθεί το συγκεκριμένο, αλλά στο συμβόλαιο cosmote που έχει 1500 λεπτά προς cosmote, αυτό περιλαμβάνει και αριθμούς προς What's Up, CosmoΚΑΡΤΑ, και Frog?

 

Επίσης, υπάρχει κάποιο νούμερο για εξυπηρέτηση πελατών/πληροφορίες της cosmote χωρίς χρέωση?

Δεν βρήκα κάτι στο site...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι , τα 1500 λεπτά είναι για όλα τα κινητά της Cosmote (συμβόλαια , κάρτες και καρτοκινητά )

το 13838 είναι δωρεάν για όλες τις ηχογραφημένες πληροφορίες . πληρώνεις 0,12 ανεξαρτήτως χρόνου συνομικίας , μόνο αν μιλήσεις με εκπρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω φορητότητα από vodafone και έρθω cosmote .. κάτι είχα ακούσει ότι σου δίνουν και επιπλέον επιδότηση σαν bonus για όσους έρχονται με φορητότητα.. Ισχύει κάτι τέτοιο?? ή είναι οι τιμές που βλέπω ακριβώς για νέες συνδέσεις?
Link to comment
Share on other sites

Αγγούρια... Η WIND δίνει ψίχουλα, μόνο στην μετάβαση Voda->Cosmo/ Cosmo->Voda μπορείς να 'εκβιάσεις' κάτι καλύτερο... Πάντως όλες έχουνε κάποιες συσκευες σε προσφορά κάθε μήνα που δίνουνε σε καλύτερη τιμή (αλλά συνήθως είναι 1χρόνου συσκευες)

 

Επειδή είμαι και εγώ στην γύρα απο το ψάξιμο που έχω κάνει κατέληξα οτι καλή επιδότηση θα πάρεις σε προγράμματα πάνω απο 30ευρω και μονο σε 24μηνα συμβόλαια (εκτός και αν ήδη κάνεις μεγάλους λογαριασμούς > 100 ευρω)....

Προσωπίκα περιμένω απο βδομάδα να λήξει το συμβόλαιο για να δώ τη επιδότηση έχω στην Cosmo και αν είναι χαμηλή θα κάνω μάλλον φορητότητα μπας και βγάλω κατι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Αγγούρια... Η WIND δίνει ψίχουλα, μόνο στην μετάβαση Voda->Cosmo/ Cosmo->Voda μπορείς να 'εκβιάσεις' κάτι καλύτερο... Πάντως όλες έχουνε κάποιες συσκευες σε προσφορά κάθε μήνα που δίνουνε σε καλύτερη τιμή (αλλά συνήθως είναι 1χρόνου συσκευες)

 

Επειδή είμαι και εγώ στην γύρα απο το ψάξιμο που έχω κάνει κατέληξα οτι καλή επιδότηση θα πάρεις σε προγράμματα πάνω απο 30ευρω και μονο σε 24μηνα συμβόλαια (εκτός και αν ήδη κάνεις μεγάλους λογαριασμούς > 100 ευρω)....

Προσωπίκα περιμένω απο βδομάδα να λήξει το συμβόλαιο για να δώ τη επιδότηση έχω στην Cosmo και αν είναι χαμηλή θα κάνω μάλλον φορητότητα μπας και βγάλω κατι καλύτερο...

 

 

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να πάρω το iphone4s... Έκανα τηλεφωνικά σήμερα το αίτημα φορητότητας .. Το ποσό της επιδότηση για 24 μηνο συμβόλαιο απεριόριστα 45 ήταν 420 ευρώ... δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται καλό..

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις συμβόλαιο 25 απεριόριστα για να αγοράσεις μια συσκευή, έχει διαφορά η τιμή της όταν ήδη έχεις συμβόλαιο και την αγοράσεις με επιδότηση?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις συμβόλαιο 25 απεριόριστα για να αγοράσεις μια συσκευή, έχει διαφορά η τιμή της όταν ήδη έχεις συμβόλαιο και την αγοράσεις με επιδότηση?

 

Tι εννοείς? Αν σου δίνουν επιδότιση ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα συμβόλαιο 25 2 βδομάδες πριν κυκλοφωρήσει το 4S και μου έβγαλαν μια επιδότηση κάπου στα 300 ευρό... Θα ισχύει το ποσό αυτό για το 4S ή θα είναι μικρότερο?
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Έκανα συμβόλαιο 25 2 βδομάδες πριν κυκλοφωρήσει το 4S και μου έβγαλαν μια επιδότηση κάπου στα 300 ευρό... Θα ισχύει το ποσό αυτό για το 4S ή θα είναι μικρότερο?

 

Eννοείς ότι είχες επιδότηση 300 ευρώ και δεν την έχεις πάρει ακόμα? Εκκρεμεί? Στο συμβόλαιό σου γράφει ότι πήρες επιδότηση 300 ευρώ? Αν το κατάλαβα σωστά έτσι που λες... τότε η επιδότηση θα είναι ίδια .. 300 ευρώ.. δεν θα αλλάξει..

Link to comment
Share on other sites

Είναι η επιδότηση για νέα συσκευή :) Ναι την έχω κρατήσει για το 4S :)
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

δεν μπορω να αποφασισω τι προγραμμα να βαλω γι αυτο αν μπορειτε σας παρακαλω βοηθηστε με.

εχουμε 3 γραμμες και απο wind θα παμε cosmote.

1η γραμμη: θελω οχι ιντερνετ, γυρω στα 140-170 λεπτα προς ολους και 1500 προς cosmote και σταθερα

καλυτερο προγραμμα: ή το απεριοριστα 45 (κανει 36 ευρω στην online αγορα) ή το απεριοριστα 55 (κανει 44 στην online αγορα)

προβλημα: τζαμπα θα πληρωνω το ιντερνετ

 

2η γραμμη: οχι ιντερνετ, και γυρω στα 200-230 λεπτα προς ολους.

καλυτερο προγραμμα: 210 λεπτα που κανει 29 ευρω στην online αγορα ή 270 που κανει 34 ευρω

 

3η γραμμη:θελω ιντερνετ για σερφαρισμα γυρω στις 20 ημερες τον μηνα (οχι youtube μονο σαιτ με ειδησεις browsing κλπ) και γυρω στα 80 λεπτα προς ολους και 1500 προς cosmote

καλυτερο προγραμμα: το απεριοριστα 55 (κανει 44 ευρω), οποτε εχουμε 750 mb για ιντερνετ και 22 λεπτα προς ολους ή το απεριοριστα 30 (28 ευρω) που εχει 100 mb και μαζι βαζω ή ενα μηνιαιο πακετο 1 Gb (κανει 15 ευρω το μηνα) ή καθημερινο πακετο που κανει 1 ευρω την ημερα

προβλημα: δεν μπορω να υπολογισω ποσα mb χρειαζομαι το μηνα γαι browsing. ειναι πολλα τα 750mb? δεν συμφερει το 100 mb και 1 gb εξτρα το μηνα (28 ευρω + 15 ευρω = 42 ευρω) ? να παρω το απεριοριστα 40 ή 45 που εχει αντιστοιχα 250mb kai 350mb, φτανουν?

 

Γνωριζει κανεις ποσοι μηνες πρεπει να περασουν για να μπορεις να αλλαξεις προγραμμα προς τα κατω ή προς τα πανω?

Παρακαλω πολυ, οποιος μπορει να βοηθησει.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι μεγάλα τα συμβόλαια που θες να κάνεις, ίσως θα ήταν καλύτερο να μιλήσεις με Cosmote πρώτα μήπως πάρεις κάποιου είδους προσφορά. Τώρα ότι αφορά το Μοbile Internet, θεωρώ ότι για browsing και emails 750 είναι υπεραρκετά. Ειδικά αν χρησιμοποιείς και κάποιον reader που σου βγάζει τη mobilized έκδοση των sites.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

στα κεντρικα του οτε στην θεσσαλονικη που πηγα δεν μου εκαναν καμια καλυτερη προταση. σημερα το βραδυ ή το αργοτερα αυριο θα παρω και στο τηλεφωνο την κοσμοτε μπας και μου προτεινουν κατι καλυτερο. σχετικα με το ιντερνετ, τα 350 MB ειναι λιγα ε? εννοειται καλυτερα να μου μενουν παρα να ξεφευγω και να τα πληρωνω πανακριβα μετα.

Υσ: για το στρατο ετοιμαζομαι, για εκει θελω το ιντερνετ, να περναει η ωρα πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εχουμε πουθενά τους φόρους που προστίθονται στο πάγιο για να βγάλουμε τα τελικά λεφτά που πληρώνουμε?

 

π.χ. στο απεριοριστα 30, αν μείνω μέσα στους χρόνους ποσο ακριβώς πληρώνω το μηνα? 34ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εχουμε πουθενά τους φόρους που προστίθονται στο πάγιο για να βγάλουμε τα τελικά λεφτά που πληρώνουμε?

 

π.χ. στο απεριοριστα 30, αν μείνω μέσα στους χρόνους ποσο ακριβώς πληρώνω το μηνα? 34ε?

 

http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Personal/telos_syndromiton_kinitis_tilefonias.pdf

 

Δηλαδή για λογαριασμό 30 ευρώ (μαζί με τον ΦΠΑ) επιβαρύνεσαι με επιπλέον φόρο 12% -> 33,60 ευρώ.

Edited by nark
Link to comment
Share on other sites

Στα προγράμματα συμβολαίου, όταν λέει "50 δωρεάν λεπτά προς υπόλοιπα Εθνικά Δίκτυα" εννοεί και σταθερά?

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Στα προγράμματα συμβολαίου, όταν λέει "50 δωρεάν λεπτά προς υπόλοιπα Εθνικά Δίκτυα" εννοεί και σταθερά?

 

Ναι, εννοεί και σταθερά. ;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποσοι μηνες πρεπει να περασουν για να μπορεις να αλλαξεις προγραμμα προς τα κατω ή προς τα πανω?

Παρακαλω πολυ, οποιος μπορει να βοηθησει.

ευχαριστω

 

1ον Σε μεγαλύτερο πρόγραμμα αλλάζεις κυριολεκτικά οποτεδήποτε θέλεις

 

2ον Σε μικρότερο θα μπορείς αφού περάσει το μισό της δέσμευσης που έχεις στο δίκτυο.Δηλαδή αν υπογράψεις 12μηνο, θα μπορείς να χαμηλώσεις πάγιο μετά τους 6 μήνες. Αν υπογράψεις 18μηνο σε 9μήνες κατεβάζεις και σε 24μηνο μετά το 1ο έτος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...