Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έγραψα σε ένα post που ξεκίνησα για επιλογή συσκευής λόγω επιδότησης αλλά υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο.

Τόσα χρόνια η επιδότηση ήταν ~80€ και έβαζα άλλα 20-40 και έπαιρνα συσκευή. Έτσι υπολόγιζα και φέτος (έχω πάγιο στα 30€) και πήρα τηλ το κέντρο εξυπηρέτησης να μάθω και το ποσό και μου λέει 40!!!

Μετά μου είπε για 60 αλλά 18μηνη δέσμευση ή 110 για κάποια smartphone.

Με δουλεύεται της λέω;

Γιατί το λέτε;

Λέω από 80 στα 40;

εεε η αλήθεια είναι ότι είχε μια ΜΙΚΡΗ μείωση

Δλδ η μεγάλη πόσο θα ήταν;

Τί να σας πω κυριε

Τί να μου πεις κ συ

 

Σε σεις τα έχω πάρει στο κρανίο. 40€?

η πλάκα είναι ότι μπορώ να το μοιράσω στο πάγιο στους 12 μήνες δλδ 2,5€!!!

 

Άραγε οι άλλες εταιρίες για το αντίστοιχο πάγιο τόσο δίνει; Γιατί σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω πάροχο

Το τάβλι θέλει υπομονή και η γκόμενα κυνήγι...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάνε μία αίτηση αποσύνδεσης του αριθμού σου και λογικά θα σε καλέσουν στις επόμενες ημέρες για να τους ενημερώσεις γιατί θες να διακόψεις. Λογικά, θα σου προτείνουν ή κάποια μεγαλύτερη επιδότηση είτε κάποια γενναία έκπτωση στο πάγιο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας, ο πατέρας μου έχει το πρόγραμμα με τις 3 ώρες προς όλους με 30 ευρώ περίπου πάγιο. Είχαμε πάρει κινητό με επιδότηση τον Φεβρουάριο του 2010 και όπως ήταν λογικό με υποχρεωτική παραμονή στο πρόγραμμα για 1 έτος, μέχρι τον Φεβρουάριο του 2011. Τον Φεβρουάριο του 2011 λοιπόν, ξαναρωτήσαμε για επιδότηση και μας είπαν 42 ευρώ έκπτωση σε όποιο κινητό θέλουμε και φυσικά 1 έτος παραμονή στο πρόγραμμα. Για διάφορους λόγους δεν προχωρήσαμε σε αγορά νέας συσκευής με επιδότηση με αποτέλεσμα από τον Φεβρουάριο μέχρι σήμερα το πρόγραμμα να είναι αορίστου χρόνου. Τώρα όμως ψηνόμαστε για καινούριο κινητό. Το θέμα είναι το εξής όμως, θα μας δώσουνε πάλι 42 ευρώ ή θα μας δώσουνε το κατιτίς παραπάνω για τους επιπλέον μήνες από τον Φεβρουάριο μέχρι σήμερα; Ρωτάω γιατί ως γνωστόν μπορείς να πάρεις έκπτωση αντί για επιδότησης, όμως ο πατέρας μου δεν εκμεταλεύτικε αυτή την δυνατότητα, και είναι 3.5 ευρώ λιγότερα ανά πάγιο για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, εξού και τα 42 ευρώ έκπτωση (3,5 ευρώ*12 μήνες), ουσιαστικά τους τα έδεινε έτσι. Αφού ο πατέρας μου δεν πήρε την έκπτωση (δεν γνωρίζαμε ότι γινόταν) ουσιαστικά στους 10 περίπου μήνες που πέρασαν έδωσε άλλα 35 ευρώ στην Cosmote, και έλεγα μήπως αν πάρουμε και επιδότηση στα 42 ευρώ μας προσθέσουν και αυτά τα 35, δηλαδή η επιδότηση να βγει γύρω στα 70-80 ευρώ σύνολο.

 

Αυτά, πιστεύω να καταλάβατε τι ρωτάω, ελπίζω να μην σας ζάλησα.

 

ΥΓ. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα πείτε γιατί δεν παίρνω τηλέφωνο στην Cosmote να ρωτήσω. Θα πάρω έτσι κι αλλιώς αλλά μόλις το συζητήσαμε το θέμα και μεσολαβεί σαββατοκύριακο, οπότε θέλω να πάρω κι άλλες γνώμες μέχρι την Δευτέρα που θα μπορώ να καλέσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Είτε έκπτωση στο πάγιο θα πάρεις(το ότι δεν την πήρες πέρυσι είναι κακό του κεφαλιού σου) η οποία δεν σε δεσμεύει για 1 ακόμα χρόνο είτε θα πάρεις επιδότηση και θα δεσμευτείς για 1 έτος ακόμα... Επειδή οι καιροί είναι χαλεποί και πρωτίστως αβέβαιοι, ψηφίζω την έκπτωση στο πάγιο για να μην έχεις δέσμευση.. Ούτως ή άλλως, σιγά τις επιδοτήσεις που δίνουν πλέον για να σε δεσμευσουν για 1 έτος...:happy:

Αυτό που λες να στα προσθέσουν δεν γίνεται ξέχνα το!

Βέβαια, ξέχασα να πω ότι πρέπει να τσεκάρεις τι ποσό σου δίνουν σήμερα για επιδότηση, αλλά επειδή χρόνο με το χρόνο οι επιδοτήσεις πέφτουν και πέφτουν μην περιμένεις περισσότερα!

Edited by greeksalad
Link to comment
Share on other sites

Είτε έκπτωση στο πάγιο θα πάρεις(το ότι δεν την πήρες πέρυσι είναι κακό του κεφαλιού σου) η οποία δεν σε δεσμεύει για 1 ακόμα χρόνο είτε θα πάρεις επιδότηση και θα δεσμευτείς για 1 έτος ακόμα... Επειδή οι καιροί είναι χαλεποί και πρωτίστως αβέβαιοι, ψηφίζω την έκπτωση στο πάγιο για να μην έχεις δέσμευση.. Ούτως ή άλλως, σιγά τις επιδοτήσεις που δίνουν πλέον για να σε δεσμευσουν για 1 έτος...:happy:

Αυτό που λες να στα προσθέσουν δεν γίνεται ξέχνα το!

Βέβαια, ξέχασα να πω ότι πρέπει να τσεκάρεις τι ποσό σου δίνουν σήμερα για επιδότηση, αλλά επειδή χρόνο με το χρόνο οι επιδοτήσεις πέφτουν και πέφτουν μην περιμένεις περισσότερα!

 

Μάλιστα, αν δεν μας δώσουν αυτό το κατιτίς παραπάνω θα προτείνω στο πατέρα μου έτσι κι αλλιώς να προχωρήση στην έκπτωση αντί στην επιδότηση, αλλά έλεγα μήπως μας το δώσουν, άλλο 42 ευρώ μόνο και άλλο 35-40 ευρώ επιπλέον. Εμάς μας ενδιαφέρει αν θα πάρουμε κάτι για αυτούς τους μήνες που δεν εκμεταλευτήκαμε την έκπτωση.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αν δεν μας δώσουν αυτό το κατιτίς παραπάνω θα προτείνω στο πατέρα μου έτσι κι αλλιώς να προχωρήση στην έκπτωση αντί στην επιδότηση, αλλά έλεγα μήπως μας το δώσουν, άλλο 42 ευρώ μόνο και άλλο 35-40 ευρώ επιπλέον. Εμάς μας ενδιαφέρει αν θα πάρουμε κάτι για αυτούς τους μήνες που δεν εκμεταλευτήκαμε την έκπτωση.

 

Α και το 3.5 ευρώ για 12 μήνες μεταφράζεται στα παραπάνω χρήματα,

 

3.5*12*1,12(επειδή υπάρχουν και τα τέλη κινητής 12% το λιγότερο, αν δεν ξεπερνάς τα 50 ευρώ χρήσης προ ΦΠΑ)... =47 ευρώ περίπου! :ninja: Για να μην ξεχνιόμαστε!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σόρυ, γτ σίγουρα θα έχει απαντηθεί ξανά απλά δεν έχω χρόνο.

Με ειδοποιήσαν ότι έχω επιδότηση (ο πατέρας μου δηλ). Μπορώ να μάθω εγώ το ποσό που δικαιούμαι και μέχρι πότε μπορώ να το εξαργυρώσω, χωρίς να πάω εγώ ή ο φάδερ στο κατάστημα?? (τηλεφωνικά ή ιντερνετικά? ώστε να πάω μια και καλή στο κατάστημα για να πάρω το κινητό, γτ εχω ξεμείνει από συσκευή)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σόρυ, γτ σίγουρα θα έχει απαντηθεί ξανά απλά δεν έχω χρόνο.

Με ειδοποιήσαν ότι έχω επιδότηση (ο πατέρας μου δηλ). Μπορώ να μάθω εγώ το ποσό που δικαιούμαι και μέχρι πότε μπορώ να το εξαργυρώσω, χωρίς να πάω εγώ ή ο φάδερ στο κατάστημα?? (τηλεφωνικά ή ιντερνετικά? ώστε να πάω μια και καλή στο κατάστημα για να πάρω το κινητό, γτ εχω ξεμείνει από συσκευή)

 

Τηλεφωνικα μπορεις αλλα πρεπει να πεις οτι εισαι ο κατοχος του αριθμου. Αν ειναι ο πατερας σου πρεπει να παρει αυτος ή εσυ να παρεις και να πεις οτι εισαι ο πατερας σου. Θα σου ζητησουν αριθμο ταυτοτητας και ημερομηνια γεννησης.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικα μπορεις αλλα πρεπει να πεις οτι εισαι ο κατοχος του αριθμου. Αν ειναι ο πατερας σου πρεπει να παρει αυτος ή εσυ να παρεις και να πεις οτι εισαι ο πατερας σου. Θα σου ζητησουν αριθμο ταυτοτητας και ημερομηνια γεννησης.

 

θα πάρω εγώ καλύτερα σαν νεότερος! σίγουρα ζητούν μόνο αυτά τα 2? μην το παίξουμε πατεράδες και φάμε ήττα :lol: θυμάσαι το νούμερο που καλώ?

Link to comment
Share on other sites

θα πάρω εγώ καλύτερα σαν νεότερος! σίγουρα ζητούν μόνο αυτά τα 2? μην το παίξουμε πατεράδες και φάμε ήττα :lol: θυμάσαι το νούμερο που καλώ?

 

Έχε και κανά λογαριασμό μπροστά σου. Μπορεί να σου ζητήσουν ΑΦΜ/ΔΟΥ ...Ο φάδερ δεν μπορεί να μιλήσει λίγο μαζί τους και να στο δώσει να συνεννοηθείτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειδα οτι χρεωθηκα το 123 τεσσερις φορεις στον τελευταιο λογαριασμο και επειδη εχω Iphone 4 μαλλον πατηθηκε καταλαθος ο τηλεφωνητης κατω δεξια!

Υπάρχει τροπος να αλλαξω το Νο ετσι ώστε κ καταλάθος να το πατησω πάλι να πάρει άσχετο Νο;;;

Ευχαριστω

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Έχε και κανά λογαριασμό μπροστά σου. Μπορεί να σου ζητήσουν ΑΦΜ/ΔΟΥ ...Ο φάδερ δεν μπορεί να μιλήσει λίγο μαζί τους και να στο δώσει να συνεννοηθείτε;

 

μια χαρα μπορεί αλλα μένει σε αλλη πόλη κ μεχρι να παω τα χριστουγ μπορει να λήξει η προθεσμία. θα πάρω εγώ κ αν φαω ακυρο θα παρει εκεινος. το νουμερο που καλω?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μπορεί αλλα μένει σε αλλη πόλη κ μεχρι να παω τα χριστουγ μπορει να λήξει η προθεσμία. θα πάρω εγώ κ αν φαω ακυρο θα παρει εκεινος. το νουμερο που καλω?

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T31B/section/UsefulNumbers

Link to comment
Share on other sites

Έχε και κανά λογαριασμό μπροστά σου. Μπορεί να σου ζητήσουν ΑΦΜ/ΔΟΥ ...Ο φάδερ δεν μπορεί να μιλήσει λίγο μαζί τους και να στο δώσει να συνεννοηθείτε;

Η πλάκα ξέρεις ποια είναι; Οτι δεν έχουν καμιά αρμοδιότητα να σου ζητήσουν ΑΦΜ για να σου κάνουν σύνδεση...άσχετα εάν όλοι έχουμε δώσει...

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα ξέρεις ποια είναι; Οτι δεν έχουν καμιά αρμοδιότητα να σου ζητήσουν ΑΦΜ για να σου κάνουν σύνδεση...άσχετα εάν όλοι έχουμε δώσει...

 

Νομίζω οτι κάνεις λάθος πρέπει να εκδόσουν λογαριασμό δηλαδή απόδειξη πληρωμής και βάση του κώδικα βιβλίων και στοιχείων (ΚΒΣ) πρέπει να αναγραφούν τα στοιχεία του καταναλωτή (όπως στη ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ Forthnet Voda Wind Ασφαλιστικές και τόσες άλλες)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια πληροφορια!

Θελω να παω στην cosmote απο vodafone, με το cosmote απερ. 55, αλλα ενδεχεται να φυγω εξωτερικο σε λιγους μηνες, οποτε δεν θελω δεσμευση 12μηνη. Αν δεν παρω εκπτωση ή επιδοτηση, μπορω να διακοψω οποτε θελω; Γιατι στο τηλεφωνο μου ειπε μια κοπελα οτι πρεπει να παρω ενα απο τα δυο.

 

Εστω οτι παιρνω εκτωση, ποσο θα χρεωθω για να διακοψω μετα και να το γυρισω καρτα πχ για να κρατησω το νουμερο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια πληροφορια!

Θελω να παω στην cosmote απο vodafone, με το cosmote απερ. 55, αλλα ενδεχεται να φυγω εξωτερικο σε λιγους μηνες, οποτε δεν θελω δεσμευση 12μηνη. Αν δεν παρω εκπτωση ή επιδοτηση, μπορω να διακοψω οποτε θελω; Γιατι στο τηλεφωνο μου ειπε μια κοπελα οτι πρεπει να παρω ενα απο τα δυο.

 

Εστω οτι παιρνω εκτωση, ποσο θα χρεωθω για να διακοψω μετα και να το γυρισω καρτα πχ για να κρατησω το νουμερο;

αν παρεις εκπτωση και το διακοψεις νωριτερα θα πρεπει να επιστρεψεις το μηνιαιο ποσο της εκπτωσης επι τους μηνες που διαρκησε το συμβολαιο σου (και οχι οσους απομενουν!!!).

το ξερω γιατι το ρωτησα πριν 1,5 μηνα να κανω διακοπη αλλα δεν με συμφερε καθως ειχαν περασει ηδη 8 μηνες απο το συμβαλαιο μου και ηταν αρκετο το ποσο οποτε περιμενω να ολοκληρωθει το 12μηνο.

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται απλα να κανω συνδεση χωρις να παρω εκπτωση ή επιδοτηση και να μην δεσμευομαι για 12-18-24 μηνες;

 

Αν παρω συσκευη; εκει τι πληρωνω για διακοπη;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι κάνεις λάθος πρέπει να εκδόσουν λογαριασμό δηλαδή απόδειξη πληρωμής και βάση του κώδικα βιβλίων και στοιχείων (ΚΒΣ) πρέπει να αναγραφούν τα στοιχεία του καταναλωτή (όπως στη ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ Forthnet Voda Wind Ασφαλιστικές και τόσες άλλες)

Αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος, είχα αυτή τη συζήτηση στο παρελθόν με φίλο χασοδίκη. Μάλλον την άλλη βδομάδα που θα τον δω αν βρεθεί η ευκαιρία θα τον ξαναρωτήσω. Νομίζω όμως, με κάθε επιφύλαξη πάντα, ότι έχει δικαίωμα να ζητήσει μόνο ΑΔΤ ή άλλο αποδεικτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται απλα να κανω συνδεση χωρις να παρω εκπτωση ή επιδοτηση και να μην δεσμευομαι για 12-18-24 μηνες;

 

Αν παρω συσκευη; εκει τι πληρωνω για διακοπη;

 

εννοειται φίλε μου πως μπορεις...η κοπελα δεν το χε:happy: απλά

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι 25€+12%(φόρος) άρα βγαίνει 28€!Εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα την επιδότηση για έκπτωση στο πάγιο(τότε ήταν γύρω στα 45€) και αυτή την στιγμή πληρώνω 24.64€ κάθε μήνα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη στην οικογενεια εχουμε 1 συμβολαιο και 3 καρτοκινητα κοσμοτε.Πιστευω μας συμφερει το οικογενειακο πακετο αν ενα απο τα καρτοκινητα γινει καρτοσυμβολαιο.

Βασικα με ενδιαφερει να παρω και μια καλη επιδοτηση για αυτο(ειτε για αγορα συσκευης ειτε εκπτωση).Θα πρεπει και το συμβολαιο και το καρτοσυμβολαιο να ειναι τουλαχιστον 25 η αρκει ενα απο τα δυο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...