Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην περιμένετε πολλά από αιτήσεις φορητότητας από την κοσμοτέ σε άλλους. Η κοσμοτέ γενικά δεν "κατεβάζει τα βρακιά" όπως κάνει η vodafone και η wind...

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να τελειώσει το πανηγυράκι των επιδοτήσεων και να αρχίσουν οι πραγματικές εκπτώσεις/μειώσεις τιμών...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να τελειώσει το πανηγυράκι των επιδοτήσεων και να αρχίσουν οι πραγματικές εκπτώσεις/μειώσεις τιμών...

 

Ας βγάλουν μια ανακοίνωση 30€ απεριόριστα προς όλα τα δίκτυα και κόβουμε τις επιδοτήσεις. Γιατί αυτοί και αυξήσεις κάνουν και μειώνουν τις επιδοτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά απο καιρό για να ενημερώσω, μετα την καταγγελία σύμβασης αζημίως που έκανα περιπου 20 Μαρτίου το κινητο μου έγινε κοσμοκάρτα μετά απο καμιά βδομάδα, τωρα μπορώ να πάω σε οποιο πρόγραμμα συνδεσης θέλω (νομίζω δλδ).

 

Όλα καλά. ΑΠλά σκέφτομαι αν το κάνω whats up θα μπορώ να κάνω το νουμερό μου σύνδεση μετά?

 

Επίσης ευχαριστώ τον liontaris για την βοήθεια και τις συμβουλές και οσους άλλους βοήθησαν.

 

μπροαβο φιλε μου ισως χρειαστω τα φωτα σας.επεστρεψες επιδοτηση ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ο cosmote το εκλεισε το μαγαζι,νομιζουν οτι μ'αυτες τις πραξεις (διοχνωντας πελατες 13 ετων που αφηναν τουλαχιστων 1000 ευρω καθαρα στα ταμεια τους)οτι θα διωξουν τους Γερμανους και θα γυρισουν στις εποχες των παχιων αγελαδων οπου πληρωνονταν οι υπαληλοι (δημοσιοι) να καθονται πισω απο ενα γραφειο(οποτε πηγαιναν!)χωρις φουλαρια ,μπλουζακια και στολες cosmote!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορω να κανω εικονικη φορητοτητα;;

Πηγα κοσμοτε κ μου ειπαν δεν χρειαζεται να κανω κατι , πας στην αλλη εταιρια κ τα κανεις ολα εκει!

Εγω στην ουσια δεν θελω να φυγω, αλλα αν παω Vodafon και μετα με κλειδωσουν τι κανω;

Και κατι αλλο επειδη εχω πιστωτικη Κοσμοτε κ μου χρωστανε αρκετα λεφτα στο λογαριασμο τι γινεται αν φυγω τα περνω μετρητα;;;

 

Πας στην εταιρεία που θες και πριν περάσουν 3 μέρες εργάσιμες ακυρώνεις

Τα χρήματα από την κάρτα Cosmote VISA , τα παίρνεις μόνο σε σύνδεση Cosmote ( μπορείς να δηλώσεις μία άλλη .... )

Κανείς δεν μπορεί να σε κλειδώσει στο δίκτυο του ( δεν παίζουν οι εταιρείες )

Σε 3 μέρες μπορείς να ξαναφύγεις .

Link to comment
Share on other sites

Πας στην εταιρεία που θες και πριν περάσουν 3 μέρες εργάσιμες ακυρώνεις

Τα χρήματα από την κάρτα Cosmote VISA , τα παίρνεις μόνο σε σύνδεση Cosmote ( μπορείς να δηλώσεις μία άλλη .... )

Κανείς δεν μπορεί να σε κλειδώσει στο δίκτυο του ( δεν παίζουν οι εταιρείες )

Σε 3 μέρες μπορείς να ξαναφύγεις .

 

Ευχαριστώ πολύ !

Αυτό που με καιει πιο πολυ ειναι τα χρήματα στην πιστωτική οποτε αν φύγω πανε στην Cosmote !!!!

Αρα δεν μπορω να κανω τιποτα !!

Τουλαχιστον δεν μπορω να αγορασω συσκευη κ να την χρεωσω στον λογαριασμό έτσι ώστε τα χρήματα που μου χρωστανε να ισοφαριστούν με την αξία της συσκευής;;

Edited by tsafou
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

μπροαβο φιλε μου ισως χρειαστω τα φωτα σας.επεστρεψες επιδοτηση ή οχι?

Οχι δεν επέστρεψα επιδότηση.

Μένει μονο ο τελευταίος λογαριασμός να πληρώσω που δεν τον εχω πληρώσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση διακοπής της σύνδεσης και μετατροπής σε απλό καρτοκινητό.

Μου είχαν πει από το κατάστημα της cosmote ότι θα με ειδοποιήσουν πριν το κόψουν, αλλά το έκοψαν την χειρότερη δυνατή μέρα που ταξίδευα και έπρεπε να έχω τηλέφωνο για να συννενοηθώ όταν φτάσω στον προορισμό μου, και αυτό έγινε φυσικά χωρίς καμία προειδοποίηση. Η διακοπή κράτησε μία ολόκληρη μέρα ενώ ένα χρόνο πριν που από cosmoκάρτα το μετέτρεψα σε συμβόλαιο, η αλλαγή έγινε χωρίς καμία διακοπή και μάλιστα μέσα σε 2-3 λεπτά από την online κατάθεσης της αίτησης από τον υπάλληλο του καταστήματος που πήγα, και φυσικά μου έφαγαν 10€ που είχα υπόλοιπο γιατί κανείς δεν μου το είχε πει από πριν!

Έκανα, λοιπόν, την αίτηση διακοπής 20 μέρες πριν κλείσει 1 χρόνος από την έναρξή της και η υπάλληλος μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα για πρόστιμο (συμβόλαιο υποχρεωτικής παραμονής για 12 μήνες) αφού θα πάρει 1 μήνα περίπου για να κοπεί η σύνδεση. Παρόλ' αυτά την έκοψαν περίπου 5 μέρες πριν κλείσει ακριβώς 1 χρόνος από την έναρξη. Υπάρχει περίπτωση να μου βάλουν κάποιο πρόστιμο για λήξη της σύνδεσης πριν το τέλος της υποχρεωτικής παραμονής;

Τώρα έχει περάσει πάνω από ένας μήνας και ακόμη ο τελικός λογαριασμός δεν έχει έρθει. Μήπως έχει αργήσει λιγάκι; Με όλη αυτή τη συμπεριφορά τους έχω αρχίσει να ανησυχώ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχετικά με αυτό που λέτε, στη vodafone μπορείς να λήξεις το συμβόλαιό σου στον 11 μήνα ώστε αυτό να διακοπεί ΑΚΡΙΒΩΣ στο 12μηνο (δεδομένου ότι χρειάζεται 1 μήνα η διαδικασία) και σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει ποινή. Φαίνεται ότι η cosmote λειτουργεί διαφορετικά.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, στο τέλος μαρτίου έκανα 2 νούμερα που είχα για μένα και συγγενικό μου πρόσωπο από σύνδεση σε καρτοκινητά, αλλά είδα τελικά ότι δεν συμφέρει, πρέπει οπωσδήποτε να περάσει μήνας για να τα ξανακάνω σύνδεση; Επίσης καμία προσφορά παίζει για νέες συνδέσεις; (μειωμένο πάγιο κτλ)
Link to comment
Share on other sites

οι υπηρεσίες mycosmos.gr ισχύουν και για συνδρομητές συμβολαίου ή μόνο καρτοκινητών;

Ενεργοποίηση γίνεται στέλνοντας OPEN ή Ε στο 54000;

Link to comment
Share on other sites

οι υπηρεσίες mycosmos.gr ισχύουν και για συνδρομητές συμβολαίου ή μόνο καρτοκινητών;

Ενεργοποίηση γίνεται στέλνοντας OPEN ή Ε στο 54000;

 

Ισχύει και για τα δύο. Υπάρχει thread για το mycosmos.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά απο καιρό για να ενημερώσω, μετα την καταγγελία σύμβασης αζημίως που έκανα περιπου 20 Μαρτίου το κινητο μου έγινε κοσμοκάρτα μετά απο καμιά βδομάδα, τωρα μπορώ να πάω σε οποιο πρόγραμμα συνδεσης θέλω (νομίζω δλδ).

 

Όλα καλά. ΑΠλά σκέφτομαι αν το κάνω whats up θα μπορώ να κάνω το νουμερό μου σύνδεση μετά?

 

Επίσης ευχαριστώ τον liontaris για την βοήθεια και τις συμβουλές και οσους άλλους βοήθησαν.

 

χαιρομαι που καθαρισες φιλε :lol: πιστευω οτι to what s up θα σε βολευε γιατι ολοι εχουν απο ενα πλεον...ναι γινεται συνδεση χωρισ κανενα προβλημα :) ο true cyan ξεμπερδεψε με την κοτε αλαβωτοσ (χωρισ να πληρωσει)δεν μασ εχει πει νεα :lol:

galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με πηραν το μεσημερι απο Cosmote και μου ειπαν οτι υπολοιπο εχω στο λογαριασμό μου με την ακυρωση του συμβολαιου παιρνεις τον εκκαθαριστικο λογαριασμο κ πας ταμιο!!!

Δηλαδη φευγοντας για Vodafon και χρημα παιρνω απο KOTE και καλυτερη τιμη στην επιδοτηση συσκευης win win!!!!

Κ οταν τους ειπα καλα δεν θελετε να μεινω κ να παρω μια συσκευη με τα χρηματα που μου χρωστατε αφου ετσι κ αλλιως θα μου τα δωσετε οταν παω vodafon μου ειπε δεν γινεται μονο με ακυρωση συμβολαιου!

Δλδ κ να θελεις να μεινεις σε διωχνουν!!!!

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με πηραν το μεσημερι απο Cosmote και μου ειπαν οτι υπολοιπο εχω στο λογαριασμό μου με την ακυρωση του συμβολαιου παιρνεις τον εκκαθαριστικο λογαριασμο κ πας ταμιο!!!

Δηλαδη φευγοντας για Vodafon και χρημα παιρνω απο KOTE και καλυτερη τιμη στην επιδοτηση συσκευης win win!!!!

Κ οταν τους ειπα καλα δεν θελετε να μεινω κ να παρω μια συσκευη με τα χρηματα που μου χρωστατε αφου ετσι κ αλλιως θα μου τα δωσετε οταν παω vodafon μου ειπε δεν γινεται μονο με ακυρωση συμβολαιου!

Δλδ κ να θελεις να μεινεις σε διωχνουν!!!!

 

αν εχεις τοσα whats up τι να σου κανουν τα γατακια με τα συμβολαια που πληρωνουν καθε μηνα 25-35ε σε παγιο κατα μεσο ορο.να φυγεται να πατε αλλου σε καμια αλλη εταιρια που θα σας κανει μειωσεις παγιων (50%-60%) και να σας δινει επιδοτηση (εστω και μειωμενη)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση διακοπής της σύνδεσης και μετατροπής σε απλό καρτοκινητό.

...

 

Ο υπάλληλος σε ενημέρωσε λάθος. Η αλλαγή προγράμματος γίνεται μεν αυτόματα, η διακοπή γίνεται μέσα σε χρονικό διάστημα ενός μήνα, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει άμεσα (σε ειδικές περιπτώσεις) ή σε ένα μήνα το αργότερο. Από εκεί και πέρα, το κινητό διακόπτεται τελείως για 1-2 μέρες και δεν προηγείται ποτέ ενημέρωση. Παρόλα αυτά, δεν υφίσταται πρόστιμο δεδομένου ότι έκλεισε 11 μήνες στην υπηρεσία. Όσο για το λογαριασμό, μπορείς να πας σε ένα κατάστημα cosmote/γερμανός με ένα παλιότερο λογαριασμό και να δουν αν υπάρχει κάποιο υπόλοιπο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Σίγουρα θα έχει ξανά γίνει κάποια παρόμοια ερώτηση, αλλά δεν μπορούσα να ψάξω στο thread, οπότε here it goes:

Με αυτό το συμβόλαιο, τα 1500 λεπτά & sms είναι και για What's Up; Μάλλον ναι, κάπου το είχα διαβάσει. Και το πιο σημαντικό, αυτοί μπορούν να με πάρουν ως What's Up ή δεν ισχύουν τα λεπτά ομιλίας τους όταν μου τηλεφωνούν;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Σίγουρα θα έχει ξανά γίνει κάποια παρόμοια ερώτηση, αλλά δεν μπορούσα να ψάξω στο thread, οπότε here it goes:

Με αυτό το συμβόλαιο, τα 1500 λεπτά & sms είναι και για What's Up; Μάλλον ναι, κάπου το είχα διαβάσει. Και το πιο σημαντικό, αυτοί μπορούν να με πάρουν ως What's Up ή δεν ισχύουν τα λεπτά ομιλίας τους όταν μου τηλεφωνούν;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση:)

 

Προφανώς εσύ μπορείς να καλέσεις οποιοδήποτε αριθμό κοσμοτέ. Το what's up δεν μπορεί να σε καλέσει καθώς δεν είσαι what's up... Αν θέλεις να σε καλεί κάποιος με κοσμοτέ τον πας σε κοσμοκάρτα και δηλώνεις τον αριθμό σου στην υπηρεσία στην οποία καλείς δύο αριθμούς κοσμοτέ με χρέωση ένα λεπτό του ευρώ το λεπτό...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εσύ μπορείς να καλέσεις οποιοδήποτε αριθμό κοσμοτέ. Το what's up δεν μπορεί να σε καλέσει καθώς δεν είσαι what's up... Αν θέλεις να σε καλεί κάποιος με κοσμοτέ τον πας σε κοσμοκάρτα και δηλώνεις τον αριθμό σου στην υπηρεσία στην οποία καλείς δύο αριθμούς κοσμοτέ με χρέωση ένα λεπτό του ευρώ το λεπτό...

 

Ευχαριστώ!:) Δεν την γνώριζα την υπηρεσία. Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος σε ενημέρωσε λάθος. Η αλλαγή προγράμματος γίνεται μεν αυτόματα, η διακοπή γίνεται μέσα σε χρονικό διάστημα ενός μήνα, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει άμεσα (σε ειδικές περιπτώσεις) ή σε ένα μήνα το αργότερο. Από εκεί και πέρα, το κινητό διακόπτεται τελείως για 1-2 μέρες και δεν προηγείται ποτέ ενημέρωση. Παρόλα αυτά, δεν υφίσταται πρόστιμο δεδομένου ότι έκλεισε 11 μήνες στην υπηρεσία. Όσο για το λογαριασμό, μπορείς να πας σε ένα κατάστημα cosmote/γερμανός με ένα παλιότερο λογαριασμό και να δουν αν υπάρχει κάποιο υπόλοιπο :)

 

επειδή διακοπές από συμβόλαιο και μετατροπή σε κάρτα... και το ανάποδο... κάνω τακτικά, η εμπειρία μου λέει πως απο την στιγμή της αίτησης για μετατροπή σε κάρτα θέλει 2-3 μέρες maximum και η διακοπή ζήτημα να είναι 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Περσυ τετοια εποχη ειχα κανει οικογενειακο με 3 αριθμους στο απεριοριστα 35 που ειχε προσφορα -10ευρω στο παγιο...

Ηρθε λοιπον η επιδοτηση κ εχω 2 ερωτησεις :

 

1) η προσφορα των 10ευρω ηταν για ενα χρονο?

 

2) χρησιμοποιωντας την επιδοτηση για αγορα νεας συσκευης, γινεται "υποχρεωτικη" μεταβαση στο νεο απεριοριστα 35 (χωρις σταθερα και λιγοτερο χρονο προς "αλλους") ή μπορω να παραμεινω στο παλαιο απεριορ. 35?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Περσυ τετοια εποχη ειχα κανει οικογενειακο με 3 αριθμους στο απεριοριστα 35 που ειχε προσφορα -10ευρω στο παγιο...

Ηρθε λοιπον η επιδοτηση κ εχω 2 ερωτησεις :

 

1) η προσφορα των 10ευρω ηταν για ενα χρονο?

 

2) χρησιμοποιωντας την επιδοτηση για αγορα νεας συσκευης, γινεται "υποχρεωτικη" μεταβαση στο νεο απεριοριστα 35 (χωρις σταθερα και λιγοτερο χρονο προς "αλλους") ή μπορω να παραμεινω στο παλαιο απεριορ. 35?

 

1) Η προσφορά με την έκπτωση των 10€ ήταν για ένα χρόνο.

2) Φυσικά και δεν είναι υποχρεωτική η αλλαγή προγράμματος. Μπορούν όμως να σε δελεάσουν με καλύτερη επιδότηση για αλλαγή προγράμματος. Εγώ δεν θα δεχόμουν μιας και θεωρώ το παλιό Απεριόριστα 35 το καλύτερο πρόγραμμα που έχει βγάλει ποτέ η Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια εικονική φορητότητα στη Vodafone ή τη Wind και καλή τύχη. Τι επιδότηση σου δώσανε για κάθε γραμμή; Στον πατέρα μου για το Απεριόριστα 35, χρησιμοποιώντας την περσυνή επιδότηση ως έκπτωση παγίου, του δώσανε μόλις 35€!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...