Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας. Έχω συμβόλαιο cosmote (σύνδεση) και χρησιμοποιώ ένα iPhone 4 οπότε αμέριμνος είχα ανοικτό το 3G. Καποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι είχα internet χωρίς να εχω συνδεθεί στο wi-fi του σπιτιού μου. Το περίεργο είναι ότι το mobile internet θέλει δήλωση για να ενεργοποιηθεί οπως και συνδρομή και εγώ δεν έκανα τίποτα από τα δύο. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό οφείλεται σε κάποια αλλαγή στους όρους του συμβολαίου η κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει κάποια έξτρε χρέωση ή απλώς με χρεώνει όσο το χρησιμοποιώ. Να αναφέρω εδώ ότι το συμβόλαιο έγινε μαζί με πολλά άλλα για την επιχειρηση του πατέρα μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Πριν από 1 χρόνο έκανα ένα φοβερό και τρομερό συμβόλαιο με cosmote απεριόριστα 35, το οποίο είχε αρχική τιμή 37 ευρώ (όλα μαζί) και πήρα έκπτωση -12 ευρώ από την επιδότηση που δεν πήρα + -10 ευρώ από μια προσφορά που έπαιζε εκείνες τις ημέρες στο Γερμανό.

Το αποτέλεσμα ήταν να έχω με 15 ευρώ το μήνα(!), 1500' προς κοσμοτέ και σταθερά + 100 μηνύματα προς όλα τα δίκτυα + 120 λεπτά προς όλα τα δίκτυα.

Το όνειρο κάπου εδώ τελείωσε μιας και το συμβόλαιο μου έληξε. Συνεχίζω να είμαι στο Παλιό απεριόριστα 35 με 37 ευρώ ( τώρα έχει 35 ) αλλά χωρίς την έκπτωση που είχα φυσικά και με μια επιδότηση του κόλου, 60 ευρώ, για να συνεχίσω.

 

Ερώτηση κρίσεως: Αξίζει να συνεχίσω με 60 ευρώ επιδότηση σε ένα νέο πρόγραμμα που πλέον δεν δίνει την επιλογή 1500' σε σταθερά (προσφέρεται από το 45 και πάνω) αλλά έχει + 100mb internet ή να το κάνω what's up και μετά ξανά νέα σύνδεση μήπως πετύχω καμιά καλύτερη προσφορά;

 

Πάντως, αυτό το κόψιμο των σταθερών έκανε μεγάλη ζημιά γενικότερα.

το ιδιο ακριβως ειχα και εγω στην γυναικα μου και πλεον επειδη θα τις παρω android θελω internet και σκεφτομαι να παω στο απεριοριστα 45. το θεμα ειναι οτι εκτος απο το 12% φπα τι αλλο θα πρεπει να πληρωσω? τα τελη ειναι μεσα στο 12%? ξερει κανεις ποσο θα φτασει το παγιο?

 

Y.Γ. Τα τελη 12% υπολογιζονται στην καθαρη αξια και μετα προστιθετε το φπα 23% (καλο ε? :D ) οποτε το παγιο παει στα 48 ευρω. θα τα μετατρεψω ομως τα νουμερα σε οικογενοιακο πακετο και θα παρω 10% εκπτωση

Edited by cyberguy
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως ειχα και εγω στην γυναικα μου και πλεον επειδη θα τις παρω android θελω internet και σκεφτομαι να παω στο απεριοριστα 45. το θεμα ειναι οτι εκτος απο το 12% φπα τι αλλο θα πρεπει να πληρωσω? τα τελη ειναι μεσα στο 12%? ξερει κανεις ποσο θα φτασει το παγιο?

 

Τελικη τιμη, λιγο λιγοτερο απο 50 Ευρω.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια καλά!

 

μίλησα προ ολίγου μαζί τους, λόγω της λήξης μου του Απ.35 που είχα με την προσφορά των 10€

60€ επιδότηση μου δίνουν και τους λέω το εξής..

-Θέλω να φτάσω την τιμή των 29,13€ που πλήρωνα μέχρι προχτές μηνιαίως.

-ξέρετε...δεν είναι δυνατό αυτό μιας και μπορείτε μονάχα να χρησιμοποιήσετε την επιδότηση και δεν έχουμε άλλη προσφορά.

-εντάξει...συμφωνώ. η wind μου δίνει αντίστοιχο πακέτο, με τα χρήματα που πλήρωνα,κρίμα δεν είναι να χάσετε έναν ακόμα πελάτη σας για μικρές διαφορές? πόσο μάλιστα οταν δεν έχετε ποτέ καθυστερημένες εξοφλήσεις απο μέρους μου...

-εχετε δίκιο, προωθώ αίτημα στο αρμόδιο τμήμα ώστε να μιλήσουν μαζί σας για να πετύχετε καλύτερους όρους ανανέωσης.

- ωραία λέω, ευχαριστώ πολύ.Λάβετε επίσης υπόψη σας και ενημερώστε τους, πώς αν ειναι δελεαστική η προσφορά, γιατί οχι και να δεσμευτώ μαζί σας για 18 μήνες, την σήμερον ημέρα αν μη τι άλλο, δεν πρέπει πολλοι να σας το προτείνουν αυτό.... ;)

 

άντε να δούμε!

 

Καλησπέρα και Χρόνια καλά!

 

τελικά με πήρανε σήμερα τηλέφωνο, 5% έκπτωση μου προσέφεραν στο παλαιό μου Απ.35 και έχω ακόμα τα εξής να κάνω.

θα ρίξω τα 60€ σε έκπτωση παγίου, θα κάνω και το οικογενειακό πακέτο μαζί με την γυναίκα μου. Οπότε θα είμαι στα ίδια σχεδόν με οτι πλήρωνα.... τι άλλο να έκανα....καμία ιδέα?

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να τους πεις ότι έχουν τους περισσότερους συνδρομητές και κάνουν μόλις 5% έκπτωση; Η Vodafone δίνει μέχρι και 50%.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια καλά!

 

τελικά με πήρανε σήμερα τηλέφωνο, 5% έκπτωση μου προσέφεραν στο παλαιό μου Απ.35 και έχω ακόμα τα εξής να κάνω.

θα ρίξω τα 60€ σε έκπτωση παγίου, θα κάνω και το οικογενειακό πακέτο μαζί με την γυναίκα μου. Οπότε θα είμαι στα ίδια σχεδόν με οτι πλήρωνα.... τι άλλο να έκανα....καμία ιδέα?

Πω πω και γω περιμενω την προσφορα τους, 5% περιμενω και γω δηλαδη... Καλη ιδεα ειναι αυτη με το οικογενειακο πακετο και γω δεν θελω να φυγω με βολευει το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα το 35 ΠΑΛΑΙΟ με την εκπτωση 10€ για ενα χρονο τωρα πηγα στο 45 !!

Περιττο να σας πω οτι παθαινεις σοκ στον πρωτο λογαριασμο μιλαμε για 20€ διαφορα + τελη κινητης τηλεφωνιας!

Μηπως δεν επρεπε να παω στο 45;;;

Απο την αλλη ημουν μακρυα το πασχα κ με βολεψε αρκετα αλλα 10€ για 350ΜΒ ειναι κοροιδια!!!!

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Αν το ήθελες για το internet για μερικές ημέρες μπορούσες να βάλεις το internet με τη μέρα με 1€.:rolleyes: Τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Αν το ήθελες για το internet για μερικές ημέρες μπορούσες να βάλεις το internet με τη μέρα με 1€.:rolleyes: Τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα δυστυχώς.

 

Ε δικιο εχεις με μπλεξανε κ με το iphone gia 18 μηνες κ εiπα το ναι....

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Wind εχω, απλα θα ηταν ανετο να τα ειχα ολα σε ενα καρτοκινητο. Σκοπευουν αραγε να βαλουν ποτε τετοιο προγραμμα;
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η Wind έχει, με 5€

 

Και το Vodafone CU + International έχουν με 5 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας αμα γινεται να εξαργυρωσω εταιρικη επιδοτηση σε αλλο καταστημα ?

 

Τι χρειαζεται ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Αν το ήθελες για το internet για μερικές ημέρες μπορούσες να βάλεις το internet με τη μέρα με 1€.:rolleyes: Τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα δυστυχώς.

 

Για την ακρίβεια, δεν έχει δοθεί ακόμα το day pass, απο 2 Μαΐου θα λειτουργήσει. Αλλά ναι, τώρα δεν μπορεί να κάνει κάτι για να έχει το συγκεκριμένο πάσο και τα χαρακτηριστικά του απερ35.

 

Ξερει κανενας αμα γινεται να εξαργυρωσω εταιρικη επιδοτηση σε αλλο καταστημα ?

 

Τι χρειαζεται ?

 

Κάλεσε στο 1200 και ρώτα τους, γιατί μπορεί να υπάρχει ιδιαιτερότητα του πακέτου σου.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και θέτεις ερώτηση ΚΡΙΣΕΩΣ ( :-P ) άρα ζητάς την άποψή μας. Η άποψή μου είναι να βάλεις το φθηνότερο unlimited πρόγραμμα και να περάσεις όλες τις υπόλοιπες κλήσεις σου μέσω inter telecom. Κάνε τους νταβατζήδες της cosmote να πονέσουν.

 

Φιλε μου αυτη η inter telecοm τι ειναι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Έχω συμβόλαιο cosmote (σύνδεση) και χρησιμοποιώ ένα iPhone 4 οπότε αμέριμνος είχα ανοικτό το 3G. Καποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι είχα internet χωρίς να εχω συνδεθεί στο wi-fi του σπιτιού μου. Το περίεργο είναι ότι το mobile internet θέλει δήλωση για να ενεργοποιηθεί οπως και συνδρομή και εγώ δεν έκανα τίποτα από τα δύο. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτό οφείλεται σε κάποια αλλαγή στους όρους του συμβολαίου η κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει κάποια έξτρε χρέωση ή απλώς με χρεώνει όσο το χρησιμοποιώ. Να αναφέρω εδώ ότι το συμβόλαιο έγινε μαζί με πολλά άλλα για την επιχειρηση του πατέρα μου.
Link to comment
Share on other sites

Και για πιο λόγο νομίζεις ότι θέλει δήλωση για να ενεργοποιηθεί το Internet? σε όλα τα κινητά όλων των εταιριών ΠΑΝΤΑ ενεργοποιημένη ήταν. Χρέωση 6 ευρω το ΜΒ
Link to comment
Share on other sites

Απορία σχετικά με το cosmote απεριόριστα 15

Επειδή στο site δεν το διευκρινίζει: όταν τελειώσουν όλα αυτά που προσφέρει δωρεάν το πακέτο, υπάρχει κάποιο διαθέσιμο υπόλοιπο ή σε χρεώνει επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites

Απορία σχετικά με το cosmote απεριόριστα 15

Επειδή στο site δεν το διευκρινίζει: όταν τελειώσουν όλα αυτά που προσφέρει δωρεάν το πακέτο, υπάρχει κάποιο διαθέσιμο υπόλοιπο ή σε χρεώνει επιπλέον?

 

Το διευκρινίζει .

Συγκεκριμένα γράφει

Οι λοιπές χρεώσεις των υπηρεσιών COSMOTE γίνονται βάσει του ισχύοντος τιμοκαταλόγου της COSMOTE για το Οικονομικό Πρόγραμμα «COSMOTE 120».

Link to comment
Share on other sites

Το διευκρινίζει .

Συγκεκριμένα γράφει

Οι λοιπές χρεώσεις των υπηρεσιών COSMOTE γίνονται βάσει του ισχύοντος τιμοκαταλόγου της COSMOTE για το Οικονομικό Πρόγραμμα «COSMOTE 120».

 

Ε δεν συμφέρει ιδιαίτερα.... Εγώ είχα την εντύπωση ότι εφόσον λέει "δωρέαν λεπτά/μηνύματα κλπ", τα 15 ευρώ σου μένουν για υπόλοιπο και χρεώνεσαι από αυτά αν σπαταλίσεις τις δωρεάν υπηρεσίες!

Link to comment
Share on other sites

Και για πιο λόγο νομίζεις ότι θέλει δήλωση για να ενεργοποιηθεί το Internet? σε όλα τα κινητά όλων των εταιριών ΠΑΝΤΑ ενεργοποιημένη ήταν. Χρέωση 6 ευρω το ΜΒ

 

Πρίν δεν είχα και αν προσπαθούσα να το χρησιμοποιήσω μου έλεγε ότι δεν είμαι συνδρομητής. Αφού λοιπόν μου έλεγε ότι έχει συνδρομή υπέθεσα ότι χρειάζεται κάποια δήλωση. Καμιά πληροφορία επί του θέματος; (περιμένω τον λογαριασμό και θα επικοινωνήσω με την cosmote απλά ρωτάω μπας και ξέρετε τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

H vodafone έχει ανακοινώσει ότι από 23 Μαΐου 2011, για όλα τα προγράμματα συμβολαίου η ελάχιστη διάρκεια χρέωσης ανά κλήση αυξάνεται σε 60 δευτερόλεπτα. Γνωρίζουμε αν ακολουθήσουν και οι άλλες εταιρείες;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν ακολουθήσουν και οι άλλες εταιρείες;

Δεν θα ακολουθήσουν. Αν ακολουθούσαν θα υπήρχε καρτέλ. :rolleyes:

Εσύ τι πιστέυεις; Είναι θέμα ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...