Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πάρε μοίρασε είναι το μόνο (εκτός από τα 1900 ) που ισχύει στην Ε.Ε. μαζί με τα 200 ΜΒ από το πακέτο των 8.5 Ευρώ.
Το ξέρω, εγώ ρωτάω αν όταν καταναλώσω τα 1900ΜΒ θα αρχίσει να τρώει τα ΜΒ από το πάρε μοίρασε (ή οποιο πακέτο άλλο έχω για την Ε.Ε) ή θα αρχίσει να καταναλώνει με χρέωση από το 7GB?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις δωρεάν ΜΒ δεν θα χρεωθείς. Θα τρώει από τα δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κοσμοκαρτα στο κινητο και σταθερο+ιντερνετ 100mbps στη cosmote δινω ενα 50αρι € το μηνα,με πηρανε για να μου κανουν μια προσφορα σε καρτοσυμβολαιο και συμβολαιο,ολες οι τελικες τιμες ειναι πανω απο 20€ ενω δινουν αρκετα λεπτα ομιλιας προς κοσμοτε δε δινουν πολλα λεπτα προς ολους και εκει ειναι που δεν συμφερει να πας σε συμβολαιο,οταν τους ειπα οτι ειναι ακριβα κι οτι με δυο καρτες των 10 μπορω να παρω 700 λεπτα προς ολους μου ειπαν οτι ειναι ομως 3λεπτα ενω στα συμβολαια ειναι μονολεπτα,ρε πανε καλα??? θελουν να παρατησουμε τις καρτες για να τους δινουμε καθε μηνα τα λεφτα χωρις να υπαρξουν οι καταλληλες προυποθεσεις??? νομιζουν οτι ειμαστε οπως ημασταν πριν 10 χρονια??? το λιγοτερο με αυτα που προσφερουν μπορω να τους δωσω μεχρι 15€ τελικη τιμη μεσα με ολους τους φορους κτλπ κτλπ δεν ειναι με τα καλα τους,σε μενα που τους δινω ενα 50αρικο το μηνα τζαμπα επρεπε να παρω συμβολαιο στην κινητη....μετα απο αυτο αντε γεια...δε θα παρω..
Link to comment
Share on other sites

Εχω κοσμοκαρτα στο κινητο και σταθερο+ιντερνετ 100mbps στη cosmote δινω ενα 50αρι € το μηνα,με πηρανε για να μου κανουν μια προσφορα σε καρτοσυμβολαιο και συμβολαιο,ολες οι τελικες τιμες ειναι πανω απο 20€ ενω δινουν αρκετα λεπτα ομιλιας προς κοσμοτε δε δινουν πολλα λεπτα προς ολους και εκει ειναι που δεν συμφερει να πας σε συμβολαιο,οταν τους ειπα οτι ειναι ακριβα κι οτι με δυο καρτες των 10 μπορω να παρω 700 λεπτα προς ολους μου ειπαν οτι ειναι ομως 3λεπτα ενω στα συμβολαια ειναι μονολεπτα,ρε πανε καλα??? θελουν να παρατησουμε τις καρτες για να τους δινουμε καθε μηνα τα λεφτα χωρις να υπαρξουν οι καταλληλες προυποθεσεις??? νομιζουν οτι ειμαστε οπως ημασταν πριν 10 χρονια??? το λιγοτερο με αυτα που προσφερουν μπορω να τους δωσω μεχρι 15€ τελικη τιμη μεσα με ολους τους φορους κτλπ κτλπ δεν ειναι με τα καλα τους,σε μενα που τους δινω ενα 50αρικο το μηνα τζαμπα επρεπε να παρω συμβολαιο στην κινητη....μετα απο αυτο αντε γεια...δε θα παρω..
Τα έχουμε πει πολλές φορές. Τα συμβόλαια είναι απαράδεκτα ακριβά στο Ελλαδιστάν σε σχέση με τον μέσο Ευρωπαϊκό όρο.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιό μου στην Cosmote, πρόγραμμα XL τώρα η πρόταση τους L στα 42,56. Γενικά θέλω να ρίξω λίγο τα πάγια έξοδά μου, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους θέλω κάτι κάτω από 40 ευρώ. Τι με συμβουλεύεται να κάνω; Να πω επίσης ότι έχω και 50 άρα γραμμή, OTE TV full pack και πάγια εντολή στην πληρωμή..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιό μου στην Cosmote, πρόγραμμα XL τώρα η πρόταση τους L στα 42,56. Γενικά θέλω να ρίξω λίγο τα πάγια έξοδά μου, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους θέλω κάτι κάτω από 40 ευρώ. Τι με συμβουλεύεται να κάνω; Να πω επίσης ότι έχω και 50 άρα γραμμή, OTE TV full pack και πάγια εντολή στην πληρωμή..
Διάβασε λίγα ποστ πιο πάνω με ανάλογες περιπτώσεις. Αν θες να μείνεις, μια επιλογή είναι να κάνεις αίτηση για κοσμοκαρτα. Το πιο πιθανό είναι να σου κάνουν κάνουν καλύτερη προσφορά, αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην σου κάνουν και καθόλου.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιό μου στην Cosmote, πρόγραμμα XL τώρα η πρόταση τους L στα 42,56. Γενικά θέλω να ρίξω λίγο τα πάγια έξοδά μου, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους θέλω κάτι κάτω από 40 ευρώ. Τι με συμβουλεύεται να κάνω; Να πω επίσης ότι έχω και 50 άρα γραμμή, OTE TV full pack και πάγια εντολή στην πληρωμή..

 

Να υποθέσω ότι στα 42,56 έχεις μία επιπλέον έκπτωση 20% καθώς είσαι κάτοχος 50αρας γραμμής. Αρα το πακέτο κατεβαίνει περίπου στα 34 ευρώ. Αν μέσα στην τιμή που ανέφερες είναι η έκπτωση τότε είναι πολλά. Εμένα το νέο L μου το δίνουν 26.5 ευρώ τελική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιό μου στην Cosmote, πρόγραμμα XL τώρα η πρόταση τους L στα 42,56. Γενικά θέλω να ρίξω λίγο τα πάγια έξοδά μου, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους θέλω κάτι κάτω από 40 ευρώ. Τι με συμβουλεύεται να κάνω; Να πω επίσης ότι έχω και 50 άρα γραμμή, OTE TV full pack και πάγια εντολή στην πληρωμή..

 

Να υποθέσω ότι στα 42,56 έχεις μία επιπλέον έκπτωση 20% καθώς είσαι κάτοχος 50αρας γραμμής. Αρα το πακέτο κατεβαίνει περίπου στα 34 ευρώ. Αν μέσα στην τιμή που ανέφερες είναι η έκπτωση τότε είναι πολλά. Εμένα το νέο L μου το δίνουν 26.5 ευρώ τελική τιμή.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δυο αγοραστές του ίδιου προϊόντος, του ιδίου παρόχου θα κληθούν να πληρώσουν δυο ρηξικέλευθα διαφορετικές τιμές. Αυτό αποτελεί απτή απόδειξη του πόσο κακορυθμισμένη και αλλοπρόσαλλη είναι η αγορά επικοινωνιών.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι δυο αγοραστές του ίδιου προϊόντος, του ιδίου παρόχου θα κληθούν να πληρώσουν δυο ρηξικέλευθα διαφορετικές τιμές. Αυτό αποτελεί απτή απόδειξη του πόσο κακορυθμισμένη και αλλοπρόσαλλη είναι η αγορά επικοινωνιών.

 

Αυτο ακριβως,εμενα τον πατερα μου τον πηραν απο τον ΟΤΕ για συμβολαιο με 17€.

Φυσικα,τους εριξε ακυρο γιατι στα ιδια λεφτα τον καλυπτει η καρτοκινητη χωρια τις δεσμευσεις που εχει το συμβολαιο.

Ωστοσο επειδη ειχε σταθερο και κινητο εκει χρονια και ηταν καλος πελατης.

Πλεον εχουμε 2 καρτοκινητα μονο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο ή καρτοσυμβόλαιο με 17€;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητο. Σταματήστε να επικροτείτε τις εταιρίες με συμβόλαια στις τιμές που έχουν. Καιρός είναι όσο γίνεται να τους "τιμωρήσουμε" με τον τρόπο μας.

 

Όταν και αν γίνει σύγκληση τιμών με την Ευρώπη τότε το συζητάμε.

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο ή καρτοσυμβόλαιο με 17€;

 

Συμβολαιο μαλλον,με 600' προς ολους απ οτι καταλαβα.Αλλα επεμεναν κι ολας να του πουν την προσφορα.Γιατι περυσι με το σταθερο φυγαμε κατευθειαν λογω της απαραδεκτης συμπεριφορας του οτε που παιρνει τη γραμμη χωρις ειδοποιηση και χωρις να στειλει εξοπλισμο οπως οφειλε.Θα μας αφηναν 2 μερες χωρις ιντερνετ,ενα ΣΚ δηλαδη.

Νομιζαν οτι το ιντερνετ ο κοσμος το εχει για παιχνιδι.Οταν πλεον κανεις τοσα πραγματα μεσω διαδικτυου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καρτοκινητο. Σταματήστε να επικροτείτε της εταιρίες με συμβόλαια στις τιμές που έχουν. Καιρός είναι όσο γίνεται να τους "τιμωρήσουμε" με τον τρόπο μας.

 

Όταν και αν γίνει σύγκληση τιμών με την Ευρώπη τότε το συζητάμε.

 

Ακριβως αυτο,οταν καταλαβουν οτι πρεπει να πουλησουν παροχες σε τιμες χωμα,ωστε να μπορει να πληρωνει ο κοσμος τοτε θα εχουν κερδος.

Γιατι να δινω 30€ την 24αρα γραμμη στον ΟΤΕ,οπου εχω 16Mbps και ειμαι 800μ απο Α/Κ;

Και σε τετοια αποσταση δεν εχω ουτε καμπινα αναβαθμισμενη,ειναι 200μ απο το σπιτι μου η κοντινοτερη και ειναι μονη ακομα,εν ετει 2018.

Αρα μεχρι 30αρα γραμμη απο Α/Κ ή Speed booster με 4G πανω στην 24αρα μενει να κανω.

Για κινητη,με 17€ που ειχαμε προσφορα ας εδιναν Απεριοριστη ομιλια και μηνυματα μαζι με 10GB.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητο. Σταματήστε να επικροτείτε τις εταιρίες με συμβόλαια στις τιμές που έχουν. Καιρός είναι όσο γίνεται να τους "τιμωρήσουμε" με τον τρόπο μας.

 

Όταν και αν γίνει σύγκληση τιμών με την Ευρώπη τότε το συζητάμε.

 

Το καρτοκινητό είναι ευέλικτο καθώς αγοράζεις μόνο ότι καταναλώνεις με τίμημα βεβαίως το διαρκές λιμάρισμα όσον αφορά τα πακέτα υπηρεσιών και τους χρόνους ισχύος τους.

 

Απο τη φύση του ωστόσο είναι άχρηστο σε ανθρώπους που μιλάνε πολύ, δε θέλουν περιορισμούς όσον αφορά το δίκτυο ή το πρόγραμμα του καλούμενου, δεν έχουν χρόνο και διάθεση να παρακολουθούν ημερομηνίες, δεν έχουν διάθεση να χρησιμοποιούν υπηρεσίες πάρε-δώσε πάρε-μοίρασε πάρε-και-φύγε για να κερδίσουν ελάχιστα ΜΒ.

Η πλειονότητα των καταναλωτών θέλει ένα αξιοπρεπές πρόγραμμα για το οποίο να ασχολείται μαζί του μια φορά το μήνα (πληρωμή λογαριασμού) ή και καμία (πάγια τραπεζική εντολή).

 

Εξαίρεση πιθανόν αποτελεί το προνομιακό whatsup. Όμως δεν διατέθηκε μέσα από τα επίσημα κανάλια πωλήσεων της Cosmote προκειμένου να είναι επιλέξιμο από όλους τους πελάτες. Προσφέρθηκε μέσω μεταπωλητών σε στοχευμένα τμήματα της αγοράς... ασχέτως αν τελικά έφτασε πιο μακρυά μέσω μαύρης αγοράς. Για το λόγο αυτό δεν θεωρώ ότι αξίζει περαιτέρω μνείας.

 

Εν κατακλείδι, το καρτοκινητό δεν είναι αντίδραση, είναι λύση ανάγκης...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι προσωπική σου άποψη. Με το καρτοκινητό ασχολούμαι μια φορά το μήνα, επίσης. Ειδικά στην εποχή των ηλεκτρονικών πληρωμών, μικρή διαφορά έχει αν ανανεώνεις χρόνο ομιλίας ή πληρώνεις λογαριασμό. Και μιλώντας για εμένα και άλλα 3 άτομα, των οποίων τα νούμερα διαχειρίζομαι, και που κάνουμε μια λογική/τυπική χρήση, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ καρτοκινητού και συμβολαίου. Σαφώς υπέρ του πρώτου, χωρίς δέσμευση και να τη βγάζεις με 10€ το μήνα.

 

Edit: επίσης σχετικά με αυτό :

 

Το πρόβλημα είναι ότι δυο αγοραστές του ίδιου προϊόντος, του ιδίου παρόχου θα κληθούν να πληρώσουν δυο ρηξικέλευθα διαφορετικές τιμές. Αυτό αποτελεί απτή απόδειξη του πόσο κακορυθμισμένη και αλλοπρόσαλλη είναι η αγορά επικοινωνιών.

Αν το βλέπεις έτσι, τότε με αυτήν τη λογική είναι κακορυθμισμένη η αγορά στα πάντα. Το να πουλάει μια μεγάλη επιχείρηση ένα προϊόν στο κόστος ή ακόμη και λίγο κάτω από αυτό, είναι πολύ συνηθισμένο. Η λογική του είναι να φέρει κόσμο στα σημεία πώλησης. Αντίστοιχα το ίδιο γίνεται στην πώληση υπηρεσιών επικοινωνίας. Προκειμένου να μην χάσει συνδρομητές μπορεί ο πάροχος να δίνει πολύ μεγάλη έκπτωση.

Θέμα marketing καθαρά. Το πρόβλημα ποιο είναι ;

Με το σκεπτικό αυτό δεν θα έπρεπε να γίνονται εκπτώσεις γενικά, ή να ανάγκαζαν τους εμπόρους να πωλούν χωρίς κέρδος, πράγμα ανέφικτο.

 

Sent from my XT1580

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Μαρκ. Η ανανέωση μέσω χρεωστικής κάρτας, σου παίρνει λιγότερο από 1 λεπτό. Είναι πράγματι σαν να πληρώνεις λογαριασμό online.

 

Από εκεί και έπειτα ενεργοποιείς το πακέτο που σε καλύπτει / ενδιαφέρει και τέλος. Ωστόσο μια πολύ καλή (σπάνια) προσφορά συμβολαίου, δεν παύει να δελεάζει. Μπορεί στο σύνολό τους να είναι ασύμφορα, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις, είναι ευκαιρίες (οι εκάστοτε προσωπικές προσφορές).

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε το πρόβλημα μέσα από ένα παράδειγμα. Πάμε στο Super Market του Καραγκιόζη και διαπιστώνουμε ότι οι ταμίες κοζάρουν τους πελάτες και κατά την κρίση τους χρεώνουν για τα ίδια προϊόντα διαφορετικές τιμές. Έτσι θα βρεθούμε στη δεινή θέση να αγοράσουμε Coca Cola 330ml σε τιμή 2,50€ ενώ ο προηγούμενος πελάτης μόλις 0,20€. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάμε στου Καραγκιόζη. Την επόμενη θα επιλέξουμε το Super Market του Καρακίτσου. Σε αυτό το Super Market όλοι οι πελάτες πληρώνουν την ίδια τιμή για τα ίδια προϊόντα και πρόσθετα ο Καρακίτσος έχει θεσμοθετήσει πρόγραμμα ανταμοιβής πελατών που ακολουθεί το τρίπτυχο κάρτα - συλλογή πόντων - διάθεση δωροεπιταγών. Εφόσον οι τιμές, οι προσφορές και οι ανταμοιβές είναι διαθέσιμες σε όλους τους πελάτες με τους ίδιους απαρέγκλιτους κανόνες, ως πελάτες νοιώθουμε σεβασμό, ο δε Καρακίτσος δεν συλλέγει τα παράπονα μας.

 

Ας αφήσουμε τώρα το παράδειγμα και ας επιστρέψουμε στα των τηλεπικοινωνιών. Διέθεσε η Cosmote το πρόγραμμα L τιμολογημένο κοστοστρεφώς στα 60€. Εν συνεχεία προσέφερε το συγκεκριμένο πρόγραμμα σε έναν πελάτη στα 20€, σε έναν άλλο στα 40€ και προφανώς σε κάποιον στα 60€. Ο πελάτης που έλαβε το πρόγραμμα στα 20€ είτε βάζει την Cosmote μέσα (περίπτωση ορθής κοστοστρεφούς τιμολόγησης) είτε απλώς συμπιέζει το κέρδος της (περίπτωση εσκεμμένης υπερτιμολόγησης) ενώ ο πελάτης που έλαβε το πρόγραμμα στα 60€ είναι σε κάθε περίπτωση ο λεβεντομ@λ@κ@ς της ιστορίας. Επειδή είναι αδιανόητο ο πάροχος να μπαίνει μέσα με προσφορές, προφανώς ισχύει το σενάριο των εσκεμμένων υπερτιμολογήσεων που του επιτρέπει να ανοίγει αγορά προσφορών. Προσφορών όμως αψυχολόγητων (το κοζάρισμα του Καραγκιόζη) που δεν σχετίζονται κατ’ ανάγκη με ανταμοιβή πελατών που κάνουν χρήση περισσότερων του ενός προϊόντων του. Η αστοχία της Cosmote είναι ότι φτιάχνει δυσαρεστημένους πελάτες. Ακόμα και ο προνομιούχος, που έλαβε το πρόγραμμα στα 40€, θα νοιώθει εξαπατημένος γνωρίζοντας ότι ο διπλανός του απολαμβάνει τις ίδιες υπηρεσίες για 20€ λιγότερα.

 

Εμείς πάλι ως πελάτες καταλήγουμε σε σπασμωδικές κινήσεις τύπου: "θα πάω σε καρτοκινητό", "θα πάω σε άλλο πάροχο", "θα πάω στο φεγγάρι", "θα κλ@σω (τρομοκρατική ενέργεια που συνιστά σε επίθεση με βιολογικό όπλο, παραδόξως μη ποινικά κολάσιμη)". Οι κινήσεις αυτές μπορούν να λύσουν προσωρινά το πρόβλημα και να μας δώσουν πρόσβαση σε λογικές τιμές όμως σε δυο χρόνια το αργότερο θα ξανανέβουμε τον ίδιο Γολγοθά. Παραφράζοντας τηλεοπτική διαφήμιση "Δε μαθαίνεις Γιάννη μου... δε μαθαίνεις με τίποτα".

 

Δε φαντάζομαι να έχει κανένας την αίσθηση ότι οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι των κουτόφραγκων, που τόσο ζηλεύουμε και περιμένουμε εναγωνίως να έρθουν από τα μέρη μας, ήταν a priori αγαθοί. Οι πελάτες τους έχουν καταναλωτική συνείδηση που τους επιτρέπει να αυτοοργανώνονται και να ρυθμίζουν την αγορά. Το αποτέλεσμα είναι να απολαμβάνουν προγράμματα πάμφθηνα με παροχές όνειρο.

 

Δε φταίει μόνο η δική μας αδιάφορη και πιθανόν κουτοπόνηρη στάση. Η καλύτερη παρομοίωση που διάβασα ποτέ προέρχεται από το κατά Θωμά Ευαγγέλιο: "Είναι σα τα σκυλιά που κοιμούνται στη φάτνη των βοδιών, ούτε τρώνε τα ίδια, ούτε αφήνουν τα βόδια να φάνε". Η παρομοίωση αυτή περιγράφει με άριστο τρόπο τη στάση και τη δράση των μετεχόντων στα θεσμοθετημένα όργανα της πολιτείας με αποστολή την εποπτεία και ρύθμιση της αγοράς τηλεπικοινωνιών.

 

Έχουμε ένα φόρουμ ως σημείο συνάντησης και ανταλλαγής ιδεών.

Αν περάσουμε από τη φάση της ανταλλαγής λύσεων-μπαλωμάτων προκειμένου να πετύχουμε προσωρινά μια ελαφρώς καλύτερη τιμή στη φάση της αυτοοργάνωσης και ειρηνικής κινητοποίησης ενδέχεται να πετύχουμε την πολυπόθητη ρύθμιση της αγοράς και τη συνεπαγόμενη σύγκληση τιμών με τις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε. Το αποτέλεσμα θα είναι διαρκές και επικερδές για όλους μας.

 

 

@Mark_K: θα σε πείραζε με το ίδιο 10€ που ξοδεύεις στο καρτοκινητό σου να απολαμβάνεις απεριόριστες κλήσεις σε κινητά και σταθερά, απεριόριστα sms, κατ’ ελάχιστον 3GB internet με ταχύτητες 4G και με την εξάντλησή τους απεριόριστο σε χαμηλότερη όμως ταχύτητα όπως συμβαίνει στις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε; Δε νομίζω!

@Ilovemetal: βρίσκεις ικανοποιητικό να περιμένεις να σε καλέσουν από κάποιο ενοχλητικό call center για να σου προσφέρουν μια πολύ καλή (σπάνια) προσφορά συμβολαίου; Αν η αγορά ήταν ρυθμισμένη δε θα περίμενες καμία προσφορά. Θα επισκεπτόσουν σημείο πώλησης του παρόχου της επιλογής σου, θα υπέγραφες το συμβόλαιο σου και τέλος.

 

Η ουσία είναι ότι κι εγώ καρτοκινητό frog χρησιμοποιώ με διπλασιασμό αξίας πρώτης ανανέωσης σε συνδυασμό με voip υπηρεσίες. Όμως μαζεύω 4 διαφορετικές ημερομηνίες στις οποίες πρέπει να ανανεώνω τις υπηρεσίες που χρησιμοποιώ πράγμα που βρίσκω υπέρ του δέοντος ενοχλητικό.

 

ΥΓ: ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες. Πρακτικά με το φοιτητικό έχω απεριόριστες παροχές. Χαλάω 100-200 λεπτά το μήνα και 1gb. Είτε μου δώσει απεριόριστα είτε τόσα όσα χαλάω, διαφορά δεν θα δω.

 

Το παράδειγμά σου με το ταμείο είναι ατυχές. Ο ταμίας δεν σου αλλάζει την τιμή. Το ανάλογο στην περίπτωση αυτή είναι να αγοραστεί ένα προϊόν στην κανονική τιμή και μετά από λίγες μέρες όταν θα έχει εκπτώσεις κάποιος άλλος να αγοράσει το ίδιο πράγμα 30-40% φθηνότερα. Ο πρώτος θα πρέπει να κάνει φασαρία ζητώντας τα χρήματά του πίσω;

 

Μια εταιρεία χρειάζεται συγκεκριμένα έσοδα για να λειτουργήσει και να είναι κερδοφόρα. Από τη στιγμή που τα συμβόλαια κόπηκαν λόγω κρίσης, τα έσοδα που είχε θα τα γυρέψει από τα καρτοκινητά και όπου αλλού μπορεί. Απεριόριστα συμβόλαια δεν το βλέπω πιθανό να βγάλουν με τιμές χώμα για δύο λόγους. Και γιατί δεν χρειάζονται όλοι απεριόριστο, που σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να υπάρχει και κάτι φτηνότερο, και επίσης γιατί θα κανιβαλισουν ίσως σε αρκετές περιπτώσεις τις σταθερές συνδέσεις. Φαντάσου να χρησιμοποιώ συνεχώς το mobile internet, τι χρησιμότητα θα είχε η dsl μετά. Χώρια που αν γινόταν από πολύ κόσμο θα είχε πρόβλημα το δίκτυο. Βλέπε όπως τουριστικές περιοχές που εμφανίζει φέτος θέματα ως και η cosmote.

 

Γενικά δεν τα βλέπω τόσο δραματικά τα πράγματα στην κινητή. Όπως είπα με 10€ σε καρτοκινητό μπορείς να έχεις αρκετές παροχές για να κάνεις μια λογική χρήση. Και όταν λέω λογική, εννοώ 300' προς όλους, αλλά τόσα τουλάχιστον στο ίδιο δίκτυο και 1 με 1,5 GB.

 

 

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι η εταιρεία δεν ενδιαφέρεται πρωτίστως να πουλήσει σε τιμές καταλόγου, αλλά να σε κρατήσει ως πελάτη. Διότι μέσα στο διάστημα που θα είσαι πελάτης της θα σου πουλήσει και άλλες υπηρεσίες. Είτε μεμονωμένα είτε σε πακέτο. Πχ σου πουλάει τηλεόραση με 22 ευρώ και σου κάνει μια ωραία συγκεντρωτική πρόταση για το σταθερό και τα κινητά σου, και σε δένει για αλλά 2 χρόνια στο κοπάδι της. Σου προσφέρει πακέτο με απεριόριστο streaming σε συγκεκριμένες εφαρμογές (Cosmote TV, YouTube, Spotify, Netflix) που καμία άλλη εταιρεία δεν το προσφέρει. Έχοντας σταθερό ίντερνετ σου προσφέρει πρόσβαση WiFi μέσω του δικτύου FON ώστε να μη χαλάς τα δεδομένα σου.

Το κόλπο είναι ότι όταν καλομάθεις από τις υπηρεσίες της, θα δυσκολευτείς να φύγεις.

Και δυστυχώς εγώ έχω πέσει σε αυτή την παγίδα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι η εταιρεία δεν ενδιαφέρεται πρωτίστως να πουλήσει σε τιμές καταλόγου, αλλά να σε κρατήσει ως πελάτη. Διότι μέσα στο διάστημα που θα είσαι πελάτης της θα σου πουλήσει και άλλες υπηρεσίες. Είτε μεμονωμένα είτε σε πακέτο. Πχ σου πουλάει τηλεόραση με 22 ευρώ και σου κάνει μια ωραία συγκεντρωτική πρόταση για το σταθερό και τα κινητά σου, και σε δένει για αλλά 2 χρόνια στο κοπάδι της. Σου προσφέρει πακέτο με απεριόριστο streaming σε συγκεκριμένες εφαρμογές (Cosmote TV, YouTube, Spotify, Netflix) που καμία άλλη εταιρεία δεν το προσφέρει. Έχοντας σταθερό ίντερνετ σου προσφέρει πρόσβαση WiFi μέσω του δικτύου FON ώστε να μη χαλάς τα δεδομένα σου.

Το κόλπο είναι ότι όταν καλομάθεις από τις υπηρεσίες της, θα δυσκολευτείς να φύγεις.

Και δυστυχώς εγώ έχω πέσει σε αυτή την παγίδα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβως,αλλα και η καλυψη της κοσμοτε ειναι λογος να μεινεις.Εχω VoLTE πλεον και τηλεφωνο παντου.Φετος το καλοκαιρι ειχα παει Νεα Σκιωνη,1ο ποδι χαλκιδικη.Μεσα στη χαραδρα στο δρομο για Χανιωτη(απο τα βουνα,οχι απο Παλιουρι) ειχα σημα.

Οι αλλοι εκτος δικτυου.

Στη Πλακα Λιτοχωρου στα βραχια στο υψος του Cavo Dimo και Olympus Beach Camping σημα καμπανα παλι.Οι αλλοι χανουν το σημα,κατα 90% ερχεται με επανεκκινηση το 2G μονο.

Θεσσαλονικη ακομα και σε υπογειο εχεις σημα.

Αν και στο λιμανι,επι της 26ης Οκτωβριου σε υπογειο δεν ειχα σημα(στο νεο κτηριο της ΠΚΜ).

Ημαθια απο Βεροια μεχρι Κλειδι,40 χιλιομετρα με σταθερη καλυψη 4G και ταχυτητες μεχρι 130Mbps.

Αν και παιζει σταθερα 50Mbps και πανω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω. Οι προσφορές της cosmote είναι για γέλια και μόνο για επιλεκτικά άτομα, άλλη εξήγηση δεν βλέπω. Πλήρωνα για σύνδεση και internet in the go (6gb) κάπου στα 92 και βάλε ευρώ για δυο χρόνια.. Αυτό το μήνα που έληγε το συμβόλαιο ζήτησα κάτι καλύτερο και απλά το συνολικό ποσό θα κατέβαινε κανα 20ρικο.. Κάνω αίτημα ακύρωσης του internet on the go με παίρνουν από το 13888 και αρχίζει κάτι του στυλ θα σου βγει πιο ακριβά!! Θα πληρώσεις τα 92 συν το τρέχον.. Ε το ξέρω του λέω αφού τα έχω κάνει τι μου τα λες.. Μετά λέει είναι και 15€ το τέλος ακύρωσης!!! Στα @@ μου του λέω κοψτο επιτέλους οκ μου λέει και το κλείνει στα μούτρα.. Δηλαδή εκεί με το ζόρι να πληρώνεις, αντί να προσέξουν ένα πελάτη που τους έσκαγε για 2 χρόνια κοντά 100€ το μήνα, συνδρομητής από εποχή ίδρυσης, του ζάλισαν τον έρωτα και του έκαναν έκπτωση 18€!!! Τίποτα καρτούλα μου φαίνεται είναι καλύτερα από όλα και σε άλλη εταιρεία

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by kgalaz
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω. Οι προσφορές της cosmote είναι για γέλια και μόνο για επιλεκτικά άτομα, άλλη εξήγηση δεν βλέπω. Πλήρωνα για σύνδεση και internet in the go (6gb) κάπου στα 92 και βάλε ευρώ για δυο χρόνια.. Αυτό το μήνα που έληγε το συμβόλαιο ζήτησα κάτι καλύτερο και απλά το συνολικό ποσό θα κατέβαινε κανα 20ρικο.. Κάνω αίτημα ακύρωσης του internet on the go με παίρνουν από το 13888 και αρχίζει κάτι του στυλ θα σου βγει πιο ακριβά!! Θα πληρώσεις τα 92 συν το τρέχον.. Ε το ξέρω του λέω αφού τα έχω κάνει τι μου τα λες.. Μετά λέει είναι και 15€ το τέλος ακύρωσης!!! Στα @@ μου του λέω κοψτο επιτέλους οκ μου λέει και το κλείνει στα μούτρα.. Δηλαδή εκεί με το ζόρι να πληρώνεις, αντί να προσέξουν ένα πελάτη που τους έσκαγε για 2 χρόνια κοντά 100€ το μήνα, συνδρομητής από εποχή ίδρυσης, του ζάλισαν τον έρωτα και του έκαναν έκπτωση 18€!!! Τίποτα καρτούλα μου φαίνεται είναι καλύτερα από όλα και σε άλλη εταιρεία

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

. Μόνο κάρτα άκου 92 ευρώ το μήνα για 6gb.

Edited by Vasileios
προσωπικός χαρακτηρισμός.
Link to comment
Share on other sites

Ο Άνθρωπος λέει 92 ευρώ για "συνδεση και internet on the go 6GB "

Εσύ το "Σύνδεση " δεν το βλέπεις ; Μα ήταν δυνατόν να δίνει 92 ευρώ μόνο για 6GB ;

Link to comment
Share on other sites

Ο Άνθρωπος λέει 92 ευρώ για "συνδεση και internet on the go 6GB "

Εσύ το "Σύνδεση " δεν το βλέπεις ; Μα ήταν δυνατόν να δίνει 92 ευρώ μόνο για 6GB ;

Δεν γράφει τις παροχές του μόνο τα 6gb έγραψε.

Link to comment
Share on other sites

Παροχές από συνδεση (εκτός του πακέτου internet) έχω 1500 προς δίκτυα cosmote 180’ προς αλλα δίκτυα 1gb internet. (Και 1500 sms cosmote). Το πακέτο μαζί με το internet on the go που έβγαζε τελική τιμή 92€. Έκοψα το πακέτο internet όπου πλέον μου δίνει τελική τιμή κάπου στα 40€ μαξ από ότι μου είπαν.. Ε δεν λες και λίγα τα υπόλοιπα 50€ που γλύτωσα...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παροχές από συνδεση (εκτός του πακέτου internet) έχω 1500 προς δίκτυα cosmote 180’ προς αλλα δίκτυα 1gb internet. (Και 1500 sms cosmote). Το πακέτο μαζί με το internet on the go που έβγαζε τελική τιμή 92€. Έκοψα το πακέτο internet όπου πλέον μου δίνει τελική τιμή κάπου στα 40€ μαξ από ότι μου είπαν.. Ε δεν λες και λίγα τα υπόλοιπα 50€ που γλύτωσα...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Και τα 50 ήταν πάρα πολλά και τα 40 για αυτα που σε δίνουν επίσης πολλά. Με κάρτα μπορείς να έχεις τα παραπάνω με πολύ λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...