Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν κάνω αίτηση για φορητότητα σε κατάστημα , και όχι τηλεφωνικά , γίνεται επι τόπου η παράδοση της σιμ κλπ; Θα υπογράψω κάτι για να προχωρήσει η διαδικασία;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Το χωριό είναι αρκετά απομακρυσμένο και ο father μεγάλος σε ηλικία κ άσχετος με τεχνολογία γι'αυτό και θέλω να τα κάνω σχεδόν όλα εγώ από μακριά.

Για να συνοψίσουμε λοιπόν:1.Σε αυτή τη φάση συμφωνείτε μαζί μου ότι συμφέρει να επιλέξω τα 300 δωρεάν λεπτά με κάθε 10 ευρώ ανανέωση και όχι ο διπλάσιος χρόνος ομιλίας,2.Ανανέωση χρόνου μπορώ να κάνω εγώ καλώντας το 6971001314,αφού πρώτα έχω αγοράσει από ένα περίπτερο μια δεκάρα κάρτα frog.Σε αυτή την περίπτωση είτε επωφελούμαστε των 300 λεπτών είτε επιλέγουμε να διπλασιάζουμε το χρόνο ομιλίας,3.Εναλλακτικά,θα μπορώ να πηγαίνω να κάνω ανανέωση χρόνου από Γερμανό ή cosmote για όσο διαρκεί η προσφορά με τα 300 δωρεάν λεπτά σε κάθε ανανέωση 10 ευρώ αλλά αν/όταν λήξει αυτή και παραμείνει μόνο ο ''διπλασιασμός'',θα φορτίζω την κάρτα του μόνο από κατάστημα cosmote γιατί αν το κάνω στο Γερμανό,δε θα διπλασιάζεται ο χρόνος ομιλίας, 4.Έστω ότι βάζω μια κάρτα των 5 ευρώ η οποία διπλασιάζετα άρα πάει στα 10 ευρώ(8,90 περίπου με το φόρο).Αν από αυτά ξοδέψει πχ τα 4 ευρώ εκείνο το μήνα,η πρώτη ανανέωση του επόμενου μήνα που θα του δώσει άλλα 8,90 θα προστεθεί στα υπολειπόμενα 4,90 του προηγούμενο κ πλέον θα έχει συνολικά 13,80.Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν συμφωνούμε

Στην σελίδα του FROG γράφει τα εξής ---Στειλε "2" στο 1312, δωρεάν.

 

Η συγκεκριμένη προσφορά δεν ισχύει για ανανεώσεις μέσω καταστημάτων (any value top up)

 

Προφανώς λοιπον το πρόβλημα δεν είναι στον Γερμανό , Είναι και στα καταστήματα Cosmote , ote ή οποιαδήποτε άλλα πιθανόν κάνουν ανανέωση ηλεκτρονικά.

Παρακαλώ αν έχεις άλλες ερωτήσεις , να συνεχίσουμε στο topic του FROG

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=150442

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανακοινωθεί κάτι για αλλαγές της Cosmote στα συμβόλαια και συγκεκριμένα για διπλασιασμό του δωρεάν χρόνου ομιλίας προς τρίτα δίκτυα καθώς και διπλασιασμό των δωρεάν MB; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανακοινωθεί κάτι για αλλαγές της Cosmote στα συμβόλαια και συγκεκριμένα για διπλασιασμό του δωρεάν χρόνου ομιλίας προς τρίτα δίκτυα καθώς και διπλασιασμό των δωρεάν MB; :confused:

 

Που το ακουσες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Που το ακουσες αυτο?

 

Είμαι σε φάση μεταφοράς από άλλο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και με πήραν σήμερα τηλέφωνο να μου το ανακοινώσουν (προφανώς για να με δελεάσουν περισσότερο). Φαντάζομαι πως έχει να κάνει με την από 1/1/13 μείωση των τελών τερματισμού κλήσεων. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανακοινωθεί κάτι για αλλαγές της Cosmote στα συμβόλαια και συγκεκριμένα για διπλασιασμό του δωρεάν χρόνου ομιλίας προς τρίτα δίκτυα καθώς και διπλασιασμό των δωρεάν MB; :confused:

 

Είμαι σε φάση μεταφοράς από άλλο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και με πήραν σήμερα τηλέφωνο να μου το ανακοινώσουν (προφανώς για να με δελεάσουν περισσότερο). Φαντάζομαι πως έχει να κάνει με την από 1/1/13 μείωση των τελών τερματισμού κλήσεων. :blink:

 

και αυτο να κανουν, παλι πιο πισω απο τα προγραμματα του ανταγωνισμου θα ειναι.

 

υγ: και καλυτερα προγραμματα να εδιναν, με τιποτα στη κοσμοτε (εκτός εαν μενεις σε απομακρυσμενες περιοχες, ή στην Πελοπόννησο). Β.Ελλαδα+Αθηνα οσους ξερω με κοσμοτε, οι 8 στους 10 εχουν παραπονα με ποιοτητα κλησης + καθυστερημενα sms

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τελικά σήμερα σε κατάστημα cosmote για να αλλάξω το τηλ του πατέρα μου από cosmote σε frog και μου είπαν πως τώρα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...δώσαμε τα στοιχεία του,υπέγραψε ένα χαρτί και θα γίνει στις 21 του άλλου μήνα γιατί 21 του μήνα είχε γίνει το πρώτο συμβόλαιο,αν κατάλαβα καλά.Εκνευρίστηκα όταν μου είπαν ότι θα μεσολαβήσει τόσο μεγάλο διάστημα επειδή νόμιζα πως ισχύει κι εδώ ό,τι ισχύει και για τη φορητότητα(δηλαδή για τρεις εργάσιμες max) αλλά μου είπαν ότι εδώ δεν έχουμε φορητότητα αλλά διακοπή.Επίσης,όταν γίνει διακοπή θα μας βάλουν πρώτα στην cosmocarta και μετά σε frog γιατί δεν προβλέπεται να μπει κάποιος απευθείας στη frog :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, μέρα που είναι σήμερα έμπλεξα! :ninja:

 

Λοιπόν, έχω 2 νούμερα στη κοσμοτε, έκανα 2 αιτήσεις φορητότητας, μια ηλεκτρονική, μια τηλεφωνική μια για το κάθε νούμερο. Το έψησα να πάω στη wind,ιδίως το ένα πρόγραμμα με βόλευε, δεν ήθελα παζάρια κτλ. Με πήραν από τη κοσμοτέ 2 φορές σε διάστημα 6 μερών αλλά δε μπόρεσα να το σηκώσω να ακούσω τι έχουν να μου πουν. Την ίδια μέρα έρχεται ο κούριερ, υπογράφω το αίτημα φορητότητας το ηλεκτρονικό, το άλλο από τηλεφώνου δε το υπογράφω/δε το παραλαμβάνω, γιατί ήθελα να το ξανασκεφτώ, καθώς δε με πολυβόλευε τελικά.

Σήμερα, 3 μέρες μετά που ήρθε η κούριερ, με παίρνουν από τη κοσμοτέ πάλι, μου λένε μια κορυφαία προσφορά και λέω εντάξει με τέτοια προσφορά είμαι χαζός αν φύγω. Εντομεταξύ σήμερα πάλι, το νούμερο για το οποίο δεν υπέγραψα, μου το γυρίσανε σε Wind!!! :X

Λέω δε πάμε καλά, στο τηλέφωνο έλεγα οκ αλλά τη τελευταία στιγμή σκέφτηκα να μην το υπογράψω, για τη μια αίτηση πάντα. Λοιπόν, μετά τη προσφορά από τη κοσμοτέ, σκέφτομαι να παραμείνω συνολικά στη κοσμοτέ και για τα 2 νούμερα.

Συνοψίζοντας, τώρα έχω ένα νούμερο νεκρό(δεν έχω sim wind, αρνήθηκα να παραλάβω τα συμβόλαια/τη κάρτα)που έχει περάσει στη WIND χωρίς να έχω υπογράψει συμβόλαια, και ένα νούμερο στη cosmote, έχοντας υπογράψει για φορητότητα(αλλά η κοσμοτέ είχε απορρίψει το αίτημα φορητότητας μέχρι να μιλήσουν μαζί μου για να δώσουν έγκριση).

Τι μπορώ να κάνω;

 

Έστειλα ήδη 2 αιτήματα ακύρωσης στη wind, μέσω mail, σε ένα Mail που μου δώσανε.

Edited by ergotelis
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανακοινωθεί κάτι για αλλαγές της Cosmote στα συμβόλαια και συγκεκριμένα για διπλασιασμό του δωρεάν χρόνου ομιλίας προς τρίτα δίκτυα καθώς και διπλασιασμό των δωρεάν MB; :confused:

 

ισχύει, αυτό μου πρότειναν και μένα, συν μια καλύτερη έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιωνω και εγώ, έκανα ανανέωση συμβολαίου στην Cosmote χθες και εκτός απο την έκπτωση στο πάγιο που μου έδωσαν μου διπλασίασαν και τον χρόνο ομιλίας προς τρίτους (Cosmote απεριόριστα 45) και τα mb's.

Τους πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα σχετικά και μου είπαν ότι είναι νέα προσφορά με ισχύει εώς 31/1/2013, αφορά ανανεώσεις συμβολαίων και νέα συμβόλαια στα προγράμματα Cosmote απεριόριστα 20 έως 55 και ο διπλασιασμός αυτός ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και όχι για συγκεκριμένο χρονικο διάστημα, εκτός αν αλλάξω προγραμμα.

Νομίζω ότι είναι παρά πολύ καλή προσφορά, τουλάχιστον εμένα με βόλεψε πολύ!

Το παράξενο είναι ότι δεν αναφέρεται πουθενά στην σελίδα της Cosmote ούτε σε κάποιο δελτίο τύπου, απο όσο μπόρεσα να δω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, μέρα που είναι σήμερα έμπλεξα! :ninja:

 

Λοιπόν, έχω 2 νούμερα στη κοσμοτε, έκανα 2 αιτήσεις φορητότητας, μια ηλεκτρονική, μια τηλεφωνική μια για το κάθε νούμερο. Το έψησα να πάω στη wind,ιδίως το ένα πρόγραμμα με βόλευε, δεν ήθελα παζάρια κτλ. Με πήραν από τη κοσμοτέ 2 φορές σε διάστημα 6 μερών αλλά δε μπόρεσα να το σηκώσω να ακούσω τι έχουν να μου πουν. Την ίδια μέρα έρχεται ο κούριερ, υπογράφω το αίτημα φορητότητας το ηλεκτρονικό, το άλλο από τηλεφώνου δε το υπογράφω/δε το παραλαμβάνω, γιατί ήθελα να το ξανασκεφτώ, καθώς δε με πολυβόλευε τελικά.

Σήμερα, 3 μέρες μετά που ήρθε η κούριερ, με παίρνουν από τη κοσμοτέ πάλι, μου λένε μια κορυφαία προσφορά και λέω εντάξει με τέτοια προσφορά είμαι χαζός αν φύγω. Εντομεταξύ σήμερα πάλι, το νούμερο για το οποίο δεν υπέγραψα, μου το γυρίσανε σε Wind!!! :X

Λέω δε πάμε καλά, στο τηλέφωνο έλεγα οκ αλλά τη τελευταία στιγμή σκέφτηκα να μην το υπογράψω, για τη μια αίτηση πάντα. Λοιπόν, μετά τη προσφορά από τη κοσμοτέ, σκέφτομαι να παραμείνω συνολικά στη κοσμοτέ και για τα 2 νούμερα.

Συνοψίζοντας, τώρα έχω ένα νούμερο νεκρό(δεν έχω sim wind, αρνήθηκα να παραλάβω τα συμβόλαια/τη κάρτα)που έχει περάσει στη WIND χωρίς να έχω υπογράψει συμβόλαια, και ένα νούμερο στη cosmote, έχοντας υπογράψει για φορητότητα(αλλά η κοσμοτέ είχε απορρίψει το αίτημα φορητότητας μέχρι να μιλήσουν μαζί μου για να δώσουν έγκριση).

Τι μπορώ να κάνω;

 

Έστειλα ήδη 2 αιτήματα ακύρωσης στη wind, μέσω mail, σε ένα Mail που μου δώσανε.

 

Λοιπόν εξακολουθώ και δεν έχω βρει άκρη, 5 μέρες τώρα είναι νεκρό το νούμερο, από τη Δευτέρα. Στην αρχή ο ένας μου έλεγε να πάρω τον άλλο(wind&cosmote) και τελικά καταλήξαμε στο ότι η wind πρέπει να μου επιστρέψει το νούμερο στη κοσμοτέ. Ακόμη δε το έχουν κάνει.

 

Συνοψίζοντας μου μετέφεραν ένα νούμερο στη wind χωρίς να έχω υπογράψει για αυτό & χωρίς να με ρωτήσει η cosmote αν θέλω να φύγω! Στο συγκεκριμένο νούμερο δε κάλεσαν ποτέ, ενώ στο άλλο όταν με κάλεσαν δέχθηκα την αντιπρότασή τους και παρέμεινα, ακύρωσα τη φορητότητα.

 

Να προχωρήσω σε καταγγελία;

Edited by ergotelis
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιωνω και εγώ, έκανα ανανέωση συμβολαίου στην Cosmote χθες και εκτός απο την έκπτωση στο πάγιο που μου έδωσαν μου διπλασίασαν και τον χρόνο ομιλίας προς τρίτους (Cosmote απεριόριστα 45) και τα mb's.

Τους πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα σχετικά και μου είπαν ότι είναι νέα προσφορά με ισχύει εώς 31/1/2013, αφορά ανανεώσεις συμβολαίων και νέα συμβόλαια στα προγράμματα Cosmote απεριόριστα 20 έως 55 και ο διπλασιασμός αυτός ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και όχι για συγκεκριμένο χρονικο διάστημα, εκτός αν αλλάξω προγραμμα.

Νομίζω ότι είναι παρά πολύ καλή προσφορά, τουλάχιστον εμένα με βόλεψε πολύ!

Το παράξενο είναι ότι δεν αναφέρεται πουθενά στην σελίδα της Cosmote ούτε σε κάποιο δελτίο τύπου, απο όσο μπόρεσα να δω.

 

Αν αυτό είναι η απάντησή τους στα νέα προγράμματα Red της Vodafone, τη θεωρώ σκέτη απογοήτευση. Αυτή τη στιγμή το Red 1 με ονομαστικό πάγιο 60 ευρώ δίνεται online στα 45 για ένα χρόνο και περιλαμβάνει 1500min ομιλίας προς όλα τα δίκτυα (και σταθερά), 1500sms και 500ΜΒ data.

Η αίσθησή μου είναι ότι η Cosmote κωλυσιεργεί να βγάλει τα αντίστοιχα... Green προγράμματα... Προς το παρόν σφυρίζει αδιάφορα, όπως έκανε με την προσφορά 1.5GB από 24/12-31/12.

Ο χρόνος θα δείξει...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν της το επιτρέπει η επιτροπή ανταγωνισμού?

(έχει ειπωθεί σε άλλο thread νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν της το επιτρέπει η επιτροπή ανταγωνισμού?

(έχει ειπωθεί σε άλλο thread νομίζω)

 

Μήπως δεν θέλουν να το κάνουν; Όπως δεν ήθελαν να δώσουν αντίστοιχη data προσφορά τα Χριστούγεννα;

Οι άτυποι διπλασιασμοί δεν με προδιαθέτουν θετικά...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

οσο ακομη εχουν τη πρωτιά (και σχεδον το 50%), δεν πιστευω να δωσουν σοβαρη απαντηση. Λογικα θα αφησουν να περασει κανενα 2μηνο-3μηνο και αναλογως των αλλαγων (ή οχι) θα πραξουν. Ολα εξαρτωνται απο τις κινησεις των συνδρομητων της...
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω ακομα να πιστεψω οτι με συμβολαια των 25-30ευρω το μηνα, για 18μηνη διαρκεια δεσμευσης, δινουν δωρεαν iphone 5...τοσο κατω επεσαν??
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω ακομα να πιστεψω οτι με συμβολαια των 25-30ευρω το μηνα, για 18μηνη διαρκεια δεσμευσης, δινουν δωρεαν iphone 5...τοσο κατω επεσαν??

 

Αυτο αποκλειεται. Ακομα και με παγιο 100 € και 24μηνο θα δωσεις κοντα 300€.

Link to comment
Share on other sites

μια φιλη εκανε συμβολαιο με ~30ευρω παγιο για 18μηνη συνδεση και πηρε δωρεαν το ιphone 5.

μια αλλη που ειναι στο απεριοριστα 25,πηρε επιδοτηση απο 200ευρω -> 500..

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι η απάντησή τους στα νέα προγράμματα Red της Vodafone, τη θεωρώ σκέτη απογοήτευση. Αυτή τη στιγμή το Red 1 με ονομαστικό πάγιο 60 ευρώ δίνεται online στα 45 για ένα χρόνο και περιλαμβάνει 1500min ομιλίας προς όλα τα δίκτυα (και σταθερά), 1500sms και 500ΜΒ data.

Η αίσθησή μου είναι ότι η Cosmote κωλυσιεργεί να βγάλει τα αντίστοιχα... Green προγράμματα... Προς το παρόν σφυρίζει αδιάφορα, όπως έκανε με την προσφορά 1.5GB από 24/12-31/12.

Ο χρόνος θα δείξει...

Έχουμε κάποια πηγή;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα καλή χρονιά και καλώς σας βρήκα.

Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με την cosmote και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Έχω το παλιό πρόγραμμα σύνδεσης απεριόριστα 55 το οποίο ανανέωσα τον Ιούλιο του 2010 για 18 μήνες πέρνοντας επιδότηση 170 ευρώ για συσκευή (βλακεία μου που το δέχτηκα τότε γιατί φανταστείτε 3 μήνες πριν την ανανέωση είχα κάνει 520 ευρώ λογαριασμό , αλλά τότε δυστηχώς δεν γνώριζα για αυτό το φόρουμ ώστε να πάρω την πολύτιμη συμβουλή σας :p). Λοιπόν το θέμα μου είναι το εξής. Χρειάζομαι νέα συσκευή (δεν με ενδιαφέρει ενδεχόμενη μείωση παγίου) και μου είπαν ότι η επιδότηση μου θα είναι περίπου 80 ευρώ (το συμβόλαιό μου λήγει στις 27/01/2013). Έψαξα λοιπόν και βρήκα μια προσφορά που με ενδιαφέρει και συγκεκριμένα στα PUBLIC μου δινουν με το πρόγραμμα της wind το windtoall 50 (το οποίο με καλύπτει πλήρως με 50 ευρώ πάγιο) και δωρεάν μία από τις συσκευές Samsung Galaxy Ace 2 i8160 - 4GB ή Samsung Galaxy S Duos - 4GB (θα εκτιμούσα να μου πείτε πια είναι καλύτερη) που όμως θα ισχύει μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων στις συσκευές αυτές.Επειδή θέλω να την προλάβω αποφάσισα να επιλέξω αυτήν την προσφορά πήρα στο 13831 την cosmote για να ρωτήσω πόσο θα επιβαρυνθώ κάνοντας φορητότητα και μου είπαν ότι πρέπει να επιστρέψω ΟΛΟΚΛΗΡΗ την επιδότηση δήλαδή και τα 170 ευρώ.Δυστηχώς δεν μπορώ να βρω το συμβόλαιό μου ο άτιμος αλλά είναι δυνατόν ρε παιδιά για 20 μόλις μέρες πριν ξήξει το συμβόλαιό μου να μου ζητούν ολόκληρη την επιδότηση πίσω?

Μου φαίνεται ανήκουστο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Με πήρε σήμερα η Wind για να μου προτείνει ένα To ALL με 500', 500ΜΒ.

Εγώ έχω ενεργοποιημένο ένα Smart Play για να έχω +2GB. Άρα είμαι δεμένος από δύο μεριές με συμβόλαιο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω πόσο θα μου κοστίσει να το σπάσω επίσημα από την Cosmote? Με κανένα μήνυμα ή κάτι τέτοιο, γιατί το My Account έχει θέμα μαζί μου; Η ανανέωση έγινε Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Με πήρε σήμερα η Wind για να μου προτείνει ένα To ALL με 500', 500ΜΒ.

Εγώ έχω ενεργοποιημένο ένα Smart Play για να έχω +2GB. Άρα είμαι δεμένος από δύο μεριές με συμβόλαιο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω πόσο θα μου κοστίσει να το σπάσω επίσημα από την Cosmote? Με κανένα μήνυμα ή κάτι τέτοιο, γιατί το My Account έχει θέμα μαζί μου; Η ανανέωση έγινε Σεπτέμβριο.

 

 

Τι συμβολαιο ειναι; 12μηνο ; Επισης θυμασαι ποση επιδοτηση πηρε; Το συμβολαιο δεν το έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...