Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν είναι σε πραγματικές συνθήκες τόσο realtime η φάση όσο δείχνει το σποτ, μιλάμε όντως για νέα εποχή..
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό το ότι ξεκίνησαν και οι άλλες εταιρείες. Καλό για όλους.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.digea.gr/234/article/1856/PSifiaki-Metabasi-2020/el όπου αναφέρεται

"Η μετάβαση στις νέες κατοχυρωμένες συχνότητες της χώρας ξεκίνησε από νησιά του βορειοανατολικού Αιγαίου και σταδιακά σε διάστημα ~10 μηνών θα ολοκληρωθεί στο σύνολο της χώρας. Το χρονοδιάγραμμα το οποίο συμφωνήθηκε από κοινού από τους δύο παρόχους ΕΡΤ-DIGEA αναφέρεται παρακάτω."

και διάβασα για 30/9/2021 στην Κρήτη ως τελευταία περιοχή. Σε εμάς εδώ Κοζάνη πχ λέει 9/4/2021. Θα δείξει βέβαια αν τηρηθούν ακριβώς τα χρονοδιαγράμματα

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ο σταθμός Ηρακλείου είναι ήδη ψηφιακός,η κάτι δεν κατάλαβα καλά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Λογικά το event το είδαν και στην Κίνα σε live μετάδοση #huawei

Γιατί ρε Vodafone

e99b6877b86b0aec766cb089783e8ada.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν κάποιο ατύχημα, η διαφήμιση αποσύρθηκε από τα κανάλια και παίζει παλι αυτη του 5G Ready. Καμία ενημέρωση στο site, στο Youtube παραμένει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει πιθανότητα. Δεν φαίνεται να χρειάζεται ενεργοποιηση από τη μεριά τους, αφού ο φιλος ανέφερε ότι είδε αυτόματα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έκανε τελικά εμπορικά διαθέσιμο :p

https://www.vodafone.gr/giga-network/5g/

 

Ακόμα δεν λεει που, Αθήνα και Θεσσαλονίκη αρχικα. Δεν έχουν ενημερώσει τα FAQ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έκανε τελικά εμπορικά διαθέσιμο :p

 

https://www.vodafone.gr/giga-network/5g/

 

 

 

Ακόμα δεν λεει που, Αθήνα και Θεσσαλονίκη αρχικα. Δεν έχουν ενημερώσει τα FAQ.

Σάλτσα και Άγιος ο Θεός. Κάλυψη δεν βρήκα πουθενά να λεει. Μόνο στα Τρίκαλα που το ξέρουμε δύο χρόνια τώρα..
Link to comment
Share on other sites

“Oι 5G Ready συσκευές θα πιστοποιούνται σταδιακά από τους κατασκευαστές για να παρέχουν πρόσβαση στο Vodafone 5G δίκτυο”. Στο site οι περισσοτερες συσκευες ακομα εχουν σημα 5G Ready, ελαχιστες εχουν 5G. Για περισσοτερες πληροφοριες ανεβασαν και βιντεακι (
)
People who think they know everything are an annoyance to those of us who really do so,
Link to comment
Share on other sites

μέχρι το τέλος του ερχόμενου οικονομικού έτους θα έχει επιτευχθεί πληθυσμιακή κάλυψη της τάξης του 40%. Ταυτόχρονα μέσα από τον παράλληλο εκμοντερνισμό του δικτύου 4G και οι πελάτες 4G της Vodafone θα επωφεληθούν από βελτιωμένη εμπειρία διασύνδεσης και μεγαλύτερες ταχύτητες – έως και 50% - από την πρώτη μέρα.

από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=487492

 

άρα:

- Ενεργο αυτόματα σε όλους όσους έχουν 5G πιστοποιημένη συσκευή

- Αρχικα σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη

- Μέχρι το πρώτο τρίμηνο του 2022 κάλυψη 40% συνολικά σε αρκετές περιοχές (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο, Λάρισα, Βόλος, Ιωάννινα, Χανιά, Τρίκαλα, Χαλκίδα, Κατερίνη, Σέρρες, Αλεξανδρούπολη, Ξάνθη, Λαμία, Καλαμάτα και Ρόδο, σύμφωνα με το δελτίο τύπου)

 

Δεν εκπλήσσομαι προσωπικά :p . Ίσως ο «εκμοντερνισμός» να έχει σχέση με τη βελτίωση που παρατηρήσαμε μερικοί στις ταχύτητες.

Κατά τ’άλλα, ούτε δελτίο τύπου στο site, ούτε ενημερώθηκε το faq.

Link to comment
Share on other sites

Ερμού Θεσσαλονίκη σήμερα με poco f2 το ανέβασε κάποιος στο Facebook c31c6d6722903378832b32a4643537a1.jpg

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερμού Θεσσαλονίκη σήμερα με poco f2 το ανέβασε κάποιος στο Facebook c31c6d6722903378832b32a4643537a1.jpg

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπραβο τη Vodafone...επιτέλους υποστηρίζει σωστα τα Xiaomi με 4G+ και 5G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο τη Vodafone...επιτέλους υποστηρίζει σωστα τα Xiaomi με 4G+ και 5G.
δεν νομίζω ότι είναι θέμα voda αν και δεν έχω γνώσεις,αλλά η xiaomi από mi 9t και μετά υποστηρίζει 4g,4g+,βασικά EU μπαντες

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη πάντως με iPhone 12 δεν έχω δει πουθενά 5G και κυρίως δεν υπάρχει στο μενού δεδομένων του κινητού ενώ με το Cosmote νούμερο μου υπάρχει η επιλογή 5G στο μενού. Στη Vodafone μόνο 4G 3G.
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη πάντως με iPhone 12 δεν έχω δει πουθενά 5G και κυρίως δεν υπάρχει στο μενού δεδομένων του κινητού ενώ με το Cosmote νούμερο μου υπάρχει η επιλογή 5G στο μενού. Στη Vodafone μόνο 4G 3G.
Πρέπει να σταλθεί update στην Apple, και μετά η apple να το διαθέσει είτε με carrier update ή μέσω κάποιου iOS update.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Μόλις επικοινώνησα με τη Vodafone και μου είπαν ότι δεν έχει βγάλει ακόμη firmware update η εταιρεία για το iPhone 12 και πως αυτό θα γίνει στο άμεσο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Αααχχχχ...η ρημάδα η Apple φταιει που δεν πήρε έγκαιρα χαμπάρι ότι η Bόνταφον Ελλάδος διέθεσε 5G και εκτός...Tρικάλων! Kοιμάται όρθια αυτή η Apple!:this::lol::lol::lol:

 

H Apple πάει με κύματα, δεν ασχολείται συνέχεια με τους operators. Εφ' όσον έχασε το τρένο του πρώτου κύματος (Οκτώβρη) πάει για όταν βγει το iOS 14.4

Πολύ σπάνια να σταλθεί carrier update, μόνο αν κλαφτείς πολύ για κάτι πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Το 5G για Vodafone στα iPhone12 θα έρθει με το 14.4

Λογικά τέλος Ιανουαρίου - αρχές Φεβρουαρίου.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

H Apple πάει με κύματα, δεν ασχολείται συνέχεια με τους operators. Εφ' όσον έχασε το τρένο του πρώτου κύματος (Οκτώβρη) πάει για όταν βγει το iOS 14.4

Πολύ σπάνια να σταλθεί carrier update, μόνο αν κλαφτείς πολύ για κάτι πολύ σημαντικό.

 

Από όσο ξέρω κοστίζει κι ολας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερμού Θεσσαλονίκη σήμερα με poco f2 το ανέβασε κάποιος στο Facebook c31c6d6722903378832b32a4643537a1.jpg

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ελπίζω το σήμα να ήταν οριακό. Γιατί για Ν78 αυτό είναι μέτριο τεστ. Για καλό σήμα είναι κακό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το σήμα να ήταν οριακό. Γιατί για Ν78 αυτό είναι μέτριο τεστ. Για καλό σήμα είναι κακό.

 

Με τέτοιο upload δεν φταίει το σήμα. Αποκλείεται το air interface να έχει πιτάρει, οπότε μήπως πιταρισμένο backhaul?

Link to comment
Share on other sites

Εαν δίνουν 5G με τα 300αρια ασυρματικα καλύτερα να το κλείσουν.

 

Εξαρτάται τι ασυρματικο έχεις...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...