Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

22 minutes ago, _NikitaS_ said:

Να σε ενημερώσω ότι η μαμά google camera δεν έχει Pro mode. Είναι όλα στο αυτόματο. Σε ενημερώνω γιατί είπες ότι ασχολείσαι με την φωτογραφία. 

Το γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι βάσει κριτικών και όλων των αξιολογήσεων, φαίνεται να είναι πολύ δυνατή. Επίσης, είδα ότι μπορείς να τραβήξεις και RAW (διόρθωσε με αν δεν ισχύει) οπότε την διαχειρίζεσαι πιο εύκολα σε εφαρμογές τύπου Lightroom. Btw, ισχύει το ίδιο και για την αστροφωτογραφία στα Pixel?

 

Με το Huawei P9 Lite που είχα, θεωρώ ότι είχε περισσότερη ευελιξία στο να κάνεις πράγματα από ότι το Note 8 Pro που έχω τώρα. Έχω βγάλει πολύ καλές φωτό, αλλά δεν με τράβηξε τελικά όσο ήθελα σε θέμα δυνατοτήτων-modes το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, _ZamNI_ said:

Το γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι βάσει κριτικών και όλων των αξιολογήσεων, φαίνεται να είναι πολύ δυνατή. Επίσης, είδα ότι μπορείς να τραβήξεις και RAW (διόρθωσε με αν δεν ισχύει) οπότε την διαχειρίζεσαι πιο εύκολα σε εφαρμογές τύπου Lightroom. Btw, ισχύει το ίδιο και για την αστροφωτογραφία στα Pixel?

 

Με το Huawei P9 Lite που είχα, θεωρώ ότι είχε περισσότερη ευελιξία στο να κάνεις πράγματα από ότι το Note 8 Pro που έχω τώρα. Έχω βγάλει πολύ καλές φωτό, αλλά δεν με τράβηξε τελικά όσο ήθελα σε θέμα δυνατοτήτων-modes το συγκεκριμένο.

το 7 pro έχει RAW. Και ναι έχει απο τις πιο δυνατές κάμερες, με λίγο oversharp παραπάνω σε κάποιες στιγμές, αλλά σωστή αποτύπωση χρωμάτων και κινούμενων αντικειμένων ή ανθρώπων. βέβαια ξαναλέω αναφέρομαι για το 7 pro

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ pixel 7 Pro έχω. Δε ξέρω τι γίνεται με τα απλά μοντέλα. Απλά εγώ προέρχομαι από huawei P30 pro και οι δυνατότητες που μου έδινε η huawei στο θέμα φωτογραφίας μου λείπουν πολύ! Εδώ στο πίξελ ακόμα και η νυχτερινή μέχρι 6 δευτερόλεπτα την έχει. Είχα συνηθίσει να γίνεται η νύχτα μέρα ακόμα και στο αυτόματο, αλλα εδώ δε γίνεται. Βέβαια είναι πιο πραγματικό το αποτέλεσμα του πίξελ. Επίσης την huawei έβγαζα με Night mode την φωτιά από ένα τζάκι και έβγαινε φανταστική ακόμα και η καυτρες με την πορεία που είχαν, έχω δε γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, guy_fawkes said:

το 7 pro έχει RAW. Και ναι έχει απο τις πιο δυνατές κάμερες, με λίγο oversharp παραπάνω σε κάποιες στιγμές, αλλά σωστή αποτύπωση χρωμάτων και κινούμενων αντικειμένων ή ανθρώπων. βέβαια ξαναλέω αναφέρομαι για το 7 pro

Θα το ψάξω και για τα απλά μοντέλα αν και έχω την αίσθηση ότι είχε κάποια επιλογή. Κρατάω όμως αυτό που μου έγραψες!

 

21 minutes ago, _NikitaS_ said:

Και εγώ pixel 7 Pro έχω. Δε ξέρω τι γίνεται με τα απλά μοντέλα. Απλά εγώ προέρχομαι από huawei P30 pro και οι δυνατότητες που μου έδινε η huawei στο θέμα φωτογραφίας μου λείπουν πολύ! Εδώ στο πίξελ ακόμα και η νυχτερινή μέχρι 6 δευτερόλεπτα την έχει. Είχα συνηθίσει να γίνεται η νύχτα μέρα ακόμα και στο αυτόματο, αλλα εδώ δε γίνεται. Βέβαια είναι πιο πραγματικό το αποτέλεσμα του πίξελ. Επίσης την huawei έβγαζα με Night mode την φωτιά από ένα τζάκι και έβγαινε φανταστική ακόμα και η καυτρες με την πορεία που είχαν, έχω δε γίνεται. 

Θα συμφωνήσω ότι η Huawei ίσως πατάει ακόμα με μερικά μοντέλα την κάμερα της Google. Αλλά δεν έχει την υποστήριξη της Google και ανάλογη υποστήριξη λογισμικού σε βάθος χρόνου, οπότε είναι απαγορευτικό για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

RAW έχει εδώ και καιρό, δεν είναι μόνο στο 7 Pro. Και το Astro έχει αρκετό καιρό που έχει μπει.

Μια χαρά είναι οι κάμερες σε όλα τα μοντέλα. Το P2 μου που λειτουργεί ακόμα και το έχει φίλος, βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες ακόμα και σήμερα.

Οι διαφορές με τα Pro συνήθως είναι σε κάποιους έξτρα φακούς (tele ή ευρυγώνιους) και στον αισθητήρα. Αλλά μια που η μεγάλη δουλειά γίνεται under the hood στο computational processing της Google, οι διαφορές στα μοντέλα δεν είναι τόσο μεγάλες. Δεν είναι τυχαίο ότι σε blind test που είχε γίνει με μεγάλο αριθμό ανθρώπων που ψήφισαν στον Μ.B. είχε βγει καλύτερο ένα a (δεν θυμάμαι αν ήταν το 6 ή 7) ανάμεσα σε όλα τα άλλα μοντέλα (μαζί και τα Pro).

Εdit. To βρήκα:

https://youtu.be/LQdjmGimh04

¨Ηταν το 6α που άφησε δεύτερο το 7 Pro και το Asus Zenphone 9 τρίτο.

 

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sotnem said:

RAW έχει εδώ και καιρό, δεν είναι μόνο στο 7 Pro. Και το Astro έχει αρκετό καιρό που έχει μπει.

Μια χαρά είναι οι κάμερες σε όλα τα μοντέλα. Το P2 μου που λειτουργεί ακόμα και το έχει φίλος, βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες ακόμα και σήμερα.

Οι διαφορές με τα Pro συνήθως είναι σε κάποιους έξτρα φακούς (tele ή ευρυγώνιους) και στον αισθητήρα. Αλλά μια που η μεγάλη δουλειά γίνεται under the hood στο computational processing της Google, οι διαφορές στα μοντέλα δεν είναι τόσο μεγάλες. Δεν είναι τυχαίο ότι σε blind test που είχε γίνει με μεγάλο αριθμό ανθρώπων που ψήφισαν στον Μ.B. είχε βγει καλύτερο ένα a (δεν θυμάμαι αν ήταν το 6 ή 7) ανάμεσα σε όλα τα άλλα μοντέλα (μαζί και τα Pro).

Και εγώ αυτό βλέπω τώρα που το ψάχνω, έχουν όλα τα μοντέλα RAW. Οι τηλεφακός αν και δελεαστικοι, δεν νομίζω ότι ταιριάζουν στη δική μου ανάγκη (αν και πολλές φορές έχει χρειαστεί να κάνω zoom Χ5-7 και να είναι άσχημης ποιότητας, όμως μετά θυμάμαι ότι έχω κάποια χρήματα παραπάνω στην τσέπη μου και ηρεμώ 😜).

 

Θα δω τελικά τις τιμές και θα κρίνω. Θα κάνω και λίγο πιο εκτεταμένη έρευνα στο θέμα της φωτό από αυτά τα κινητά.

 

Σας ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, geofak said:

Με qpr1 beta 14 επίσημα VoLTE και στη Vodafone
 

Ωραία νέα. Για δοκίμασε και αυτό το επίσημο μην έχει καμία δυσλειτουργια τύπου κοσμοτε που δε δέχεται κλήσεις από forthnet. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, geofak said:

Με qpr1 beta 14 επίσημα VoLTE και στη Vodafone
 

Αυτό θα ισχύει για όλα τα pixel ή από το 6 και μετά;

Link to comment
Share on other sites

VoWifi δουλεύει?
Όχι

Στάλθηκε από το Pixel 6a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία νέα. Για δοκίμασε και αυτό το επίσημο μην έχει καμία δυσλειτουργια τύπου κοσμοτε που δε δέχεται κλήσεις από forthnet. 
Δε ξέρω ποιος έχει forthnet παλιά, αν δω μήνυμα από σταθερό ότι κάλεσε θα ενημερώσω, αλλά δε θα κάτσω να το ψάξω

Στάλθηκε από το Pixel 6a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό θα ισχύει για όλα τα pixel ή από το 6 και μετά;
Από το 5a και πάνω

Στάλθηκε από το Pixel 6a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να πάρω το pixel 7 και θέλω να επιβεβαιώσω αν το μόνο του πρόβλημα είναι ότι δεν έχει 5g.

Μενώ Αγγλία, έχει προσφορά κάτω από 400 στην Amazon και το μόνο που με αναστελει είναι το αν θα μπορώ να μιλάω με τη δεύτερη ελληνική κάρτα όταν είμαι Ελλάδα.

Δεν με ενδιαφέρει αν θα πιάνει 5g ή εάν δε θα δέχομαι κλήσεις από παλιά σταθερά forthnet.

Πλην αυτών υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα με το δίκτυο;

Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ ως κανονικό τηλέφωνο με data και για κλήσεις χωρίς να χρειαστεί να κάνω root ή ο,τιδηποτε άλλο;

Edited by astan1990
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, astan1990 said:

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να πάρω το pixel 7 και θέλω να επιβεβαιώσω αν το μόνο του πρόβλημα είναι ότι δεν έχει 5g.

Μενώ Αγγλία, έχει προσφορά κάτω από 400 στην Amazon και το μόνο που με αναστελει είναι το αν θα μπορώ να μιλάω με τη δεύτερη ελληνική κάρτα όταν είμαι Ελλάδα.

Δεν με ενδιαφέρει αν θα πιάνει 5g ή εάν δε θα δέχομαι κλήσεις από παλιά σταθερά forthnet.

Πλην αυτών υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα με το δίκτυο;

Θα μπορώ να το χρησιμοποιώ ως κανονικό τηλέφωνο με data και για κλήσεις χωρίς να χρειαστεί να κάνω root ή ο,τιδηποτε άλλο;

Αφού δεν σε ενδιαφέρει 5g και οι κλήσεις των forthnet, βάλεις cosmote που δε θέλει και καμιά διαδικασία (αρκεί να έχει η γραμμή ενεργό volte) και θα παίξει κανονικά. Από το android 14 θα έχει από μαμά ενεργό volte και η vodafone. 

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου ανάρτηση εδώ

Σκέφτομαι να αγοράσω το 8 pro από το amazon.de (καλύτερα έτσι, καθώς η amazon θα καλύψει ουσιαστικά την εγγύησή μου σχετικά χωρίς φασαρία.)

Το μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι το 5G και το 4G, καθώς χρησιμοποιώ το τηλέφωνό μου και ως σπιτικο wi-fi.

Στο Android 14, το 4G και το 5G λειτουργούν στη Vodaphone ή στην Cosmote;

Edited by Paul_the_surfer
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Paul_the_surfer said:

Η πρώτη μου ανάρτηση εδώ

Σκέφτομαι να αγοράσω το 8 pro από το amazon.de (καλύτερα έτσι, καθώς η amazon θα καλύψει ουσιαστικά την εγγύησή μου σχετικά χωρίς φασαρία.)

Το μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι το 5G και το 4G, καθώς χρησιμοποιώ το τηλέφωνό μου και ως σπιτικο wi-fi.

Στο Android 14, το 4G και το 5G λειτουργούν στη Vodaphone ή στην Cosmote;

Επίσημα χωρίς ρουτ μέχρι στιγμής δεν θα δεις 5g. 

Το 4g παίζει σωστά. Απλά ανάλογα με το δίκτυο πρέπει να κάνεις ένα μικρό πείραμα για να παίξει σωστά το volte και το wifi calling. Η cosmote μέχρι στιγμής έχει θέμα το volte της σε εισερχόμενες κλήσεις από παλιά forthnet. Προς ενημέρωση σου. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Paul_the_surfer said:

Ούτε καν με 14 beta με τη vodaphone;

Στην beta είχαν πει ότι είχαν δει volte στη vodafone. Όχι 5g. Οι υπόλοιποι χρήστες πρέπει να μας πουν πλέον αφού έγινε το update αν τους έδωσε κάτι. Εμένα σε nova, δεν άλλαξε τίποτα. Λειτουργούν όλα με το Shizuku. (όχι 5g)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, doganos said:

Με ενδιαφέρει η αγορά του pixel 8. Έχω Vodafone. Με ρουτ θα έχω 5g και volte/Wificalling?

Κάτσε πρώτα να κυκλοφορήσει να μάθουμε καμία πληροφορία κτλ και μετά ρωτάμε τέτοιες ερωτήσεις. Εδώ έφτασε περίπου χρόνο το pixel 7 για να δουλεύει σωστά το shizuku για το volte που το έχανε και ήθελε Flying mode για να επανέλθει και εσύ Day one ζητάς τέτοιες πληροφορίες; Μακάρι να έρθει χωρίς να θέλει ούτε ρουτ ούτε τίποτα.... 

Link to comment
Share on other sites

Στην beta είχαν πει ότι είχαν δει volte στη vodafone. Όχι 5g. Οι υπόλοιποι χρήστες πρέπει να μας πουν πλέον αφού έγινε το update αν τους έδωσε κάτι. Εμένα σε nova, δεν άλλαξε τίποτα. Λειτουργούν όλα με το Shizuku. (όχι 5g)
Επιβεβαιώνω, Pixel 6 Pro με Android 14 επίσημο. SIM NOVA, όλα τα έκανα όπως πριν με το Shizuku. 5G μόνο με την δεύτερη κάρτα μου (eSIM Telekom.de) που κάνει roaming στην Cosmote.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το pixel 6 pro και το δίκτυο μου είναι NOVA έχεις κάνεις κάποια εμπειρία να μου πει αν θα έχω προβλήματα? Ευχαριστώ 

Edited by sveel
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, _NikitaS_ said:

Κάτσε πρώτα να κυκλοφορήσει να μάθουμε καμία πληροφορία κτλ και μετά ρωτάμε τέτοιες ερωτήσεις. Εδώ έφτασε περίπου χρόνο το pixel 7 για να δουλεύει σωστά το shizuku για το volte που το έχανε και ήθελε Flying mode για να επανέλθει και εσύ Day one ζητάς τέτοιες πληροφορίες; Μακάρι να έρθει χωρίς να θέλει ούτε ρουτ ούτε τίποτα.... 

Ρωταω ουσιαστικα τι γινεται με το Pixel 7 pro γιατι το ιδιο θα ειναι και το 8...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει συζητηθει προηγουμενως, αλλα ρωτησα το bard και επιμενει οτι pixel 8 θα εχει 5g υποστηριξη στην Ελλαδα. Και αναγνωριζει οτι τα μοντελα πριν απο αυτο δεν εχουν 5g, αλλα το 8αρι θα εχει.

"Yes, it is new. The Pixel 8 is the first Pixel phone that will officially support 5G in Greece.

Previous Pixel phones did not have 5G support in Greece because they were not compatible with the Greek 5G bands. However, the Pixel 8 is expected to be compatible with all of the Greek 5G bands."

Edited by neten
wipe that tear..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...