Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pixel 7 με το official android14 (χθες έγινε OTA ενημέρωση) σε δίκτυο Vodafone, ακόμη δεν βλέπω επιλογή για VOLTE / WifiCalling. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποια ενημέρωση/αλλαγή αλλά το WiFiCalling είναι ενεργοποιημένο στον πάροχο και η ρυθμίσεις δικτύου είναι στην έκδοση 2023-06-30 (πριν την αναβάθμιση ήταν παλιότερη έκδοση)

Edited by jimkont
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Vodafone 5G σε Pixel 7 🎉
(χάσαμε το vowifi όμως)

Σε Android 14 QPR1 Beta 2. Χωρίς ROOT. 

Το ίδιο και η cosmote. 

 

Άρα μιλάμε για το update που θα πάρουμε stable τον Δεκέμβριο 

Πηγή της είδησης είναι από χρήστες της ομάδας του facebook. 

FB_IMG_1696565392218.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doganos said:

Για δώσε link για την ομάδα

https://www.facebook.com/groups/932490773797997/?ref=share

Να τα λέμε από κει; 😋😋😋

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Vodafone 5G σε Pixel 7 🎉
(χάσαμε το vowifi όμως)

Σε Android 14 QPR1 Beta 2. Χωρίς ROOT. 

Το ίδιο και η cosmote. 

 

Άρα μιλάμε για το update που θα πάρουμε stable τον Δεκέμβριο 

Πηγή της είδησης είναι από χρήστες της ομάδας του facebook. 

FB_IMG_1696565392218.jpg

Ίσως χρειάζεται δημιουργία APN για να δουλέψει το vowifi. Ότι δηλαδή ισχύει και τώρα στη Cosmote.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, doganos said:

Οταν λετε VoLTE εννοειτε μεσα και το VoWIFI? 

Από θέμα εταιρίας αυτά πάνε μαζί. Συν συσκευή η cosmote θέλει να δημιουργήσεις apn. Πανεύκολο. Η vodafone όχι. 

Το κακό είναι ότι στους χρήστες με beta δεν έχουμε κάποιον με nova να μας πει αυτός. Εγώ πάντως αν μου πουν ότι έφτιαξε πλήρως το volte της cosmote πάω άμεσα για φορητοτητα πίσω στην cosmote. Αλλιώς βλέπουμε. 

Λογικά ή με την stable αναβάθμιση του Δεκέμβρη ή με του Γενάρη θα έχουμε και οι υπόλοιποι τα καλούδια αυτά. 

Μπήκα και εγώ στο beta από εδώ να δοκιμάσω τα καλούδια. https://www.google.com/android/beta

Η ερώτηση μου είναι γιατί δε το θυμάμαι. Ποτέ θα μπορώ να απεγγραφω χωρίς να διαγραφούν όλα από τη συσκευή; 

Link to comment
Share on other sites

Αρα cosmote Θα παιζουν ολα κανονικα μετα τον δεκεμβριο/ιανουαριο. Και volte/vowifi και 5G. 

ΑΡΝ εννοεις ξεχωριστο; Εκτος απο το ΑΡΝ ιντερνετ;

18 minutes ago, _NikitaS_ said:

Από θέμα εταιρίας αυτά πάνε μαζί. Συν συσκευή η cosmote θέλει να δημιουργήσεις apn. Πανεύκολο. Η vodafone όχι. 

Το κακό είναι ότι στους χρήστες με beta δεν έχουμε κάποιον με nova να μας πει αυτός. Εγώ πάντως αν μου πουν ότι έφτιαξε πλήρως το volte της cosmote πάω άμεσα για φορητοτητα πίσω στην cosmote. Αλλιώς βλέπουμε. 

Λογικά ή με την stable αναβάθμιση του Δεκέμβρη ή με του Γενάρη θα έχουμε και οι υπόλοιποι τα καλούδια αυτά. 

Μπήκα και εγώ στο beta από εδώ να δοκιμάσω τα καλούδια. https://www.google.com/android/beta

Η ερώτηση μου είναι γιατί δε το θυμάμαι. Ποτέ θα μπορώ να απεγγραφω χωρίς να διαγραφούν όλα από τη συσκευή; 

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα το beta και εγώ. 

Έχει η nova 5g (φαίνεται πάνω δεξιά στο screenshoot). Η ταχύτητα στην περιοχή μου δεν είναι καλή. 

Όμως το volte και το wifi calling το έφτιαξα με το Shizuku. Δεν είχε μαμά τίποτα. 

Screenshot_20231006-125207.png

49 minutes ago, doganos said:

Αρα cosmote Θα παιζουν ολα κανονικα μετα τον δεκεμβριο/ιανουαριο. Και volte/vowifi και 5G. 

ΑΡΝ εννοεις ξεχωριστο; Εκτος απο το ΑΡΝ ιντερνετ;

 

Στο pixel 7 Pro για να λειτουργησει το wifi calling ήθελε ξεχωριστό apn. Με τα κλασσικά όμως προβλήματα της cosmote που είχε όπως έχω πει 100 φορές με τα σταθερά. 

Link to comment
Share on other sites

 Οταν θα κανω την διαδικασια με Shizuku/pixel IMS, μετά αν τα απεγκαταστήσω ολα, θα λειτουργεί ακόμα το VoLTE?

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, doganos said:

 Οταν θα κανω την διαδικασια με Shizuku/pixel IMS, μετά αν τα απεγκαταστήσω ολα, θα λειτουργεί ακόμα το VoLTE?

Ναι, αλλά στο επόμενο update θα πρέπει να το ξανακάνεις. Σε κάθε update μέχρι να τα δώσουν μαμά. Δεν είναι και πολύ σε μέγεθος. Γιατί να τα απεγκαταστησεις; τεσπα εσύ ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, _NikitaS_ said:

Ναι, αλλά στο επόμενο update θα πρέπει να το ξανακάνεις. Σε κάθε update μέχρι να τα δώσουν μαμά. Δεν είναι και πολύ σε μέγεθος. Γιατί να τα απεγκαταστησεις; τεσπα εσύ ξέρεις. 

Α δηλαδη σε καθε Update χανεται η ρυθμιση; Δεν το ηξερα αυτο. 

Ε δεν θελω να εχω "αχρηστες" εφαρμογες χωρις να τις χρησιμοποιω...

Παω για προπαραγγελια το 8 pro.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επίσης από χρήστες της ομάδας στο facebook 

Στη 14 beta2 έφτιαξε το θέμα από κλήσεις πρώην forthnet σε cosmote.

Σταματάω να σας πρήζω 😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Επίσης από χρήστες της ομάδας στο facebook 

Στη 14 beta2 έφτιαξε το θέμα από κλήσεις πρωην forthnet σε cosmote.

Σταματάω να σας πρήζω 😂😂😂

Τι να μας πρήζεις, τέτοια χαρμόσυνα νέα τα περίμενα εδώ και χρόνια. 

Εσύ ποιο pixel έχεις; από μπαταρία έχει καλή;

Επειδή κατά 99,99% το επόμενο μου κινητό θα είναι pixel αξίζει να περιμένω το 8 ή το 7 είναι καλό

 

 

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, empeiros said:

Τι να μας πρήζεις, τέτοια χαρμόσυνα νέα τα περίμενα εδώ και χρόνια. 

Εσύ ποιο pixel έχεις; από μπαταρία έχει καλή;

Επειδή κατά 99,99% το επόμενο μου κινητό θα είναι pixel αξίζει να περιμένω το 8 ή το 7 είναι καλό

 

 

Επειδή εδώ μέσα όλο έλεγα για τα σταθερά forthnet γι αυτό λέω ότι θα σταματήσω να σας πρήζω. 

Εγώ έχω άλλο θέμα τώρα. Είμαι με nova και θέλω να γυρίσω στην cosmote και δε βρίσκω πουθενά sim. Ούτε σε Γερμανό ούτε σε cosmote χαχαχα. Καλά να πάθω που φεύγω. 😂

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, _NikitaS_ said:

Επειδή εδώ μέσα όλο έλεγα για τα σταθερά forthnet γι αυτό λέω ότι θα σταματήσω να σας πρήζω. 

Εγώ έχω άλλο θέμα τώρα. Είμαι με nova και θέλω να γυρίσω στην cosmote και δε βρίσκω πουθενά sim. Ούτε σε Γερμανό ούτε σε cosmote χαχαχα. Καλά να πάθω που φεύγω. 😂

esim δεν θες να βάλεις ?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, xristos75 said:

esim δεν θες να βάλεις ?

Νομίζω ότι δε γίνεται απευθείας φορητοτητα σε esim. Η αλήθεια είναι ότι δε το ρώτησα. Υπάρχει κάποιος να ξέρει αν γίνεται απευθείας φορητοτητα με esim;

Από την άλλη, μόνο η esim της vodafone μπορεί να επαναχρησιμοποοηθει. Της cosmote όχι. Θέλει πάλι έκδοση. 

Συν ότι με esim δε θα μπορέσω να την βάλω σε άλλη συσκευή να ενεργοποιήσω στην γραμμή volte και 5g.

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, _NikitaS_ said:

Νομίζω ότι δε γίνεται απευθείας φορητοτητα σε esim. Η αλήθεια είναι ότι δε το ρώτησα. Υπάρχει κάποιος να ξέρει αν γίνεται απευθείας φορητοτητα με esim;

Από την άλλη, μόνο η esim της vodafone μπορεί να επαναχρησιμοποοηθει. Της cosmote όχι. Θέλει πάλι έκδοση. 

Συν ότι με esim δε θα μπορέσω να την βάλω σε άλλη συσκευή να ενεργοποιήσω στην γραμμή volte και 5g.

Γιατί δεν το κάνεις ηλεκτρονικά και να σου στείλουν τη sim στη διεύθυνση σου? Φαντάζομαι καρτοκινητό έχεις όπου είναι εύκολη η διαδικασία.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Επίσης από χρήστες της ομάδας στο facebook 

Στη 14 beta2 έφτιαξε το θέμα από κλήσεις πρώην forthnet σε cosmote.

Σταματάω να σας πρήζω 😂😂😂

Δεν ξέρω αν αυτό ή η υποστήριξη 5G είναι μεγαλύτερη είδηση! : Ρ

(πλακίτσα κάνω καλοπροαίρετα..)

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, lykourgos said:

Δεν ξέρω αν αυτό ή η υποστήριξη 5G είναι μεγαλύτερη είδηση! : Ρ

(πλακίτσα κάνω καλοπροαίρετα..)

Για μένα η σωστή υποστήριξη του volte είναι πολύ πιο σημαντική απ ότι το 5g χαχαχχα. Ειδικά αν μιλάμε για cosmote που και στο 4g κεντάει. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Σταματάω να σας πρήζω

Δώσε πληροφορία στο λαό φίλε! Κανέναν δεν πρήζεις! Είμαστε κι εμείς που περιμένουμε τα καλά νέα με τη χρεωστική στα δόντια για να ρίξουμε την παραγγελία!

Edited by odontiatros1986

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νέα αυτά που διαβάζω. Μάλλον πάω για Pixel 8 και εγώ εάν προσθέσουν και VoWiFi.

Λογικά αφού έβαλαν 5G θα πρέπει να βάλουν και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργοποιηθεί 5G στη Vodafone σε εσάς που έχετε P6a με έκδοση vodafone_gr-52000000001.15 ?

Το λέω διότι τα 7αρια πήρανε την vodafone_gr-52000000001.16

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...