Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς σήμερα ανακάλυψα ότι και σε νέα σύνδεση nova σταθερής υπάρχει πρόβλημα πραγματοποίησης τηλεφωνικών κλήσεων σε pixel 7 pro με δίκτυο κινητής cosmote.

Η σύνδεση σταθερής ενεργοποιήθηκε από χθες το μεσημέρι και όσες φορές έχουν δοκιμάσει να με πάρουν τηλέφωνο δείχνει ότι μιλάω.

Η γραμμή ποτέ δεν ήταν παλιότερα στο δίκτυο της forthnet

Το router της NOVA είναι το Zyxel vmg8623-t50b.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 ώρα πριν, djivo said:

Δυστυχώς σήμερα ανακάλυψα ότι και σε νέα σύνδεση nova σταθερής υπάρχει πρόβλημα πραγματοποίησης τηλεφωνικών κλήσεων σε pixel 7 pro με δίκτυο κινητής cosmote.

Η σύνδεση σταθερής ενεργοποιήθηκε από χθες το μεσημέρι και όσες φορές έχουν δοκιμάσει να με πάρουν τηλέφωνο δείχνει ότι μιλάω.

Η γραμμή ποτέ δεν ήταν παλιότερα στο δίκτυο της forthnet

Το router της NOVA είναι το Zyxel vmg8623-t50b.

Άρα cosmote για να ξέρεις ότι θα δεχτείς κλήση κλείνουμε volte (όπως το έχω πει από την αρχή) μέχρι να γίνει κάποια αναβάθμιση στις ρυθμίσεις κινητής. Εδώ δε ξέρω αν μπορούμε να αλλάξουμε μόνοι μας τις ρυθμίσεις κινητής (βάλουμε πχ τις παλιές της cosmote και ας παίζουμε με shizuku). 

Και με vodafone και nova έχουμε volte μόνο με shizuku αλλά κάθε φορά που θα αλλάζει κεραία θα πρέπει να παίζουμε με την λειτουργία πτήσης. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, _NikitaS_ said:

Άρα cosmote για να ξέρεις ότι θα δεχτείς κλήση κλείνουμε volte (όπως το έχω πει από την αρχή) μέχρι να γίνει κάποια αναβάθμιση στις ρυθμίσεις κινητής. Εδώ δε ξέρω αν μπορούμε να αλλάξουμε μόνοι μας τις ρυθμίσεις κινητής (βάλουμε πχ τις παλιές της cosmote και ας παίζουμε με shizuku). 

Και με vodafone και nova έχουμε volte μόνο με shizuku αλλά κάθε φορά που θα αλλάζει κεραία θα πρέπει να παίζουμε με την λειτουργία πτήσης. 

Θεωρώ πιο σημαντικό το VoLte και το vowifi από το να το κλείσω εντελώς και να δέχομαι κλήσεις με ρομποτική φωνή μετά το πεντάλεπτο.

Τώρα για κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις όπως στην προκειμένη περίπτωση που μου έτυχε, έχουν ενημερωθεί και εξάλλου μπορούν να χρησιμοποιήσουν το κινητό τους.

 

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, djivo said:

Θεωρώ πιο σημαντικό το VoLte και το vowifi από το να το κλείσω εντελώς και να δέχομαι κλήσεις με ρομποτική φωνή μετά το πεντάλεπτο.

Τώρα για κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις όπως στην προκειμένη περίπτωση που μου έτυχε, έχουν ενημερωθεί και εξάλλου μπορούν να χρησιμοποιήσουν το κινητό τους.

 

Βεβαίως. Σκέψου όμως να προσπαθεί να σε καλεί εταιρία που έχει παλιό forthnet και να μη σε βρίσκει. Μη ρωτάς. Έχει τύχει σε μένα. Ή σκέψου να είσαι επαγγελματίας, να έχει τύχει να αγοράσεις την συσκευή και να μη ξέρεις από πιο δίκτυο σε καλεί ο κάθε ένας. Τεσπα, ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του. Προσωπικά τα έχω κλειστό το volte από το να έχω το άγχος ποιος και αν με κάλεσε. Ελπίζω σε μια αναβάθμιση των υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας στο συσκευή. Ισως αν δώσουν 5g όπως λένε κάποιοι εδώ μέσα αλλάξουν και τις ρυθμίσεις κινητής και στρώσει (κρατάω μικρό καλάθι όμως). 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, _NikitaS_ said:

Βεβαίως. Σκέψου όμως να προσπαθεί να σε καλεί εταιρία που έχει παλιό forthnet και να μη σε βρίσκει. Μη ρωτάς. Έχει τύχει σε μένα. Ή σκέψου να είσαι επαγγελματίας, να έχει τύχει να αγοράσεις την συσκευή και να μη ξέρεις από πιο δίκτυο σε καλεί ο κάθε ένας. Τεσπα, ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του. Προσωπικά τα έχω κλειστό το volte από το να έχω το άγχος ποιος και αν με κάλεσε. Ελπίζω σε μια αναβάθμιση των υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας στο συσκευή. Ισως αν δώσουν 5g όπως λένε κάποιοι εδώ μέσα αλλάξουν και τις ρυθμίσεις κινητής και στρώσει (κρατάω μικρό καλάθι όμως). 

Μα αν τα κλείσεις όλα υπάρχει περίπτωση να ξανά χάσεις κλήση από όλους αν δε προλάβει να γυρίσει σε 2g. Μη πω για την ποιότητα κλήσης...

Οπότε για μένα είναι χειρότερο αυτό..

Προσωπικά αν ήμουν επαγγελματίας όπως λες, δε θα το κράταγα πάνω από βδομάδα το τηλέφωνο. Έκανα την αγορά γνωρίζοντας τα υπέρ και τα κατά..

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, djivo said:

Μα αν τα κλείσεις όλα υπάρχει περίπτωση να ξανά χάσεις κλήση από όλους αν δε προλάβει να γυρίσει σε 2g. Μη πω για την ποιότητα κλήσης...

Οπότε για μένα είναι χειρότερο αυτό..

Προσωπικά αν ήμουν επαγγελματίας όπως λες, δε θα το κράταγα πάνω από βδομάδα το τηλέφωνο. Έκανα την αγορά γνωρίζοντας τα υπέρ και τα κατά..

Δε διαφωνώ. Απλά με ενεργό volte δεν σου έρχεται ούτε ειδοποίηση ότι σε κάλεσε το forthnet. Με κλειστό το volte αν χάσεις κλήση σου έρχεται τουλάχιστον sms. Πάντως τώρα 3 μήνες που έχω κλειστό το volte έχω χάσει 3 - 4 κλήσεις. Επίσης δε μιλάω πολύ. Γι αυτό είπα ότι ο κάθε ένας βλέπει και κάνει. Τεσπα. Τα έχουμε χιλιοπει όλα αυτά... 

Πάντως προσωπικά αν μπορούσα να το δώσω σε μια αξιοπρεπή τιμή (όχι 500 και 550 που βλέπω) ίσως έδινα κάτι παραπάνω να πάρω κάτι άλλο. Απλά οι άλλες ναυαρχίδες θα θέλουν και άλλα 600 ευρώ έξτρα, πράγμα που σε παίζει να δώσω ειδικά τώρα. Προτείνω να τα φάω σε διακοπές 😉

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, pilotos_18 said:

Όλα αυτα τα προβλήματα και τα workarounds ισχύουν και για το νεο 7a ή μονο για τα 6/7;

Από την στιγμή που έχει τον ίδιο επεξεργαστή, 99% θα έχει τα ίδια. Επίσης ούτε το 7α έρχεται επίσημα Ελλάδα... 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Από την στιγμή που έχει τον ίδιο επεξεργαστή, 99% θα έχει τα ίδια. Επίσης ούτε το 7α έρχεται επίσημα Ελλάδα... 

Και εγω αυτο σκεφτομουν αλλα έλπιζα μηπως ....

Κριμα ένα τοσο καλο τηλεφωνο να χαντακωνεται ρε γμτ...

Σε ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, pilotos_18 said:

Και εγω αυτο σκεφτομουν αλλα έλπιζα μηπως ....

Κριμα ένα τοσο καλο τηλεφωνο να χαντακωνεται ρε γμτ...

Σε ευχαριστω για την απαντηση

Βασικά δεν θα έχει ακριβώς τον ίδιο επεξεργαστή. Διάβασα ότι θα τον έχουν ίδιο επεξεργαστή αλλά θα τον έχουν φτιάξει υποδεέστερο από τα 7αρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/6/2023 at 2:29 ΜΜ, djivo said:

Δυστυχώς σήμερα ανακάλυψα ότι και σε νέα σύνδεση nova σταθερής υπάρχει πρόβλημα πραγματοποίησης τηλεφωνικών κλήσεων σε pixel 7 pro με δίκτυο κινητής cosmote.

Η σύνδεση σταθερής ενεργοποιήθηκε από χθες το μεσημέρι και όσες φορές έχουν δοκιμάσει να με πάρουν τηλέφωνο δείχνει ότι μιλάω.

Η γραμμή ποτέ δεν ήταν παλιότερα στο δίκτυο της forthnet

Το router της NOVA είναι το Zyxel vmg8623-t50b.

Update! 

Σήμερα βρήκα ότι το πρόβλημα μη πραγματοποίησης κλήσεων σε κάποιες γραμμές σταθερής της Nova σε συνδέσεις Cosmote κινητής με Pixel τηλέφωνα,  είναι καθαρά θέμα ρούτερ.

Δε ξέρω αν το ίδιο μπορεί να διορθωθεί και σε παλιές συνδέσεις της πρώην Forthnet.

Άλλαξα το ρούτερ που αναφέρω πιο πάνω με το ZTE ZXHN H288A που το δίνει πάλι η Nova και όλα δουλεύουν ρολόι. 

Οπότε ίσως και οι παλιές συνδέσεις που προέρχονται από την πρώην Forthnet να έχουν πρόβλημα για τον ίδιο λόγο.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πού το δίνουν το Η288Α; Είχα πάει σε 10 καταστήματα πριν κάνα μήνα και όλοι είχαν μόνο το σαπάκι το Zyxel.

 

Βλέπω στο Reddit ότι διάφορες χώρες που πριν δεν είχαν 5G (Πολωνία, Τσεχία), τώρα έχουν. Για να δούμε μήπως έρθει και η σειρά μας.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, djivo said:

Update! 

Σήμερα βρήκα ότι το πρόβλημα μη πραγματοποίησης κλήσεων σε κάποιες γραμμές σταθερής της Nova σε συνδέσεις Cosmote κινητής με Pixel τηλέφωνα,  είναι καθαρά θέμα ρούτερ.

Δε ξέρω αν το ίδιο μπορεί να διορθωθεί και σε παλιές συνδέσεις της πρώην Forthnet.

Άλλαξα το ρούτερ που αναφέρω πιο πάνω με το ZTE ZXHN H288A που το δίνει πάλι η Nova και όλα δουλεύουν ρολόι. 

Οπότε ίσως και οι παλιές συνδέσεις που προέρχονται από την πρώην Forthnet να έχουν πρόβλημα για τον ίδιο λόγο.

Εμένα αυτό πήγαν να κάνουν του πατέρα μου, αλλά του έδωσαν ένα zyxel που και πάλι δε κατάφερε να μου κάνει κλήση. Το θέμα είναι ότι και να διορθώσεις την δική σου γραμμή με ένα zte όπως λες, πως ξέρεις ότι άλλος που μπορεί να σε καλέσει αν τα το έχει αλλάξει. Υπήρχε άτομο ή εδώ ή στην ομάδα στο facebook που έλεγε ότι τον έπαιρνε εταιρία με οχήματα/συνεργείο και να μπορούσε να τον βρει. Στην εταιρία έχουν παλιά forthnet. Τεσπα. 

Προσωπικά πιστεύω ότι να αλλάξει αυτό θα αλλάξει όταν αναβαθμίσουν τις ρυθμίσεις κινητής την στείλει που θα δώσουν (αν δώσουν) το 5g.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψαν στο 9to5google ότι το pixel 8 θα έρθει και σε Αυστρία Ελβετία Πορτογαλία και Βέλγιο. Προσθέτουν χώρες αλλά ακόμα την Ελλάδα. 

Δεν γεμίζουμε κάνα κοντέινερ πιτογυρα να τα στείλουμε εκεί στη silicone valley μπας και?🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

Με Vodafone υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα η όλα δουλεύουν οκ; πχ Με ενδιαφέρει να μην χάνονται κλήσεις...Δεν μ ενδιαφέρει το 5G η το να μιλαω και να μπαινω στο internet αλλα αν λειτουργουν απροβληματιστα οι βασικες λειτουργίες

Δυσκολη ασκηση...πας cosmote που δουλευει volte..κι αν η vodafone το φερει;;; Χαχαχααχαα ρε τι παθαμε με τη google

Edited by dvamv
Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, petrog said:

Πού το δίνουν το Η288Α; Είχα πάει σε 10 καταστήματα πριν κάνα μήνα και όλοι είχαν μόνο το σαπάκι το Zyxel.

 

Βλέπω στο Reddit ότι διάφορες χώρες που πριν δεν είχαν 5G (Πολωνία, Τσεχία), τώρα έχουν. Για να δούμε μήπως έρθει και η σειρά μας.

Το Η288Α το έβγαλα από άλλη γραμμή Νόβα για να το δοκιμάσω στη προβληματική του γνωστού μου. 

Μιας και είναι καινούρια η γραμμή του και με την απαραίτητη πίεση πως θα φύγει, απαίτησε να του κάνουν αντικατάσταση το Zyxel και περιμένουμε τις επόμενες ημέρες απάντηση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guy_fawkes said:

Κλειδωμένο στο 2g λογικό να μη χάνει καμία κλήση. Έτσι κι αλλιώς η ζημιά γίνεται όταν δε προλαβαίνει να γυρίσει από 4g σε 2g για να μιλήσει κάποιος που δεν έχει volte και φαίνεται με κλειστό το τηλέφωνο. Με λίγα λόγια έχει μόνο τηλέφωνο γιατί με 2g δε νομίζω να καταφέρει να κάνει καμία πλοήγηση. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις συνδέθηκα στην Cosmote με το Pixel 4a 5G αλλά δεν βλέπω να είναι διαθέσιμο το VoLTE 😕

Any tips?

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το VOLTE  είναι διαθέσιμο σε δίκτυο της Nova χωρίς root/shizuku? Από ότι διάβασα μέχρι τώρα η Cosmote το υποστηρίζει, vodafone όχι, αλλά δεν είδα κάτι για Nova

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimkont said:

Ξέρει κανείς αν το VOLTE  είναι διαθέσιμο σε δίκτυο της Nova χωρίς root/shizuku? Από ότι διάβασα μέχρι τώρα η Cosmote το υποστηρίζει, vodafone όχι, αλλά δεν είδα κάτι για Nova

Όχι, η nova χρειάζεται shizuku. Και κάθε φορά που θα χάνεις το σήμα (πχ ασανσέρ) θα πρέπει να βάζεις λειτουργία πτήσης για να λειτουργήσει ξανά το volte. 

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση ρυθμίσεων για Vodafone . Έγινε ενημέρωση μόλις σε p6a με beta14

20205-50000000069.142

2023-06-30

Δεν έχει ενεργοποιηθεί volte,vowifi,5g ούτε σε αυτή

Για τσεκαρετε κι εσείς 

 

Edited by geofak
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, geofak said:

Νέα έκδοση ρυθμίσεων για Vodafone . Έγινε ενημέρωση μόλις σε p6a με beta14

20205-50000000069.142

2023-06-30

Δεν έχει ενεργοποιηθεί volte,vowifi,5g ούτε σε αυτή

Για τσεκαρετε κι εσείς 

 

που το βλεπουμε;

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φιλοι, 

Εχω pixel 6 pro, μενω κυπρο λόγω σπουδών και εκει υπάρχουν ακομα κεραίες 3g και δεν ειχα θεμα. Εδω απο τον Ιούνιο εχω δυνοπαθησει. Εβαλα και shizuku αλλα δεν έδειχνε καν το volte στα settings. Δοκιμασα sim cosmote /wind και μονο με την cosmote της μανας μου ανοιξε το volte μετα το shizuku και εκανε hd call! Σήμερα εκανα τη μεταφορά αριθμού στην cosmote. Κατέβασα το νεο version του pixel ims και ανοιξα και wifi calling κλπ, αλλα οταν κλείνω το "allow 2g" δεν καλει τίποτα ουτε δέχομαι. Το 13788 δεν απαντησε ποτε αλλα θα παω αυριο απο εκει να δω αν εχουν ανοίξει οι επιλογές απο τον παροχο. Πως γίνεται να δούλευε πριν και όχι τωρα?? 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...