Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους.

Να ρωτήσω και γω για ένα πρόβλημα εδω, να μην ανοιγω καινούριο θέμα μιας και πρόκειται για Viber.

Εδώ και καιρο η εφαρμογή δεν παίρνει backup. Έχω δοκιμάσει να βγάλω και να ξαναβάλω την εφαρμογή.

Να απενογοποιησω τον συγχρονισμό της εφαρμογής και ξανά ενεργοποίηση. Τίποτα.

Μόνο όταν κλείνω και ανοίγω το iCloud drive και μόνο για μια φορά λειτουργεί το backup.

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα; b1f050675e2edc7a51cff76cdc90541d.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να εγκαταστήσω το viber σε ipad 2, προσπαθώ να την κατεβάσω κ μου βγάζει μήνυμα , η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με τη συσκεύη, γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, εχω μια απορια, ειμαι ασχετος με iphone και ρωταω για ενα δικο μου ανθρωπο.

 

Στο iphone 7S, παρατηρηθηκε καποια ασυνηθιστη συμπεριφορα. Κατα τη διαρκεια καποιας κλησης (συμπτωματικα ή οχι), φαινεται οτι παραλληλα ανοιξε καποια εφαρμογη μηνυματων, στην οποια εγινε κοινοποιηση καποιου συνδεσμου προς τριτο ατομο, και ταυτοχρονα ειχε ξεκινησει να γραφεται καποιο μηνυμα με καποιες λεξεις. Τιποτα απο αυτα δεν εγινε σκοπιμα ομως απο τον κατοχο της συσκευης. Η συσκευη εχει τυχει στο περασμενο χρονικο διαστημα να βρεθει χωρις επιτηρηση. Οποτε η απορια μου ειναι η εξης, υπαρχει καμια περιπτωση καποιος ο οποιος απεκτησε προσβαση στη συσκευη, να εγκατεστησε με οποιοδηποτε τροπο καποια εφαρμογη απομακρυσμενου ελεγχου ή παρακολουθησης, η οποια λειτουργει στο παρασκηνιο ή σε stealth mode εν αγνοια του κατοχου του κινητου;

 

Επισης ηθελα να μαθω το εξης: Καποιος (οχι ο κατοχος) που εχει προσβαση ανενοχλητος στη συσκευη για καποιο διαστημα, ενω ΔΕ γνωριζει κωδικο pin ξεκλειδωματος ή στοιχεια Apple ID, θα μπορουσε με καποιο τροπο να παρακαμψει το κλειδωμα και να εχει προσβαση στα περιεχομενα της συσκευης (ισως και μεσω συνδεσης με υπολογιστη) ή να περασει εφαρμογη;

 

Τελος, αν υποθεσουμε οτι τελικα υπαρχει οντως καποια κακοβουλη εφαρμογη εγκατεστημενη, με ποιο τροπο θα μπορουσαμε να την ανιχνευσουμε και να τη διαγραψουμε;

 

 

Για να μην υπαρξουν παρανοησεις, σημειωνω οτι ΔΕΝ ειναι κλεμμενη συσκευη και ΔΕΝ με ενδιαφερει προσωπικα να μαθω τροπο χακαρισματος, αλλωστε προκειται για το νομιμο ιδιοκτητη της συσκευης, απλα προσπαθω να μαθω τι ειναι εφικτο και τι οχι, για να δουμε αν πρεπει να φυλαγομαστε απο καπου.

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να εγκαταστήσω το viber σε ipad 2, προσπαθώ να την κατεβάσω κ μου βγάζει μήνυμα , η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με τη συσκεύη, γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει;

 

Tι ipados εχεις; Θελει 11 και πανω για παιξει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα ήταν μεγάλη βοήθεια εάν έχετε κάποιο καλό Shortcut , να το postάρουμε εδώ , καθώς επίσης και αιτήματα για Shortcuts.

 

Να κάνω την αρχή ανεβάζοντας ένα όχι δικό μου , αλλά τροποποιημένο από εμένα το οποίο όταν πας στις φωτό και πατάς το «Share» ,διαλέγοντας το, σου δείχνει λεπτομέρειες για την φωτό , μέγεθος κλπ metadata που η Apple κρατάει κρυφά. Φυσικά μπορείς απλά να το καλέσεις και να διαλέξεις φωτό μετά.

 

https://www.icloud.com/shortcuts/27e202ce42b945c688a8c32c4eba3ec5

 

Όπως πάντα , την πρώτη φορά το τρέχουμε από την εφαρμογή Shortcuts , για να δώσουμε το δικαίωμα να διαβάζει φωτογραφίες.

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να προσθέσω ένα μικρό αλλά πρακτικό , το ονόμασα “Save location” και όταν το καλείς , σου αποθηκεύει την τρέχουσα τοποθεσία (GPS) , σε ένα νέο event στο ημερολόγιο , με Link να σου ανοίγει τους χάρτες και να σου δείχνει το σημείο.

 

Μερικές χρήσεις είναι να αποθηκεύεις μέρη που έχεις πάει την συγκεκριμένη ημερομηνία / ώρα ή την τοποθεσία του αυτοκινήτου / μηχανής σου κλπ

 

Όπως πάντα , την πρώτη φορά , τρέχουμε μέσα από την εφαρμογή Shortcuts για να πάρει την αρχική άδεια να χρησιμοποεί την τοποθεσία.

 

https://www.icloud.com/shortcuts/149daad8ebd347dd8746a593af47b5da

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανείς αυτό το πρόβλημα?

 

Εμένα και στο 11άρι που πήρα πρόσφατα το ίδιο πρόβλημα έχω...

 

Μπορεί να μου πει κάποιος τι ρυθμίσεις έχει μέσα στην εφαρμογή και τι ρυθμίσεις έχει στις ρυθμίσεις ειδοποιήσεων του κινητού?

 

Ευχαριστώ.

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας,προσφάτως εγινα κατοχος ενος iphone12-mini 128,ημουν κατοχος ενος iphone5.Αφου εκανα εγκατασταση μεσω του apple-id μου ολα τα δεδομενα απο το προηγουμενο τηλεφωνο,διαπιστωσα οτι,ενω εχω κλειστο το ξυπνητηρι,μου χτυπαει τις ωρες που ειχα βαλει στο προηγουμενο τηλεφωνο.Πηγαινοντας στο προηγουμενο τηλεφωνο εχω επισης απενεργοποιησει το ξυπνητηρι,πλεον το χρησιμοποιει η γυναικα μου με αλλο id .Θα μπορουσατε να μου δωσετε καμμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο και πως θα το διορθωσω?Ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά πρόσφατα αγόρασα ένα κινητό για ανταλλακτικά για το δικό μου τα οποίο όμως τελικά δεν μου χρειάστηκαν. Το κινητό έχει γίνει restore απλά είναι icloud lock οπότε δεν μπορώ να επικοινωνήσω με κάποιο τρόπο με τον αρχικό ιδιοκτήτη για να το επιστρέψω. Ξέρετε κάποιο "κόλπο";omegle xender Edited by Dalemon1
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είχα διαβάσει και παλαιότερα για παρόμοιο πρόβλημα σε φόρουμ του εξωτερικού. Θα χρειαστεί να κάνεις factory reset τουλάχιστον τις ρυθμίσεις. Όχι υποχρεωτικά ρυθμίσεις και περιεχόμενο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω ενα ipad air2, και προσπαθω εδω και 3 μερες να εγακταστησω το καινουριο ipados13 public beta. Ενω το κατεβασα κανονικα και ειναι μεσα στην ταμπλετα, οταν παω να το εγκαταστησω μετα το verifying update λαμβαων μηνυμα πως συνεβη ενα λαθος και πως το ipados public beta δεν μπορεσε να εγκατασταθει... Εσβησα το update, και το ξακακατεβασα 2-3 φορες, ακομα και το προφιλ εσβησα, αλλα παλι τιποτα.. Εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα η μαλλον το ταμπλετ μου δεν αναβαθμιζεται αλλο? Συμφωνα με την ανακοινωση της Απλ, το ipad air 2 ειναι απο αυτα που θα παρουν το 13. Ελευθερο χωρο εχω περιπου 5 γιγα, πριν το κατεβασμα του update, αρα υπαρχει αρκετος χωρος
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το iPadOS13 είναι παλιό ποσο μάλλον η beta έκδοση.Το iPad air 2 αυτή την στιγμή μπορεί να τρέξει iPadOS 14.4.Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις στον υπολογιστή το iTunes και να το εγκαταστήσεις από εκει,κάνοντας το clean install(restore),θα διαγραφούν όλα τα αρχεία και δεδομένα.Πριν κανεις το οτιδήποτε όμως πρέπει να είσαι σίγουρος ότι θυμάσαι τον κωδικο του iCloud σου γιατί θα κλειδώσει.
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόσφατα πήρα ένα καινούριο iPad 8th gen και κατέβασα την εφαρμογή tapatalk.Όμως μου έρχονται κάτι άκυρες ειδοποιήσεις για random posts που έγιναν προ αμνημονέυτων χρόνων και τα εμφανίζει λες και έγιναν τώρα.Για παράδειγμα στα screenshots που επισυνάπτω παρακάτω μου ήρθε πριν λίγο ειδοποίηση για κάποιο post που υποτίθεται ότι δημοσιέυτηκε πριν λίγα λεπτά ενώ στην πραγματικότητα δημοσιέυτηκε πριν 12 χρόνια.Για ποιόν λόγο συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το σταματήσω?[ATTACH]67656[/ATTACH]

[ATTACH]67657[/ATTACH]

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις αγόρασα ένα νέο iPhone

Ήθελα να λάβω βασικές ρυθμίσεις από το macOS που χρησιμοποιώ για να παραμείνω στο iOS του. Έτσι, ζήτησα βοήθεια από το προσωπικό πληροφορικής. Είπαν ότι εξήγαγαν τις ρυθμίσεις ακολουθώντας αυτήν την οδηγία

https://docs.citrix.com/en-us/citrix-endpoint-management/policies/import-ios-mac-os-x-profile-policy.html

Το macOS μου είχε μολυνθεί με ανακατεύθυνση Bing. Κατάφερα να το ξεφορτωθώ με αυτόν τον οδηγό: https://applehelpwriter.com/bing-redirect-virus-mac

Ωστόσο, ο ιός εμφανίζεται στο iPhone. Υποθέτω ότι εισήχθη με τις ρυθμίσεις που εισήχθησαν, με κάποιο τρόπο παρέμειναν επηρεασμένες από την ανακατεύθυνση Bing.

Προτείνετε πώς να απαλλαγείτε από την ανακατεύθυνση Bing στο Safari στο iOS14. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θελω να ρωτησω σχετικα με την εφαρμογη του facebook και συγκεκριμενα οταν ανεβαζω μια ιστορια δεν μου εχει την επιλογη κοινοποιηση τοποθεσιας παρολο που στις ρυθμισεις του κινητου αλλα και τις εφαρμογης την τοποθεσια την εχω παντα ανοιχτη εν αντιθεση με ενα παλιο android που δοκιμασα την εχει κανονικα γνωριζει καποιος να μου πει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, είναι η πρώτη φορά που θα κάνω την μετάβαση απο Android σε ios.

Όπως καταλαβαίνετε, το ιστορικό σε viber και whatsapp μετράει περίπου 8 χρονια και δεν είναι κάτι που θέλω να χάσω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος για να μεταφερθεί το ιστορικό από τις δύο αυτές εφαρμογές από Android σε ios;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται εκτός και αν αγοράσεις κάποια τρίτη εφαρμογή και να τα μεταφέρεις μέσω PC. Έχω καιρό να ψάξω αν υπάρχει κάποια εξέλιξη αλλά Όσο ξέρω δεν υπάρχει ΜΙΑ εφαρμογή που τα κάνει ολα ...έχουν μοιράσει την πίτα και είναι άλλη εφαρμογή για μεταφορά Viber και άλλη για WhatsApp.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Είμαι φοιτητής στο κομμάτι πάστορας στο κολέγιο Μάρτιν Λούθερ στην πρώτη μου τάξη ελληνικής. Έχω πάρει λατινικά και έχω χρησιμοποιήσει ένα εργαλείο που λέγεται William Whittaker words είναι ένα υπέροχο λεξικό που είμαι σίγουρος ότι θα το γνωρίζετε. Ωστόσο, δεν φαίνεται να βρίσκω ένα καλό κλασικό ελληνικό ισοδύναμο, ίσως δεν υπάρχει; Στα πλαίσια των μαθημάτων μας μεταφράζουμε τους μύθους του Αισώπου και μερικές φορές χρησιμοποιούν σπάνιες ή αρχαϊκές μορφές που δεν είμαι ακόμη ικανός να προσδιορίσω. Ένα λεξικό όπως οι Λέξεις θα ήταν χρήσιμο, οπότε προτείνετε μερικά λεξικά ή στρατηγικά. Επίσης είμαι νέος εδώ, οπότε ανυπομονώ να μελετήσω αυτό το φόρουμ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned
  • 2 weeks later...

Το πολυαναμενόμενο live text στις φωτογραφίες, που φέρνει το IOS15 δεν παίζει καθόλου σε Ελλάδα; και δεν μιλάω για ελληνικό κείμενο αλλά για αγγλικό!

Link to comment
Share on other sites

Θα πας ρυθμίσεις γενικές γλώσσα περιοχή και θα το ενεργοποιησεις εκεί. Μετα θα μπεις και στις ρυθμίσεις της κάμερας και θα το ενεργοποιησεις και εκεί επίσης . Εναλλακτικά μπορείς απλά να αλλάξεις την γλώσσα της συσκευής σε αγγλικά. Ελπίζω να βοήθησα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...