Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν καταφερα τπτ, παταω synch αλλα δεν περναει το αρχειο. Υπαρχουν καπου στο νετ τα βηματα ακριβως μηπως κανω κατι λαθος?

energetic ολα αυτα τα κανεις μεσα στο iphone? δλδ στην εφαρμογη garageband του iphone? κ αν εχω βρει ετοιμο αρχειο ηχου, οχι καποιο κομματι που θελω να κοψω τι κανω?

 

για δες αυτο το βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=S46av59LuuA δειχνει παρα πολυ απλο , ανεβαζεις το αρχειο στο icloud και μετα μεσω της εφαρμογης στο garageband οριζεις που θα ξεκιναει , εσυ που το εχεις ετοιμο το σερνεις μπροστα και μετα κλικ στο βελακι my songs και βαζεις τιτλο στο αρχειο μετα κλικ στο share και το οριζεις σαν ringtone.

 

καλυτερα κανε αυτο που λεει αυτο το βιντεο εδω https://www.youtube.com/watch?v=NnTkJd19rbQ , αυτο που σου εγραψα εγω παραπανω διοτι με την εφαρμογη στο κινητο δεν το εχω δουλεψει αλλα μεσω του itunes οπως σου ειπα παραπανω.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ξεκλειδωματος από τον πάροχο είναι πάντα επί πληρωμή ή υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως να έχει λήξει κάποιο δεσμευτικό συμβόλαιο;

Εφόσον έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του, ο κάτοχος έχει το δικαίωμα να αιτηθεί το ξεκλείδωμα της συσκευής του, εντελώς δωρεάν.

Όσο για τη φυσική του παρουσία, αυτή δεν είναι απαραίτητη, τουλάχιστον σε AT&T, που έχω εμπειρία. Αρκεί ένα τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση πελατών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θελω να συνδεσω ενα ipad 3 mini με τηλεοραση που εχει μονο hdmi ή scart. Πως το κανω και τι πρεπει να αγορασω; Υπαρχει καποια φθηνη λυση;
Link to comment
Share on other sites

1) Μία λύση είναι ασύρματα με Google chromecast. Δεν θα βλέπεις ό,τι βλεπεις στην οθόνη του iPad εκείνη τη στιγμή, αλλά το περιεχόμενο των εφαρμογών που έχεις εγκαταστήσει στο ipad σου και που συνεργάζονται με το chromecast.

Eδώ το chromecast 3ης γενιάς (νεότερο) https://www.skroutz.gr/s/16610141/Google-Chromecast-3rd-Generation.html

Και εδώ όλες οι εφαρμογές που συνεργάζονται με αυτό https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_apps_with_Google_Cast_support

 

2) Δεύτερη λύση είναι καλώδιο lightning to hdmi, όπου προβάλλεις ενσύρματα με HDMI στην τηλεόραση ΑΚΡΙΒΩΣ την οθόνη του iPad. Είναι η επίσημη λύση της Apple για καλωδιακή σύνδεση iPad/iPhone με TV.

Εδώ το καλώδιο της Apple https://www.skroutz.gr/s/4365393/Apple-Lightning-male-HDMI-Lightning-female-MD826.html?from=catspan&keyphrase=lightning+to+hdmi

 

3) Τρίτη λύση είναι πάλι ασύρματα, χρησιμοποιώντας HDMI stick σαν το Chromecast, αλλά με το πρότυπο AirPlay της Αpple.

Eπίσημα τέτοια δεν βγάζει η Apple, μόνο τρίτοι κατασκευαστές, με λίγο αμφίβολη ποιότητα, αλλά μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο και να βρεις κάποιο που να συνεργάζεται σωστά. Εδώ είναι κάποια τέτοια HDMI sticks με AirPlay https://www.skroutz.gr/c/2528/Smart_TV_Stick.html?from=catspan&keyphrase=airplay

 

4) Τέταρτη και πιο ακριβή λύση είναι μία Apple TV (TV box), η οποία είναι η επίσημη λύση για ασύρματη σύνδεση μεταξύ iPad/iPhone και TV, αλλά μάλλον κοστίζει περισσότερο από το iPad σου...

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/media-players/178546-apple-tv-4k-32gb

 

 

Γενικά η πιο ασφαλής λύση ειναι το καλώδιο. Διότι θα παίξει εγγυημένα ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ακριβώς ό,τι βλέπεις στο iPad.

Δεύτερη καλύτερη για τα δικά μου δεδομένα και τη χρήση ειναι το chromecast, επειδή κυρίως με ενδιαφέρει να βλέπω Netflix, Youtube, Google Photos κλπ και όχι την ιδια την οθόνη του iPad μου.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ θα έπαιρνα ένα παλιότερο Apple tv λογικά θα κάνει πολύ κάτω από 100€ και είναι η μοναδική εγγυημένη λύση που θα δουλεύει πάντα με τον πιο αξιόπιστο και φιλικό τρόπο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.

Στην Κύπρο δεν μπορώ ν κατεβάσω τους χάρτες της google.

ξέρετε πως να κάνω Αλλαγη apple store την χώρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Στην Κύπρο δεν μπορώ ν κατεβάσω τους χάρτες της google.

ξέρετε πως να κάνω Αλλαγη apple store την χώρα μου?

 

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα και Περιοχή -> Περιοχή.

Βάλε Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια.

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα iPad στο οποίο δεν υπάρχει πρόσβαση στο apple id.

 

Αυτός που το έχει μου ανέφερε πως ο προηγούμενος κάτοχος δεν θυμάται τον κωδικό.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαγράψω το apple id και να του βάλω μετά νέο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εντύπωση πως με την απόδειξη αγοράς κάτι γίνεται. Υπάρχει στο site τους help desk και απο έκει. Πριν 2 χρόνια ξεκλείδωσαν έτσι τηλέφωνο φίλου. Θυμόταν μεν τις ερωτήσεις αλλά όχι τις απαντήσεις. Δηλαδή αν ήταν ελληνικά ή greeklish. Μας έκαναν reset τον κωδικό και συνδεθηκαμε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια.

 

 

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα iPad στο οποίο δεν υπάρχει πρόσβαση στο apple id.

 

 

 

Αυτός που το έχει μου ανέφερε πως ο προηγούμενος κάτοχος δεν θυμάται τον κωδικό.

 

 

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαγράψω το apple id και να του βάλω μετά νέο;

 

 

 

Εχεις γράψει και στο iphonehellas και μόλις σου είπαν ότι «βρωμάει» η δουλειά την έκανες με δικαιολογία τον γείτονα.

Οποτε πες το γείτονα να βρει την απόδειξη αγοράς για να μπορέσει να το ενεργοποιήσει.Αλλιως πες του να το κάνει δίσκο να προσφέρει τα λικερακια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά φίλος φίλου ταξιτζής στο επάγγελμα σε πολύ τουριστικό νησί έχει iphones και ipads αξίας άνω των 20.000. Τα κρατάει σαν ενθύμιο καθώς δεν του τα έχει ζητήσει κανένας. Εννοείτε πως έχει ψάξει τα πάντα για ξεκλείδωμα καθώς μιλάμε για χοντρά λεφτά.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις γράψει και στο iphonehellas και μόλις σου είπαν ότι «βρωμάει» η δουλειά την έκανες με δικαιολογία τον γείτονα.

Οποτε πες το γείτονα να βρει την απόδειξη αγοράς για να μπορέσει να το ενεργοποιήσει.Αλλιως πες του να το κάνει δίσκο να προσφέρει τα λικερακια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Απλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα εχω ενα Iphone 6 το οποιο η αδερφη μου εσπασε την οθονη,δεν καταλαβε οτι δεν πατουσε 100% την αφη και μπλοκαρε το apple id...Εντελει το ξεκλειδωσαμε το id αλλα οταν ανοιγεις το κινητο βγαζει το μνμ ''Το Iphone απενεργοποιηθηκε συνδεση με itunes'' μπαινω σε recovery mode συνδεδεμενος πλεον στο λαπτοπ αλλα η θυρα usb βγαζει σφαλμα οτι δεν αναγνωριζει την συσκευη...εννοειται οτι εχω δοκιμασει οτι οδηγο υπαρχει σε youtube-google κτλ πχ γραμμη εντολων-διαχειριση συσκευων,το εχω κουμπωσει σε Windows 10 αλλα και σε 7αρια και βγαζει τα ιδια...απο οτι αναζητησα παρατηρησα οτι και αλλοι εχουν ιδια θεματα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα Iphone 6 το οποιο η αδερφη μου εσπασε την οθονη,δεν καταλαβε οτι δεν πατουσε 100% την αφη και μπλοκαρε το apple id...Εντελει το ξεκλειδωσαμε το id αλλα οταν ανοιγεις το κινητο βγαζει το μνμ ''Το Iphone απενεργοποιηθηκε συνδεση με itunes'' μπαινω σε recovery mode συνδεδεμενος πλεον στο λαπτοπ αλλα η θυρα usb βγαζει σφαλμα οτι δεν αναγνωριζει την συσκευη...εννοειται οτι εχω δοκιμασει οτι οδηγο υπαρχει σε youtube-google κτλ πχ γραμμη εντολων-διαχειριση συσκευων,το εχω κουμπωσει σε Windows 10 αλλα και σε 7αρια και βγαζει τα ιδια...απο οτι αναζητησα παρατηρησα οτι και αλλοι εχουν ιδια θεματα...

 

Μήπως όντως υπάρχει θέμα και με τη θύρα lightning ή με το touch id εκτός από την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Προσπαθλω να επαναφέρω ενα backup του whatsapp απο το icloud διότι το SE μου εκλάπει. Το ζήτημα είναι πως πλέον δεν έχω iphone. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω στο pc και να το φορτώσω σε android? Έχω ψάξει αρκετα αλλά μεχρι στιγμής τίποτα. Απελπισία...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προσπαθλω να επαναφέρω ενα backup του whatsapp απο το icloud διότι το SE μου εκλάπει. Το ζήτημα είναι πως πλέον δεν έχω iphone. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω στο pc και να το φορτώσω σε android? Έχω ψάξει αρκετα αλλά μεχρι στιγμής τίποτα. Απελπισία...

 

Ευχαριστώ

 

Με καθε επιφυλαξη, διαβασε το παρακατω link μηπως και σε βοηθησει.

 

https://www.coolmuster.com/phone-transfer/restore-whatsapp-from-icloud-to-android.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα στη παρέα...ενδιαφέρομαι να ξαναφτιάξω εφαρμογή με συνταγές μαγειρικής...η αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή η εφαρμογή πήγαινε πάρα πολύ καλά...φίλος που την έφτιαξε με πληροφόρησε ότι κάποια στιγμή σταμάτησε να υπάρχει δωρέαν μία βάση δεδομένων και την εξαγόρασε πασίγνωστο μέσο κοινωνικής δυκτίωσης,οπότε σταμάτησε η αναβάθμιση της εφαρμογής και η παρουσία της στο app store...ξεκαθαρίζω ότι δεν υπάρχει φράγκο από την πλευρά μου λόγω γέννησης παιδιού αλλά θα μπορούσα να βοηθήσω φοιτητή που σπουδάζει πάνω στα δίκτυα να το φτιάξει σαν θέμα εργασίας ή όποιος άλλος αν θέλει να με βοήθησει....ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημερα παιδια! Εχω ενα ipad air2, και προσπαθω εδω και 3 μερες να εγακταστησω το καινουριο ipados13 public beta. Ενω το κατεβασα κανονικα και ειναι μεσα στην ταμπλετα, οταν παω να το εγκαταστησω μετα το verifying update λαμβαων μηνυμα πως συνεβη ενα λαθος και πως το ipados public beta δεν μπορεσε να εγκατασταθει... Εσβησα το update, και το ξακακατεβασα 2-3 φορες, ακομα και το προφιλ εσβησα, αλλα παλι τιποτα.. Εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα η μαλλον το ταμπλετ μου δεν αναβαθμιζεται αλλο? Συμφωνα με την ανακοινωση της Απλ, το ipad air 2 ειναι απο αυτα που θα παρουν το 13. Ελευθερο χωρο εχω περιπου 5 γιγα, πριν το κατεβασμα του update, αρα υπαρχει αρκετος χωρος
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο ζήτημα. Με την 3η φορά πέτυχε, αφού ξαναέσβησα το αρχείο και το κατέβασα πάλι.
Link to comment
Share on other sites

τιποτα, εχω δοκιμασει εκατο φορες... δεν πιστευω να ειναι θεμα ελευθερου χωρου, εχω μπολικο, 5 γιγα πιστευω χωραει το update και μενει κιολας... ipad air 2 ειχεις?
Link to comment
Share on other sites

τιποτα, εχω δοκιμασει εκατο φορες... δεν πιστευω να ειναι θεμα ελευθερου χωρου, εχω μπολικο, 5 γιγα πιστευω χωραει το update και μενει κιολας... ipad air 2 ειχεις?

 

Οχι, iPad 2018. Καπου τόσο ελεύθερο χώρο είχα κι εγώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά πρόσφατα αγόρασα ένα κινητό για ανταλλακτικά για το δικό μου τα οποίο όμως τελικά δεν μου χρειάστηκαν. Το κινητό έχει γίνει restore απλά είναι icloud lock οπότε δεν μπορώ να επικοινωνήσω με κάποιο τρόπο με τον αρχικό ιδιοκτήτη για να το επιστρέψω. Ξέρετε κάποιο "κόλπο"; Edited by jumaru17
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με την Apple Ελλάδας

https://support.apple.com/el-gr/HT201232

 

Ελλάδα

21 0300 9960

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...