Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου κανει εντύπωση που το πρόβλημα αρχίζει μολις η μπαταρία πεσει κατω απο το 20% !!!!!!

 

 

 

Ότι και να κανεις δε φτιάχνει αυτό και θα στο κάνει για πάντα. Μόνο με αλλαγή μπαταρίας θα φτιάξει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλαει ιους το iPhone ειναι αδυνατον. Μην ασχοληθεις αλλο....
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Το google maps εχει και offline mode. Ειναι οτι καλυτερο και πιο ενημερωμενο για ολες τις πλατφόρμες.
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Κααλησπέρα θα ηθελα να μάθω εαν υπάρχουν θήκες για Iphone se που να λειτουργουν σαν επιπλεον μπαταρια ή επιπλέον αποθηκευτικος χώρος ή και τα 2 μαζι!

ευχαριστώ προκαταβολικά

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Το google maps εχει και offline mode. Ειναι οτι καλυτερο και πιο ενημερωμενο για ολες τις πλατφόρμες.

 

 

 

Όσες φοράς δοκίμασα να πλοήγηση με Google στην επαρχία (εννοώ σε διακοπές) έφαγα τα μούτρα μου. Με έστελνε σε κάτι καρόδρομους και μονοπάτια και όλο με την όπισθεν ήμουν να πάρω άλλο δρόμο.

 

Έχω δοκιμάσει μόνο από πλέον το Sygic μου έκανε καλή εντύπωση τουλάχιστον καλύτερη από το Google.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν έχεις πάρει απάντηση γιατί γράφεις σε λάθος μέρος μιας και εδώ μιλάμε για το iOS αποκλειστικά.

 

Υπάρχει θέμα για τη συσκευή σου όπου μπορείς να απευθυνθείς... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=433041

 

Φαντάζεσαι τι θα γινόταν εδώ μέσα αν ο καθένας από εμάς άνοιγε και από ένα καινούργιο θέμα με κάθε απορία του;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Είμαι εδώ και καιρό χρήστης iPad και έχω συνηθίσει το πληκτρολόγιο του το οποίο βρίσκω εξαιρετικό ειδικά στην τελευταία του μορφή. Επίσης να πω πως για tablet θεωρώ ότι το iPad είναι μονόδρομος.

Εδω και λίγες μέρες χρησιμοποιώ δοκιμαστικά ένα δανεικό iPhone για να δω πως είναι η εμπειρία χρήσης και σε iPhone. Παρόλα αυτά η χρήση του πληκτρολογίου της Apple στο iPhone είναι απίστευτα προβληματική για μένα και πάρα πολύ κουραστική. Το γεγονός ότι δεν υπάρχει glide typing σε ένα τόσο μικρό πληκτρολόγιο, το οτι χρειάζεται συνεχώς να περνάς από τα γράμματα στους αριθμούς για τα σημεία στίξης, το ότι δεν υπάρχει ς κλπ κάνουν την την εμπειρία χρήσης στο πληκτρολόγιο του iPhone πάρα πολύ διαφορετική σε σχέση με αυτό το iPad και πολύ προβληματική ταυτόχρονα.

Δοκιμάζοντας το Gboard της Google επίσης είναι πολύ κακή εμπειρία γιατί η πρόβλεψη των λέξεων ειδικά σε glide typing είναι απίστευτα ανακριβής. Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρυθμίσεων ή χρόνου που χρειάζεται για να μάθει κάποια πράγματα σε σχέση με το πως πληκτρολογώ, αλλά αυτή τη στιγμή μόνο και μόνο η χρήση πληκτρολογίου σε iPhone είναι λόγος για να αλλάξω ξανά πίσω σε Android. Έχετε να προτείνετε κάποιο tip ή κάποιο διαφορετικό πληκτρολόγιο που να λειτουργεί καλά σε iPhone; Αν και νομίζω πως δεν θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό πέρα από το G board ή το πληκτρολόγιο της Apple.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DomieMic65
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το Swiftkey.

 

Εγώ πάλι δεν μπορώ να γράψω σε οτιδήποτε πέρα από iOS keyboard. Όσα Android είχα ήταν πολύ αργά και άβολα σε πληκτρολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το Swiftkey.

 

Εγώ πάλι δεν μπορώ να γράψω σε οτιδήποτε πέρα από iOS keyboard. Όσα Android είχα ήταν πολύ αργά και άβολα σε πληκτρολόγηση.

Το πληκτρολόγιο του iPad είναι πάρα πολύ καλό!

Στο iPhone όμως είναι πολύ μικρό και συνεχώς πρέπει να αλλάζεις για τα σημεία στίξης... Πολύ άβολο.

Η πρόβλεψη και ο ορθογραφικός του έλεγχος είναι εξαιρετικός είναι η αλήθεια. Γράφεις σχεδόν ότι να ναι και στο τέλος βγαίνει σωστή η λέξη... Εντυπωσιακό!

Στο iPad γράφεις σαν σε υπολογιστή όμως στο μικρό μέγεθος του τηλεφώνου αυτό δεν γίνεται και η έλλειψη swipe είναι μεγάλο μείωση μείον αν το έχεις συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιδευομαι πολυ καιρο με αυτο ως που στο τελος τα παραταω γιατι δεν βγαζω ακρη.

Θελω να κανω ενα πολυ απλο πραγμα το οποιο εκανα απο τοτε που ειχα symbian αλλα στα iphone ποτε δεν το καταφερα:

Να βρω στο ιντερνετ η να κοψω αρχεια ηχου και να τα περασω στο κινητο ως alert tones. Εχω itunes 12.9 και ios 12.

Τα φωτα σας παρακαλω με την πιο ευκολη/γρηγορη μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιδευομαι πολυ καιρο με αυτο ως που στο τελος τα παραταω γιατι δεν βγαζω ακρη.

Θελω να κανω ενα πολυ απλο πραγμα το οποιο εκανα απο τοτε που ειχα symbian αλλα στα iphone ποτε δεν το καταφερα:

Να βρω στο ιντερνετ η να κοψω αρχεια ηχου και να τα περασω στο κινητο ως alert tones. Εχω itunes 12.9 και ios 12.

Τα φωτα σας παρακαλω με την πιο ευκολη/γρηγορη μεθοδο.

 

κατέβασε το τραγούδι ή επέλεξε το τραγούδι που θέλεις, μετά άνοιξε το με το itunes , κανε αναπαραγωγή! μετά σταμάτα το σημειώνοντας από που θέλεις να ξεκινήσει και από που θέλεις να σταματήσει το τραγούδι που θέλεις να ορίσεις ως ήχο κλήσης στο Iphone . μετά κανε δεξί κλικ πάνω στο τραγούδι αυτό και στις επιλογές κάπου έχει κάπου γράφει να ορίσεις από που θα ξεκινάει και που θα τελειώνει τα ορίζεις γράφοντας τον χρόνια και πατάς όκ! μετά κάνεις αναπαραγωγή και αφού είναι αυτό που θέλεις ξανά κάνεις δεξί επάνω στο τραγούδι και μετά δημιουργία αρχείου acc μόλις ακούσεις τον ήχο, μετά θα έχει δημιουργηθεί. και είναι έτοιμο. !μετά συγχρονίσε το με το iPhone! . προσοχέ όμως μην μπερδευτείς διότι και οι δυο τίτλοι του αρχείου θα είναι οι ίδιοι και όταν θα τα βάλεις να τα ακούσεις θα ακούς το ίδιο τραγούδι, θα κοιτάξεις στις επιλογές να μην έχει επιλεχθεί αρχή και τέλος στο τραγούδι. και έτσι θα ξέρεις ποιο είναι το καινούργιο τραγούδι και πιο το ολόκληρο ! ελπίζω να σε βοήθησα είναι πανεύκολο!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το τραγούδι ή επέλεξε το τραγούδι που θέλεις, μετά άνοιξε το με το itunes , κανε αναπαραγωγή! μετά σταμάτα το σημειώνοντας από που θέλεις να ξεκινήσει και από που θέλεις να σταματήσει το τραγούδι που θέλεις να ορίσεις ως ήχο κλήσης στο Iphone . μετά κανε δεξί κλικ πάνω στο τραγούδι αυτό και στις επιλογές κάπου έχει κάπου γράφει να ορίσεις από που θα ξεκινάει και που θα τελειώνει τα ορίζεις γράφοντας τον χρόνια και πατάς όκ! μετά κάνεις αναπαραγωγή και αφού είναι αυτό που θέλεις ξανά κάνεις δεξί επάνω στο τραγούδι και μετά δημιουργία αρχείου acc μόλις ακούσεις τον ήχο, μετά θα έχει δημιουργηθεί. και είναι έτοιμο. !μετά συγχρονίσε το με το iPhone! . προσοχέ όμως μην μπερδευτείς διότι και οι δυο τίτλοι του αρχείου θα είναι οι ίδιοι και όταν θα τα βάλεις να τα ακούσεις θα ακούς το ίδιο τραγούδι, θα κοιτάξεις στις επιλογές να μην έχει επιλεχθεί αρχή και τέλος στο τραγούδι. και έτσι θα ξέρεις ποιο είναι το καινούργιο τραγούδι και πιο το ολόκληρο ! ελπίζω να σε βοήθησα είναι πανεύκολο!

 

Ευχαριστω πολυ.

Πως θα το περασω στο iphone? Και σε περιπτωση που εχω βρει το αρχειο ηχου ετοιμο πχ σε mp3 μορφη και δεν χρειαζεται να κοπει κτλ πως το περναω στο iphone?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά όταν θέλω να βάλω custom ringtones ή γενικότερα mp3 ως ringtones είναι με την εφαρμογή ToneConvert. Mπαίνω μέσω του browser της εκεί που βρίσκεται το αρχείο mp3, το εντοπίζει, το κατεβάζει και στη συνέχεια το κάνει αντιγραφή στο GarageBand. Από εκεί κανεις ότι edit θες ή όχι και επιλέγεις να το χρησιμοποιήσεις ως ringtone και καθάρισες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Πως θα το περασω στο iphone? Και σε περιπτωση που εχω βρει το αρχειο ηχου ετοιμο πχ σε mp3 μορφη και δεν χρειαζεται να κοπει κτλ πως το περναω στο iphone?

 

μέσω του iTunes κάνοντας συγχρονισμό κάπως έτσι θυμάμαι ότι το είχα περάσει,

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι θα τρέξουν στο iOS? Οι ιοι του messenger είναι τύπου exe και το iOS τρέχει ipa μόνο υπό προϋποθέσεις.

 

Το να τρέξεις exe στο iOS είναι τόσο πιθανό όσο να βγεις ερωτικό ραντεβού με τη Τζολί και με την Αλμπα ταυτόχρονα την ίδια μέρα.

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι θα τρέξουν στο iOS? Οι ιοι του messenger είναι τύπου exe και το iOS τρέχει ipa μόνο υπό προϋποθέσεις.

 

Το να τρέξεις exe στο iOS είναι τόσο πιθανό όσο να βγεις ερωτικό ραντεβού με τη Τζολί και με την Αλμπα ταυτόχρονα την ίδια μέρα.

 

Υπάρχουν εκτελέσιμα και για ios φυσικά. Οι ιοί δεν είναι μόνο με επέκταση exe (μπορεί να είναι οποιοδήποτε εκτελέσιμο αρχείο οποιασδήποτε πλατφόρμας. Μόνο το compile αλλάζει).

 

Απλώς το iOS είναι sandboxed, οπότε ακόμα και να εκτελεσθεί κακόβουλο αρχείο, δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση στον πυρήνα ή στα αρχεία χρήστη (μόνο στα δεδομένα χρήστη ΕΝΤΟΣ της εφαρμογής και ΜΟΝΟ αν ΔΕΝ είναι κρυπτογραφημένα για κάποιον λόγο).

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Το βασικό μου ερώτημα είναι στο τέλος, απλά δίνω και κάποια στοιχεία παραπάνω για παν ενδεχόμενο.

 

Πριν λίγο καιρό, ένας φίλος από Αμερική μου έδωσε ένα από τα παλιά του iphone, το 6 συγκεκριμένα. Είχε πρόβλημα η μπαταρία και έτσι προχώρησα σε αλλαγή της. Το Θέμα τώρα είναι ότι είχε βάλει κάποιο κωδικό για το ξεκλείδωμα της συσκευής το οποίο όμως φαίνεται να μην θυμάται μιας και το είχε ξεχασμένο. Από ότι είδα, μπορώ να το κάνω reset και να το παρακάμψω αυτό το θέμα.

 

Με ποιον τρόπο μπορώ να ξεκλειδώσω το δίκτυο του κινητού και να αναγνωρίζει τις ελληνικές κάρτες sim? Μπορώ να το κάνω εγώ απλά με το IMEI της συσκευής ή πρέπει να μιλήσει ο φίλος μου με το κατάστημα από το οποίο το προμηθεύτηκε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει αυτός που σου το έδωσε να επικοινωνήσει με το δίκτυο που είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο και να αιτηθεί το ξεκλείδωμα της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ξεκλειδωματος από τον πάροχο είναι πάντα επί πληρωμή ή υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως να έχει λήξει κάποιο δεσμευτικό συμβόλαιο;
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία ξεκλειδωματος από τον πάροχο είναι πάντα επί πληρωμή ή υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως να έχει λήξει κάποιο δεσμευτικό συμβόλαιο;
Σπάνιες εξαιρέσεις και συνήθως απαιτούν φισικη παρουσία στον παροχο (που προφανος δύσκολα)
Link to comment
Share on other sites

δεν καταφερα τπτ, παταω synch αλλα δεν περναει το αρχειο. Υπαρχουν καπου στο νετ τα βηματα ακριβως μηπως κανω κατι λαθος?

energetic ολα αυτα τα κανεις μεσα στο iphone? δλδ στην εφαρμογη garageband του iphone? κ αν εχω βρει ετοιμο αρχειο ηχου, οχι καποιο κομματι που θελω να κοψω τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...