Jump to content

Samsung Galaxy S10e (SM-G970F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα παει κανεις απο εδω προς S20 τωρα που πανω κατω ξερουμε τι θα προσφερουν? Εγω δεν το βλεπω για φετος. Αν και το e μαλλον δεν ειχε τις αναμενομενες πωλησεις εγω ειμαι ευχαριστημενος.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update Φεβρουαριου ηρθε σημερα. 315 mb

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως το πρωί το έβαλα να ψάξει χειροκίνητα μπας και βγήκε τίποτα και δεν είχε ακόμη κάτι. Και έλεγα πως είχε αργήσει, σχετικά...

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως το πρωί το έβαλα να ψάξει χειροκίνητα μπας και βγήκε τίποτα και δεν είχε ακόμη κάτι. Και έλεγα πως είχε αργήσει, σχετικά...

 

Sent from my Mi A3

Στο S8 θυμαμαι οτι ερχονταν παντα στο τελος του μηνα. Αλλα το ειχα παρει οταν βγηκε το S9... Ισως και εμεις οταν βγουν τα 20αρια να παιρνουμε λιγο αργοτερα τις ενημερωσεις.

 

Ολα καλα και με αυτο το update. Κανενα προβλημα δεν εχει παρουσιαστει.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα πως μου έχει αλλάξει το εικονίδιο της πρώτης sim μετά το update. Από ότι βλέπω στις ρυθμίσεις προστέθηκαν λίγα ακόμη.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Θα παει κανεις απο εδω προς S20 τωρα που πανω κατω ξερουμε τι θα προσφερουν? Εγω δεν το βλεπω για φετος. Αν και το e μαλλον δεν ειχε τις αναμενομενες πωλησεις εγω ειμαι ευχαριστημενος.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού δεν είχε τις αναμενόμενες πωλήσεις και είναι πλέον περσινό, γιατί δεν το βγάζουν οι αλισίδες σε καμία ωραία προσφορά (400-500€), μήπως το χτυπήσουμε κάποιοι για δεύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να αντιληφθώ τη λογική βάσει της οποίας κάποιος επιθυμεί μια τέτοια συσκευή για 2η. Δεδομένου του ότι μιλάμε για ναυαρχίδα που απλά έρχεται σε μικρό μέγεθος. Και αν θες κάτι για δεύτερο, υπάρχει πληθώρα συσκευών που μπορείς να βρεις χωρίς να αγγίξεις καν το όριο στην τιμή που αναφέρεις. Και τέλος, ακόμη και να θέλεις μόνο αυτό, τι σε εμποδίζει να το αποκτήσεις από καταστήματα που δεν ανήκουν σε αλυσίδες για κάτι λίγα παραπάνω από 400€; Ίδια εγγύηση θα έχεις.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να αντιληφθώ τη λογική βάσει της οποίας κάποιος επιθυμεί μια τέτοια συσκευή για 2η. Δεδομένου του ότι μιλάμε για ναυαρχίδα που απλά έρχεται σε μικρό μέγεθος. Και αν θες κάτι για δεύτερο, υπάρχει πληθώρα συσκευών που μπορείς να βρεις χωρίς να αγγίξεις καν το όριο στην τιμή που αναφέρεις. Και τέλος, ακόμη και να θέλεις μόνο αυτό, τι σε εμποδίζει να το αποκτήσεις από καταστήματα που δεν ανήκουν σε αλυσίδες για κάτι λίγα παραπάνω από 400€; Ίδια εγγύηση θα έχεις.

 

Sent from my Mi A3

Φίλε μου, μη με παρεξηγείς! Είμαι ιδιάζουσα περίπτωση, για τους εξής λόγους: (1) Έχω πρόβλημα όρασης και χρησιμοποιώ Voice Assistant (αναγνώστη οθόνης). Είμαι πολύ απαιτητικός σε ό,τι αφορά την απόκριση της οθόνης στην αφή, διότι διαφορετικά δε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου (ο αναγνώστης οθόνης δε λειτουργεί σωστά και δε μπορώ να γράψω). (2) Για τον ίδιο λόγο, είμαι απαιτητικός στην ποιότητα του ήχου, οπότε χρειάζομαι στερεοφωνικά ηχεία. (3) Είμαι απρόσεκτος σε ό,τι αφορά το νερό (πιάνω 10 φορές την ημέρα το κινητό μου με ελαφρώς (ή μη) βρεγμένα χέρια, ή το βάζω στο αυτί μόλις βγαίνω από το μπάνιο, οπότε θέλω την πιστοποίηση IP68, ώστε να μην αγχώνομαι (δεν έχω χαλάσει ποτέ συσκευή λόγω υγρασίας). (4) Τέλος, δε μπορώ τις πλαστικούρες και τη χείριστη ποιότητα κατασκευής των φετινών μοντέλων της σειράς Α, οπότε επιλέγω μία ποιοτική συσκευή. Η πρώτη μου συσκευή κοστίζει 1800€, προφανώς δεν προτίθεμαι να διαθέσω ένα ανάλογο ποσό και για τη δεύτερη. Σκέφτομαι να το πάρω από Skroutz, αλλά φοβάμαι το ενδεχόμενο του μεταχειρισμένου/ανακατασκευασμένου, ιδιαίτερα αν πέσω σε αναξιόπιστο μαγαζί (όλοι γνωρίζουμε τους κινδύνους του Skroutz).

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πλεον η ποιοτητα κατασκευης δεν μετραει απο τη στιγμη που το gorilla glass γρατζουναει και μονο που θα ερθει σε επαφη με την τσεπη σου οποτε το εχεις παντα μεσα σε θηκη και με μεμβρανη/τζαμακι. Τι πλαστικο, τι μεταλλικο τι γυαλινο... Τη θηκη πιανεις και την προστασια οθονης.

Πλεον το S10e ειναι μονοδρομος αν θελεις compact συσκευη με δυνατα specs. Αν τιμολογηθει στα 400 θα ειναι super δεδομενου οτι ειναι 2 φορες πιο γρηγορο απο το ισχυροτερο φετινο midranger της Samsung.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει να σου πουλήσουν ανακατασκευασμένο για καινούριο πάντως. Οτιδήποτε δεν είναι καινούριο πρέπει να στο δηλώσει πριν την αγορά. Ο μόνος κίνδυνος είναι να μην πρόκειται για ευρωπαϊκή συσκευή, αλλά δεν πιστεύω ότι φέρνει κανείς τέτοια και να την πουλάει με εγγύηση αντιπροσωπείας, είναι πολύ τραβηγμένο. Όπως και να έχει, αν πάρεις το IMEI και το δώσεις στη Samsung σου λένε περί τίνος πρόκειται.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πλεον η ποιοτητα κατασκευης δεν μετραει απο τη στιγμη που το gorilla glass γρατζουναει και μονο που θα ερθει σε επαφη με την τσεπη σου οποτε το εχεις παντα μεσα σε θηκη και με μεμβρανη/τζαμακι. Τι πλαστικο, τι μεταλλικο τι γυαλινο... Τη θηκη πιανεις και την προστασια οθονης.

Πλεον το S10e ειναι μονοδρομος αν θελεις compact συσκευη με δυνατα specs. Αν τιμολογηθει στα 400 θα ειναι super δεδομενου οτι ειναι 2 φορες πιο γρηγορο απο το ισχυροτερο φετινο midranger της Samsung.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για μένα η ποιότητα κατασκευής είναι σημαντική. Τζαμάκι δε βάζω ποτέ, θήκη μπορεί να βάλω, μπορεί και όχι. Για γρατσουνιές δεν το συζητώ καν, καθώς έχω αγοράσει universal θήκη με φερμουάρ και εκεί βρίσκεται μόνιμα η συσκευή, εκτός και αν την έχω στο χέρι μου. Για την πρώτη μου συσκευή έχω γνήσια δερμάτινη θήκη (ε, 1800€ είναι αυτά!), ώστε να αποφύγω της συνέπειες ενδεχόμενης πτώσης, όπως και έγινε πριν από δύο μήνες. Τέλος πάντων, ας κλείσουμε το off topic, νομίζω ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν. Αυτό που κρατάμε είναι, ότι το S10E είναι μία εξαιρετική συσκευή, αλλά θα έπρεπε (κατά τη γνώμη μου πάντα) να είχε πέσει η τιμή του κατά 20-30%, δεδομένου ότι πρόκειται για περσινό μοντέλο. Ίσως να το ρίξουν μόλις έρθει το S20, αν και κάτι μου λέει ότι μάλλον θα το εξαφανίσουν!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα τα "τζάμια", δεν είναι ίδια.

Έχω διάφορες εμπειρίες μιας και ποτέ δεν βάζω προστασίες, θήκες κλπ. Στο note 9 ας πούμε δεν μπορώ να βρω ούτε μια αραχνιά μπρος πίσω, ακόμα και κάτω από φως.

Σε s7e είχα αραχνιές, σε s8/s9 πολλές μικρές και 1-2 πολύ βαθιές γρατζουνιές, σε iphone 7 ανεπαίσθητες αραχνιές που δεν μπορούσες να δεις αν δεν προσπαθούσες πολύ, σε iphone XS γρατζουνιές που φαινόταν σαν τρίψιμο με γιαλόχαρτο από την 1η μέρα. Στο 10e δεν είδα κάτι πέρα από μικρές αραχνιές, αλλά δεν το δουλεύω εγώ οπότε δεν ξέρω.

Είναι θέμα τύχης, αλλά είναι και πολλές οι ποιότητες όπως φαίνεται του κάθε γυαλιού/gorilla glass.

 

Κατά τα υπόλοιπα, για τον φίλο που ψάχνει 2η συσκευή, την χρειάζεσαι; Γιατί δεν ρωτάς τον πάροχο σου αν υποστηρίζει eSim έτσι ώστε να έχεις 2 κάρτες στο iPhone που το υποστηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Το S10e το πηρα Μαρτιο του 19. Με το που χαλασε η εργοστασιακη μεμβρανη παραγγειλα αλλη. Στις 2 μερες μεχρι να ερθει μου επεσε με λεπτη θηκη με τη μουρη σε ανοιχτο γηπεδο μπασκετ και εκανε μια γρατζουνια 6-7 χιλιοστα ορατη υπο συνθηκες... Μεχρι το Νοεμβρη που το εστειλα service για αισθητηρα υγρασιας και μου αλλαξαν τα παντα(μπρος πισω τζαμι και μπαταρια) το ειχα χωρις προστασια οθονης 20 μερες περιπου. Εκτος αυτης της γρατζουνιας υπο φως εντοπιζες ψιλοαραχνιες... Ολα αυτα σε 20 μερες.... Απο Νοεμβρη που μου κανανε το δωρο αψεγαδιαστγς οθονης χωρις προστασια το εχω αφησει μονο με την clear view θηκη και για λιγες μερες. Η οθονη αψογη...

Στο S8 σε 1 μηνα χωρις προστασια ειχε αποκτησει 2 ενοχλητικες γρατζουνιες. S7 και πριν χωρις προστασια δεν εβρισκα ψεγαδι...

Ισως απο συσκευη σε συσκευη ειναι διαφορετικη η ποιοτητα και ας ειναι ο ιδιος τυπος Gorilla Glass. Αλλα μετα το GG3 οι επομενοι τυποι ειναι πιο επιρρεπεις σε γρατζουνιες-αραχνιες.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα τα "τζάμια", δεν είναι ίδια.

Έχω διάφορες εμπειρίες μιας και ποτέ δεν βάζω προστασίες, θήκες κλπ. Στο note 9 ας πούμε δεν μπορώ να βρω ούτε μια αραχνιά μπρος πίσω, ακόμα και κάτω από φως.

Σε s7e είχα αραχνιές, σε s8/s9 πολλές μικρές και 1-2 πολύ βαθιές γρατζουνιές, σε iphone 7 ανεπαίσθητες αραχνιές που δεν μπορούσες να δεις αν δεν προσπαθούσες πολύ, σε iphone XS γρατζουνιές που φαινόταν σαν τρίψιμο με γιαλόχαρτο από την 1η μέρα. Στο 10e δεν είδα κάτι πέρα από μικρές αραχνιές, αλλά δεν το δουλεύω εγώ οπότε δεν ξέρω.

Είναι θέμα τύχης, αλλά είναι και πολλές οι ποιότητες όπως φαίνεται του κάθε γυαλιού/gorilla glass.

 

Κατά τα υπόλοιπα, για τον φίλο που ψάχνει 2η συσκευή, την χρειάζεσαι; Γιατί δεν ρωτάς τον πάροχο σου αν υποστηρίζει eSim έτσι ώστε να έχεις 2 κάρτες στο iPhone που το υποστηρίζει;

Δυστυχώς ναι, χρειάζομαι και δεύτερη συσκευή. Χρησιμοποιώ ήδη SIM και e-SIM, αλλά δεν έχω μόνο Cosmote αριθμούς, έχω και αριθμό άλλης εταιρείας και μάλιστα τον γνωρίζει αρκετός κόσμος. Τα 400-500€ δεν είναι καθόλου πρόβλημα, δεδομένου ότι θα γίνει και αποφορολόγηση. Τα 800€ όμως ναι, είναι πρόβλημα ακόμη και με την αποφορολόγηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το S10e το πηρα Μαρτιο του 19. Με το που χαλασε η εργοστασιακη μεμβρανη παραγγειλα αλλη. Στις 2 μερες μεχρι να ερθει μου επεσε με λεπτη θηκη με τη μουρη σε ανοιχτο γηπεδο μπασκετ και εκανε μια γρατζουνια 6-7 χιλιοστα ορατη υπο συνθηκες... Μεχρι το Νοεμβρη που το εστειλα service για αισθητηρα υγρασιας και μου αλλαξαν τα παντα(μπρος πισω τζαμι και μπαταρια) το ειχα χωρις προστασια οθονης 20 μερες περιπου. Εκτος αυτης της γρατζουνιας υπο φως εντοπιζες ψιλοαραχνιες... Ολα αυτα σε 20 μερες.... Απο Νοεμβρη που μου κανανε το δωρο αψεγαδιαστγς οθονης χωρις προστασια το εχω αφησει μονο με την clear view θηκη και για λιγες μερες. Η οθονη αψογη...

Στο S8 σε 1 μηνα χωρις προστασια ειχε αποκτησει 2 ενοχλητικες γρατζουνιες. S7 και πριν χωρις προστασια δεν εβρισκα ψεγαδι...

Ισως απο συσκευη σε συσκευη ειναι διαφορετικη η ποιοτητα και ας ειναι ο ιδιος τυπος Gorilla Glass. Αλλα μετα το GG3 οι επομενοι τυποι ειναι πιο επιρρεπεις σε γρατζουνιες-αραχνιες.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, άψογο αλλά σου χάλασαν οριστικά την αδιαβροχοποίηση IP68 της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το συνοδευτικο εγγραφο που μου εστειλαν παραμενει η IP68 πιστοποιηση.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το S10E ως συσκευή, ποια είναι η γνώμη σας? Αν το πάρω τώρα (ενδεχομένως μέσα στο Μάρτιο), δεδομένου ότι είναι περσινή συσκευή, για πόσο καιρό ακόμα θα είναι εντάξει (γρήγορο, χωρίς κολλήματα/lags)? Επίσης, για πόσο καιρό ακόμα θα συνεχίσει να λαμβάνει ενημερώσεις ασφαλείας και αναβαθμίσεις λογισμικού? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Θα παρει και την επομενη εκδοση του android του χρονου και μετα απο αυτο τουλαχιστον 1 χρονο ακομα ενημερωσεις ασφαλειας. Τα S7 που βγηκαν το 2016 ακομα λαμβανουν ενημερωσεις ασφαλειας. Οχι μηνιαιες βεβαια αλλα λαμβανουν.

Οσον αφορα την ταχυτητα απλα πεταει... ΟΚ οι φετινες ναυαρχιδες θα ειναι πιο γρηγορες αλλα πιστευω οτι και σε 2 χρονια απο τωρα μια χαρα θα τα πηγαινει. Πχ ακομα και τωρα το καλυτερο midrange της Samsung στα benchmark ειναι κοντα στα S8 τα οποια βγηκαν το 2017. Οποτε καταλαβαινεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα παρει και την επομενη εκδοση του android του χρονου και μετα απο αυτο τουλαχιστον 1 χρονο ακομα ενημερωσεις ασφαλειας. Τα S7 που βγηκαν το 2016 ακομα λαμβανουν ενημερωσεις ασφαλειας. Οχι μηνιαιες βεβαια αλλα λαμβανουν.

Οσον αφορα την ταχυτητα απλα πεταει... ΟΚ οι φετινες ναυαρχιδες θα ειναι πιο γρηγορες αλλα πιστευω οτι και σε 2 χρονια απο τωρα μια χαρα θα τα πηγαινει. Πχ ακομα και τωρα το καλυτερο midrange της Samsung στα benchmark ειναι κοντα στα S8 τα οποια βγηκαν το 2017. Οποτε καταλαβαινεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μαζεψει πολυ πραμα απο θηκες για οποιον ενδιαφερεται δινω τις (Spigen Thin Fit, Rugged Armor και επισημη σιλικονης της Samsung σε μπλε πακετακι)... PM για συννενοηση....

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

My two cents: Όσο μου άρεσε η Liquid Air, τόσο με παίδεψε. Τρία τζαμάκια έχω σπάσει, το τελευταίο μία μέρα αφότου την ξαναέβαλα, μετά από 3 αναιμακτους μήνες με την Ultra Hybrid. Δεν βλέπω να την ξαναλλάζω..

:ninja:

 

Συνεπώς πλέον ψάχνω θήκες που να είναι λεπτές, αλλά να έχουν ακαμπτα και σχετικά ψηλά πλαινά. Είναι καμία από αυτές που δίνεις έτσι?

 

PS. Gm87, Πετάει το κινητάκι

Edited by kagio

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Rugged Armor ειναι ιδια με την Liquid Air, απλα εχει διαφορετικο σχεδιο πλατης.

Οι αλλες δυο δεν εξεχουν καθολου απο την οθονη. Χωρις τζαμακι δεν τις βαζεις για κανενα λογο.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βλεπωντας και επισημα πλεον τα S20 πιστευω οτι το S10e θα πρεπει να μεινει στην αγορα για καιρο ως η μονη αξιολογη compact συσκευη εκει εξω... Δεν αντιλεγω για τις δυνατοτητες των S20 αλλα αν ηθελα tablet θα χτυπουσα Galaxy Note... Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς η οθόνη του "μικρού" S20 είναι μόνο 6.2" και δεν είναι σαν μπαστούνι του γκόλφ...

Φυσικά θα παραμείνω για πολύ καιρό στο S10e που το πήρα μεταχειρισμένο σε άψογη κατάσταση 330€ μαζί με 3 θήκες (η μία LED cover, ή δεύτερη Samsung και η τρίτη από άλλον κατασκευαστή). Και πάλι πολλά έδωσα, αλλά τουλάχιστον η οθόνη είναι σε ανεκτό μέγεθος. Για μεγάλη οθόνη έχω το Samsung Galaxy Tab S5e...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το πληρωσες. Πολλα εδωσα περσι που το πηρα 2 βδομαδες μετα την κυκλοφορια και απο αλυσιδα....

Το S20 ειναι ανεκτο αλλα κατω απο 6 κατοσταρικα δυσκολα θα πεσει. Μια φορα την πατησα και τα εσκασα χοντρα....

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10e (SM-G970F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...