Jump to content

Samsung Galaxy S10e (SM-G970F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι απλό. Δεν λειτουργούν τα sms στο WiFi calling(της Vodafone). Συνεπώς και η οποιαδήποτε ειδοποίηση έρχεται με sms κόβεται. Προσωπικά επειδή το έχω σαν δεύτερο νούμερο, δεν με ενοχλεί κάτι τέτοιο. Το χρησιμοποιώ μόνο για να με καλούν οι δικοί μου και να τους καλώ κι εγώ.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Σε Cosmote και Vodafone, μπορείς να ενεργοποιήσεις volte που πάει πακέτο με WiFi calling. Το πρώτο σου επιτρέπει να πραγματοποιείς κλήσεις σε 4G δίκτυο (χωρίς αυτό σε γυρίζει σε 3G αν γίνει κλήση), και το δεύτερο να δρομολογούνται οι κλήσεις μέσω WiFi (αντί για το δίκτυο κινητής). Η κύρια χρησιμότητα που έχει αυτό είναι να μπορείς να μιλάς σε χώρους που δεν έχει καλό σήμα κινητής, πχ σε κανένα υπόγειο. Ωστόσο το χρησιμοποιώ για να κάνω οικονομία. Αν το έχεις σε 4G, ακόμα και στην αναμονή καταναλώνει λίγο παραπάνω ενέργεια. Βάζοντας το σε 2G καταναλώνει λιγότερη μπαταρία, και χρησιμοποιώντας το WiFi calling έχω και κλήσεις με άριστη ποιότητα ήχου (σε 2G θα ήταν σαφώς χειρότερη). Το ίδιο μπορεί να γίνει και με τη συσκευή σε flight mode, ώστε να μην καταναλώνει καθόλου ο δέκτης του κινητού και να ανοίξεις WiFi για κλήσεις. Ωστόσο βρήκα ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά αν το βάλω σε 2G από το flight mode.

 

Sent from my Galaxy S10e

Ενδιαφέρον.

Έχω Cosmote, μήπως ξέρεις και πως ενεργοποιώ το Volte+WiFi calling?

Link to comment
Share on other sites

Με αποστολή sms από συμβατή συσκευή με τη λέξη wificall στο 1333, αν θυμάμαι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα! Είμαι κάτοχος ενός mi 9t pro εδώ και τρεις μήνες, και είμαι φουλ ικανοποιημένος σε όλα. Το μόνο που με έχει κουράσει, είναι το κάπως μεγάλο μέγεθος, και το αυξημένο βάρος.. Αξίζει η μετάβαση σε s10e? Τώρα βγάζω ανετοτατα τη μέρα με αρκετά έντονη χρήση και μένει γύρω στο 20%.. Με το s10e σε αυτό τον τομέα τι παίζει??

Δεν ξέρω τι μπαταρία και τι κατανάλωση έχει το Mi 9T PRO. Εμένα μου βγάζει την μέρα αλλά οριακά.

 

Η μπαταρια ειναι παντα θεμα χρησης και ρυθμισεων. Με την σωστη ρυθμιση το S10e δινει πανω απο 7 ωρες οθονης σε μια μερα. Ποιος χρησιμοποιει το κινητο τοσες ωρες;

Δεν έχει να κάνει μόνο με το SOT, αλλά την γενικότερη χρήση και έχω την "σωστή ρύθμιση".

 

Δεν αρχίσαμε καλά την ημέρα...

0fd5cbcc993db5ecb5abecbdeddf161c.jpg

Sent from my Galaxy S10e

Μην ανησυχείς, δεν νομίζω να είναι κάτι. Στον ένα χρόνο που το έχω περίπου το έχει βγάλει μια δυο φορές, και έφυγε αμέσως, την 2η με restart νομίζω. Χωρίς λόγο.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε Cosmote και Vodafone, μπορείς να ενεργοποιήσεις volte που πάει πακέτο με WiFi calling. Το πρώτο σου επιτρέπει να πραγματοποιείς κλήσεις σε 4G δίκτυο (χωρίς αυτό σε γυρίζει σε 3G αν γίνει κλήση), και το δεύτερο να δρομολογούνται οι κλήσεις μέσω WiFi (αντί για το δίκτυο κινητής). Η κύρια χρησιμότητα που έχει αυτό είναι να μπορείς να μιλάς σε χώρους που δεν έχει καλό σήμα κινητής, πχ σε κανένα υπόγειο. Ωστόσο το χρησιμοποιώ για να κάνω οικονομία. Αν το έχεις σε 4G, ακόμα και στην αναμονή καταναλώνει λίγο παραπάνω ενέργεια. Βάζοντας το σε 2G καταναλώνει λιγότερη μπαταρία, και χρησιμοποιώντας το WiFi calling έχω και κλήσεις με άριστη ποιότητα ήχου (σε 2G θα ήταν σαφώς χειρότερη). Το ίδιο μπορεί να γίνει και με τη συσκευή σε flight mode, ώστε να μην καταναλώνει καθόλου ο δέκτης του κινητού και να ανοίξεις WiFi για κλήσεις. Ωστόσο βρήκα ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά αν το βάλω σε 2G από το flight mode.

 

Sent from my Galaxy S10e

To ενεργοποίησα στην Cosmote. Υποθέτω όταν δεν έχει καλό σήμα και η συνομιλία γίνεται μέσα από το WiFi, η χρέωση είναι σαν να καλώ κανονικά (δίκτυο κινητής τηλέφωνίας), σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να ρυθμιστεί το snooze time του stock calendar? Είναι στο 5λεπτο τώρα και είναι αρκετά ενοχλητικό, μιας και δεν έχω βρει τρόπο να αλλάζει!

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To ενεργοποίησα στην Cosmote. Υποθέτω όταν δεν έχει καλό σήμα και η συνομιλία γίνεται μέσα από το WiFi, η χρέωση είναι σαν να καλώ κανονικά (δίκτυο κινητής τηλέφωνίας), σωστά?
Ναι, ακριβώς. Δεν αλλάζει τίποτα στην τιμολόγηση των κλήσεων. Απλά δρομολογούνται μέσω WiFi αντί για δίκτυο κινητής.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση ασφαλειας Μαρτιου ηρθε σε Ελληνικο. 130 mb

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι το χθεσινο update βελτιωσε και αλλο την μπαταρια. Δεν το εχω ψαξει σε χρονους αλλα απο χθες που το χρησιμοποιω βλεπω οτι πεφτει πιο αργα...

 

Edit: 1 ωρα και 20λεπτα SOT απο 100 σε 85%!!!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω πάρει το update Μαρτίου είδα και εγώ τρελή διαφορά σήμερα σε s10 plus. Πιο πολύ μου φαίνεται ότι κάτι έφτιαξε η google παρά η Samsung. Έχω πάρα πολύ καλό standby..

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω πάρει το update Μαρτίου είδα και εγώ τρελή διαφορά σήμερα σε s10 plus. Πιο πολύ μου φαίνεται ότι κάτι έφτιαξε η google παρά η Samsung. Έχω πάρα πολύ καλό standby..

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Κάτι ακούστηκε ότι έφτιαξαν κάτι στα play services μπορεί να οφείλεται σε αυτό

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες κλεινω 1 χρονο με τη συσκευη...

 

Αν και παλια αλλαζα 3-4 κινητα το χρονο πλεον ηρεμησα λιγο. Ενα χρονο το S8 που το αλλαξα λογω σπασιματος στην οθονη και 1 χρονο πλεον με το S10e που λογικα παει για να γινει 2... Δεν εχω λογο να το αλλαξω προς το παρων.

 

Σιγουρα ειναι τουμπανα τα S20 αλλα και το S10e μια χαρα στεκεται...

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Οκ, κλείσαμε χρόνο. Με 5,5 ώρες οθόνη στο 25% με την μπαταρία που δεν είναι πλέον και καινούρια, νομίζω μια χαρά είναι. Τελικά ίσως είναι καλό που δεν το έχω φορτίσει σχεδόν ποτέ γρήγορα, ούτε ασύρματα.

 

Sent from my Galaxy S10e

e1361fbcc4fff51fea7568126f27935d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στις 5μιση ωρες οθονης συνολο σε 2 μερες και υπολοιπο 20%. Αλλα με παρα πολλες κλησεις απο χθες και αρκετο 4g. Με τις συνηθεις κλησεις και wifi θα εδινε 7ωρο...

Ο τροπος φορτισης εννοειται οτι ειναι σημαντικος.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι πολύ καλύτερα από εμένα... Εγώ μόνο WiFi. Αν θυμάμαι καλά, έχεις αλλάξει και μπαταρία;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι πολύ καλύτερα από εμένα... Εγώ μόνο WiFi. Αν θυμάμαι καλά, έχεις αλλάξει και μπαταρία;

 

Sent from my Galaxy S10e

Ναι. Μου την αλλαξαν στο service μεσα Νοεμβριου.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2μιση ωρες SOT σημερα η μπαταρια πηγε απο το 81 στο 55%. Καλυτερα δεν γινεται πιστευω...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί σε κανέναν το widget καιρού-ρολογιού της Samsung να δείχνει λάθος ώρα; Από το πρωί μου το κάνει εμένα δείχνοντας 2 ώρες πίσω. Η πλάκα είναι πως το ρολόι του κινητού δείχνει την σωστή ώρα, ενώ αν κάνω ενημέρωση στον καιρό δείχνει επίσης ότι ενημερώθηκε τη σωστή ώρα. Δοκιμάζοντας διάφορα, βλέπω πως αν βάλω χειροκίνητα άλλα μέρη της Ελλάδας σαν τοποθεσία δείχνει σωστή ώρα, ενώ την δικιά μου (Αγ. Δημήτριος Αττικής) δείχνει 2 ώρες πίσω. Κουφό εντελώς.

9742bf904e8203342d1cbc5457c115c6.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί σε κανέναν το widget καιρού-ρολογιού της Samsung να δείχνει λάθος ώρα; Από το πρωί μου το κάνει εμένα δείχνοντας 2 ώρες πίσω. Η πλάκα είναι πως το ρολόι του κινητού δείχνει την σωστή ώρα, ενώ αν κάνω ενημέρωση στον καιρό δείχνει επίσης ότι ενημερώθηκε τη σωστή ώρα. Δοκιμάζοντας διάφορα, βλέπω πως αν βάλω χειροκίνητα άλλα μέρη της Ελλάδας σαν τοποθεσία δείχνει σωστή ώρα, ενώ την δικιά μου (Αγ. Δημήτριος Αττικής) δείχνει 2 ώρες πίσω. Κουφό εντελώς.

9742bf904e8203342d1cbc5457c115c6.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Την επιλογή να μετακομίσεις την σκέφτηκες; ;-)

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Τώρα και να θέλουμε δεν το κουνάμε....

Από ότι βλέπω ψάχνοντας στο Google, το ίδιο θέμα το έχουν ξαναδεί χωρίς να υπάρχει κάποια λύση. Κάποια στιγμή φτιάχνει μόνο του. Προς το παρόν αντικατέστησα το widget με 2 διαφορετικά, ένα για ρολόι και ένα που έχει τον καιρό μόνο του. 2b53c2b402ea600a2721913a9f7101d0.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς κάνει κι εμένα σε Samsung Note 10 απο χτες.Ξηλωσα το widget κι ησύχασα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Τώρα και να θέλουμε δεν το κουνάμε....

Από ότι βλέπω ψάχνοντας στο Google, το ίδιο θέμα το έχουν ξαναδεί χωρίς να υπάρχει κάποια λύση. Κάποια στιγμή φτιάχνει μόνο του. Προς το παρόν αντικατέστησα το widget με 2 διαφορετικά, ένα για ρολόι και ένα που έχει τον καιρό μόνο του. 2b53c2b402ea600a2721913a9f7101d0.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Φίλε μου, υγεία να έχουμε όλοι μας και ας είναι αυτά μόνο τα προβλήματα μας.

Άλλωστε η αγάπη για την τεχνολογία δεν τελειώνει. Απλά μπαίνει για λίγο (ελπίζω και εύχομαι) σε δεύτερη μοίρα.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, αυτά τα θεωρώ αυτονόητα. Για αυτό και συνεχίζουμε κανονικά να γράφουμε. Ειδικά τώρα που οι συσκευές "δουλεύουν υπερωρίες", όλο και κάτι θα βρούμε παραπάνω... :D

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, καλά είναι για μια φόρτιση.

2g δίκτυο και στις 2 κάρτες και χρήση μόνο με WiFi.584a5501c840db6727735df7c339eb78.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10e (SM-G970F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...