Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για καθαρισμό/απολύμανση εσωτερικής/εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού:

 

-1 L NCH Everbrite €14.36 (Aραίωση έως 1:50)

-1 ψεκαστήρας προπιέσεως Kraft €11.5

-Σακούλες συλλογής (από 2 ευρώ σε καταστήματα εξοπλισμού φανοποιείου/χρωματοπωλεία). Εναλλακτικά €18 η TieTite.

 

Συνολική εργασία 90 λεπτά.

-Λύσιμο εσωτερικής μονάδας με αφαίρεση μετώπης

-Εξαγωγή φυγοκεντρικού ανεμιστήρα.

-Ξέπλυμα εναλλάκτη και αεραγωγού

-Ξέπλυμα εξωτερικής μονάδας

-Ψεκασμός φίλτρων, ανεμιστήρα, μετώπης κτλ με Everbrite

-Ψεκασμός εναλλάκτη, αεραγωγού, συλλέκτη συμπυκνωμάτων κτλ

-Ψεκασμός εξωτερικής μονάδας

-Αναμονή 20-30 λεπτών

-Ξέπλυμα των παραπάνω

-Συναρμολόγηση

-Λειτουργεία της μονάδα μέχρι να αδειάσει η λεκάνη συμπυκνωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς γνώμη γι αυτό;

 

Inventor Passion Eco P9MVI32-09WiFi / P9MVO32-09

 

και γενικά για τα Inventor;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός αρα η γνώμη μου δεν έχει κάποια ιδιαίτερη αξία, το παρήγγειλα και εγώ από Κώτσο με την προσφορά του black Friday στα 399 με δωρεάν εγκατάσταση άτοκες δόσεις και δώροεπιταγη 50 ευρώ για απόσυρση του παλιού κλιματιστικού.

Με αυτές τις προϋποθέσεις θεωρώ ότι είναι σούπερ ευκαιρία.

Η inventor είναι η μόνη με εγγύηση 10 ετη σε εσωτερική και εξωτερική μονάδα χωρίς όρους και προϋποθέσεις.

Αυτό και το ότι έχει άψογη συμπεριφορά σε θέματα σέρβις εντός και εκτός εγγύησης σε αντίθεση με και άλλα δυνατά υποτίθεται ονόματα με έκαναν να μην σκεφτώ καν άλλη μάρκα.

Και εδώ μέσα πάντως έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την μάρκα αλλά και για το μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Σπύρο!

 

 

Edit:

 

Είδα στον Κωτσόβολο αυτό το κλιματιστικό

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/192474-toyotomi-tdn-tdg-8pa61vr

 

Έχει κανείς εμπειρία από toyotomi? Επίσης αναρωτιέμαι αν με καλύπτει για χώρο 45 τμ περίπου.

Παρε το αφοβα ειναι καλο και θα σε καλυψει

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κανείς γνώμη γι αυτό;

 

Inventor Passion Eco P9MVI32-09WiFi / P9MVO32-09

 

και γενικά για τα Inventor;

 

Ειναι καλα ta inventor και δεν βγαζουνε προβληματα και βλαβες γενικα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς γνώμη γι αυτό;

 

Inventor Passion Eco P9MVI32-09WiFi / P9MVO32-09

 

και γενικά για τα Inventor;

 

Μια Ελληνική εταιρεία με καλά κλιματιστικά, 10ετή εγγύηση και καλό after sales σύμφωνα με όσα έχουν γραφτεί κατά καιρούς . Σε γενικές γραμμές value for money .

Link to comment
Share on other sites

Έχω το passion eco 24 και είμαι ευχαριστημένος αρκετά από την απόδοση του
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη ψαχνω για 14-18.000 btu , ποιο απο τα inventor ειναι καλα ?

 

1)Omnia eco

2)Passion eco

3)Life pro

?

ευχαριστω

 

Αν εννοείς ποιότητα και απόδοση στην ψύξη/θέρμανση όλα καλά είναι . Το θέμα είναι τι budget έχεις και τί χρήση θα του κάνεις . Θα καίει στη θέρμανση ως κύρια πηγή θέρμανσης ; Πόσες ώρες την ημέρα ; Κάθε μέρα ή μονο στα καλά κρύα ; Το καλοκαίρι θα βαράει υπερωρίες ;

Link to comment
Share on other sites

εχω 550-650 περιπου διαθεσημα :)

δεν 8α καιει καθε μερα πολυ λογο και της δουλειας αλλα και οτι μενω μονος

ρωτησα αν εχεις κανεις αποψη γιατι στο σκρ..τζ διαβαζω και καλα και χαλια σχολια

Κυρια πηγη θα ειναι το κλιματιστικο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Χρειάζομαι βοήθεια για αγορά κλιματιστικού. Θέλω να καλύψω χώρο 40τμ (σαλόνι + χωλ) και υπάρχει και ανοιχτός διάδρομος προς τα δωμάτια. Ο μόνος χώρος που με ενδιαφέρει να κλιματίζεται είναι το το σαλόνι και πιο συγκεκριμένα στην περιοχή κοντά στον απέναντι τοίχο (περιπου 8.5μ) απο εκεί που θα μπει η μοναδα. Το σαλόνι είναι ανατολικό και δεν το χτυπά πολύ ο ήλιος. Το σπίτι είναι παλιά κατασκευή αλλά δεν βράζουμε το καλοκαίρι ούτε ξυλιάζουμε το χειμώνα.

 

Από οτι έχω δει, πιστεύω οτι με 18αρι θα είμαι οκ και μου προτάθηκε το http://www.toyotomi.gr/el/HTN-HTG-717R32

το οποίο μπορώ να το πάρω σε πολύ καλή τιμή.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι η ονομαστική στην ψύξη είναι 15700 (στη θέρμανση ειναι 17800), το εύρος απόδοσης είναι σχετικά χαμηλό (2.200-17.800 ψύξη και 2.390-18.000) και στο καρτελάκι αναφέρει το φορτίο σχεδιασμού θέρμανσης 3.6kW/h το οποίο δεν ξέρω μήπως είναι πολύ λίγο γιατι σε btu είναι 12000 και κάτι.

 

Γενικά δεν θέλω να κάνω τον χώρο παγάκι ή σαουνα και φυσικά δεν θέλω να λιώσει το κλιματιστικό προσπαθώντας να πιάσει τη θερμοκρασία.

 

Επειδή δε γνωρίζω και πολλά και δεν θέλω να βάλω κάτι και μετά να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο, μπορεί κάποιος που γνωρίζει αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά (ονομαστική, ευρος αποδοσης και φορτιο σχεδιασμου) να με βοηθήσει? Θα μου κάνει δουλειά αυτό το μηχάνημα ή να πάω σε άλλο με μεγαλύτερο ευρος ή μήπως πρέπει να πάω σε 24αρι (ελπίζω πως όχι)?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

εχω 550-650 περιπου διαθεσημα :)

δεν 8α καιει καθε μερα πολυ λογο και της δουλειας αλλα και οτι μενω μονος

ρωτησα αν εχεις κανεις αποψη γιατι στο σκρ..τζ διαβαζω και καλα και χαλια σχολια

Κυρια πηγη θα ειναι το κλιματιστικο

 

Πέρα απο μένα , στα παραπάνω posts απο το δικό σου απάντησαν μερικοί για την ποιότητα των Inventor .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη ψαχνω για 14-18.000 btu , ποιο απο τα inventor ειναι καλα ?

 

1)Omnia eco

2)Passion eco

3)Life pro

?

ευχαριστω

 

εχω 550-650 περιπου διαθεσημα :)

δεν 8α καιει καθε μερα πολυ λογο και της δουλειας αλλα και οτι μενω μονος

ρωτησα αν εχεις κανεις αποψη γιατι στο σκρ..τζ διαβαζω και καλα και χαλια σχολια

Κυρια πηγη θα ειναι το κλιματιστικο

 

 

18αρι κλιματιστικό δεν παίρνεις με αυτά τα χρήματα .Σε 12αρια υπάρχουν και πιο επώνυμα με τις προσφορές τις εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...μετα απο αρκετο καιρο επανερχομαι :):) ...Χρειαζομαι ενα 9αρι κλιματιστικο (ενα δωματιο) και στην πολη μου εχει προσφορα σ ενα καταστημα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/14708722/Haier-Tundra-Green-AS25TABHRA-1U25BEFFRA.html στα 390ευρω με περαστικα μαζι ...ποια η γνωμη σας ?? Ευχαριστω :)

my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...μετα απο αρκετο καιρο επανερχομαι :):) ...Χρειαζομαι ενα 9αρι κλιματιστικο (ενα δωματιο) και στην πολη μου εχει προσφορα σ ενα καταστημα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/14708722/Haier-Tundra-Green-AS25TABHRA-1U25BEFFRA.html στα 390ευρω με περαστικα μαζι ...ποια η γνωμη σας ?? Ευχαριστω :)

 

299 κάνει στο Σκρουτζ. Τα 100 ευρώ πάνω είναι για εγκατάσταση; γιατί αν είσαι Αθήνα η εταιρία IQ SERVICE σου κάνει εγκατάσταση 9αρι με 50€ νομίζω

Link to comment
Share on other sites

QUOTE=DjTony;7724653]299 κάνει στο Σκρουτζ. Τα 100 ευρώ πάνω είναι για εγκατάσταση; γιατί αν είσαι Αθήνα η εταιρία IQ SERVICE σου κάνει εγκατάσταση 9αρι με 50€ νομίζω

 

Βορεια Ελλαδα ειμαι ...η εγκατασταση δυστυχως τοσο παει εδω ...σαν μηχανημα αξιζει ??..αν το γνωριζεις

my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...μετα απο αρκετο καιρο επανερχομαι :):) ...Χρειαζομαι ενα 9αρι κλιματιστικο (ενα δωματιο) και στην πολη μου εχει προσφορα σ ενα καταστημα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/14708722/Haier-Tundra-Green-AS25TABHRA-1U25BEFFRA.html στα 390ευρω με περαστικα μαζι ...ποια η γνωμη σας ?? Ευχαριστω :)

 

Καλή εταιρεία με καλή τιμολόγηση των προϊόντων με καλό value for money . Στα 299 ευρώ έχει στο skroutz.gr και η τιμή είναι πολύ καλη.

 

Τα db θορύβου της μέσα μονάδας είναι ιδιαίτερα χαμηλά οπότε το εγκρίνω για υπνοδωμάτιο . Kαταναλώσεις επίσης καλές .

 

Ο συμπιεστής του μηχανήματος είναι επώνυμος Panasonic .

Link to comment
Share on other sites

Καλή εταιρεία με καλή τιμολόγηση των προϊόντων με καλό value for money . Στα 299 ευρώ έχει στο skroutz.gr και η τιμή είναι πολύ καλη.

 

Τα db θορύβου της μέσα μονάδας είναι ιδιαίτερα χαμηλά οπότε το εγκρίνω για υπνοδωμάτιο . Kαταναλώσεις επίσης καλές .

 

Ο συμπιεστής του μηχανήματος είναι επώνυμος Panasonic .

 

 

Σ ευχαριστω Bananas :):)

my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα toyotomi 24.000btu αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστα. Μάλλον οι απαιτήσεις του χώρου είναι μικρές και έχω το εξής θεμα:

 

Σε ενιαίο περίπου 60-65 τμ βάζω τη θερμοκρασία στους 21-22, πιάνει τη θερμοκρασία στα 5 λεπτά και την πάει και τη διατηρεί στους 24 (θερμόμετρο καλοριφέρ) για περίπου 30 λεπτά και μετά ανεβάζει περσίδα πάνω και σταματάει να βγάζει αέρα και η εξ μονάδα σταματαει. Για να ανοίξει ξανά περνάει καμιά ώρα και πάλι τα ιδια.

 

Απ' ότι κατάλαβα ανεβάινει το θερμόμετρο του κλιματιστικού και αργεί πολύ να κατέβει με αποτέλεσμα μέχρι το θερμόμετρο να κατέβει να αρχίζει να κρυώνει το σπίτι.

 

Είναι φυσιολογική η αντίδραση του κλιματιστικού; Καταναλώνει περισσότερα με το άνοιξε κλείσε ; Αυτή τη στιγμή έχω βάλει το iFeel (θερμόμετρο στο χειριστήριο ) κοντά σε παράθυρο και δε κλείνει όπως έκλεινε με το θερμόμετρο του κλιματιστικού αλλά η θερμοκρασία στον χώρο είναι 24 και φοβάμαι μην ανέβει κ άλλο

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από την εξωτερική θερμοκρασία. Επειδή φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία αναγκάζεται να σταματήσει γιατί οι απώλειες είναι λίγες και αν συνέχιζε θα ανέβαζε κιαλο τη θερμοκρασία. Αν η εξωτερική πέσει περισσότερο δηλαδή κάνει περισσότερο κρύο έξω, θα δεις ότι δεν θα σταματά η εξωτερική μονάδα καθόλου και θα συνεχίσει και η εξωτερική αλλά και η εσωτερική μονάδα επειδή οι απώλειες θα είναι μεγαλύτερες.

Πήρα ένα toyotomi 24.000btu αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστα. Μάλλον οι απαιτήσεις του χώρου είναι μικρές και έχω το εξής θεμα:

 

Σε ενιαίο περίπου 60-65 τμ βάζω τη θερμοκρασία στους 21-22, πιάνει τη θερμοκρασία στα 5 λεπτά και την πάει και τη διατηρεί στους 24 (θερμόμετρο καλοριφέρ) για περίπου 30 λεπτά και μετά ανεβάζει περσίδα πάνω και σταματάει να βγάζει αέρα και η εξ μονάδα σταματαει. Για να ανοίξει ξανά περνάει καμιά ώρα και πάλι τα ιδια.

 

Απ' ότι κατάλαβα ανεβάινει το θερμόμετρο του κλιματιστικού και αργεί πολύ να κατέβει με αποτέλεσμα μέχρι το θερμόμετρο να κατέβει να αρχίζει να κρυώνει το σπίτι.

 

Είναι φυσιολογική η αντίδραση του κλιματιστικού; Καταναλώνει περισσότερα με το άνοιξε κλείσε ; Αυτή τη στιγμή έχω βάλει το iFeel (θερμόμετρο στο χειριστήριο ) κοντά σε παράθυρο και δε κλείνει όπως έκλεινε με το θερμόμετρο του κλιματιστικού αλλά η θερμοκρασία στον χώρο είναι 24 και φοβάμαι μην ανέβει κ άλλο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, σε χωρο περιπου 65-70τμ και υπαρχει και σκαλα που οδηγει στον επανω οροφο με διπλα τζαμια μπαλκονοπορτες PVC, διπλοι τοιχοι με φελιζολ 5αρι στην μεση κατασκευης 2006 θελω να βαλω ενα 24αρι ποιοτικο κλιματιστικο κυριως για θερμανση αλλα και ψυξη το καλοκαιρι (ποιο πολυ σε θερμανση) στο καθηστικο κουζινα οπου εκει ειμαστε ολες τις ωρες και επισης με ενδιαφερει πολυ και η καταναλωση να ειναι σε χαμηλα επιπεδα.

ειμαι μεταξυ των παρακατω ή οποιο αλλο μου προτεινεται εσεις

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

https://www.skroutz.gr/s/3124562/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF71VE.html

https://www.skroutz.gr/s/8968477/Mitsubishi-SRK71ZR-S-SRC71ZR-S.html

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by laniel
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ...τι γνωμη εχετε για κλιματιστικο Daewoo ??...σας ευχαριστω

 

Μάρκα που δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο να προσφέρει σε μοντέλα με μικρή εγγύηση όταν υπαρχουν αρκετές εταιρίες που δίνουν την διπλάσια ή την 5πλάσια εγγύηση απο τα 2 χρόνια που είναι η βασική .

 

Τί μέγεθος ψάχνεις και τι budget διαθέτεις ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ..ευχαριστω για την απαντηση ....9000 BTU με εγκατασταση γυρω στα 500ευρω και αν βρω και πιο οικονομικο... για ενα δωματιο το θελω που τις περισσοτερες ωρες ειναι κλειστο
my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ..ευχαριστω για την απαντηση ....9000 BTU με εγκατασταση γυρω στα 500ευρω και αν βρω και πιο οικονομικο... για ενα δωματιο το θελω που τις περισσοτερες ωρες ειναι κλειστο
Με 500 ευρώ παίρνεις άνετα και πάνω από 9000 βτυ gree με 10 χρόνια εγγύηση.κανένας λόγος να πας σε daewoo

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ..ευχαριστω για την απαντηση ....9000 BTU με εγκατασταση γυρω στα 500ευρω και αν βρω και πιο οικονομικο... για ενα δωματιο το θελω που τις περισσοτερες ωρες ειναι κλειστο

 

Στα 300 ευρώ . Αθόρυβο με 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη και δώρο το wifi, καλές καταναλώσεις:

 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tundra-green-as25tabhra-1u25beffra.html?source=external&offer=1

 

Δες και αυτό στα 400+ με 10 ετή εγγύηση . Εξίσου αθόρυβο .

 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-omnia-eco-o3mvi32-09wifir.html?source=external&offer=1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...