Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα έρθει τη Δευτέρα ένας δικός μου τεχνικός. Αν δεν είναι κάτι σοβαρό, θα το επιδιορθώσει. Αν είναι σοβαρό, θα κάνω καταγγελία.
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

μια ερωτηση. εψω ενα κλιματιστικο 18.000 btu mitsubishi το οποιο χρησιμοποιω πολυ χειμωνα καλοκαιρι.

καθαριζω πολυ συχνα τα αφαιρουμενα πλαστικα φιλτρα.

εχει ομως και 2 φιλτρα τα οποια ειναι σαν χαρτινα να πω σαν σφουγγαρι τα οποια δεν εχω αλλαξει και δεν εχω καθαρισει ποτε.

σημερα που ανοιξα την εσωτερικη μοναδα παρατηρησα οτι ειναι αρκετα ταλαιπωρημενα-βρωμικα.

η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης, αυτα τα δυο φιλτρα πλενονται η πρεπει να αντικατασταθουν; επισης καθε ποτε πρεπει να τα συντηρω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

μια ερωτηση. εψω ενα κλιματιστικο 18.000 btu mitsubishi το οποιο χρησιμοποιω πολυ χειμωνα καλοκαιρι.

καθαριζω πολυ συχνα τα αφαιρουμενα πλαστικα φιλτρα.

εχει ομως και 2 φιλτρα τα οποια ειναι σαν χαρτινα να πω σαν σφουγγαρι τα οποια δεν εχω αλλαξει και δεν εχω καθαρισει ποτε.

σημερα που ανοιξα την εσωτερικη μοναδα παρατηρησα οτι ειναι αρκετα ταλαιπωρημενα-βρωμικα.

η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης, αυτα τα δυο φιλτρα πλενονται η πρεπει να αντικατασταθουν; επισης καθε ποτε πρεπει να τα συντηρω;

 

Αυτα λογικά πρέπεινα αλλάζονται κάθε χρόνο. Οποτε πεταμα και αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Αυτα λογικά πρέπεινα αλλάζονται κάθε χρόνο. Οποτε πεταμα και αλλαγή

 

καθε χρονο;

πωωωωω δεν τα εχω αλλαξει ποτε.

τα παραγγελνω απο ιντερνετ η πρεπει να παω στην αντιπροσωπεια;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καθε χρονο;

πωωωωω δεν τα εχω αλλαξει ποτε.

τα παραγγελνω απο ιντερνετ η πρεπει να παω στην αντιπροσωπεια;

Υπερβολικο κάθε χρόνο και έχει το σετ 40€ το ένα βέβαιος αφήνοντας το στον ήλιο αναζωογόνοποιητε!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για 9άρι κλιματιστικό στα 400 ευρώ περίπου.

 

Κοιτάω αυτό, βγαίνει στα 380 με την έκπτωση:

https://www.you.gr/klimatismos-thermansh-leykes-syskeves/air-condition/air-condition-klimatistika/klimatistiko-inventor-omnia-eco-o3mvi32-09wifir-o3

 

Κάποια άλλη πρόταση;

Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι αθόρυβο, αξιόπιστο και να έχει R32.

Περισσότερο χρήση για το καλοκαίρι γιατί υπάρχει λέβητας φυσικού αερίου για τον χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

μια ερωτηση. εψω ενα κλιματιστικο 18.000 btu mitsubishi το οποιο χρησιμοποιω πολυ χειμωνα καλοκαιρι.

καθαριζω πολυ συχνα τα αφαιρουμενα πλαστικα φιλτρα.

εχει ομως και 2 φιλτρα τα οποια ειναι σαν χαρτινα να πω σαν σφουγγαρι τα οποια δεν εχω αλλαξει και δεν εχω καθαρισει ποτε.

σημερα που ανοιξα την εσωτερικη μοναδα παρατηρησα οτι ειναι αρκετα ταλαιπωρημενα-βρωμικα.

η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης, αυτα τα δυο φιλτρα πλενονται η πρεπει να αντικατασταθουν; επισης καθε ποτε πρεπει να τα συντηρω;

 

Παιχτη αυτό που κάνεις ειναι κάτι προχειρο.

Το σωστο σερβις αποτελειται απο

1. Καθαρισμό των φίλτρων της εσωτερικής μονάδας.

2. Καθαρισμό του στοιχείου της εσωτερικής μονάδας με ειδικό καθαριστικό υγρό ασφαλές για την υγεία μας.

3. Καθαρισμός του στοιχείου της εξωτερικής μονάδας με ισχυρό καθαριστικό υγρό.

4. Έλεγχος και καθαρισμός του δικτύου αποχέτευσης συμπυκνωμάτων.

5. Καθαρισμός της φτερωτής του εσωτερικού ανεμιστήρα και έλεγχος εδράνων.

6. Καθαρισμός της φτερωτής του εξωτερικού ανεμιστήρα και έλεγχος εδράνων.

7. Έλεγχος διαρροής ψυκτικού υγρού με ειδικό όργανο ανίχνευσης διαρροών.

8. Έλεγχος πιέσεων ψυκτικού υγρού και συμπλήρωση εφόσον απαιτείται.

9. Αμπερομέτρηση ρεύματος λειτουργίας.

10. Έλεγχος διατάξεων ασφαλείας του συμπιεστή (θερμικοί διακόπτες)

11. Έλεγχος σύσφιξης καλωδίων εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας.

Ολα αυτα χρειαζονται και ειδικα καθαριστικά αλλα και τρομπες η ψεκαστήρες που συνηθως τα σωστα μαστορια έχουν.

Το κοστος δεν ξεπερναει τα 15 ευρω και γυρω στην μιση ωρα δουλεια.Επιβαλεται να γινεται καθε χρονο!

Κοστος 15 ευρω ... και τουλαχιστον μια φορα τον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις κάποιον που τα κάνει όλα αυτά με 15€ ανάφερέ τον εδώ.

Θα έχει μεγάλη πελατεία!

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Παιχτη αυτό που κάνεις ειναι κάτι προχειρο.

Το σωστο σερβις αποτελειται απο

1. Καθαρισμό των φίλτρων της εσωτερικής μονάδας.

2. Καθαρισμό του στοιχείου της εσωτερικής μονάδας με ειδικό καθαριστικό υγρό ασφαλές για την υγεία μας.

3. Καθαρισμός του στοιχείου της εξωτερικής μονάδας με ισχυρό καθαριστικό υγρό.

4. Έλεγχος και καθαρισμός του δικτύου αποχέτευσης συμπυκνωμάτων.

5. Καθαρισμός της φτερωτής του εσωτερικού ανεμιστήρα και έλεγχος εδράνων.

6. Καθαρισμός της φτερωτής του εξωτερικού ανεμιστήρα και έλεγχος εδράνων.

7. Έλεγχος διαρροής ψυκτικού υγρού με ειδικό όργανο ανίχνευσης διαρροών.

8. Έλεγχος πιέσεων ψυκτικού υγρού και συμπλήρωση εφόσον απαιτείται.

9. Αμπερομέτρηση ρεύματος λειτουργίας.

10. Έλεγχος διατάξεων ασφαλείας του συμπιεστή (θερμικοί διακόπτες)

11. Έλεγχος σύσφιξης καλωδίων εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας.

Ολα αυτα χρειαζονται και ειδικα καθαριστικά αλλα και τρομπες η ψεκαστήρες που συνηθως τα σωστα μαστορια έχουν.

Το κοστος δεν ξεπερναει τα 15 ευρω και γυρω στην μιση ωρα δουλεια.Επιβαλεται να γινεται καθε χρονο!

Κοστος 15 ευρω ... και τουλαχιστον μια φορα τον χρονο.

ομολογω οτι δεν γνωριζα τιποτα απο οσα ανεφερες.

το κλιμστιστικο ειναι κυρια πηγη θερμανσης και δεν τιθεται θεμα οτι θα το συντηρησω οσο καλυτερα μπορω. τα οσα εγραψες αποτελουν πλεον οδηγο για εμενα.

η μονη μου ενσταση ειναι η τιμη που ανεφερες, που μου φαινεται υπερβολικα χαμηλη.

οταν κανω ολα αυτα που μου ανεφερες θα σου πω ποσα χρηματα μου ζητησε ο τεχνικος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζεις κάποιον που τα κάνει όλα αυτά με 15€ ανάφερέ τον εδώ.

Θα έχει μεγάλη πελατεία!

@zerokill Αν δε, τα κάνεις ο ίδιος, στείλε μου PM με τα στοιχεία σου μια και είμαστε στην ίδια πόλη! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιχτη αυτό που κάνεις ειναι κάτι προχειρο.

Το σωστο σερβις αποτελειται απο

1. Καθαρισμό των φίλτρων της εσωτερικής μονάδας.

2. Καθαρισμό του στοιχείου της εσωτερικής μονάδας με ειδικό καθαριστικό υγρό ασφαλές για την υγεία μας.

3. Καθαρισμός του στοιχείου της εξωτερικής μονάδας με ισχυρό καθαριστικό υγρό.

4. Έλεγχος και καθαρισμός του δικτύου αποχέτευσης συμπυκνωμάτων.

5. Καθαρισμός της φτερωτής του εσωτερικού ανεμιστήρα και έλεγχος εδράνων.

6. Καθαρισμός της φτερωτής του εξωτερικού ανεμιστήρα και έλεγχος εδράνων.

7. Έλεγχος διαρροής ψυκτικού υγρού με ειδικό όργανο ανίχνευσης διαρροών.

8. Έλεγχος πιέσεων ψυκτικού υγρού και συμπλήρωση εφόσον απαιτείται.

9. Αμπερομέτρηση ρεύματος λειτουργίας.

10. Έλεγχος διατάξεων ασφαλείας του συμπιεστή (θερμικοί διακόπτες)

11. Έλεγχος σύσφιξης καλωδίων εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας.

Ολα αυτα χρειαζονται και ειδικα καθαριστικά αλλα και τρομπες η ψεκαστήρες που συνηθως τα σωστα μαστορια έχουν.

Το κοστος δεν ξεπερναει τα 15 ευρω και γυρω στην μιση ωρα δουλεια.Επιβαλεται να γινεται καθε χρονο!

Κοστος 15 ευρω ... και τουλαχιστον μια φορα τον χρονο.

 

1.φιλτρα καθαρισμο .

2.Στα στοιχεια δεν μπαινουν παντα χημικα,εκτος αν ειναι βρωμικα.

Βακτηριοκτονο οπωσδηποτε.

ελεγχο εδρανων απο που προκυπτει?:lol:

7.Αν ειναι μικρη διαρροη δυσκολα θα βρεθει.Αν ειναι μεγαλη θα φανει βαζωντας τα οργανα.

8.Πληρωση με τιποτα.Αφαιρεση ζυγιση συμπληρωμα και επανατοποθετηση (στα νεα μηχανηματα δεν μπαινει αεριο με ρολογια μονο)

9.Με τα inverter κλλιματιστικα τι θα καταλαβει?

10.Γνωριζεις τον τροπο που μπορουν να γινουν αυτοι οι ελεγχοι?

11.Ανα χρονο συσφιξη?Στον ηλεκτρολογικο σου πινακα κανεις ανα ετος συσφιξη?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποια λύση για σύνδεση 3 κλιματιστικών σε μια εξωτερική μονάδα;

 

Πρέπει να είναι ίδιας μάρκας όλα τα κλιματιστικά ή συμβατά με την μονάδα?

 

Θεωρείται γενικά αξιόπιστη λύση;

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια λύση για σύνδεση 3 κλιματιστικών σε μια εξωτερική μονάδα;

 

Πρέπει να είναι ίδιας μάρκας όλα τα κλιματιστικά ή συμβατά με την μονάδα?

 

Θεωρείται γενικά αξιόπιστη λύση;

 

Ίδια μάρκα και συμβατά μοντέλα . Αυτό που θες λέγονται multi splits . Κάθε εταιρεία έχει στη γκάμα της συγκεκριμένες εξωτερικές μονάδες (μοντέλα) multi και συγκεκριμένα μοντέλα εσωτερικών μονάδων όπου συνδέονται στις εξωτερικές multi .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε ενα κλιματιστικο για περιπου 35τμ να ναι καλο και αποδοτικο σε θερμανση?

Η μονωση του σπιτιου ειναι μετρια αλλα να πω πως θα υπαρχει επισης βοηθητικη χρηση καλοριφερ σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.

Δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε τιμη (ανω του χιλιαρικου).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε ενα κλιματιστικο για περιπου 35τμ να ναι καλο και αποδοτικο σε θερμανση?

Η μονωση του σπιτιου ειναι μετρια αλλα να πω πως θα υπαρχει επισης βοηθητικη χρηση καλοριφερ σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.

Δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε τιμη (ανω του χιλιαρικου).

 

24άρι για τέτοιο χώρο και δες τα παρακάτω:

 

https://www.skroutz.gr/s/12068847/Toshiba-Shorai-R32-RAS-24PAVSG-E-RAS-24PKVSG-E.html Εγγύηση: 7ετής αλλά είναι υποχρεωτική η ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση .

 

 

https://www.skroutz.gr/s/14978695/Inventor-Passion-Eco-P9MVI32-24WiFi-P9MVO32-24.html. Εγγύηση 10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς καμία υποχρέωση ετήσιας συντήρησης .

 

Εναλλακτικά σε κάτι οικονομικότερο:

https://www.skroutz.gr/s/12821388/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-24WiFiR-L4VO32-24.html

 

Με δωρεάν εγκατάσταση: https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185592-general%20electric-ges-nx2g70-prime εγγύηση 5 ετής σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρέωση ετήσιας συντήρησης .

Link to comment
Share on other sites

24αρι για 35τμ; εγώ σε 55τμ έχω 18αρι και το κάνει φούρνο ή Σιβηρία αντίστοιχα σε χρόνο ρεκόρ.. Υπερβολή το 24αρι θεωρώ
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε 55 τμ αλλά με καλές μονώσεις και στην Αττική , 18αρι έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσο σε ζέστη όσο και σε ψύξη ..

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

24αρι για 35τμ; εγώ σε 55τμ έχω 18αρι και το κάνει φούρνο ή Σιβηρία αντίστοιχα σε χρόνο ρεκόρ.. Υπερβολή το 24αρι θεωρώ

 

Ναι θα μπορούσε να δεί και σε 18άρι . Το 24άρι το ανέφερα για να είναι σίγουρος ότι θα τον καλύψει στη θέρμανση μιας και τον χώρο του δεν τον ξέρω ούτε τον έχει δει και δεν ξέρω τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής. Κανονικά θα έπρεπε να του πει ένας ειδικός πόσα btu/h χρειάζεται ο χώρος του και μετά να συζητάμε για ποια μοντέλα αξίζουν .

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε ενα κλιματιστικο για περιπου 35τμ να ναι καλο και αποδοτικο σε θερμανση?

Η μονωση του σπιτιου ειναι μετρια αλλα να πω πως θα υπαρχει επισης βοηθητικη χρηση καλοριφερ σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.

Δεν θελω να ξεφυγω πολυ σε τιμη (ανω του χιλιαρικου).

 

Σε ποια περιοχή είναι το σπίτι ;

Link to comment
Share on other sites

24αρι για 35τμ; εγώ σε 55τμ έχω 18αρι και το κάνει φούρνο ή Σιβηρία αντίστοιχα σε χρόνο ρεκόρ.. Υπερβολή το 24αρι θεωρώ

Ας έχεις εσύ τη βεράντα του από πάνω ρετιρέ να σου καλύπτει το 40% της οροφής,και σου λέω εγώ για φούρνους και Σιβηρίες...:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ένα καλό 18αρι η 24αρι μέχρι τα 900 ευρώ για 110τμ σπίτι. Έχουμε ένα daikin 24αρι πολλά χρόνια αλλά τραβάει απίστευτο ρεύμα και θα πάει για αλλαγή. Βλέπω κάτι inventor με 10 χρόνια εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Τα Daikin είναι κορυφαία μάρκα στον κλιματισμό τώρα αυτό για το ρεύμα ίσως έχεις παλαιοτερο μοντέλο μη ενεργειακά αποδοτικό. Εν παςη περίπτωση προσωπικά έχω 2 toyotomi στο σπιτι, αρκετά αποδοτικά και με χαμηλή κατανάλωση.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα Daikin είναι κορυφαία μάρκα στον κλιματισμό τώρα αυτό για το ρεύμα ίσως έχεις παλαιοτερο μοντέλο μη ενεργειακά αποδοτικό. Εν παςη περίπτωση προσωπικά έχω 2 toyotomi στο σπιτι, αρκετά αποδοτικά και με χαμηλή κατανάλωση.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Τι εγγύηση έχουν τα toyotomi? Το daikin που έχουμε κάνει το σπίτι φούρνο η ψυγείο σε πολύ λίγο χρόνο αλλά είναι πριν του 2000 πανάκριβο τότε και τραβάει πολύ ρεύμα. Σε πολύωρη χρήση δηλαδή δεν συμφέρει. Ένα 18αρι καινούργιο inventer στις 10 ώρες με θερμοκρασία 21 22 πόσες kw θα κάψει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είναι το σπίτι ;

 

Περιοχη Θεσσαλίας.

Για 18αρι κοιτουσα και εχω την εντυπωση πως θα με καλυψει.

 

Ποια η γνωμη σου γι αυτο?https://www.skroutz.gr/s/6336586/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-556ZR.html?from=favorites_popup

Εχει αρκετά θετικά σχόλια.

Edited by giannis074
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...