Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιοχη Θεσσαλίας.

Για 18αρι κοιτουσα και εχω την εντυπωση πως θα με καλυψει.

 

Ποια η γνωμη σου γι αυτο?https://www.skroutz.gr/s/6336586/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-556ZR.html?from=favorites_popup

Εχει αρκετά θετικά σχόλια.

 

Είναι καλό για τα λεφτά του . Αν και κάποιοι κατα καιρούς έχουν γράψει για καμένη πλακέτα όπου δεν τους την κάλυψαν με την δικαιολογία της κακής τάσης ρεύματος της περιοχής . Η εγγύηση του είναι 5 χρόνια στον συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη . Υπάρχουν και εταιρείες που προσφέρουν μεγαλύτερες εγγυήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καλύτερα 12αρι να μην είσαι οριακά μικρή ή οικονομική διαφορά και να εχει περιθώριο το μηχάνημα να σε καλύψει σε ακραίες θερμοκρασίες!

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Bananas..

Πες μου όποτε βρεις χρόνο ποιο/ποια αξίζουν από κωτσοβολο στα 18btu.

Ειδα αρκετά άλλα δεν γνωρίζω και πολλά.

Για παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει αν έχει Wi-Fi ή αφυγραντηρα όσο αν έχει καλή απόδοση σε θέρμανση με όσο το δυνατόν καλύτερο κόστος κατανάλωσης.

Μεταξύ 800 με 1000 ευρό υπάρχουν αρκετά.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu?v=0&10939=53983

Edited by giannis074
Link to comment
Share on other sites

Bananas..

Πες μου όποτε βρεις χρόνο ποιο/ποια αξίζουν από κωτσοβολο στα 18btu.

Ειδα αρκετά άλλα δεν γνωρίζω και πολλά.

Για παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει αν έχει Wi-Fi ή αφυγραντηρα όσο αν έχει καλή απόδοση σε θέρμανση με όσο το δυνατόν καλύτερο κόστος κατανάλωσης.

Μεταξύ 800 με 1000 ευρό υπάρχουν αρκετά.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu?v=0&10939=53983

 

Λοιπόν,

 

1. Το πιο οικονομικό σε κατανάλωση στη θέρμανση αλλά ταυτόχρονα και το πιο θορυβώδης με στάθμη θορύβου 50db (υψηλή σκάλα) έως 37db(χαμηλή σκάλα) (συγκριτικά) είναι το παρακάτω:

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca

Έχει τριετή εγγύηση για όλα τα μέρη και μετά την τριετία αν κάνεις κάθε χρόνο συντήρηση σου επεκτείνουν την εγγύηση του συμπιεστη (μόνο) με +7 χρόνια . Η τιμή του λίγο πιο πάνω απο το budget σου .

 

2. Αμέσως μετά σε καταναλώσεις έρχεται το παρακάτω:

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185591-general%20electric-ges-nx2g50-prime

Πολύ ήρεμο σε λειτουργία συγκριτικά με το Fujitsu . 40 db στη μέγιστη σκάλα και 28 στην χαμηλή .

Σταν συν ότι δίνει η αντιπροσωπεία 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη και χωρίς προϋπόθεση για ετήσια συντήρηση .

 

3. https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/passion-eco#tech-specs

Θόρυβο απο 24 db έως 45 db .10 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη του μηχανήματος χωρίς προϋπόθεση ετήσιας συντήρησης . Ίδιες ή παρόμοιες καταναλώσεις με το General Electric . Έχει ονομαστική απόδοση στη θέρμανση 19000 btu/h (το General electric έχει 20.470 btu/h) αλλά είναι πιο πλήρες μηχάνημα (το Inventor) σε "καλούδια" π.χ wifi και extra φιλτρα ενσωματωμένα .

 

Τα 2 και 3 παίζουν στην ίδια τιμή και παίζουν στις λεπτομέρειες θα έλεγα .

 

Το 1 εστιάζει στην μικρότερη κατανάλωση στην θέρμανση αλλά θυσιάζει με μεγάλη διαφορά τον θόρυβο .

 

Αν το κλιματιστικό το θες για θέρμανση και να δουλεύει κάθε μέρα αρκετές ώρες (πάνω απο 7-8 ώρες θα έλεγα) τότε να κοιτάξεις το fujitsu. Ειδάλλως δεν υπάρχει λόγος . Αν δουλεύει λίγες ώρες ή/και όχι κάθε μέρα δεν θα δεις διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ .

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αρκετά άλλα δεν γνωρίζω και πολλά.

Για παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει αν έχει Wi-Fi ή αφυγραντηρα όσο αν έχει καλή απόδοση σε θέρμανση με όσο το δυνατόν καλύτερο κόστος κατανάλωσης.

Μεταξύ 800 με 1000 ευρό υπάρχουν αρκετά.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu?v=0&10939=53983

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185591-general%20electric-ges-nx2g50-prime

To έχει βάλει κατάστημα ΟΠΑΠ στην περιοχή μου με πολύ κόσμο.Αποδίδει σταθερά, δείχνει πολύ καλη κατασκευή το εξωτερικό ,αλλά το εσωτερικό είναι κοντό και παχύ και συντόνιζε και του άλλαξαν 2 φορές θέση. Πάνω γράφει σαν εργοστάσιο την Haier αλλά είναι από τις καλές φίρμες επίσης.

ΕDIT : είδα γράφει το κατάστημα και δωρεάν εγκατάσταση ,οπότε γλυτώνεις κάποια εξοδα .Ρώτα όμως τι καλύπτει.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186768-daikin-siesta-sensira

Το πήρε γνωστός για σαλόνι επαγγελματικό .Πληρώνεις την φίρμα για ποιότητα και φαίνεται σε σύνολο .Καλή απόδοση ως τώρα.

 

Αν σε συμφέρει με δόσεις σε οτιδήποτε πάρεις,κάνε επέκταση εγγύησης από το κατάστημα ,γιατί οι επίσημες είναι όπως κρίνουν αυτοί .Ερχονται πιο γρήγορα για επισκευή και γράφουν και αλλαγή αν δεν φτιάχνεται.Αν χρειάζεσαι το μηχάνημα γρήγορα όπως για επαγγελματική χρήση, είναι μια λύση .

https://www.kotsovolos.gr/site/support360/total-support/air-condition/999087--%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-5%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%CF%82

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Ωραία Bananas σ ευχαριστω πολύ.

Από σκρουτζομαγαζο σ αυτό το budget παίρνω κάτι καλύτερο που να αξίζει περισσότερο?

Στα 18btu όπως σου είπα και για θέρμανση.

Θα το βάλω στους 21-22 βαθμούς και θα το κλείσω καλό Μάρτη

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 inventor life pro ένα 9αρι και ένα 18αρι. Το 9αρι δουλεύει 2 μέρες στη ζέστη. Όλα καλά από την πρώτη στιγμή. Το 18αρι δούλεψε πριν 5 λεπτά πρώτη φορά ζέστη και βγάζει μια μυρωδιά σαν μούχλα.. 10 λεπτά που δούλευε το ίδιο πράγμα μέχρι που αναγκάστηκα να το κλείσω.. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; τα κλιματιστικά είναι ολοκαίνουρια, τα έβαλα τον Ιούνιο...
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 inventor life pro ένα 9αρι και ένα 18αρι. Το 9αρι δουλεύει 2 μέρες στη ζέστη. Όλα καλά από την πρώτη στιγμή. Το 18αρι δούλεψε πριν 5 λεπτά πρώτη φορά ζέστη και βγάζει μια μυρωδιά σαν μούχλα.. 10 λεπτά που δούλευε το ίδιο πράγμα μέχρι που αναγκάστηκα να το κλείσω.. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; τα κλιματιστικά είναι ολοκαίνουρια, τα έβαλα τον Ιούνιο...

 

Το καλοκαίρι το 18 άρι δούλεψε;Αν ναι τα φίλτρα τα έχεις πλύνει απο τότε ; Ξεκίνα με τα φίλτρα .

Link to comment
Share on other sites

Δε τα έχω πλύνει.. Δούλεψε το καλοκαίρι ναι. Αλλά κάθε 4 μήνες θέλουν πλύσιμο τα φίλτρα;

 

Τα έβγαλα τα έπλυνα και το έβαλα να δουλέψει χωρίς φίλτρα... Πάλι ξυρίζει.. Πας τη μύτη σου κοντά πολύ εκεί στις γρίλιες που βγαίνει αέρας και μυρίζει άσχημα... Να πω σε αυτό το σημείο ότι το σπίτι μοσχομυρίζει σε καθημερινή βάση, και δεν μαγειρεύουμε ποτέ με ανοιχτό AC. Οπότε δύσκολο να είναι από εμάς..

 

Επίσης το κλιματιστικό φαίνεται και εξωτερικά και τώρα που το άνοιξα για τα φίλτρα είναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Δε τα έχω πλύνει.. Δούλεψε το καλοκαίρι ναι. Αλλά κάθε 4 μήνες θέλουν πλύσιμο τα φίλτρα;

 

Τα έβγαλα τα έπλυνα και το έβαλα να δουλέψει χωρίς φίλτρα... Πάλι ξυρίζει.. Πας τη μύτη σου κοντά πολύ εκεί στις γρίλιες που βγαίνει αέρας και μυρίζει άσχημα... Να πω σε αυτό το σημείο ότι το σπίτι μοσχομυρίζει σε καθημερινή βάση, και δεν μαγειρεύουμε ποτέ με ανοιχτό AC. Οπότε δύσκολο να είναι από εμάς..

 

Επίσης το κλιματιστικό φαίνεται και εξωτερικά και τώρα που το άνοιξα για τα φίλτρα είναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ

 

Κατα τις περιόδους λειτουργίας των κλιματιστικών , τα φίλτρα πρέπει να πλένονται μια φορά το Μήνα . Ισχύει για όλα τα κλιματιστικά του εμπορίου .

 

Τώρα όσον αφορά αυτό που περιγράφεις . Μυρίζει ο αέρας στο σπίτι σου περίεργα εξαιτίας όπως λες του κλιματιστικού ή απλώς αισθάνεσαι μια περίεργη μυρωδιά ΜΟΝΟ όταν έχεις τη μύτη σου μπροστά στις περσίδες του κλιματιστικού ;

 

Η αποχέτευση του κλιματιστικού που τερματίζει; Σε σιφώνι ;Σε υδρορροή ;

Link to comment
Share on other sites

Δε τα έχω πλύνει.. Δούλεψε το καλοκαίρι ναι. Αλλά κάθε 4 μήνες θέλουν πλύσιμο τα φίλτρα;

 

Τα έβγαλα τα έπλυνα και το έβαλα να δουλέψει χωρίς φίλτρα... Πάλι ξυρίζει.. Πας τη μύτη σου κοντά πολύ εκεί στις γρίλιες που βγαίνει αέρας και μυρίζει άσχημα... Να πω σε αυτό το σημείο ότι το σπίτι μοσχομυρίζει σε καθημερινή βάση, και δεν μαγειρεύουμε ποτέ με ανοιχτό AC. Οπότε δύσκολο να είναι από εμάς..

 

Επίσης το κλιματιστικό φαίνεται και εξωτερικά και τώρα που το άνοιξα για τα φίλτρα είναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ

Δεν έχει να κάνει με φίλτρα.μυκητες είναι. Θέλει καθαρισμό η εσωτερική μονάδα.η καλείς συνεργείο ή παίρνεις κάποιο καθαριστικό (υπάρχει και σε σπρέι).

Τροφή τους το οξυγόνο και η υγρασία,δεν έχει να κάνει με το ότι είναι καινούργιο ή τάδε μάρκα κλπ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δε με καλύπτει η εταιρία δηλαδή; 4 μηνών μηχάνημα να μυρίζει;

 

Όταν λέμε καθαρισμό εσωτερικής με σπρέι ειδικό τι σημαίνει; ψεκαζω και είναι έτοιμο;

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

https://www.bestprice.gr/cat/6054/katharistika-klimatistikwn.html

κανε ενα τηλ.δεν εχεις να χασεις τιποτα,αν και πιστευω οτι δεν καλυπτει

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν θα έρθουν να το δουν από την inventor. Αν θέλει καθαρισμό είναι με χρέωση λέει αν όχι θα το δουν και θα μου πουν. Δύσκολο να θέλει καθαρισμό πάντως 4 μηνών μηχάνημα.

 

Ο ξάδερφος μου που σπουδάζει ψυκτικός και ρώτησε του είπαν πίσω από το κλιματιστικό μέσα στο σπίτι υπάρχει ένα κουτάκι που μαζεύει το νερό και το διώχνει έξω λέει μετά από το σωλήνα. Αν δεν το έχουν αλφαδιασει σωστά το κλιματιστικό και το κουτάκι αυτό κρατάει νερό μέσα τότε βγαίνει σε μυρωδιά μούχλας. Θα δω τι θα μου πουν οι της inventor όταν έρθουν και ξαναμιλάμε.. Για την ιστορία όμως ρίξαμε και το υγρό το ειδικό με τη τρόμπα που είναι... Το αφήσαμε να δουλέψει και στο κρύο λίγο.. Στο κρύο δε μυρίζει.. Μυρίζει μόνο στη ζέστη

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν θα έρθουν να το δουν από την inventor. Αν θέλει καθαρισμό είναι με χρέωση λέει αν όχι θα το δουν και θα μου πουν. Δύσκολο να θέλει καθαρισμό πάντως 4 μηνών μηχάνημα.

 

Ο ξάδερφος μου που σπουδάζει ψυκτικός και ρώτησε του είπαν πίσω από το κλιματιστικό μέσα στο σπίτι υπάρχει ένα κουτάκι που μαζεύει το νερό και το διώχνει έξω λέει μετά από το σωλήνα. Αν δεν το έχουν αλφαδιασει σωστά το κλιματιστικό και το κουτάκι αυτό κρατάει νερό μέσα τότε βγαίνει σε μυρωδιά μούχλας. Θα δω τι θα μου πουν οι της inventor όταν έρθουν και ξαναμιλάμε.. Για την ιστορία όμως ρίξαμε και το υγρό το ειδικό με τη τρόμπα που είναι... Το αφήσαμε να δουλέψει και στο κρύο λίγο.. Στο κρύο δε μυρίζει.. Μυρίζει μόνο στη ζέστη

 

Η υγρασία είναι ο κύριος υπεύθυνος για τον σχηματισμό μυκήτων.εχεις διανύσει όμως μια περίοδο 4 μηνών καλοκαίρι που δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κρατήσει νερό όσο στραβά και να το βάλανε.

Και αν το δουλέψεις πολύ ώρα και στο ζεστό ενδεχομένως να καθαρίσει ,αλλά δεν υγιεινό.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Να περιμένω να έρθουν να το δουν οι τεχνικοι της inventor λες η να το βάλω να δουλέψει στο ζεστό με ανοιχτά τα παράθυρα τέρμα;

 

Έχω νεογέννητο μωρό και το ξέρω ότι δεν είναι υγιεινό για αυτό και δε το δουλεύω καθόλου από όταν μου μύρισε μια φορά.. Ήθελα να το ανάβω που και που να σπάει λίγο η ψυχρά που έχει ο χώρος τα βράδια για το μικρό..

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα να δουλέψει 2 ώρες και... Είχαμε ρίξει πριν υγρό για τους μύκητες...

 

Σταμάτησε να μυρίζει.. Το έβαλα να δουλέψει με ανοιχτά παράθυρα και πήγαμε να ξαπλώσουμε. Όταν πήγα στο σαλόνι μετά δε μύριζε καθόλου το κλιματιστικό. Να πω ότι δε μυρίζω το χώρο... Μυρίζω μέσα στις γρίλιες πολύ κοντά και όλα καλά... Εκεί βρωμουσε πριν..

 

Αν με πάρει ο τεχνικός της inventor θα του πω την κατάσταση και ας κρίνει αυτός αν πρέπει να έρθει η όχι. Ούτως ή άλλως δωρεάν θα ερχόντουσαν να το δουν. Αν απλά έπρεπε κάτι να στεγνώσει η να υπήρχε κάπου υγρασία τότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα να δουλέψει 2 ώρες και... Είχαμε ρίξει πριν υγρό για τους μύκητες...

 

Σταμάτησε να μυρίζει.. Το έβαλα να δουλέψει με ανοιχτά παράθυρα και πήγαμε να ξαπλώσουμε. Όταν πήγα στο σαλόνι μετά δε μύριζε καθόλου το κλιματιστικό. Να πω ότι δε μυρίζω το χώρο... Μυρίζω μέσα στις γρίλιες πολύ κοντά και όλα καλά... Εκεί βρωμουσε πριν..

 

Αν με πάρει ο τεχνικός της inventor θα του πω την κατάσταση και ας κρίνει αυτός αν πρέπει να έρθει η όχι. Ούτως ή άλλως δωρεάν θα ερχόντουσαν να το δουν. Αν απλά έπρεπε κάτι να στεγνώσει η να υπήρχε κάπου υγρασία τότε όλα καλά.

Του χρόνου το καλοκαίρι θα έχεις τα ίδια θέματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ψαχνω για 9αρι κλιματιστικό.το δωμάτιο ειναι περίπου 15τμ,βορεινο,εκτεθειμένο,με καλη μονωση και το θελω κυριως για θερμανση αν και υπάρχει καλοριφερ. Θα ηθελα κατι οικονομικό,ινβερτερ γιατι πιανουν κρυα εκει που ειμαι,με χαμηλη καταναλωση . Τι εχετε να μου προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί;;;;;;

Γιατί να μην έχεις; τι θα έχει αλλάξει; δεν θέλω να κάνω τον μάντη κακών ειδήσεων αλλά η λογική το λέει...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν από την inventor τελικά, μου είπε ότι λογικά ήταν από την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας που δούλευε μόνο κρύο το κλιματιστικό και ξαφνικά μπήκε ζεστό. Δημιουργήθηκε κάποια υγρασία και μύκητες κλπ κλπ. Έριξε φάρμακο εννοείται και στα δύο που έχω και δε μου πήραν ευρώ φυσικά. Δεν μύρισε ξανά από τότε, το δουλεύω κάθε μέρα λίγο το βράδυ για να το δοκιμάσω και δεν το έκανε..
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν από την inventor τελικά, μου είπε ότι λογικά ήταν από την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας που δούλευε μόνο κρύο το κλιματιστικό και ξαφνικά μπήκε ζεστό. Δημιουργήθηκε κάποια υγρασία και μύκητες κλπ κλπ. Έριξε φάρμακο εννοείται και στα δύο που έχω και δε μου πήραν ευρώ φυσικά. Δεν μύρισε ξανά από τότε, το δουλεύω κάθε μέρα λίγο το βράδυ για να το δοκιμάσω και δεν το έκανε..

 

Aυτό που ήθελε το κλιματιστικό σου ήταν συντήρηση καθαρισμός . Αυτό σου κάναν . Είναι κάτι φυσιολογικό που συμβαίνει σε όλα τα κλιματιστικά . Ανάλογα και το περιβάλλοντα χώρο πόσο έχει λειτουργήσει ή ποσες φορές του έχεις διακόψει την λειτουργία κτλ .

 

Και εμένα χρειάστηκε να κάνω καθαρισμό για τον ίδιο ακριβώς λόγο σε ενα fujitsu όπου είχε δουλέψει ελάχιστα για 6 μήνες .

 

Αυτό όμως που με εξέπληξε είναι ότι δεν σου πήραν ΦΡΑΓΚΟ ! Άλλες εταιρίες θα σου έπαιρναν λεφτά κανονικότατα γιατί είναι συντήρηση . Δεν καλύπτεται απο καμία εγγύηση της αγοράς και είναι απολύτως λογικό γιατί η εγγύηση καλύπτει κατασκευαστικά ελαττώματα ή αστοχίες .

 

Μπράβο τους !!!!

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα ο τεχνικός που ήρθε ήταν τόσο ευγενικός που μου έριξε προληπτικά φάρμακο και στο άλλο κλιματιστικό του δωματίου. Και φυσικά του έδωσα 10€ για τη καλοσύνη του και την ευγένεια του. Όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...