Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Ψαχνω για 9αρι κλιματιστικό.το δωμάτιο ειναι περίπου 15τμ,βορεινο,εκτεθειμένο,με καλη μονωση και το θελω κυριως για θερμανση αν και υπάρχει καλοριφερ. Θα ηθελα κατι οικονομικό,ινβερτερ γιατι πιανουν κρυα εκει που ειμαι,με χαμηλη καταναλωση . Τι εχετε να μου προτείνετε;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Βλεπω οτι λενε καλά λογια για αυτο.

Inventor life pro WiFi, δε θα σε προδώσει ποτέ
Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα ο τεχνικός που ήρθε ήταν τόσο ευγενικός που μου έριξε προληπτικά φάρμακο και στο άλλο κλιματιστικό του δωματίου. Και φυσικά του έδωσα 10€ για τη καλοσύνη του και την ευγένεια του. Όλα καλά.

 

Ελυσε το εσωτερικό μηχάνημα να το καθαρίσει ή έριξε απλά σπρέυ βγάζοντας τα φίλτρα ;

Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα ο τεχνικός που ήρθε ήταν τόσο ευγενικός που μου έριξε προληπτικά φάρμακο και στο άλλο κλιματιστικό του δωματίου. Και φυσικά του έδωσα 10€ για τη καλοσύνη του και την ευγένεια του. Όλα καλά.
Υπάρχουν και αυτοί.καλυτερα που έριξες φάρμακα.εισαι πιο ήσυχος τώρα.
Ελυσε το εσωτερικό μηχάνημα να το καθαρίσει ή έριξε απλά σπρέυ βγάζοντας τα φίλτρα ;
Δεν νομίζω ότι τα έλυσε.για ποιο λόγο άλλωστε.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σπρευ έριξε ο ξάδερφος μου ναι και σταμάτησε να μυρίζει.. Το άφησα να δουλέψει και δύο ώρες.. Δε τους το είπα βέβαια ότι έριξα.. Τους είπα οτ το άφησα να δουλεύει και σταμάτησε να μυρίζει.. Το κοίταξε και μου είπε είναι πεντακάθαρο ο μάστορας της inventor μόνο να ρίξουμε για τους μύκητες λίγο Σπρευ.. Και δε με χρέωσαν τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Για την χρέωση έγραψες πίσω σου είπαν μόνο αν θέλει καθαρισμό.Αν όχι ,θα το δουν και θα σου πουν.
Link to comment
Share on other sites

Για την χρέωση έγραψες πίσω σου είπαν μόνο αν θέλει καθαρισμό.Αν όχι ,θα το δουν και θα σου πουν.

 

Ναι, το ότι έριξε σπρέι και μου έβγαλε τα φίλτρα να τα κάνει προληπτικά εγώ το θεωρώ συντήρηση.. Με μεν δε το έλυσε το μηχάνημα ΑΛΛΑ ασχολήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ότι έριξε σπρέι και μου έβγαλε τα φίλτρα να τα κάνει προληπτικά εγώ το θεωρώ συντήρηση.. Με μεν δε το έλυσε το μηχάνημα ΑΛΛΑ ασχολήθηκαν.

 

Μερικών μηνών μηχάνημα είναι . Δεν υπάρχει λόγος να γίνει βίδες .Δεν έχει προλάβει να πιάσει πουρί στη πτερωτή. Ανοίγεις το μηχάνημα ψεκάζεις στοιχεία το φάρμακο ρέει και προς την λεκάνη συμπηκνωμάτων, πλένεις φίλτρα και τέλος . Αν το μηχάνημα σου ήταν μπουκωμένο με πουρί το πιθανότερο και ανάλογα το μοντέλο να χρειαζόταν να ανοιχθεί. Όπως το βλέπω εγώ έκρινε ότι δεν χρειάζεται άνοιγμα .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Φάνηκαν πολύ επαγγελματίες πάντως και με πολύ διάθεση να βοηθήσουν. Όχι σαν κάτι άλλους κατσαπλιαδες μάστορες και μιλάω γενικά, όχι μόνο για κλιματιστικά.. Που έρχονται και μόνο δε σε βρίζουν γιατί τους φώναξες
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Είμαι σε αναζήτηση 2 κλιματιστικών..Ένα 9άρι και 18άρι. Καλοβλέπω δυο εταιρίες κυρίως λόγω εγγύησης και after sales service.

Την Gree και την Inventor. Υπάρχει κάποιος λόγος για να επιλέξω την μία αντί της άλλης;

 

Υ.Γ. Έχω δεί και τα νέα mitsubishi. Πανέμορφα με την καλύτερη απόδοση αλλά.....πανάκριβα.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για 12αρι αξίζει ή βρίσκω και φθηνότερο με τα ίδια χαρακτηριστικά?

https://www.skroutz.gr/s/6990916/Gree-Hansol-GRS-121-EI-JSH2-N2.html

 

Inventor life pro 12αρι WiFi με 439€

 

Inventor life pro WiFi 18αρι με 735€

Link to comment
Share on other sites

@Gary Kokkin Συμφωνώ με όσα λες και απλά θέλω να κάνω μια επισήμανση για τα φίλτρα των HITACHI RAK-xxPPA.

Πρόκειται για τα αντι-αλλεργικά/αντι-βακτηριδιακά/αποσμητικά φίλτρα nano Titanium Wasabi, τα οποία προσαρμόζονται πάνω στα ανοξείδωτα ηλεκτροστατικά φίλτρα. Τα ίδια ακριβώς φίλτρα έχουν και τα μοντέλα RAS-SxxHA. Eπειδή είμαι κάτοχος ενός RAS-S10HA, το manual αναφέρει ότι τα συγκεκριμένα φίλτρα είναι πλενόμενα και διατηρούν τη δράση τους μέχρι και 20 καθαρισμούς. Δεν ξεκαθαρίζει κάθε πότε πρέπει να γίνεται ο καθαρισμός των φίλτρων αυτών, σε αντίθεση με τα ηλεκτροστατικά που προτείνει ο κατασκευαστής να καθαρίζονται κάθε 15-20 ημέρες.

http://www.hapm.hitachi-asia.com/index/techsupp/OperationManual/RAS-S10_14HA.pdf

Eπικοινώνησα λοιπόν με την αντιπροσωπεία της HITACHI και με ενημέρωσαν ότι τα Wasabi φίλτρα πρέπει να πλένονται τουλάχιστον κάθε 3 μήνες στη συνηθισμένη χρήση. Έτσι η αντοχή τους είναι μέχρι 5 χρόνια για συνηθισμένη πάντα χρήση. Τώρα αν γίνεται πολύ εντατική χρήση (για την ΗΙΤΑCHI αυτό μεταφράζεται σε πάνω από 12 ώρες λειτουργίας την ημέρα ή/και υπάρχουν ειδικές συνθήκες, άνθρωποι με αναπνευστικά προβλήματα, κατοικίδια ζώα κτλ) τότε αρκεί ένα καθάρισμα κάθε 2 μήνες γεγονός που μειώνει την ωφέλιμη ζωή των φίλτρων στους 40 μήνες. Οι τιμές στα φίλτρα όντως έχουν πολύ μεγάλη διακύμανση αλλά με μια γρήγορη έρευνα αγοράς μπορεί κανείς να τα βρει σε πολύ οικονομική τιμή.

Τώρα όσον αφορά την κατασκευή των ΗΙΤΑCHI, με εξαίρεση την σειρά PREMIUM (ΡΑΚ-xxPSA) που κατασκευάζεται αποκλειστικά στη Μαλαισία, η σειρά Performance (RAK-xxPPA) και η σειρά STANDARD (RAS-SxxHA) κατασκευάζονται και στην Κίνα εκτός της Μαλαισίας. Το δικό μου RAS-S10HA είναι κατασκευής Μαλαισίας, ενός φιλικού μου ζευγαριού είναι κατασκευής Κίνας αν και το αγοράσαμε από το ίδιο κατάστημα. Τέλος η σειρά ΕCONOMY (RAS-ExxHAG) είναι αποκλειστικά κατασκευής Κίνας.

 

Καλησπέρα

Από τις πρώτες ημέρες λειτουργίας ενός κλιματιστικού HITACHI RAS-S10HA στη ψύξη, είχα παρατηρήσει ότι σε όποια ταχύτητα και να είχα τον ανεμιστήρα συμπεριφερότανε σαν να ήτανε στο auto.

Δηλ. όταν η θερμοκρασία του χώρου κατέβαινε περίπου στη θερμοκρασία που είχαμε ρύθμιση οι στροφές του ανεμιστήρα μειώνονταν σε σημείο που να γυρίζει ελάχιστα ασχέτως που η ταχύτητα του ήταν ρυθμισμένη στη μεγάλη σκάλα.

Στη συνέχεια πατώντας το powerful ή κατεβάζοντας τη θερμοκρασία από το κοντρόλ, οι στροφές του ανεμιστήρα μετά από λίγο αυξάνονται και πάλη τα ίδια.

Η λειτουργία του είναι έτσι και σε εσάς ή είναι πρόβλημα της πλακέτας του από την αρχή?

 

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε γι αυτό?

https://www.skroutz.gr/s/12577024/Hitachi-RAS-X14EAG-RAC-X14EAG.html?from=favorites_popup

Βγάζει πολλά BTU σε θέρμανση κ είναι ότι πρέπει για το χώρο που το θέλω. Το 18αρι είναι πολύ και το 12αρι οριακό.

Το συγκεκριμενο κάπου στα 14btu είναι όπως μαζί με ένα invertor.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε γι αυτό?

https://www.skroutz.gr/s/12577024/Hitachi-RAS-X14EAG-RAC-X14EAG.html?from=favorites_popup

Βγάζει πολλά BTU σε θέρμανση κ είναι ότι πρέπει για το χώρο που το θέλω. Το 18αρι είναι πολύ και το 12αρι οριακό.

Το συγκεκριμενο κάπου στα 14btu είναι όπως μαζί με ένα invertor.

 

Το 18αρι τι σημαίνει είναι μεγάλο; σε δωμάτιο θα μπει; θα δουλεύει απλά άνετα αν μπει σε σαλόνι. Θα σταματάει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

30τμ ενιαίος είναι όπου σε διπλανό χώρο θα υπάρχει κ άλλο ένα κλιματιστικό.

Ο ψυκτικός μου είπε ότι θα με καλύψει το 12αρι γιατί βγάζουν πολλά BTU σε θέρμανση αλλά για να ειμαι καλυμμένος λέω να πάω σε κάτι πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

30τμ ενιαίος είναι όπου σε διπλανό χώρο θα υπάρχει κ άλλο ένα κλιματιστικό.

Ο ψυκτικός μου είπε ότι θα με καλύψει το 12αρι γιατί βγάζουν πολλά BTU σε θέρμανση αλλά για να ειμαι καλυμμένος λέω να πάω σε κάτι πιο πάνω.

Ποιο inventor κοιτάς ;

 

Το θες και για ψύξη αλλά και για θέρμανση ;

 

Ο χώρος είναι μονωμένος ;

 

Υπάρχουν σύγχρονα αλουμίνια με διπλά τζάμια ;

 

Το χώρο το βλέπει ήλιος κατα την διάρκεια της ημέρας ;

 

Σε ποια περιοχή είναι ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα

Από τις πρώτες ημέρες λειτουργίας ενός κλιματιστικού HITACHI RAS-S10HA στη ψύξη, είχα παρατηρήσει ότι σε όποια ταχύτητα και να είχα τον ανεμιστήρα συμπεριφερότανε σαν να ήτανε στο auto.

Δηλ. όταν η θερμοκρασία του χώρου κατέβαινε περίπου στη θερμοκρασία που είχαμε ρύθμιση οι στροφές του ανεμιστήρα μειώνονταν σε σημείο που να γυρίζει ελάχιστα ασχέτως που η ταχύτητα του ήταν ρυθμισμένη στη μεγάλη σκάλα.

Στη συνέχεια πατώντας το powerful ή κατεβάζοντας τη θερμοκρασία από το κοντρόλ, οι στροφές του ανεμιστήρα μετά από λίγο αυξάνονται και πάλη τα ίδια.

Η λειτουργία του είναι έτσι και σε εσάς ή είναι πρόβλημα της πλακέτας του από την αρχή?

 

Ευχαριστώ

 

Όταν λες ότι οι στροφές πέφταν στο ελάχιστο . Γύριζε πιο αργά και απο το να το χες ρυθμίσει στην χαμηλότερη σκάλα του ανεμιστήρα ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω αυτό το invertor https://www.skroutz.gr/s/11863878/Inventor-Life-Pro-L4VI32-16-L4VO32-16.html?from=favorites_popup

Το θελω για θέρμανση... σπίτι παλιό χωρίς μόνωση κ χωρίς επίσης διπλά τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω αυτό το invertor https://www.skroutz.gr/s/11863878/Inventor-Life-Pro-L4VI32-16-L4VO32-16.html?from=favorites_popup

Το θελω για θέρμανση... σπίτι παλιό χωρίς μόνωση κ χωρίς επίσης διπλά τζάμια.

 

Σε ποια περιοχή ; Έχει σημασία .

Link to comment
Share on other sites

Λαρισα...και τον χωρο ναι το βλεπει ο ηλιος.

Παιρνω κατι καλυτερο σ αυτο το ευρος τιμων?

 

καπως μπακαλιστικα το σχεδιο σπιτιου.Υπαρχει κλιματιστικο ηδη στη θεση 1 κ 2.

8888.png' alt='8888.png'>

Edited by giannis074
Link to comment
Share on other sites

Λαρισα...και τον χωρο ναι το βλεπει ο ηλιος.

Παιρνω κατι καλυτερο σ αυτο το ευρος τιμων?

 

καπως μπακαλιστικα το σχεδιο σπιτιου.Υπαρχει κλιματιστικο ηδη στη θεση 1 κ 2.

8888.png' alt='8888.png'>

 

Με βάση την περιγραφή και σε αυτά τα λεφτά θα σου πρότεινα 16 άρι ή 18 άρι . Το inventor life που ποσταρες είναι 16άρι και έχει με διαφορά μεγαλύτερη παροχή αέρα απο το Hitatchi συν ότι έχει 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη .

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι οι στροφές πέφταν στο ελάχιστο . Γύριζε πιο αργά και απο το να το χες ρυθμίσει στην χαμηλότερη σκάλα του ανεμιστήρα ;

 

Γύριζε σαν να το είχα στην χαμηλότερη σκάλα του ανεμιστήρα...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Γύριζε σαν να το είχα στην χαμηλότερη σκάλα του ανεμιστήρα...

 

Αν ο χώρος σου έπιασε την επιθυμητή θερμοκρασία που είχες ορίσει στο κλιματιστικό τότε αυτομάτως το κλιματιστικό μπαίνει σε κατάσταση αναμονής δεν ψύχει αλλά ο ανεμιστήρας γυρίζει με τις ελάχιστες δυνατές στροφές προκειμένου να δημιουργεί μια ελαφριά ανακύκλωση του αέρα και να διαβάζει ο αισθητήρας την θερμοκρασία ετσι ώστε όταν ανέβει πάλι η θερμοκρασία στο χώρο σου , να εκκινήσει ξανά το μηχάνημα την λειτουργία ψύξης . Η πλειοψηφία των κλιματιστικών του εμπορίου συμπεριφέρονται έτσι . Είναι φυσιολογικό αν συμβαίνει αυτό που περιέγραψα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Που αναγραφεται η παροχη αερα?

 

Στα sites των αντιπροσωπειών ή στα τεχνικά εγχειρίδια των κατασκευαστών . Απο κει τα βρήκα .

Τα sites των καταστημάτων έχουν ΔΕΚΑΔΕΣ ΛΑΘΗ και δεν τα λαμβάνω ποτέ υπόψιν .

 

Σελίδα 4 του PDF : https://www.hawco.co.uk/en/media/bluelogic/legacyproducts_uploadfiles/h/i/hitachi-technical-catalogue-r32-rak-rac.pdf

 

 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/palaiotera-montela/life-pro#tech-specs

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...