Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ο χώρος σου έπιασε την επιθυμητή θερμοκρασία που είχες ορίσει στο κλιματιστικό τότε αυτομάτως το κλιματιστικό μπαίνει σε κατάσταση αναμονής δεν ψύχει αλλά ο ανεμιστήρας γυρίζει με τις ελάχιστες δυνατές στροφές προκειμένου να δημιουργεί μια ελαφριά ανακύκλωση του αέρα και να διαβάζει ο αισθητήρας την θερμοκρασία ετσι ώστε όταν ανέβει πάλι η θερμοκρασία στο χώρο σου , να εκκινήσει ξανά το μηχάνημα την λειτουργία ψύξης . Η πλειοψηφία των κλιματιστικών του εμπορίου συμπεριφέρονται έτσι . Είναι φυσιολογικό αν συμβαίνει αυτό που περιέγραψα .

 

Ναι, συμφωνώ, και αυτό συμβαίνει όταν όμως έχεις την ταχύτητα του ανεμιστήρα στο αυτόματο.

Εμένα αυτό μου το κάνει και στις άλλες ταχύτητες του ανεμιστήρα.

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφορές σε αξιοπιστία ή ποιότητα μεταξύ Gree Bora και General Electric? Για ένα 18αρι ψάχνομαι τελικά

Max στα 800-900 ευρό.

Κυρίως για θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ, και αυτό συμβαίνει όταν όμως έχεις την ταχύτητα του ανεμιστήρα στο αυτόματο.

Εμένα αυτό μου το κάνει και στις άλλες ταχύτητες του ανεμιστήρα.

 

Ναι δεν έχει να κάνει σε τί ρύθμιση έχεις εσύ τον ανεμιστήρα . Όταν πιάσει ο χώρος την επιθυμητή θερμοκρασία τότε το κλιματιστικό μπαίνει σε κατάσταση αναμονής . Ρίχνει τις στροφές του ανεμιστήρα τόσο χαμηλά όσο μπορεί τεχνικά . Ο μόνος λόγος που δουλεύει ο ανεμιστήρας σε αυτή την περίπτωση είναι για να ανακυκλώνεται ο αέρας με αργό ρυθμό και να διαβάζει σωστά ο αισθητήρας την θερμοκρασία του αέρα . Δεν υπάρχιε λόγος να δουλεύει σε μεγαλύτερη ταχύτητα ο ανεμιστήρας απο την στιγμή που το κλιματιστικό διέκοψε την λειτουργία ψύξης .

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Τα κλιματιστικά που φτάνουν τα 17/18Κ BTU θερμανσης καλύπτουν χώρο 30τμ?

ΟΚ.. Μπορει να χρειάζεται 18αρι αλλά μήπως και ένα μικρότερο αλλά καλύτερο να κάνει δουλειά?

Η Σειρά toshiba shorai φτάνει τα 18Κ BTU σε θέρμανση με scoop 5.4 το 13αρι μοντέλο.

Αξίζει ή είναι προτιμότερο ένα 18αρι πιθανόν invertor ή GE?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Τα κλιματιστικά που φτάνουν τα 17/18Κ BTU θερμανσης καλύπτουν χώρο 30τμ?

ΟΚ.. Μπορει να χρειάζεται 18αρι αλλά μήπως και ένα μικρότερο αλλά καλύτερο να κάνει δουλειά?

Η Σειρά toshiba shorai φτάνει τα 18Κ BTU σε θέρμανση με scoop 5.4 το 13αρι μοντέλο.

Αξίζει ή είναι προτιμότερο ένα 18αρι πιθανόν invertor ή GE?

 

ΠΑΝΤΑ μας ενδιαφέρουν και επιλέγουμε κλιματιστικό με βάση τα ονομαστικά BTU/h . Οι μέγιστες αποδόσεις σε BTU/h πιάνονται υπο συνθήκες όταν οι εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες είναι τόσο ιδανικές που ευνοούν αυτές τις αποδόσεις . Αν ο χώρος σου είναι 30 τ.μ και θεωρείς ότι 18.000 btu/h σε καλύπτουν τότε θα κοιτάξεις σε 18άρι με ονομαστική απόδοση 18000 btu/h ή και παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΑ μας ενδιαφέρουν και επιλέγουμε κλιματιστικό με βάση τα ονομαστικά BTU/h . Οι μέγιστες αποδόσεις σε BTU/h πιάνονται υπο συνθήκες όταν οι εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες είναι τόσο ιδανικές που ευνοούν αυτές τις αποδόσεις . Αν ο χώρος σου είναι 30 τ.μ και θεωρείς ότι 18.000 btu/h σε καλύπτουν τότε θα κοιτάξεις σε 18άρι με ονομαστική απόδοση 18000 btu/h ή και παραπάνω .

 

Ποιες ειναι οι ιδανικες συνθηκες/θερμοκρασιες για να πιασουν τετοιες αποδοσεις ? Ας που με 0-5 βαθμους πιανουν αυτα τα BTU ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι ιδανικες συνθηκες/θερμοκρασιες για να πιασουν τετοιες αποδοσεις ? Ας που με 0-5 βαθμους πιανουν αυτα τα BTU ?

 

Eξαρτάται απο το κάθε μοντέλο . Μην βασίζεσαι καθόλου στις μέγιστες αποδόσεις είναι ιδανικές και δεν επιλέγουμε κλιματιστικό σύμφωνα με τις μέγιστες αποδόσεις αλλά τις ονομαστικές . Αν για παράδειγμα ένα κλιματιστικό είναι 12άρι και έχει μέγιστη απόδοση σε btu/h 18.0000 στη θέρμανση . Αυτά τα 18.0000 στην θέρμανση μπορεί να τα πιάνει όταν έξω το περιβάλλον έχει ... 20 βαθμούς κελσίου και πάνω κάτι που δεν σε ενδιαφέρει . Για αυτό σου λεώ ότι δεν δίνουμε σημασία σε αυτό .

 

Όταν ένα κλιματιστικό στη θέρμανση έχει ονομαστική απόδοση 12.000 btu/h , είναι η απόδοση όπου πιάνει συνήθως με 7 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και εσωτερική ρυθμισμένη συνήθως στους 19-21 .

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, είμαι για 18αρι οπωσδήποτε.

Πες μου και ένα δύο μοντέλα με καλή απόδοση σε θέρμανση να το προχωρήσω. Από μια γρήγορη ματιά είδα πως daikin, toshiba, Fujitsu έχουν πολύ καλο scoop.

Τι θα παίρνες εσύ έχοντας Budget max το 1000ρικο?

Σκέφτομαι από Κωτσο λογο δόσεων οπότε οι επιλογές από κει περιοριζονται.Ειναι σχεδον ολα με δωρεαν εγκατασταση.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu?v=0&10939=53983&flt=100&order=1

Edited by giannis074
Link to comment
Share on other sites

Δες και τα inventor που έχουν και 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη και είναι από τα top κληματιστηκά
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, είμαι για 18αρι οπωσδήποτε.

Πες μου και ένα δύο μοντέλα με καλή απόδοση σε θέρμανση να το προχωρήσω. Από μια γρήγορη ματιά είδα πως daikin, toshiba, Fujitsu έχουν πολύ καλο scoop.

Τι θα παίρνες εσύ έχοντας Budget max το 1000ρικο?

Σκέφτομαι από Κωτσο λογο δόσεων οπότε οι επιλογές από κει περιοριζονται.Ειναι σχεδον ολα με δωρεαν εγκατασταση.

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu?v=0&10939=53983&flt=100&order=1

 

Δες και τα inventor που έχουν και 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη και είναι από τα top κληματιστηκά

 

Θα σου πρότεινα ή το Inventor passion ή της Daikin σε αυτά τα λεφτά απο κωτσόβολο:

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186420-inventor-p9mvi32-18wifi-passion-eco

 

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186768-daikin-atxc50a-siesta-sensira

Link to comment
Share on other sites

Invertor έχω σε υπνοδωμάτιο, το omnia Eco 9αρι,οκ μια χαρά στην ψύξη αλλά σε θέρμανση έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο αποδοτικό όσο ένα Fujitsu που έχω 15ετιας ίσως κ παραπάνω.

Κάτω απ το Fujitsu νιώθεις ζεστό... αρκετά ζεστό τον αέρα ενώ κάτω απτό omnia σε καμία περίπτωση το ίδιο. Ζεστός προς χλιαρός ο άερας θα έλεγα.

Γι αυτό το λόγο ψάχνομαι για καλό κλιματιστικό σε αποδοση θέρμανσης. Απλά δεν γνωρίζω ποια τωρινά μοντέλα έχουν αυτή τη ποιότητα(ζεστού) αέρα.

Φωτο απ το Fujitsu

44716169-951109265230044-7605669241856983040-n.jpg

Edited by giannis074
Link to comment
Share on other sites

Invertor έχω σε υπνοδωμάτιο, το omnia Eco 9αρι,οκ μια χαρά στην ψύξη αλλά σε θέρμανση έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο αποδοτικό όσο ένα Fujitsu που έχω 15ετιας ίσως κ παραπάνω.

Κάτω απ το Fujitsu νιώθεις ζεστό... αρκετά ζεστό τον αέρα ενώ κάτω απτό omnia σε καμία περίπτωση το ίδιο. Ζεστός προς χλιαρός ο άερας θα έλεγα.

Γι αυτό το λόγο ψάχνομαι για καλό κλιματιστικό σε αποδοση θέρμανσης. Απλά δεν γνωρίζω ποια τωρινά μοντέλα έχουν αυτή τη ποιότητα(ζεστού) αέρα.

Φωτο απ το Fujitsu

44716169-951109265230044-7605669241856983040-n.jpg

 

Τι συγκρίνεις; Συγκρίνεις τα σύγχρονα inverter μηχανήματα όπου αυξομειώνουν στροφές στο συμπιεστή με βάση την ζήτηση για θέρμανση και ψύξη με παλιά on off κλιματιστικά. Αυτό σημαίνει ότι ένα τεχνολογίας inverter μηχάνημα δεν βγάζει πάντα ζεστό ή καυτό αέρα . Αυξομειώνεται η θερμοκρασία του αέρα . Εξαρτάται απο τις ανάγκες του χώρου .

 

Όταν λες ότι εχεις την εντύπωση ότι δεν είναι αποδοτικό στη θέρμανση τι εννοείς ; Δεν σε καλύπτει ; Κρυώνεις; Η απλά συγκρίνεις ότι δεν βγάζει τόσο ζεστό αέρα ακριβώς μπροστά στις περσίδες όπως τα παλιά (και καταργημένα) κλιματιστικά On off;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που είπες στο τέλος. Συγκρίνω τον αέρα και μόνο.

Οχι δεν νιώθω ότι δεν με καλύπτει στο υπνοδωμάτιο. Απεναντίας ότι θερμοκρασία του δίνω αυτή πιάνει ταχύτατα. Εντελώς συμπτωματικά πέρασα μπροστά κ από τα 2 σήμερα το πρωί και το διαπίστωσα απλά δεν γνώριζα τον λόγο.

Μου έλυσες την απορία

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που είπες στο τέλος. Συγκρίνω τον αέρα και μόνο.

Οχι δεν νιώθω ότι δεν με καλύπτει στο υπνοδωμάτιο. Απεναντίας ότι θερμοκρασία του δίνω αυτή πιάνει ταχύτατα. Εντελώς συμπτωματικά πέρασα μπροστά κ από τα 2 σήμερα το πρωί και το διαπίστωσα απλά δεν γνώριζα τον λόγο.

Μου έλυσες την απορία

 

Καλά κατάλαβα τι σύγκρινες ! Ναι αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό . Ετσι δουλεύουν τα τεχνολογίας inverter κλιματιστικά . Με αυτό το τρόπο πετυχαίνουν καλύτερη οικονομία και πιο σταθερή θερμοκρασία μέσα στο χώρο . Δεν θυσιάζεται η θερμική τους απόδοση .

Link to comment
Share on other sites

Καίνε πολύ περισσότερο αυτά τα παλιά μηχανήματα on/of??

 

Ναι . Αρκετά έως πολύ (ανάλογα τα μοντέλα που συγκρίνουμε) . Δεν είναι μικρή η διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού 24000 btu σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη. Budget 1500. Καινούργια οικία με θερμοπροσοψη και καινούρια αλουμίνια. Με νοιάζει πρωτίστως η ποιότητα και μετά το design

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού 24000 btu σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη. Budget 1500. Καινούργια οικία με θερμοπροσοψη και καινούρια αλουμίνια. Με νοιάζει πρωτίστως η ποιότητα και μετά το design

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα με ενδιέφεραν μερικές ακόμα πληροφορίες .

 

Το κλιματιστικό προορίζεται για θέρμανση και ψύξη ή ένα απο τα δύο ;

 

Αν προορίζεται για θέρμανση, θα είναι η κύρια πηγή θέρμανσης και πόσο περίπου θα το χρησιμοποιείς ; Κάθε με΄ρα σχεδόν κάθε μέρα; Πόσες περίπου ώρες ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. Εφτασε η ωρα να αλλαξω τα 2 κλιματιστικα που εχω για πανω απο 10 χρονια και θελω κατι ποιοτικο και να μην ξεφυγω σε τιμη. Ψαχνω ενα 9αρι και ενα 12αρι. Ειδα τα*toyotomi hiro και μετα ειδα και τα*Toyotomi Izuru. Εχουν και τα 2 καλες κριτικες στο scroutz και ειναι στο μπατζετ μου. Ξερει καποιος την διαφορα τους? γενικα ειμαι ασχετος με τα κλιματιστικα!!
Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφεραν μερικές ακόμα πληροφορίες .

 

Το κλιματιστικό προορίζεται για θέρμανση και ψύξη ή ένα απο τα δύο ;

 

Αν προορίζεται για θέρμανση, θα είναι η κύρια πηγή θέρμανσης και πόσο περίπου θα το χρησιμοποιείς ; Κάθε με΄ρα σχεδόν κάθε μέρα; Πόσες περίπου ώρες ;

Καλησπέρα! Για ψύξη αποκλειστικά και μόνο τους θερινούς μήνες. Θα κλείνει μόνο κανά 10ωρο τη μέρα. Τις υπόλοιπες ώρες συνεχόμενα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαφορά και κατά πόσο είναι αισθητή εαν ένα κλιματιστικό έχει 6 scoop με ένα που έχει 5.

Επίσης εμείς ως χώρα που ανήκουμε...σε θερμή ή ψυχρή ζώνη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για ψύξη αποκλειστικά και μόνο τους θερινούς μήνες. Θα κλείνει μόνο κανά 10ωρο τη μέρα. Τις υπόλοιπες ώρες συνεχόμενα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπότε πρέπει να δώσεις έμφαση στην κατανάλωση του στη ψύξη :

 

Σου προτείνω : https://www.skroutz.gr/s/8968477/Mitsubishi-SRK71ZR-S-SRC71ZR-S.html

 

Χαμηλή σκάλα λειτουργίας στα 26 db

Εγγύηση 5 χρόνια συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη .

 

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html#reviews

παίζει και κατά 20 ευρώ φθηνότερα εδώ : https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-nemesis-pro-n2vi32-24wifi-n2vo32-24.html?source=external&offer=1

 

Xαμηλή σκάλα : 36 db . Normal βάση μέσου όρου για 24άρι και δεν ενοχλεί αφού προορίζεται για μεγάλο χώρο λογικά σαλόνι και όχι υπνοδωμάτιο .

 

Στα συν η 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς υποχρεωτική ετήσια συντήρηση και ότι έχει ενσωματωμένο wifi .

 

Οι καταναλωσεις και στα 2 μοντέλα είναι ίδιες . Απο κει και πέρα οι διαφορές τους είναι στα "καλούδια- λειτουργίες " που φοράνε .

Ειναι και τα 2 ολοκληρωμένα μοντέλα . Έχουν έξτρα φίλτρα κτλ . Σίγουρα υπάρχει και ο παράγοντας του design που είναι υποκειμενικός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Προς την πρώτη σου πρόταση κλίνω, αλλά με χαλάει που άλλα αντίστοιχα σαν το δεύτερο που πρότεινες δίνουν και wifi και ιονιστη και ψυκτικό r32

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...