Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα δωματιο κανονικο και σαλονι περιπου περιπου 35 τ.μ 3ου οροφου.

 

Δωματιο

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185617-carrier-42qhc009d8sa-crystal

 

Σαλονι

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186329-toshiba-mirai-ras16bavg/bkvg-e

 

Δεν γνωριζω και πολλα απο κλιματισμο.

Ευχαριστω πολυ για οποια απαντηση.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

To toshiba το έχω βάλει στο σαλόνι/τραπεζαρια/κουζινα γύρω στα 50 τμ. Το κανει φουρνο, και το ψύχει πολύ έυκολα. Είναι και οικονομικό. Που και που ακούγεται ένα κρακ κρακ στα πλαστικά όταν ξεκινάει αλλά κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάνεις άποψη για τα aux. Είναι αρκετά οικονομικά, έχω δει κάποια καλά σχόλια και κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχουν συμπιεστές Toshiba. Για πείτε κάποια γνώμη!!!!

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το on off δεν χαλάνε ποτέ. Στο πατρικό μου τα έχουμε πάνω από 20 χρόνια και δουλεύουν καλά, με ελάχιστη συντήρηση.
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας :)

 

Αρκεί 9αρι κλιματιστικό σε χαμηλοτάβανο (2,20μ) ημιυπόγειο, με κάποιες απώλειες στη νότιοανατολική πλευρά η πρέπει να πάω σε 12αρι?

 

Θέλω να καλύψω το σαλόνι και 2 υπνοδωμάτια (λιγότερο απο 45τμ). Προτεραιοτητα εχει το σαλονι, τα δωμάτια μπαίνουν σε 2η μοίρα.

 

Προσωπικά πιστευω οτι το 9αρι αρκει λογω του οτι ειναι αρκετα χαμηλοταβανο...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνωμη μας για ενα θεμα που δεν μπορω να παρω μια αποφαση.Βασικα στο σπιτι που μενω το νοικιαζω και εχω περασει εδω και 2 χρονια ενα FUJITSU 18 αν θυμαμαι καλα του 1998 μοντελο το οποιο εχει δουλεψει ελαχιστα και ειναι αψογα συντηρημενο.Το ειχαμε στην αποθηκη παρατημενο και για να μην αγορασω τοποθετησα αυτο.Το σπιτι που μενω ειναι ιδανικο για κλιματιστικο 60 τ.μ σαλονι διαδρομος και στο τελος δεξια αριστερα δωματια.Εδω θελω να πω το κλιματιστικο το κανω χρηση μονο το καλοκαιρι στις βαριες ζεστες λογω μωρου και ξερω καποια πραγματα απο κλιματιστικα τελειωσα ψυκτικος αλλα και δουλεψα στα κλιματιστικα.Αυτα πριν 18 χρονια τωρα δεν ασχολουμαι.Το θεμα μου ειναι οτι μηπως επρεπε να παρω ενα καινουργιο?Το λεω αυτο γιατι

1 ενω δουλευει αψογα κανει πολλη ωρα να κοψει σε σχετικα ιδανικο σπιτι λογω σχεδιασης

2 η εξωτερικη μοναδα κανει πολλη θορυβο

3 βλεπω δεν εχει δυναμη πολυ να στειλει τον αερα σαν να ισουται με ενα 9αρι καινουργιο

4 σκεφτομαι μηπως ειναι ευκαιρια να παρω απο κωτσοβολο αφου εχει και δωρο επιταγη για να δωσεις το παλιο σου 18 μεχρι 200 ευρω και με τον καινουργιο θα μπορω να το χρησιμοποιω πιο πολυ γιατι λιγο ειναι και ψυχολογικο το θεμα δουλευει 2,5 ωρες για να κατεβασει 2 βαθμους.Αν ειχα κανενα εργαλειο δεν θα με ενοιαζε.

Να παρω καινουργιο η να μεινω με αυτο και να μην βαζω το εαυτο μου σε εξοδα?

Edited by sifario

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας :)

 

Αρκεί 9αρι κλιματιστικό σε χαμηλοτάβανο (2,20μ) ημιυπόγειο, με κάποιες απώλειες στη νότιοανατολική πλευρά η πρέπει να πάω σε 12αρι?

 

Θέλω να καλύψω το σαλόνι και 2 υπνοδωμάτια (λιγότερο απο 45τμ). Προτεραιοτητα εχει το σαλονι, τα δωμάτια μπαίνουν σε 2η μοίρα.

 

Προσωπικά πιστευω οτι το 9αρι αρκει λογω του οτι ειναι αρκετα χαμηλοταβανο...

Πάρε καλύτερα 12αρι να μην είσαι οριακά μικρή ή οικονομική διαφορά και να εχει περιθώριο το μηχάνημα να σε καλύψει σε ακραίες θερμοκρασίες!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα έχω το Samsung Maldives 24btu εδώ και 4-5 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση και την οικονομική λειτουργία του τελείως αθόρυβη η εξωτερική μονάδα και η εσωτερική ίσα που ακούγεται στην αυτόματη λειτουργία του βεντιλατερ, θα ηθελα να ρωτησω αν στην συντηρηση και καθαρισμο που κανει ο τεχνικος 1 φορα το χρονο ,πρεπει να καθαριζεται και το βεντιλατερ εκτος απο τις κυψελες στο εσωτερικο και το εξωτερικο μηχανημα , γιατι σημερα που καθαρισα τα φιλτρα ειδα λιγη σκονη στο βεντιλατερ και πηρα ενα μωρομαντηλο να καθαρισω το πλαστικο εκει που βγαινει ο αερας για τα πτερυγια κατευθυνσης και εβγαλε μαυριλα σαν πισσα . Αυτο δεν το εισπεουμε στο χωρο; Βεβαια δεν ρωτησα ακομα τον τεχνικο περιμενω να ερθει καποια στιγμη για να κανει τον καθαρισμο. Αν και καποιος αλλος τεχνικος που ειχα ρωτησει για το παλιο κλιματιστικο που είχα μου ειπε οτι ποτε δεν καθαριζε τα βεντιλατερ! Τι ισχυει;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνωμη μας για ενα θεμα που δεν μπορω να παρω μια αποφαση.Βασικα στο σπιτι που μενω το νοικιαζω και εχω περασει εδω και 2 χρονια ενα FUJITSU 18 αν θυμαμαι καλα του 1998 μοντελο το οποιο εχει δουλεψει ελαχιστα και ειναι αψογα συντηρημενο.Το ειχαμε στην αποθηκη παρατημενο και για να μην αγορασω τοποθετησα αυτο.Το σπιτι που μενω ειναι ιδανικο για κλιματιστικο 60 τ.μ σαλονι διαδρομος και στο τελος δεξια αριστερα δωματια.Εδω θελω να πω το κλιματιστικο το κανω χρηση μονο το καλοκαιρι στις βαριες ζεστες λογω μωρου και ξερω καποια πραγματα απο κλιματιστικα τελειωσα ψυκτικος αλλα και δουλεψα στα κλιματιστικα.Αυτα πριν 18 χρονια τωρα δεν ασχολουμαι.Το θεμα μου ειναι οτι μηπως επρεπε να παρω ενα καινουργιο?Το λεω αυτο γιατι

1 ενω δουλευει αψογα κανει πολλη ωρα να κοψει σε σχετικα ιδανικο σπιτι λογω σχεδιασης

2 η εξωτερικη μοναδα κανει πολλη θορυβο

3 βλεπω δεν εχει δυναμη πολυ να στειλει τον αερα σαν να ισουται με ενα 9αρι καινουργιο

4 σκεφτομαι μηπως ειναι ευκαιρια να παρω απο κωτσοβολο αφου εχει και δωρο επιταγη για να δωσεις το παλιο σου 18 μεχρι 200 ευρω και με τον καινουργιο θα μπορω να το χρησιμοποιω πιο πολυ γιατι λιγο ειναι και ψυχολογικο το θεμα δουλευει 2,5 ωρες για να κατεβασει 2 βαθμους.Αν ειχα κανενα εργαλειο δεν θα με ενοιαζε.

Να παρω καινουργιο η να μεινω με αυτο και να μην βαζω το εαυτο μου σε εξοδα?

Βεβαιως εάν έχεις τα λεφτά το αλλάζεις για οικονομία, καλύτερη ποιότητα αέρα για το μωρό λιγότερο θόρυβο καλύτερη απόδοση και προστασία του περιβάλλοντος!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θα ηθελα να ρωτησω σε ενα χωρο 5x1x1 μπορω να κατεβασω την θερμοκρασιαμε κλιματιστικο πειραγμενο καπως

Edited by para1
Link to comment
Share on other sites

Κυλινδροπιστονα takegawa να βάλεις.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το Μediamarkt έχει σε ορισμένα συσκευασίες με μικρές διαφορές από αυτά που πουλάνε άλλα καταστήματα. Εχει προσέξει κανείς αντίστοιχα σε Κωτσόβολο και δίκτυο Εlectronet σε ότι έψαχνε, λόγω επειδή παρέχουν κίνητρα με δόσεις κλπ να αγοράζεις ,μήπως έχουν και διαφορές εσωτερικά που δεν φαίνονται. Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω inventor life pro WiFi 9 και 18..

 

Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου πει πόσες κιλοβατώρες καίνε την ώρα το καθένα σε φουλ χρήση; δε με νοιάζει όταν σταματάει. Σε φουλ χρήση θέλω.. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ένα haier κλιματιστικό που έχουμε σε εξοχικό δεν αποδίδει πια καλά στην ψύξη. Από την αποχέτευση δε δεν τρέχει νερό. Θα έπρεπε;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την αποχέτευση δε δεν τρέχει νερό. Θα έπρεπε;

Νομίζω όχι απαραίτητα, έχει να κάνει με την υγρασία του χώρου που πρέπει να αποχετευτεί.

Αν δεν υπάρχει υγρασία δεν τρέχει νερό. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψύχει όμως καθόλου. Τί μπορεί να φταίει;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Αν ξέρει κάποιος ψυκτικό στην περιοχή Άργους - Ναυπλίου ας μου στείλει pm

Edited by Cadfael
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψύχει όμως καθόλου. Τί μπορεί να φταίει;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Αν ξέρει κάποιος ψυκτικό στην περιοχή Άργους - Ναυπλίου ας μου στείλει pm

 

Να έχασε όλο το φρέον από διαρροή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Αγόρασα πέρυσι το καλοκαίρι ένα κλιματιστικό daewoo. Τις προάλλες έσταζε νερό (?) η εσωτερική μονάδα και δεν έτρεχε υγρό έξω από το λάστιχο.

 

Πήρα την Αμοιρίδης - Σαββίδης μιας και είναι επίσημος αντιπρόσωπος και ισχύει η εγγύηση ακόμα. Αρχικώς μου είπανε πως θα με καλέσει συνεργαζόμενος τεχνικός για ραντεβού, μέχρι που με ξανακάλεσαν μετά από καμιά ώρα, για να μου πουν πως το συγκεκριμένο μοντέλο, ΔΕΝ υποστηρίζεται πλέον! Με παρέπεμψαν στην εταιρία. Τους είπα πως εσείς είστε επίσημος αντιπρόσωπος και μου απάντησαν ξανά πως σας εξήγησα κύριε!

 

Επειδή σήμερα δεν ήθελα να τσακωθώ, τους είπα εσείς θα χάσετε (και πράγματι δεν θα αγοράσω ξανά τίποτα από αυτούς) και το έκλεισα.

 

Τι να κάνω παιδιά; Να κάνω καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή; Κάποια άποψη/βοήθεια;

 

Να στε καλά.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν καλείται την daewoo να σας δώσει στοιχεία ποια εταιρία έχει την τεχνική υποστήριξη; Προφανώς την ανάθεσε αλλού την τεχνική υποστήριξη.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Αγόρασα πέρυσι το καλοκαίρι ένα κλιματιστικό daewoo. Τις προάλλες έσταζε νερό (?) η εσωτερική μονάδα και δεν έτρεχε υγρό έξω από το λάστιχο.

 

Πήρα την Αμοιρίδης - Σαββίδης μιας και είναι επίσημος αντιπρόσωπος και ισχύει η εγγύηση ακόμα. Αρχικώς μου είπανε πως θα με καλέσει συνεργαζόμενος τεχνικός για ραντεβού, μέχρι που με ξανακάλεσαν μετά από καμιά ώρα, για να μου πουν πως το συγκεκριμένο μοντέλο, ΔΕΝ υποστηρίζεται πλέον! Με παρέπεμψαν στην εταιρία. Τους είπα πως εσείς είστε επίσημος αντιπρόσωπος και μου απάντησαν ξανά πως σας εξήγησα κύριε!

 

Επειδή σήμερα δεν ήθελα να τσακωθώ, τους είπα εσείς θα χάσετε (και πράγματι δεν θα αγοράσω ξανά τίποτα από αυτούς) και το έκλεισα.

 

Τι να κάνω παιδιά; Να κάνω καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή; Κάποια άποψη/βοήθεια;

 

Να στε καλά.

: Ενδεχομένως να είναι θέμα καθαρισμού στοιχείου-service και σωλήνας αποχέτευσης (βουλομενος) πού σημαίνει δεν καλύπτει η εγγύηση. Με 20€ το φτιάχνεις!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

: Ενδεχομένως να είναι θέμα καθαρισμού στοιχείου-service και σωλήνας αποχέτευσης (βουλομενος) πού σημαίνει δεν καλύπτει η εγγύηση. Με 20€ το φτιάχνεις!

 

Καλημέρες,

 

Μακάρι. Απλά όσο να ναι φοβήθηκα. Τέλος αυτή δεν είναι συμπεριφορά εταιρείας για εγγύηση προϊόντος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί δεν καλείται την daewoo να σας δώσει στοιχεία ποια εταιρία έχει την τεχνική υποστήριξη; Προφανώς την ανάθεσε αλλού την τεχνική υποστήριξη.

 

Καλημέρα,

 

Σε αναζήτηση που πραγματοποίησα, αυτη είναι η επίσημη αντιπρόσωπος. Σε αυτούς το έχει αναθέσει. Απλά φαίνεται πως το after sale support τους, είναι για γλέντια.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα του αντιπροσώπου που ανέφερες δεν έχουν πια κλιματιστικά https://www.amiridis-savvidis.gr/daewoo/categories.asp?catid=656&title=%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

Ρώτησε σε καταστήματα που τα πουλάνε ,μήπως τα φέρνει πλέον άλλος και καλύπτει την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψύχει όμως καθόλου. Τί μπορεί να φταίει;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Αν ξέρει κάποιος ψυκτικό στην περιοχή Άργους - Ναυπλίου ας μου στείλει pm

 

Θα φέρεις ψυκτικό να δεί το φρέον του . Μειωμένη απόδοση είναι στο 95 % των περιπτώσεων απώλεια φρέον .

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα,

 

Αγόρασα πέρυσι το καλοκαίρι ένα κλιματιστικό daewoo. Τις προάλλες έσταζε νερό (?) η εσωτερική μονάδα και δεν έτρεχε υγρό έξω από το λάστιχο.

 

Πήρα την Αμοιρίδης - Σαββίδης μιας και είναι επίσημος αντιπρόσωπος και ισχύει η εγγύηση ακόμα. Αρχικώς μου είπανε πως θα με καλέσει συνεργαζόμενος τεχνικός για ραντεβού, μέχρι που με ξανακάλεσαν μετά από καμιά ώρα, για να μου πουν πως το συγκεκριμένο μοντέλο, ΔΕΝ υποστηρίζεται πλέον! Με παρέπεμψαν στην εταιρία. Τους είπα πως εσείς είστε επίσημος αντιπρόσωπος και μου απάντησαν ξανά πως σας εξήγησα κύριε!

 

Επειδή σήμερα δεν ήθελα να τσακωθώ, τους είπα εσείς θα χάσετε (και πράγματι δεν θα αγοράσω ξανά τίποτα από αυτούς) και το έκλεισα.

 

Τι να κάνω παιδιά; Να κάνω καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή; Κάποια άποψη/βοήθεια;

 

Να στε καλά.

 

Αν το κλιματιστικό είναι ακόμα εντός εγγύησης και ο εισαγωγέας του συγκεκριμένου μοντέλου είναι ο Αμοιρίδης ναι να κάνεις καταγγελία .

Link to comment
Share on other sites

Θα φέρεις ψυκτικό να δεί το φρέον του . Μειωμένη απόδοση είναι στο 95 % των περιπτώσεων απώλεια φρέον .

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν το κλιματιστικό είναι ακόμα εντός εγγύησης και ο εισαγωγέας του συγκεκριμένου μοντέλου είναι ο Αμοιρίδης ναι να κάνεις καταγγελία .

Ήρθε τελικά ψυκτικός. Άλλαξε εξάρτημα στην εξωτερική μονάδα με κόστος 30€. Δεν ήμουν όμως μπροστά για να ρωτήσω τι. Τώρα πάντως ψύχει κανονικά. Ευχαριστώ!

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...