Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, σε ένα υπνοδωμάτιο το παρακάτω air cooler κάνει καθόλου δουλειά ή δεν αξίζει;;;

 

https://cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=189781&check=skroutz__9check&skr=skr15946&a=2&cat_id=005412700427

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Bananas (και όλοι όσοι ασχολείστε συστηματικά με το αντικείμενο), θα ήθελα κάποιες συμβουλές.

Αναζητώ κλιματιστικό που θα καλύπτει χώρο λίγο μικρότερο των 14m².

Η πολυκατοικία είναι κατασκευή 30ετίας (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για τα μονωτικά υλικά που χρησιμοποιήθηκαν) και το δωμάτιο δυτικό (κάτι που σημαίνει πως εκτίθεται στον ήλιο από το μεσημέρι και μετά). Η αρχική φτηνιάρικη και ενεργειακά τρύπια συρόμενη πόρτα έχει αντικατασταθεί με μία σύγχρονη με διπλό τζάμι κ.λπ.

Οδηγεί σε μπαλκονάκι 2x2 με την ιδιαιτερότητα της μικρής ροής αέρα (το αναφέρω σε περίπτωση που επηρεάζει την εξωτερική μονάδα), μιας και από τα 3 κομμάτια τέντας, τα 2 πλαϊνά είναι μονίμως κατεβασμένα (αγκιστρωμένα στο κάγκελο / απόσταση από το μωσαϊκό: ~30cm). Να σημειώσω επίσης πως το δωμάτιο είναι *φορτωμένο*.

 

Αναζητώ λοιπόν κάποιο μοντέλο στα 9000 BTU που να πληροί τις παρακάτω προϋποθέσεις:

1. Να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο, συμπεριλαμβανομένης και της εξωτερικής μονάδας. Για την ακρίβεια, είμαι πρόθυμος να ανεχθώ λίγα παραπανίσια dB εντός, προκειμένου να μην ενοχλούνται οι γύρω.

2. Ψύξη τουλάχιστον Α++ (οι τιμές των Α+++ ούτως ή άλλως είναι απλησίαστες για το budget μου) / Θέρμανση, ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου. Ούτε στον ελάχιστο βαθμό.

3. Ιονιστής & φίλτρα κρίνονται απαραίτητα για λόγους υγείας (προβλέπεται πολύωρη χρήση σε καθημερινή βάση). Wi-Fi και λοιπά features ευπρόσδεκτα, πλην όμως η απουσία τους δεν θα αποτελέσει deal breaker.

Προϋπολογισμός: €400 (±20)

 

Αρχικά κοιτούσα προς το Gree Lomo GRS-101 EI/JLM1-N2 και τον διάδοχό του, Gree Lomo GRS 101 EI/JLM1-N3. Στη συνέχεια εντόπισα και το Toyotomi Izuru TRN/TRG-828ZR για το οποίο δυστυχώς δεν υπάρχουν reviews.

 

Κάθε βοήθεια, υπόδειξη κ.λπ. ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ τον οδηγό από το site της inventor για το life pro αλλά δε μπορώ να βάλω το WiFi... Καμιά ιδέα; το έχει κάνει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο. Τα έφτιαξα.. Ένα έχω να πω παιδιά. Life pro Inventor WiFi 18+9 δύο κλιματιστικά... Αθόρυβα στο φουλ μέσα έξω.. Ειδικά με την εξωτερική μονάδα έχω πάθει πλάκα που δεν ακούγεται σα να μη δουλεύει, ενώ φυσικά δουλεύει γυρνάει ο ανεμιστήρας κανονικά... Περνάς βράδυ καλοκαίρι σε κάτι σπίτια απέξω και ακούς τρακτέρ να δουλεύει....

 

Με τις μέσα μονάδες δε... Πανέμορφες και πολύ αθόρυβες... Με το wifi κάνεις ότι θες... Τα χειριστήρια μπήκαν σε ντουλάπια... Όλα με το κινητό μπαμ μπαμ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Bananas (και όλοι όσοι ασχολείστε συστηματικά με το αντικείμενο), θα ήθελα κάποιες συμβουλές.

Αναζητώ κλιματιστικό που θα καλύπτει χώρο λίγο μικρότερο των 14m².

Η πολυκατοικία είναι κατασκευή 30ετίας (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για τα μονωτικά υλικά που χρησιμοποιήθηκαν) και το δωμάτιο δυτικό (κάτι που σημαίνει πως εκτίθεται στον ήλιο από το μεσημέρι και μετά). Η αρχική φτηνιάρικη και ενεργειακά τρύπια συρόμενη πόρτα έχει αντικατασταθεί με μία σύγχρονη με διπλό τζάμι κ.λπ.

Οδηγεί σε μπαλκονάκι 2x2 με την ιδιαιτερότητα της μικρής ροής αέρα (το αναφέρω σε περίπτωση που επηρεάζει την εξωτερική μονάδα), μιας και από τα 3 κομμάτια τέντας, τα 2 πλαϊνά είναι μονίμως κατεβασμένα (αγκιστρωμένα στο κάγκελο / απόσταση από το μωσαϊκό: ~30cm). Να σημειώσω επίσης πως το δωμάτιο είναι *φορτωμένο*.

 

Αναζητώ λοιπόν κάποιο μοντέλο στα 9000 BTU που να πληροί τις παρακάτω προϋποθέσεις:

1. Να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο, συμπεριλαμβανομένης και της εξωτερικής μονάδας. Για την ακρίβεια, είμαι πρόθυμος να ανεχθώ λίγα παραπανίσια dB εντός, προκειμένου να μην ενοχλούνται οι γύρω.

2. Ψύξη τουλάχιστον Α++ (οι τιμές των Α+++ ούτως ή άλλως είναι απλησίαστες για το budget μου) / Θέρμανση, ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου. Ούτε στον ελάχιστο βαθμό.

3. Ιονιστής & φίλτρα κρίνονται απαραίτητα για λόγους υγείας (προβλέπεται πολύωρη χρήση σε καθημερινή βάση). Wi-Fi και λοιπά features ευπρόσδεκτα, πλην όμως η απουσία τους δεν θα αποτελέσει deal breaker.

Προϋπολογισμός: €400 (±20)

 

Αρχικά κοιτούσα προς το Gree Lomo GRS-101 EI/JLM1-N2 και τον διάδοχό του, Gree Lomo GRS 101 EI/JLM1-N3. Στη συνέχεια εντόπισα και το Toyotomi Izuru TRN/TRG-828ZR για το οποίο δυστυχώς δεν υπάρχουν reviews.

 

Κάθε βοήθεια, υπόδειξη κ.λπ. ευπρόσδεκτη.

 

Τα Gree Lomo απο όσο γνωρίζω έχουν μόνο ιονιστή και το απλό βασικό φίλτρο . Τίποτα extra σε φίλτρα .

 

Το toyotmi izuru έχει εξτρα φίλτρο και το ονομάζει triple action η εταιρεία .

 

Κοίτα επίσης το Omnia eco της Inventor που έχει ιονιστή, έξτρα φίλτρο τριπλής δράσης αλλά και φίλτρο HEPA .

Εγγύηση 10 ετών και δυνατότητα για WiFi

 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/omnia-eco#tech-specs

 

Τα περισσότερα σύγχρονα κλιματιστικά είναι μια χαρά σε επίπεδο θορύβου της εξωτερικής . Κάποια λίγο πιο θορυβώδη απο κάποια άλλα, αλλά στην τελική... not a big deal.

 

Αυτά που παρέθεσες αλλά και το Omnia eco έχουν μια χαρά αθόρυβες εξωτερικές μονάδες . Όσον αφορά το εσωτερικό μηχάνημα το πιο αθόρυβο είναι το Omnia eco .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο. Τα έφτιαξα.. Ένα έχω να πω παιδιά. Life pro Inventor WiFi 18+9 δύο κλιματιστικά... Αθόρυβα στο φουλ μέσα έξω.. Ειδικά με την εξωτερική μονάδα έχω πάθει πλάκα που δεν ακούγεται σα να μη δουλεύει, ενώ φυσικά δουλεύει γυρνάει ο ανεμιστήρας κανονικά... Περνάς βράδυ καλοκαίρι σε κάτι σπίτια απέξω και ακούς τρακτέρ να δουλεύει....

 

Με τις μέσα μονάδες δε... Πανέμορφες και πολύ αθόρυβες... Με το wifi κάνεις ότι θες... Τα χειριστήρια μπήκαν σε ντουλάπια... Όλα με το κινητό μπαμ μπαμ...

 

Επίσης το ωραίο με το Wi-Fi στα κλιματιστικά είναι αυτό που έκανα εγώ πχ τον χειμώνα που μας πέρασε.

Είσαι έξω για καφεδάκι η καμια ταβερνούλα χαλαρά και μισή ωρίτσα πριν σηκωθείς για επιστροφή στο σπίτι το ανοίγεις

από το κινητό σου και όταν μπαίνεις στο σπίτι είναι έτοιμο ζεστό ή κρύο τώρα το καλοκαίρι !! :happy:

 

Δηλώνω κι εγώ απόλυτα ικανοποιημένος από δύο Inventor που έχω σπίτι !

Ένα 9αράκι Omnia και ένα 18άρι Omnia Plus .

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Τα Gree Lomo απο όσο γνωρίζω έχουν μόνο ιονιστή και το απλό βασικό φίλτρο . Τίποτα extra σε φίλτρα .

 

Το toyotmi izuru έχει εξτρα φίλτρο και το ονομάζει triple action η εταιρεία .

 

Κοίτα επίσης το Omnia eco της Inventor που έχει ιονιστή, έξτρα φίλτρο τριπλής δράσης αλλά και φίλτρο HEPA .

Εγγύηση 10 ετών και δυνατότητα για WiFi

 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/omnia-eco#tech-specs

 

Τα περισσότερα σύγχρονα κλιματιστικά είναι μια χαρά σε επίπεδο θορύβου της εξωτερικής . Κάποια λίγο πιο θορυβώδη απο κάποια άλλα, αλλά στην τελική... not a big deal.

 

Αυτά που παρέθεσες αλλά και το Omnia eco έχουν μια χαρά αθόρυβες εξωτερικές μονάδες . Όσον αφορά το εσωτερικό μηχάνημα το πιο αθόρυβο είναι το Omnia eco .

Φίλε μου ευχαριστώ, αλλά η απάντησή σου με βρήκε καθυστερημένα. Βιαζόμουν -όχι του θανατά, αλλά το παίδευα ήδη καμιά 10ριά μέρες προτού αρχίσω να υποβάλλω ερωτήματα σε fora- και έκλεισα το Toyotomi Izuru TRN/TRG-828ZR στα €415.

Μέτρησε κάπως και ο *ψυχολογικός παράγοντας*, το brand name (παρότι κάποια μοντέλα είναι φασόν με ασήμαντες διαφορές από μάρκα σε μάρκα πλην του λογότυπου) κ.α.

Παρέλαβα μάλιστα σήμερα και περιμένω τον μάστορα για την εγκατάσταση από βδομάδα. Ώρα να ξεσκονίσω εκείνους τους οδηγούς με τις αντλίες κενού, τις μονώσεις των σωληνώσεων κ.λπ.

 

Ευχαριστώ και πάλι, η συνεισφορά σου στο νήμα είναι πολύτιμη. :respect:

Ακόμα και όταν σημειώνονται διαφωνίες/φιλονικίες με άλλα μέλη με αποτέλεσμα να... ανεβαίνει το θερμόμετρο :p

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος εμπειρια απο κλιματιστικα μεταχειρισμενα - ανακυκλωμενα που ερχονται απο εξωτερικο επισκευαζονται, ανακυκλωνονται εδω? μαρκες διαφορες....ειδα τιμες που ειναι στο 30% των καινουριων. εχει παρει καποιος τετοια "αναπαλαιωμενα" ? ξερω οτι σιγουρα προκειται για παλιοτερα μοντελα με μεγαλυτερη καταναλωση (εχω μειωμενο τιμολογιο ηλεκτρικου) αλλα 350€ για 24 αρι δεν ειναι πολυ λιγα?

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος εμπειρια απο κλιματιστικα μεταχειρισμενα - ανακυκλωμενα που ερχονται απο εξωτερικο επισκευαζονται, ανακυκλωνονται εδω? μαρκες διαφορες....ειδα τιμες που ειναι στο 30% των καινουριων. εχει παρει καποιος τετοια "αναπαλαιωμενα" ? ξερω οτι σιγουρα προκειται για παλιοτερα μοντελα με μεγαλυτερη καταναλωση (εχω μειωμενο τιμολογιο ηλεκτρικου) αλλα 350€ για 24 αρι δεν ειναι πολυ λιγα?

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

 

Σαν τι μοντέλα βρίσκεις ; Πες μας μερικά μοντέλα για να κρίνουμε

Link to comment
Share on other sites

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος εμπειρια απο κλιματιστικα μεταχειρισμενα - ανακυκλωμενα που ερχονται απο εξωτερικο επισκευαζονται, ανακυκλωνονται εδω? μαρκες διαφορες....ειδα τιμες που ειναι στο 30% των καινουριων. εχει παρει καποιος τετοια "αναπαλαιωμενα" ? ξερω οτι σιγουρα προκειται για παλιοτερα μοντελα με μεγαλυτερη καταναλωση (εχω μειωμενο τιμολογιο ηλεκτρικου) αλλα 350€ για 24 αρι δεν ειναι πολυ λιγα?

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

 

H τιμή δελεαστική αλλά απο άποψη επένδυσης το βλέπω λάθος . Θα πάρεις ένα ταλαιπωρημένο μοντέλο με 350 ενεργοβόρο όταν με τα διπλά και κάτι ψιλά παίρνεις ένα μοντέλο καινούριο τουλάχιστον 50 % + μικρότερη κατανάλωση , αθόρυβο ,με καλύτερο ελεγχο της θερμοκρασίας του χώρου, ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ μερικά χρόνια και στη τελική θα κάνεις απόσβεση τα λεφτά σου σύντομα .

 

Εγώ δε θα το κανα. Θα το έκανα μόνο αν ήταν σουπερ σημαντική ανάγκη να έχω ψύξη και δεν είχα μεγαλύτερο κεφάλαιο αγοράς .

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά γνωρίζει κάποιος κατά προσέγγιση πάντα πόσο κοστίζει μια ώρα λειτουργίας ενός κλιματιστικού απόδοσης b?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νούμερα δε ξέρω να πω το μόνο που ξέρω να πω είναι ότι ο φούρνος, το θερμοσιφωνο κλπ όταν τα ανάβεις το ρολόι της ΔΕΗ γυρνάει σαν δαιμονισμένο...

 

Έβαλα 2 inventor life pro 9+18btu

 

Το ρολόι γυρνάει ανεπαίσθητα πιο γρήγορα από ότι γυρνάει normal όταν δε καίει τίποτα κάποια συσκευή... Δηλαδη πάει πολύ χαλαρά... Αυτό για μένα υποδηλώνει τρομερή οικονομία... Αφού για να γράψει μια κιλοβατώρα το ρολόι θέλει 5 λεπτά ας πούμε για παράδειγμα, ενώ με θερμοσιφωνο μια κιλοβατώρα γράφει σε 1 λεπτό έτσι όπως πάει...

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά γνωρίζει κάποιος κατά προσέγγιση πάντα πόσο κοστίζει μια ώρα λειτουργίας ενός κλιματιστικού απόδοσης b?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην ετικέτα του κλιματιστικού σου . Στην μέσα ή στην έξω μονάδα θα σου γράφει input και μία τιμή σε watts . Πόσο λέει ; Αν μπορείς πόσταρε φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Νούμερα δε ξέρω να πω το μόνο που ξέρω να πω είναι ότι ο φούρνος, το θερμοσιφωνο κλπ όταν τα ανάβεις το ρολόι της ΔΕΗ γυρνάει σαν δαιμονισμένο...

 

Έβαλα 2 inventor life pro 9+18btu

 

Το ρολόι γυρνάει ανεπαίσθητα πιο γρήγορα από ότι γυρνάει normal όταν δε καίει τίποτα κάποια συσκευή... Δηλαδη πάει πολύ χαλαρά... Αυτό για μένα υποδηλώνει τρομερή οικονομία... Αφού για να γράψει μια κιλοβατώρα το ρολόι θέλει 5 λεπτά ας πούμε για παράδειγμα, ενώ με θερμοσιφωνο μια κιλοβατώρα γράφει σε 1 λεπτό έτσι όπως πάει...

Ένας ηλιακός 200λ και 4 kw καίει αντίστοιχα σε μια ώρα και όχι 1kw κάθε λεπτό.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

αγορασα αυτο το κλιματιστικο https://www.skroutz.gr/s/6389018/LG-Prestige-H12AL.html περυσι τον σεπτεμβριο.

ολο τον χειμωνα το χρησιμοποιουσα και εμεινα εξαιρετικα ικανοποιημενος.

χθες βραδυ το χρησιμοποιησα πρωτη φορα στην ψυξη. μετα απο 3 ωρες, οχι συνεχους λειτουργιας, αρχισε να τρεχει αρκετο νερο απο την εσωτερικη μοναδα. προφανως και δεν ειναι φυσιολιγικο. ειναι βλαβη του μηχανηματος; κακη τοποθετηση; κατι αλλο;

ειναι εντος εγγυησης. που πρεπει να απευθυνθω; στην lg ; στο μαγαζι απι το οποιο το αγορασα η στο συνεργειο που το εγκατεστησε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αγορασα αυτο το κλιματιστικο https://www.skroutz.gr/s/6389018/LG-Prestige-H12AL.html περυσι τον σεπτεμβριο.

ολο τον χειμωνα το χρησιμοποιουσα και εμεινα εξαιρετικα ικανοποιημενος.

χθες βραδυ το χρησιμοποιησα πρωτη φορα στην ψυξη. μετα απο 3 ωρες, οχι συνεχους λειτουργιας, αρχισε να τρεχει αρκετο νερο απο την εσωτερικη μοναδα. προφανως και δεν ειναι φυσιολιγικο. ειναι βλαβη του μηχανηματος; κακη τοποθετηση; κατι αλλο;

ειναι εντος εγγυησης. που πρεπει να απευθυνθω; στην lg ; στο μαγαζι απι το οποιο το αγορασα η στο συνεργειο που το εγκατεστησε;

μπορει να εχει βουλωσει η σωληνα.η μπορει να μην εχει γινει σωστη εγκατασταση και να γυρναει πισω το νερο.δεν πιστευω ότι είναι κατασκευαστικο το πρβλημα.παρε το συνεργειο που στο εγκατεστησε να ερθουν να του ριξουν μια ματια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει βουλωσει η σωληνα.η μπορει να μην εχει γινει σωστη εγκατασταση και να γυρναει πισω το νερο.δεν πιστευω ότι είναι κατασκευαστικο το πρβλημα.παρε το συνεργειο που στο εγκατεστησε να ερθουν να του ριξουν μια ματια.

 

Aρχικά να δει ο εγκαταστάτης την εγκατάσταση . Μπορεί να είναι απο κακή τοποθέτηση (λάθος κλίση του σωλήνα απορροής συμπηκνωμάτων) το πιο πιθανό για εμένα.. Μπορεί να είναι βουλωμένη αποχετευση (το θεωρώ χλωμό να είναι αυτό ) . Στη χειρότερη για κάποιο λόγο ραγισμένο λεκανάκι εσωτερικής μονάδας .

Link to comment
Share on other sites

Στην ετικέτα του κλιματιστικού σου . Στην μέσα ή στην έξω μονάδα θα σου γράφει input και μία τιμή σε watts . Πόσο λέει ; Αν μπορείς πόσταρε φωτογραφία .
Photobb70083c93e51c9e02b8ab3c154f946b.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το input power είναι .για ζεστό και κρύο 1,21-1,26,kw
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Photobb70083c93e51c9e02b8ab3c154f946b.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Another08e43b4078951c152a42be5bd86943cd.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το input power είναι .για ζεστό και κρύο 1,21-1,26,kw
Άρα τόσο καίει την ώρα?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Photobb70083c93e51c9e02b8ab3c154f946b.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν υποθέσουμε ότι ο συμπιεστής δουλεύει ακατάπαυστα για μία ώρα τότε η κατανάλωση σου είναι 1.20 kw για μια ώρα . Στην πράξη είναι μικρότερη διότι κάποια στιγμή θα πίασει θερμοκρασία ο χώρος σου και θα κόψει για λίγο ο συμπιεστής . Για να ξέρουμε πόσο καίει πραγματικά θέλεις μετρητή κατανάλωσης .

 

Το χειρότερο σενάριο είναι 1.20 kw την ώρα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι inverter είναι παλιό fujitsu...Άρα είναι οικονομικά και τα δύο?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...